Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Hotia complicitatea necinstea si imoralitatea la romani

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
111 replies to this topic

#1
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Chiar toti suntem hoti, complici si imorali? Putem pune egal intre nedeclararea unui venit foarte mic si temporar la fisc si furtul unui banci?! Sa dai spaga pentru a fi sigur de obtinerea unui serviciu minor este acelasi lucru cu darea spagii pentru a obtine un contract de lucrari publice de zeci de milioane de euro?! Cum este cu oul si boul?! Exista vreun nivel de coruptie pe care il putem considera acceptabil, "decent"?! Poate ajunge vreodata acest tip de comportament in minoritate?! Cunoasteti vreun om cinstit 100%?! Eu, nu... Spaga ucide, nu este nici un dubiu.... Multi dam spaga de frica, din instinct de conservare... Suntem lafel de vinovati?!  Putem face un "moment zero" cum se propunea candva la fotbal?! Momentul colectiv ar fi fost un bun moment, zic eu cu naivitate... Mie mi se par istorice, de laudat, declaratiile celor cativa ministri acum in functie, trecatori, legate de coruptie! Am senzatia ca unii cetateni ce striga hotii striga mai degraba hotii ca nu pot fura si ei, in cazul celor mai in varsta, ca nu mai pot fura. Am senzatia de multe ori ca e inutil sa faci pipi contra vantului si nu vad orizontul crearii unei mase critice care sa determine o schimbare in bine.
LE
Mereu am avut un sentiment de vinovatie cand am obtinut ceva inainte de rand sau cand am dat spaga unui doctor. E vreo diferenta intre ce am facut eu si amicul ce da 10% din multe milioane unui politician, primar, sa poata obtina constructia unei scoli sau renovarea unui spital?!

Attached Files


Edited by since2004, 24 July 2016 - 14:13.


#2
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Cand esti corupt iti faci un rau tie insuti. E cam greu de inteles treaba asta si din acest motiv toti suntem mai mult sau mai putin corupti.

#3
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016

 Testosteron, on 24 iulie 2016 - 14:18, said:

Cand esti corupt iti faci un rau tie insuti. E cam greu de inteles treaba asta si din acest motiv toti suntem mai mult sau mai putin corupti.
E laudabila lupta impotriva marii coruptii, asa trebuia inceput dar trebuie facut ceva si cu mica coruptie asta care ne murdareste pe toti. Poate odata marii coruptii condamnati se vor crea conditiile combaterii micii coruptii. Eu cred ca mica coruptie se poate combate numai prin reformarea administratiei a invatamantului si a sistemului de sanatate la pachet cu alta modalitate de salarizare. Doar cu babaul si cu lectii de morala nu cred ca se va rezolva. Nu cred ca vreun om sanatos la cap ar mai da spaga unui doctor salarizat transparent si decent. Acum sunt unii doctori care castiga sume enorme de bani, mult peste rolul si valoarea lor profesionala si altii abia se tarasc, se umilesc la 50 lei de la un pacient.
LE
Decat sa platesti sapte fuctionari cu salarii de mizerie mai bine platesti patru pentru acceasi treaba.
LE
Asa cum noi gasim scuze pentru mica spaga asa isi gaseste scuze si amicul cu lucrari de milioane; zice ca fara el s-ar fi dar spaga si mai mare si s-ar fi facut lucrari de proasta calitate. Cica altfel nu se poate. ..
http://www.digi24.ro...ent in sanatate

Edited by since2004, 24 July 2016 - 14:38.


#4
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
De parca doar romanii fura, fac evaziune, dau spagi...sa fim seriosi. Si in alte tari se intampla fenomene ilegale, unele dintre ele distrugand milioane de vieti (criza mondiala din 2008-2009, de ex).
Diferenta dintre ce se intampla aici vs ce se intampla acolo este ca si acolo se procedeaza cam la fel, dar la un alt nivel (vorba rimelor rudimentare ale baietilor de la bug mafia). Altfel, in toata istoria ei post-caveman, oamenii au fost corupti.
Daca vrem o coruptie care sa ne asigure si un confort (si altii fura, dar parca acolo se mai si fac niste lucruri), atunci avem nevoie de alte legi, in acest moment fiind imposibil in RO sa fii 100% legal, indiferent de ce incerci sa faci. Nu exista asa ceva.

Edited by n-amname, 24 July 2016 - 14:57.


#5
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006
Ce s-ar putea face atita timp cit statul lupta prin toate mijloacele contra proprilor cetateni?

#6
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016

 n-amname, on 24 iulie 2016 - 14:54, said:

De parca doar romanii fura, fac evaziune, dau spagi...sa fim seriosi.
Nu putem sa minimalizam chiar asa. Daca faci aluzii la "sistemul e corupt", n-ajungi nicaieri.  Cat despre criza economica asta e pentru alt topic, cele economice, poate chiar la teoria conspiratiei. Offtopic; crizele economice dupa parerea mea sunt normale ciclice si nu exista alternativa la ele, eventual doar buna guvernare. Sunt semne ca vom da de o noua criza prin 2017-2018... Cine spune ca exista alternative, mai bune, la asa sistem economic global bazat pe competitie si crestere e naiv, e victima.

 tytysor, on 24 iulie 2016 - 15:07, said:

Ce s-ar putea face atita timp cit statul lupta prin toate mijloacele contra proprilor cetateni?

Sa-l facem mai mic, mai putin abuziv, zic eu. Sa-l pastram doar ca reglementator si garant al egalitatii in fata legii... dar nu cred ca putem justifica acte de coruptie prin actiunile sau inactiunile statului si sa dormim linistiti fara a facem nimic pentru a schimba lucrurile. Cat de putin!

Edited by since2004, 24 July 2016 - 15:12.


#7
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Cand statul plateste cu medic cu un salariu de 2 bani, ii mai dai spaga si din respect, nu numai din rautate.

#8
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016

 andy1992, on 24 iulie 2016 - 15:10, said:

Cand statul plateste cu medic cu un salariu de 2 bani, ii mai dai spaga si din respect, nu numai din rautate.
N-am dat niciodata spaga(in bani!) din respect. Nu pot sa ma subtitui eu angajatorului. Cand am dat l-am umilit si pe medic, m-am umilit si eu si poate am ucis la propriu pe cineva vorba ministrului Voiculescu.

Edited by since2004, 24 July 2016 - 15:18.


#9
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Coruptia poate fi eradicata doar la nivel individual. Cand fiecare individ in parte nu va mai fi corupt, doar atunci coruptia va inceta. Si la urma urmei cine te opreste pe tine sa incetezi in a mai fi corupt?

#10
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
E un inceput.... Primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, nu contestă verdictul de plagiat dat de Comisia de etică a Academiei de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza”. El spune că este un „episod pe care și-l asumă” și că singurul său regret este acela de a se fi „lăsat tentat de moda titlurilor academice”.
LE
Mica coruptie o vad mai periculoasa pentru ca viciaza si murdareste oameni mai multi si pe cei tineri. Problema e ca mica coruptie are drept cauza principala, dupa parerea mea, marea coruptie
Mai exista topicuri pe tema, ar trebui comasate. http://forum.softped...cerul-romaniei/ http://forum.softped...paga-la-doctor/ http://forum.softped...uc-sau-atentie/ http://forum.softped...a-sau-bakshish/

Edited by since2004, 24 July 2016 - 15:38.


#11
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

 since2004, on 24 iulie 2016 - 15:21, said:

E un inceput.... Primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, nu contestă verdictul de plagiat dat de Comisia de etică a Academiei de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza”. El spune că este un „episod pe care și-l asumă” și că singurul său regret este acela de a se fi „lăsat tentat de moda titlurilor academice”.
LE
Mica coruptie o vad mai periculoasa pentru ca viciaza si murdareste oameni mai multi si pe cei tineri. Problema e ca mica coruptie are drept cauza principala, dupa parerea mea, marea coruptie
Mai exista topicuri pe tema, ar trebui comasate. http://forum.softped...cerul-romaniei/ http://forum.softped...paga-la-doctor/ http://forum.softped...uc-sau-atentie/ http://forum.softped...a-sau-bakshish/
Cata vreme eu nu sunt corupt , pentru mine este de o importanta secundara ce face restul.

#12
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 Testosteron, on 24 iulie 2016 - 15:16, said:

Coruptia poate fi eradicata doar la nivel individual. Cand fiecare individ in parte nu va mai fi corupt, doar atunci coruptia va inceta. Si la urma urmei cine te opreste pe tine sa incetezi in a mai fi corupt?

Cand nu faci parte din nomenclatura sa-ti permiti tratamente si operatii in strainatate si viata iti atarna de 500-1000 de euro nu cred ca-l mai vezi pe doctor un mare spagar.In Austria un chirurg bun castiga de la 15.000 de euro lunar.Cat castiga unul bun in Romanica?

#13
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

 since2004, on 24 iulie 2016 - 15:21, said:

E un inceput.... Primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, nu contestă verdictul de plagiat dat de Comisia de etică a Academiei de Poliţie ‾Alexandru Ioan Cuza”. El spune că este un ‾episod pe care și-l asumă” și că singurul său regret este acela de a se fi ‾lăsat tentat de moda titlurilor academice”.

O scuza penibila! E retard, ii dicteaza altii ce sa faca!!!
Nu imi vine sa cred, ca voi considerati un lucru pozitiv declaratia mafiotului asta.

#14
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016

 Airbag, on 25 iulie 2016 - 06:23, said:



Cand nu faci parte din nomenclatura sa-ti permiti tratamente si operatii in strainatate si viata iti atarna de 500-1000 de euro nu cred ca-l mai vezi pe doctor un mare spagar.In Austria un chirurg bun castiga de la 15.000 de euro lunar.Cat castiga unul bun in Romanica?
Daca are măcar 2000-3000€ si cu toate astea accepta spaga chiar si nesolicitata e direct infractor de drept comun si locul lui e la puscarie. Asta nu este o discutie exclusiva despre sistemul de coruptie din sănătate dar pt ca tot veni vb sunt multi sefinde spitale si de clinici celebri in Ro care ar trebui sa profeseze la Rahova sau Jilava. Din cauza lor nu se poate face reforma. Sunt in general colegi de generatie cu Oprescu si Bradisteanu. Niste feudali corupti ce castiga si 100.000€ pe luna din diverse surse
LE
Medicii n-ar mai trebui sa fie bugetari. Ei zic ca nici acum nu sunt...

Edited by since2004, 25 July 2016 - 09:40.


#15
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

 Airbag, on 25 iulie 2016 - 06:23, said:


Cand nu faci parte din nomenclatura sa-ti permiti tratamente si operatii in strainatate si viata iti atarna de 500-1000 de euro nu cred ca-l mai vezi pe doctor un mare spagar.In Austria un chirurg bun castiga de la 15.000 de euro lunar.Cat castiga unul bun in Romanica?
N-are importanta cat castigi, daca esti corupt , esti corupt. Cat castiga un medic? Dar uita-te cat castiga restul lumii. Cat castiga un muncitor in Romania? Cat castiga o vanzatoare? De ce vrei tu sa te distingi ca medic sau ca orice profesie? Si cum te simti tu ca medic sa huzuresti prin Hawai sau Bora Bora cand 90% din tara asta abia are ce pune pe masa la copii? Probabil ca nu-ti pasa. Dar cui ii pasa? Fiecare pe pielea lui. Vezi de-aia ne merge asa de bine in tara asta. Ca fiecare pe pielea lui. Politicianul pe pielea lui, patronul pe pielea lui, medicul pe pielea lui si restul pe pielea lor. Si fiecare  cum pune mana pe borcanul cu miere o doseste pe toata in camara lui. Ca restul n-au decat sa faca foamea. Doar pielea mea conteaza si basta.

#16
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 since2004, on 24 iulie 2016 - 14:06, said:

Am senzatia ca unii cetateni ce striga hotii striga mai degraba hotii ca nu pot fura si ei, in cazul celor mai in varsta, ca nu mai pot fura.

Așa este.
Cei mai în vârstă, care au apucat să trăiască suficient în comunism,  s-au învățat să fure tot ce pot.   Este deja un mod de viață pentru ei și nu se vor mai putea schimba.

#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

 Testosteron, on 24 iulie 2016 - 15:16, said:

Coruptia poate fi eradicata doar la nivel individual. Cand fiecare individ in parte nu va mai fi corupt, doar atunci coruptia va inceta. Si la urma urmei cine te opreste pe tine sa incetezi in a mai fi corupt?

Mortii care voteaza la toate alegerile , astia ma opresc!

 Airbag, on 25 iulie 2016 - 06:23, said:


Cand nu faci parte din nomenclatura sa-ti permiti tratamente si operatii in strainatate si viata iti atarna de 500-1000 de euro nu cred ca-l mai vezi pe doctor un mare spagar.In Austria un chirurg bun castiga de la 15.000 de euro lunar.Cat castiga unul bun in Romanica?
In majoritatea covirsitoare a cazurilor, cistiga mult mai mult. Sint situatii cint banii aia ii ia la o singura operatie! De ce credeti ca marii smecheri din medicina nu au plecat din tara, a plecat numai tineretul care nu are loc de cei ajunsi la virsta senectutii!

#18
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 since2004, on 25 iulie 2016 - 09:36, said:

Medicii n-ar mai trebui sa fie bugetari. Ei zic ca nici acum nu sunt...

Sunt mai rău de atât.
Se folosesc de serviciul la stat pentru a-și recurta clientela pentru cabinetul privat deschis lângă spital.
Reprezintă echivalentul firmelor căpușă care au distrus industria prin anii 90.

Cunosc o mulțime de medici care practică sportul acesta.    Și care câștigă 2000 lei de la spital și   40.000 lei din consultațiile de la cabinetul privat.
Nu am o problemă cu cât câștigă.  Am o problemă cu faptul că țin locul ocupat la spital, că sunt doar un fel de dispeceri pentru afacerea lor și că medicii tineri nu pot intra în spitale din cauza acestor patriarhi.   Motivația unui medic angajat la un spital este zero în materie de salariu.  Dacă îi dublezi, ori triplezi salariul, efectul este nul pentru pacient.
Nu se va schimba nimic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate