Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Telecabina Panoramique Mont-Blanc

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Salut. As vrea sa fac o ''plimbare'' pana la Aiguille du Midi cu plecare din Italia ( La Palud ). Ma intereseaza daca a fost cineva anul asta cu telecabina Panoramique Mont-Blanc ( de la Punta Helbronner la Aiguille du Midi ), daca e functionala  ( vara trecuta a fost in revizie ) si daca trebuie rezervare sau se pot cumpara biletele pe loc.
Orice informatie e binevenita. Multumesc.

Edited by Tatomir, 24 July 2016 - 20:48.


#2
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
deja exista un topic pe acest subiect ... totusi: conform site-ului francez telecabina e functionala. si nu se fac rezervari, biletele se cumpara pe loc.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Acum 2 saptamani functiona - n-am vazut-o, dar ieseau turistii de la terminal. Eu am luat-o pe cea franceza din Chamonix.
Problema e doar de vreme - daca e vreme proasta, sunt oprite.

La cea franceza se poate face rezervare, cel putin ptr grupuri. Altfel coada e mare, in special dimineata.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Să prinzi vreme bună sus, la Aiguille-du-Midi, la cei 3.777 metri, este o loterie. Mulţi dintre turişti sunt cu capul în nori, la propriu, atunci când ajung acolo.
Eu am avut noroc de cer 95% senin (doar o pâclă slabă) şi am văzut montagnarzi făcând plajă pe punctul de belvedere, la o temperatură de 5 grade, în timp ce zăpada se topea de pe streşini. Nu credeam că e posibil.
Pe de altă parte, telecabina dintre Plane de L'Aguille şi Aiguille-du-Midi este unică în lume prin faptul că traseul nu include niciun pilon de susţinere. Este ca o frânghie de rufe întinsă între altitudinile de 2.317 m şi 3.777 m. E de la sine înţeles că cel mai mic vânticel poate impune oprirea telecabinei.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Lasa-ma cu plaja, ca la 2 grade m-am ars.
Am facut greseala sa imi iau tricou fara guler. in 2 ore jumate cat am stat sus m-am prajit la ceafa. Nu stiu ce faceau aia care stateau al bustul gol, dar radiatiile se simt bine de tot - camasa imi ardea aproape pe mine.

Am prins un soare perfect - singurii nori care erau erau mai jos. Culma cu o zi inainte am fost pe langa Matterhorn si si acolo am prins un soare de nu puteai sta - la 3100m.

Attached File  DSC01522.JPG   309.91K   43 downloadsAttached File  DSC01536.JPG   524.5K   44 downloadsAttached File  DSC01555.JPG   491.29K   42 downloads

#6
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
O sa urmaresc prognoza meteo inante sa plec, ca n-am data fixa, si daca e inorat ma opresc la Punta Helbronner.

Pentru mers pe munte am o palarie cu boruri largi, dar tot ma bronzez pe maini de fiecare data.

#7
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
ar fi ideal sa prinzi o zi frumoasa, cu vizibilitate. trecerea aia face toti banii, iar statia de la aiguille du midi e mult mai spectaculoasa decat punta helbronner.

#8
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Si eu tot pe traversare mizez. De obicei am noroc de vreme buna, dar cum a zis colegul #PSC  la altitudinea aia e loterie.

Anul trecut au dat in exploatare o linie noua de telecabina pe partea italiana, se numeste Skyway Monte Bianco si arata chiar bine.

Edited by Tatomir, 25 July 2016 - 17:13.


#9
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
da, am vazut! cum n-am facut partea italiana, acum e si mai tentant pentru mine. sunt convinsa ca au modernizat mai mult decat atat, insa chiar si asa nu va reusi sa egaleze statia franceza care e de-a dreptul spectaculoasa (modernizari de cand am fost eu sunt si acolo).  ideal ar fi sa faci un tur complet, cu coborare in chamonix si intoarcere cu autobuzul. acum cativa ani exista varianta asta, banuiesc ca mai e de actualitate.

#10
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
La varianta asta nu ma gandisem, multumesc, chiar e de luat in calcul.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 eiffel, on 25 iulie 2016 - 11:39, said:

Am prins un soare perfect - singurii nori care erau erau mai jos. Culma cu o zi inainte am fost pe langa Matterhorn si si acolo am prins un soare de nu puteai sta - la 3100m.
Eu le-am luat exact invers. Dar nu pot să nu te invidiez - când am fost eu era stricat liftul şi n-am putut urca până la 3.842 m...

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

 dariuscha, on 25 iulie 2016 - 17:26, said:

nu va reusi sa egaleze statia franceza care e de-a dreptul spectaculoasa (modernizari de cand am fost eu sunt si acolo).  

Principala noutate e asta:
Attached File  DSC01547.JPG   334.18K   42 downloads

O cabina de sticla in care stai suspendat deasupra unei prapastii de 1km,
Se sta cam 30 de minute minim la coada - cand intrii iti pui niste incaltaminte de pasla sa nu zgarii sticla.

Asta am ratat-o - cu cat am stat la lift ca sa urc sus, si cu cat mai stateam la coada la cabina ratam ora de coborare.

#13
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 eiffel, on 26 iulie 2016 - 09:23, said:

... ratam ora de coborare.

În 2012 noi am prins aglomeraţie mare şi nu am putut coborî atât de repede pe cât am fi vrut. A fost o zi fără niciun nor, vezi aici şi dincoace.


Sănătate şi toate cele bune !

#14
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
salut. exista pe partea franceza un loc unde ma pot schimba la coborare in chamonix? vad ca la chamonix sunt +10 grade cu real-feel de +15 grade iar pe aiguille du midi sunt intre -7 si -13.
dorm in aosta, ajung dimi la chamonix, urc, cobor si plec mai departe. si nu vreau s-o fac cu ghetele de iarna, jeans, etc. ma pot schimba undeva civilizat sau caut o buda ca-n romanica? la mine nu e o problema dar sunt cu doua fete.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Sa te schimbi din pantaloni scurti in altii si mai scurti ?

Ai vazut ce-am scris mai sus ? La +2 grade m-am prajit si ardeau hainele pe mine. Soarele este extrem de puternic si radiatile la fel..

Daca nu te duci pe gheata nu ai nevoie de echipament. Oricum ti-as recomanda sa ai pantaloni lungi - bluza sau camasa cu maneca lunga si guler si o sapca in cap.

Nu exista loc de schimbat - doar toalete.

#16
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Imbracati-va in straturi si luati-va ghiozdane in care puteti depozita hainele in plus. 10-15 grade nu e asa mult.

#17
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
daca sunt 2 grade ma voi duce in pantaloni scurti, normal. dar ieri pe mountain-forecast.com temperaturile pe AdM erau de -7 maxima si si -13 minima (ca temperatura resimtita) , in cursul zilei, cu soare. pentru astfel de vreme nu consider pantalonii scurti o optiune. si nici adidasii din panza. asa ca o sa ma imbrac gros. pentru astfel de vreme, la intoarcere ma pot schimba undeva? banuesc ca nu, altfel as fi primit raspuns la obiect.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Cu pantaloni scurti eu nu as recomanda decat daca te dai cu crema solara cu protectie maxima. Eu m-am ars la ceafa in cele 2 ore cat am stat sus. Aveam un tricou cu mane ca lunga dar fara guler...
Eu am fost in blugi.

Canadiana nu mi-am mai luat dupa ce cu o zi inainte m-am carat cu multistraturi in rucsac degeaba pe Matterhorn.

Ti-am zis deja mai sus ca nu ai unde sa te schimbi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate