Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Problema cu laptop Lenovo ideapad z710

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
sergiu333

sergiu333

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.07.2016
Buna,am un laptop Lenovo ideapad z710, cumparat nou anul trecut in vara,de curand am observat unele probleme,si anume :
cand apas pe sageti mai ales,nu ia comanda imediat,uneori chiar deloc,dar pe urma isi revine, si sageata de la mouse palpaie uneori.am reinstalat windows-ul sperand ca se va remedia problema dar in zadar,driverele le-am luat de pe Lenovo de pe site, iar altele s-au instalat automat.ce poate fii? este cand merge bine de tot,si este cand apar problemele mentionate mai sus.

#2
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
iti ingheata HDD-ul cumva? si apoi se elibereaza?

sa nu ai vreun proces prin windows ce iti mananca RAM-ul!

daca nu esti sigur ca e Windowsul de vina sau nu, poti face teste paralele astfel:

incearca sa faci proba cu o instalare Linux Mint 17.3 - pt asta, ai nevoie de macar 15 GB spatiu liber pe HDD (adica spatiu care sa nu apartina vreunei partitii windows, sa fie spatiu nefolosit deloc).

sigur, poti incerca si cu un Live DVD/ Live CD, dar nimic nu se compara cu o instalare reala - dar merge si instalarea LiveDVD

Linux Mint are drivere universale, si poti confirma daca este de la windows sau nu.

astfel, stii o faza!


de asemenea, testeaza si cu o tastatura si mouse pe USB...vezi daca ele au probleme

#3
sergiu333

sergiu333

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.07.2016

View Postpinguinul666, on 24 iulie 2016 - 16:48, said:

iti ingheata HDD-ul cumva? si apoi se elibereaza?

sa nu ai vreun proces prin windows ce iti mananca RAM-ul!

daca nu esti sigur ca e Windowsul de vina sau nu, poti face teste paralele astfel:

incearca sa faci proba cu o instalare Linux Mint 17.3 - pt asta, ai nevoie de macar 15 GB spatiu liber pe HDD (adica spatiu care sa nu apartina vreunei partitii windows, sa fie spatiu nefolosit deloc).

sigur, poti incerca si cu un Live DVD/ Live CD, dar nimic nu se compara cu o instalare reala - dar merge si instalarea LiveDVD

Linux Mint are drivere universale, si poti confirma daca este de la windows sau nu.

astfel, stii o faza!


de asemenea, testeaza si cu o tastatura si mouse pe USB...vezi daca ele au probleme
multumesc de raspuns,in unele momente si ecranul imi ramabe blocat,si pot sa il eliberez doar prin apasara tastei cu simbolul  ''windows''.

#4
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postsergiu333, on 24 iulie 2016 - 16:51, said:

multumesc de raspuns,in unele momente si ecranul imi ramabe blocat,si pot sa il eliberez doar prin apasara tastei cu simbolul  ''windows''.


asta imi spune ca mai degraba, ar putea fi un proces windows.

apasa CTRL+ALT+DELETE si intra in Managerul de performanta si uite-te pe acele grafice (fundal negru cu scris verde) si vezi daca ai vreun peak (varf) de folosire intensa.

Poate asa iti dai seama daca ceva iti ocupa memoria windowsului

#5
sergiu333

sergiu333

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.07.2016

View Postpinguinul666, on 24 iulie 2016 - 17:05, said:



asta imi spune ca mai degraba, ar putea fi un proces windows.

apasa CTRL+ALT+DELETE si intra in Managerul de performanta si uite-te pe acele grafice (fundal negru cu scris verde) si vezi daca ai vreun peak (varf) de folosire intensa.

Poate asa iti dai seama daca ceva iti ocupa memoria windowsului
dupa ce deschid task manager apare un varf de 100% dar scade imediat si e in jurul a 61%   +,- 3 procente.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate