Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Ștefania

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
[ http://www.nicdobre.ro/photos/stefania.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

continuarea aici: http://nicdobre.ro/2016/07/stefania/

Edited by Yoda, 24 July 2016 - 14:28.


#2
jhonnybravo

jhonnybravo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.07.2016
Din moment ce ai postat pe un forum, o sa-mi permit sa-mi dau cu parere:). Textul destul de ok, nu mi-a placut ca ai trecut foarte rapid prin evenimente, iar sfarsitul, total aiurea ce-i drept:|..mi-a placut enorm acest paragraf
" Ies din biserică și cobor treptele de marmură. Cerșetorii sunt tot acolo, cerându-mi prin litania lor să le dau ceva.
Nu am ce să le dau. Am pierdut tot ce aveam."

Nu e rau deloc:)..dar asta nu inseamna ca e grozav:P..e decent, ultimul paragraf, ai fost inspirat;) bravo

PS." Urc pe scarile de marmura..".." cobor scarile de marmura.."..Ai cam furat asta;)))..ma duce cu gandul la romanul Ion, cand se prezinta satul, la inceputul romanului, iar la sfarsitul romanului, cititorul iese din sat. Foarte frumos;))

Edited by jhonnybravo, 24 July 2016 - 19:16.


#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă doriți să comentați concentrați-vă pe text, nu pe ce considerați că ar fi trebuit să scrie autorul.
De asemenea, dacă vă pișcă dorința de a posta încercați să alcătuiți propoziții și, mai ales, evitați offtopicul.
Mulțumesc!

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Am citit doar cele trei fraze.Restul nu m-a interesat.

Nu stiu daca asta a fost dorinta autorului sau este doar o parere exprimata la modul "sa fie",dar cred ca este total paguboasa  ideea urmatoare:

Am o viziune personală a credinței în Dumnezeu, nu cred în mărturisirea păcatelor. Cred mai degrabă că o greșeală poate fi îndreptată făcând o faptă bună. Ajută-ți aproapele, iar restul vine de la sine.

Se induce in subconstientul cititorilor o parere gresita,cu multe conotatii in viata de zi cu zi.
Adica se doreste absolvirea,gratierea sau iertarea celor care au comis fapte reprobabile,dar au reusit sa si impresioneze comunitatea prin anumite actiuni,populiste le-as numi eu.
Iar cand ma refer la comunitate,nu ma refer doar la aceea parte a ei care este slab educata si este foarte usor de impresionat si manipulat,ci si la patura cu educatie sau chiar cu inalta educatie.
Eu zic ca o greseala se indreapta doar actionand asupra factorilor care au dus la aparatia ei,nu in alt fel.
Un exemplu elocvent este cel al lui Becali Gheorghe,caruia multi ii canta osanale,uitand faptul ca individul este pana la urma un borfas recidivist.

jhonnybravo

Parerile se exprima,nu se dau.

#5
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
@adisz: cum spunea și althea, hai să discutăm pe text (dacă îl citim). Conotațiile spirituale, religioase, le discutăm în altă parte.
Mulțumesc.

@jhonnybravo: mulțumesc pentru părerea exprimată. La faza cu „furatul”, te felicit pentru că ai observat similitudinea cu romanul Ion, dar cred că ai fost un pic cam aspru.
Construcția literară în care relația incipit-final este una de „închidere a cercului narativ”, este destul de frecvent întâlnită. Exegeții genului denumesc acest procedeu „construcție circulară”.

Edited by Yoda, 25 July 2016 - 10:38.


#6
jhonnybravo

jhonnybravo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.07.2016

View Postadisz, on 25 iulie 2016 - 09:04, said:

Am citit doar cele trei fraze.Restul nu m-a interesat.

Nu stiu daca asta a fost dorinta autorului sau este doar o parere exprimata la modul "sa fie",dar cred ca este total paguboasa  ideea urmatoare:

Am o viziune personală a credinței în Dumnezeu, nu cred în mărturisirea păcatelor. Cred mai degrabă că o greșeală poate fi îndreptată făcând o faptă bună. Ajută-ți aproapele, iar restul vine de la sine.

Se induce in subconstientul cititorilor o parere gresita,cu multe conotatii in viata de zi cu zi.
Adica se doreste absolvirea,gratierea sau iertarea celor care au comis fapte reprobabile,dar au reusit sa si impresioneze comunitatea prin anumite actiuni,populiste le-as numi eu.
Iar cand ma refer la comunitate,nu ma refer doar la aceea parte a ei care este slab educata si este foarte usor de impresionat si manipulat,ci si la patura cu educatie sau chiar cu inalta educatie.
Eu zic ca o greseala se indreapta doar actionand asupra factorilor care au dus la aparatia ei,nu in alt fel.
Un exemplu elocvent este cel al lui Becali Gheorghe,caruia multi ii canta osanale,uitand faptul ca individul este pana la urma un borfas recidivist.

jhonnybravo

Parerile se exprima,nu se dau.

In contextul in care m-am exprimat eu, nu este gresit ca am ales sa folosesc aceasta expresie."imi dau cu parerea". Nu sunt critic literar, doar un cititor

View PostYoda, on 25 iulie 2016 - 10:38, said:

@adisz: cum spunea și althea, hai să discutăm pe text (dacă îl citim). Conotațiile spirituale, religioase, le discutăm în altă parte.
Mulțumesc.

@jhonnybravo: mulțumesc pentru părerea exprimată. La faza cu „furatul”, te felicit pentru că ai observat similitudinea cu romanul Ion, dar cred că ai fost un pic cam aspru.
Construcția literară în care relația incipit-final este una de „închidere a cercului narativ”, este destul de frecvent întâlnită. Exegeții genului denumesc acest procedeu „construcție circulară”.

N-a fost intentia mea sa fiu aspru:). Felicitari pentru text;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate