Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Perna confortabila?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Ma puteti ajuta si pe mine cu o perina confortabila?
M-ar interesa ceva testat de voi.

Eu am fost si am cumparat un set dragut si deloc comod, ma doare gatul de la ele, asa ca apelez la sfatul vostru.

#2
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
In primul rand depinde cum dormi ! Exista perne speciale pentru dormit...pe burta , pe spate , pe o parte...etc. !

#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

 u-k, on 25 iulie 2016 - 09:26, said:

M-ar interesa ceva testat de voi.
Recomand asa ceva:
[ http://www.qingdom.com/images/cats-sleeping-weird-places-boobs.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image

#4
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

 FAP, on 25 iulie 2016 - 09:41, said:

In primul rand depinde cum dormi ! Exista perne speciale pentru dormit...pe burta , pe spate , pe o parte...etc. !
Banuiesc ca pe spate si intr-o parte, nu m-am gandit la asta vreodata, aparent cel mai mult dorm pe o parte.
Si nu ar strica de precizat ca stau pe canapea la laptop, deci tot pe spate.
Problema apare dupa somnul de noapte, ma trezesc cu o durere de gat pe partea dreapta.
Amuzant ca nici nu stiu daca ma doare pe dreapta ca dorm pe dreapta sau ma doare pe dreapta ca dorm pe stanga si sta gatul arcuit.

 Lesbianu, on 25 iulie 2016 - 09:44, said:

Recomand asa ceva:


Posted Image
Acolo doarme copilul.

Edited by u-k, 25 July 2016 - 09:52.


#5
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Depinde si de buget ! Cele mai bune perne din comert...la preturi rezonabile sunt cele de puf ....la Ikea gasesti un raport pret-calitate bun ! Pentru bugete serioase...exista altceva !

#6
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
La cat ma dore gatul si la cat am platit pe tot felul de creme... nu prea mai ma uit la pret, ma uit la una sa ma scape de durere.

Edited by u-k, 25 July 2016 - 10:15.


#7
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
http://www.giuliacon...articole/perne/  suna la ei si spune ce vrei si daca se poate sa treci pe la magazin sa testezi ...

Este reprezentanta http://www.morfeus.i.../altri_prodotti si din cate stiu sunt buni si de calitate.

#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 Lesbianu, on 25 iulie 2016 - 09:44, said:

Recomand asa ceva:
[ http://www.qingdom.com/images/cats-sleeping-weird-places-boobs.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image

Eu as vrea sa comand doua. Se poate :D?

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 u-k, on 25 iulie 2016 - 09:26, said:

Ma puteti ajuta si pe mine cu o perina confortabila?
M-ar interesa ceva testat de voi.

Eu am fost si am cumparat un set dragut si deloc comod, ma doare gatul de la ele, asa ca apelez la sfatul vostru.

daca poti ajunge la ikea, vei gasi o gramada de modele si tipuri de perne, fiecare are o descriere privind pozitia de somn pentru care se recomanda, fermitate, umplutura, samd.
uite un exemplu de perna care s-ar putea sa te ajute
http://www.ikea.com/...ducts/50269835/

si asta e gama completa de perne de la ikea
http://www.ikea.com/.../bedroom/20533/

confortabile mi s-au parut si pernele decorative, acelea bej cu buline maro, nu stiu daca perna din interior (umpluta cu pene, dar sa stii ca ies penele in prostie prin tesatura) o poti gasi si la pernele propriu-zise.

#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Incearca fara perna o perioada si vezi cum te simti . Eu asa am procedat si ma simt mai bine .

Edited by pacopaco1967, 25 July 2016 - 10:58.


#11
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 pacopaco1967, on 25 iulie 2016 - 10:58, said:

Incearca fara perna o perioada si vezi cum te simti . Eu asa am procedat si ma simt mai bine .
Probabil dormi pe spate mai mult sau chiar numai pe spate.

#12
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Vin si eu cu un sfat (sau mai multe):

-durerea asta s-ar putea sa vina si de la saltea, e recomandat sa ai una tare, eu de-a lungul anilor am tot schimbat saltelele si pana la urma am ajuns una care se compara ca experienta cu dormitul pe jos (eventual pe o patura intinsa pe jos ) :));
-incearca sa dormi si fara perna, eu numai asa dorm de 15 ani incoace, pe burta si foarte rar pe spate. In mod ideal ar trebui sa dormim pe spate, nu pe burta si in nici un caz pe lateral (asta conform sfaturilor medicilor ortopezi)

#13
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 u-k, on 25 iulie 2016 - 10:15, said:

La cat ma dore gatul si la cat am platit pe tot felul de creme... nu prea mai ma uit la pret, ma uit la una sa ma scape de durere.
Atunci cauta perna Tempur si ai terminat cu problemele ! Am cumparat vreo 30 de perne(scumpe) pana am ajuns la Tempur ! Acum de multe ori o iau si cu mine in concediu...etc. ! Spor !
http://www.mobexpert...-60x50-cm-11168
http://www.mobexpert...-61x31-cm-11171

Edited by FAP, 25 July 2016 - 14:02.


#14
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
Te duci la Jisk. Iei perna te asezi pe pat si vezi cum te simti in primele zece-douazeci de secunde. Pe cea mai confortabila o cumperi.
Succes!

#15
Adri28

Adri28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 13.04.2010
Încearcă o perna anatomica de la Dormeo. Eu din asta folosesc de mai multi ani si dorm comod si bine. Daca mai folosesti si o saltea Dormeo, e si mai bine.

#16
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Aceeasi problema o aveam si eu. Perna cea mai buna a fost una din spuma, luata de la Jysk, cred - Wellpur Eggen(scrie pe cutie). A costat insa vreo 100 ron, la reducere. Aveau insa o gramada de perne acolo, tot din spuma, pentru fiecare preferinta.

Cand am ajuns acasa si am pus perna sub cap....... stateam si radeam ca prostu, cat de mare diferenta e fata de toate pernele folosite de mine pana acum. E suficient de tare incat sa-ti sustina capul corect aproape in orice pozitie, preia greutatea pe toata suprafata de contact. E greu de descris senzatia de confort pe care o ofera.
Dupa un an de zile de la achizitie , inca e singura perna pe care dorm, celelalte mai vechi le folosesc pentru rezemat.

Edited by florinel, 26 July 2016 - 18:08.


#17
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Dupa cateva zile de durere, pastile, tot felul de creme, geluri si ceaiuri, tot atatea perne cumparate, am ajuns la o perna antomica.
Anatomica nu prea inteleg cum trebuie folosita, cu capatul mare sau cu capatul mic, pe capatul mic o folosesc cand dorm, pe canapea o folosesc stand la capatul mare.

De ieri am observat ca sustine gatul bine, dar am zis sa astept sa vad cum ma simt in dimineata asta, ca doar am mai cumparat plase de perne, la propriu, care noaptea imi provocau durere si apelam la tot felul de pastile.

Va multumesc mult de tot.

Edited by u-k, 29 July 2016 - 07:42.


#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
.

Edited by don_dannielo, 29 July 2016 - 07:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate