Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

prize ceramica sau plastic?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
mi-am luat niste prize de la dede si cand am ajuns acasa am constatat ca miezul nu e din ceramica!
e un fel de plastic.
si sunt facute de Schneider. nu credeam ca astia se ocupa de mizerii. ii stiam ca firma serioasa
ce sa fac sa le pun asa? eu am auzit ca plasticul se poate topi in conditii de uz intens

Edited by andutza15, 24 July 2016 - 22:32.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce specificatii au ? Kw ? A?

Esdte simplu. Daca zice ca max 1 Kw, atunci nu o montezi unde ai nevoie de mai mult de 1 Kw.

Edited by pasilla, 24 July 2016 - 22:37.


#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,288
  • Înscris: 13.01.2011
Foarte bune, nu este plastic de care crezi  :OK:

Edited by crisstonne, 24 July 2016 - 22:36.


#4
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 15.05.2007
Daca ai instalatia electrica relativ noua si nu ai consumatori ff mari, merg acele prize.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,122
  • Înscris: 22.05.2003
Asta e mentalitate de roman care baga in priza resoul de N mii de Watt sau sarma de nichelina, prinsa intre doua cuie pe perete.

Acele prize sunt confectinoate din plastic de calitate termorezistent.

De fapt, mai gasesti doar prize/stechere turcesti cu miez ceramic.
Cel putin la prize e un cosmar sa le folosesti, ca femeie Posted Image

#6
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 DdorinN, on 24 iulie 2016 - 22:36, said:

.... nu ai consumatori ff mari, merg acele prize.
Sunt si prize de putere, din plastic deci poate pune si plita electrica si aparatul de sudura, ca nu cade ! Chiar daca instalatia e veche de 100 de ani , daca e dimensionata corect , nu are de ce sa-si faca griji ..

sters

Edited by cobi1, 24 July 2016 - 23:06.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cobi1, on 24 iulie 2016 - 22:43, said:



@andutza15 , daca montezi priza si bagi 2 fire , una in fiecare gaura , pune-le pe limba si zi-ne amperajul .. sa vedem daca e buna priza .
Gluma proasta, foarte proasta si ar fi bine sa ca pe viitor sa te gandesti ce scrii pe
Forumul Softpedia
>
Casa mea
>
Electrice/ Electrocasnice / Lumini

#8
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014

 Adm, on 24 iulie 2016 - 22:36, said:

De fapt, mai gasesti doar prize/stechere turcesti cu miez ceramic.

Chiar ieri am cumparat pentru masina de spalat priza+stecar ceramic produs in Romania de Relee SA Medias. Evit turcismele pe cat posibil.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 Adm, on 24 iulie 2016 - 22:36, said:

De fapt, mai gasesti doar prize/stechere turcesti cu miez ceramic.
Cel putin la prize e un cosmar sa le folosesti, ca femeie Posted Image
Eu am romanesti. Intr-adevar, se cam chinuie sotia cu prizele, desi tinem electornicele conectate permanent, cel putin pe cele folosite des.
Ideea este ca aceste prize sunt eterne, mai ales daca le utilizezi cu cap. Se descurca bine pana la o limita. Daca tragi zici de KW prin ele, se distruge metalul inaintea ceramicii.
Ideea este ca eu folosesc prize ceramice, da, conceptie de comunist si sunt multumit.

EU nu merg pe ideea de chinezarie, turcism. Daca cumperi cu cap, nu ai probleme. Poti cadea in extrema cealalta si sa cumperi orice are text nemtesc pe el.

#10
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Eu am schimbat tot ce tine de intrerupatoare si prize in casa cu cele de la Schneider, gama Sedna.
Din cate am inteles, ceramicul a fost inlocuit cu acel plastic avand aceeasi calitate.

Oricum, daca nu ma insel, vei gasi la Dedeman si in alte parti, doua variante: gama low-cost si cealalta, mai buna, de la acelasi producator.

Eu zic ca nu ai dat gres cu ele, dar este decizia ta daca vrei sa le schimbi.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Daca echipamentul este prost, cu contacte slabe, ia foc indiferent din ce este facut.

#12
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
in afara, nici un meserias electrician ce se respecta pe el si pe clientul sau, nu o sa iti puna prize ca porcariile pe care le gasesti prin Romania.uneori am impresia ca primim numai rebuturile Europei, in ce priveste unele categorii de produse.nici macar nu am prea vazut pe rafturi turcisme din astea cum sunt pe la noi.pe langa faptul ca sunt foarte proaste,nici nu strang bine in doza, ghiarele alea de fixare.tragi mai tare de stecher, te trezesti ca iese cu tot cu priza din perete. incearca sa bagi intr-o priza din asta de plastic consumatori mai puternici, sa vezi ce se intampla...
cauta unele de ceramica, sunt mai durabile, mai de calitate si mai rezistente.asta daca nu vrei sa schimbi in fiecare an la prize.
eu am avut posibilitatea, locuind in strainatate o perioada de timp, sa procur prize de calitate, de ceramica.cred ca sunt vreo 10 ani de cand am schimbat si prizele si intrerupatoarele. nu exista comparatie,totul functioneaza ca in prima zi! cauta daca ai posibilitatea marca Niko, sunt foarte bune, in Belgia le foloseau electricienii atat in locuinte, cat si in birouri.din acelea am si eu.

#13
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Tema s-a mai discutat . Daca initiatorul e curios poate incepe de aici http://forum.softped...are-si-cabluri/
Se inchide .

Edited by ggelu, 24 July 2016 - 23:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate