Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Trei minori abandonati intr-o halta pentru ca nu aveau bilet de tren

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
259 replies to this topic

#1
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trei minori au fost abandonati intr-o halta CFR de un controlor de bilete (nu este sigur daca e vorba de un tren CFR).
Ce s-a intamplat dupa aceea, aproape nu mai are importanta  fata de decizia acelui individ, care a hotarat de capul lui/ ori mai grav, prin sarcinile de serviciu, sa se puna la mintea acelor minori.
Ma intreb daca mai exista vreo urma de normalitate in functionarea statului roman.

http://adevarul.ro/l...bf72/index.html

Edited by pasilla, 24 July 2016 - 21:15.


#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Nu e aia e problema principala, ci ca unul din ei a fost batut de altul dintre ei si acum e in spital.

#3
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
Posted Image
this brings back memory!

cand eram tanar mergeam mereu cu nasul la mare.

la un moment dat eram o gasca de vreo 10 puțoi. ne intorceam de la mare la bucuresti si toti la un loc mai aveam 100.000 de lei (10 lei). :lol:
asa ca am hotarat sa mergem cu nasul... ca de obicei.
cand a vazut nasul banii de spaga a zis  ca nu poate sa ne ia. asa ca ne-a inchis in compartiment si ne-a amenintat ca opreste trenul si ne da jos intre fetesti si bucuresti. :fear:
pana la urma ne-a dus pana la bucuresti, dar ne-a fiert oleaca...

alta data am dat peste un betiv.
situatia era asemanatoare cu cea descrisa mai sus. doar ca aveam un pic mai multi bani, de vreo 4 ori.
am mers la ultimul vagon, cu usile din spate deschise, impartind o sticla de vodka cu nasul. a fost foarte romantic. este o priveliste superba la asfintit cand privesti prin usile deschise ale trenului in spate... :inlove: te face sa te gandesti la poezii.

alta data am mers la Resita cu nasul si ne-am intors cu un camionagiu. au niste cusete foarte confortabile in camioanele astea moderne.


hehe, vremuri bune. eram puțoi... ne durea in **** de orice.

acum am imbatranit si daca hotelul nu are recenzii bune pe booking... nasol... caut altul.

#4
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Tinand cont de titlu initiatorul e mai deranjat de fapta conductorului, dar mai deloc de cea a camaradului pustiului.
Asta e topic de ora 5, si analizand fapta nasului as zice precum un SM al forumului ca nu e niciun abuz aici si se inchide.

Edited by chaosss, 24 July 2016 - 21:31.


#5
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Un copil il desfigureaza pe altul. Grav!
Unii se scandalizeaza de ce i-a dat nasul jos. Pai poate de aia i-a dat, ca erau scandalagii.




@Pollux: ne ajunge Prien...

#6
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Nasul si-a facut datoria la urma urmei.
Mersul cu trenul nu e gratuit, si putoii stiau asta.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postchaosss, on 24 iulie 2016 - 21:27, said:

Asta e topic de ora 5, iar daca ar fi dupa un SM al forumului as zice ca niciun abuz aici analizand titlul topicului.

Initiatorul e mai deranjat de fapta nasului, dar mai deloc de cea a camaradului pustiului.
Diferenta este ca "nasul" este major si in timpul serviciului, iar "camaradul" este  minor, dar se pare ca gandim ca in evul mediu,..

#8
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

View Postchaosss, on 24 iulie 2016 - 21:27, said:

Tinand cont de titlu initiatorul e mai deranjat de fapta nasului, dar mai deloc de cea a camaradului pustiului.
Asta e topic de ora 5, iar daca ar fi dupa un SM al forumului as zice ca niciun abuz aici analizand titlul topicului.
nu, Initiatorul are dreptate. Nasul a gasit 3 minori intr-un tren. Unde ii dai jos? Asa intr-o statie unde i-a venit lui? Il durea gura sa anunte politia?
Este extrem de grav ce a facut ala. Extrem de grav.

#9
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postjeffy86able, on 24 iulie 2016 - 21:29, said:

Nasul si-a facut datoria la urma urmei.
Mersul cu trenul nu e gratuit, si putoii stiau asta.

nu si-a facut datoria.
datoria era sa ii ia in custodie si sa ii predea politiei TF in cea mai apropiata gara in care trenul avea oprire.

de fapt cred ca pentru fapta lui o sa ii faca si lui ceva dosar penal...

Edited by Pollux, 24 July 2016 - 21:31.


#10
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postpink_flamingo, on 24 iulie 2016 - 21:30, said:

nu, Initiatorul are dreptate. Nasul a gasit 3 minori intr-un tren. Unde ii dai jos? Asa intr-o statie unde i-a venit lui? Il durea gura sa anunte politia?
Este extrem de grav ce a facut ala. Extrem de grav.
Nope. Mergi cu trenul, platesti bilet. Hai sa ne obisnuim cu normalul.

#11
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

View Postchaosss, on 24 iulie 2016 - 21:31, said:

Nope. Mergi cu trenul, platesti bilet. Hai sa ne obisnuim cu normalul.
LA 13 ani nici macar buletin nu ai. Deci in mod sigur nu are ce sa iti faca nici un nas de pe pamantul asta. Cred si sper ca datoria lor legala e sa anunte politia cu privire la aceste cazuri.

#12
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

View PostPollux, on 24 iulie 2016 - 21:30, said:

nu si-a facut datoria.
datoria era sa ii ia in custodie si sa ii predea politiei TF in cea mai apropiata gara in care trenul avea oprire.

de fapt cred ca pentru fapta lui o sa ii faca si lui ceva dosar penal...
Eu stiam ca trebuie sa dea jos calatorii fara bilet si pe cei care nu cumpara biletul de la el.
Daca nu e asa, ai dreptate.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postchaosss, on 24 iulie 2016 - 21:31, said:

Nope. Mergi cu trenul, platesti bilet. Hai sa ne obisnuim cu normalul.
Adica minorii au capacitatea de decizie ? Ai cea mai mica idee de ce exista conceptul de minor ?

#14
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

View Postjeffy86able, on 24 iulie 2016 - 21:34, said:

Eu stiam ca trebuie sa dea jos calatorii fara bilet si pe cei care nu cumpara biletul de la el.
Daca nu e asa, ai dreptate.
Nici macar pe RATB in Bucuresti nu au dreptul asta. Datoria lor e sa anunte politia si atat. Acolo isi incheie misiunea.

#15
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postjeffy86able, on 24 iulie 2016 - 21:34, said:

Eu stiam ca trebuie sa dea jos calatorii fara bilet si pe cei care nu cumpara biletul de la el.
Daca nu e asa, ai dreptate.

ca sa fiu sincer nu stiu cum e regulamentul. in mod normal cred ca nici pe-aia majori nu ar avea voie sa ii dea jos aiurea, ci trebuie predati politiei TF.
dar pe-aia minori in mod sigur nu poti sa ii abandonezi aiurea. trebuie sa ii predai politiei.

#16
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postpasilla, on 24 iulie 2016 - 21:35, said:

Adica minorii au capacitatea de decizie ? Ai cea mai mica idee de ce exista conceptul de minor ?

Daca ala nu isi desfigura "amicul" cu bolovanul te mai revoltai si deschideai topic de-aiurea pe forum ? Ma amuzi, sincer.

#17
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

View Postchaosss, on 24 iulie 2016 - 21:38, said:

Daca ala nu isi desfigura "amicul" cu bolovanul te mai revoltai si deschideai topic de-aiurea pe forum ? Ma amuzi, sincer.
Omul a decis sa nu deschida un topic despre violenta minorilor ci despre facilitarea aparitiei violentei intre minori prin decizii prost luate de catre "maturi" imbecili.


Este o problema reala, nu inexistenta. Si dupa cum arata rezultatul de azi produce si victime.

Edited by pink_flamingo, 24 July 2016 - 21:41.


#18
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Da, nu aveau voie fără bilet. Dar dacă erau minori (şi aveau sub 16-17) totuşi trebuia să anunţe poliţia înainte de-ai da jos din tren. În oraş mai e cum mai e să dai jos pe cineva din transportul în comun, dar să laşi oamenii în locuri necunoscute? (măcar de i-ar fi dat jos într-o gară care avea post de Poliţie).

Edited by djl, 24 July 2016 - 21:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate