Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Probleme cu starea psihologica

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
csgo123456

csgo123456

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.07.2016
Buna Ziua! Am si eu o problema foarte mare. Mai exact, am probleme cu creierul (nu stiu daca este anxietate), care persista de foarte mult timp. Problema mea este ca mai mereu sunt confuz si dezorientat in ceea ce fac, nu pot sa fiu atent la un lucru anume (desi stiu ce am de facut), imi zboara mintea in alta parte mai mereu (eu fiind in clasa a 12-a, este o mare problema) si am tulburari ale memoriei de scurta si lunga durata, putand sa uit ce am facut acum 2 minute.
Am crezut ca cauza este somnul, insa de 6 luni dorm si ma trezesc la ore regulate, cu cicluri de somn complete si pe o perioada de 7 - 8.5 h pe noapte.
Am zis ca am un IQ foarte mic si de aia, insa am facut mai multe teste IQ, printre care si cel de la MENSA Romania, si am un IQ de 120, este peste medie, si nu ar trebui sa fie aceasta cauza!
Aceasta problema ma afecteaza foarte mult la scoala si in societate, mai ales cand zic ceva, si ma gandesc cu totul la altceva (pot sa ma gandec la numarul 100, si sa zic 200, eu avand impresia ca zic 100). Am Probleme si cu cititul, uneori trebuie sa ma orbesc la un cuvant ca sa-l inteleg!
Insa totusi, am zile in care pot sa gandesc foarte clar, cu o viteza foarte mare, fara sa ma incurc, insa aceste zile sunt foarte rare. Ultima data cand am gandit clar a fost dupa ce nu am dormit o noapte aproape deloc, si am plecat la scoala a doua zi, cand am fost nevoit sa plec si sa merg la medic pentru ca am racit si ma durea gatul, iar in seara aia am dormit doar 6 ore, iar a doua zi gandeam foarte clar, si chiar stiam cuvinte in engleza pe care nu le stiu in mod normal, nistiu ce sa zic, este o problema foarte mare!
Va rog sa ma ajutati doar daca stiti exact o solutie corecta! Va multumesc!

#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Ti-ai facut o analiza la sange ? un magneziu, un calciu ...mai ales magneziu si B6 chiar complexul de B-uri.

#3
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
aia cu b-urile e o prostie din cate am citit pe wikipedia. cum esti in clasa a 12-a du-te la medic si ia un adderall. de obicei asta se prescrie pentru adhd dar se poate prescrie si pentru cei din clasa a 12-a care au probleme cu memoria .......

uite aici spune clar ca b-urile nu au nici un efect. ai acolo toata lista cu cele necesare pentru memorie
https://en.wikipedia.../wiki/Nootropic

sau daca vrei un tratament home made ia xantine ...adica cafea,ceai  si derivate de la ele

#4
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Posibil dislexie.
Oricum, ceva nu e în regulă, dute la medic neapărat.


#5
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
iei tratament psihiatric? daca da baga un ochi aici
http://bebrainfit.co...iciency-memory/

vezi ca acolo spune exact cum tratamentul pentru schizofrenie afecteaza cel mai important neurotransmitator ........

#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
http://dislexic.ro/d...-este-dislexia/

"Tulburarea de învăţare poate apărea la orice nivel de inteligenţă, chiar şi la un nivel de inteligenţă superioară. Nu se explică prin lipsa exersării, lipsă de motivare, factori emoţionali sau slaba pregătire a profesorilor. Nu depinde de naţionalitate sau de nivelul socio-cultural al familiilor.

Formele tulburărilor de învăţare:
Dislexia = tulburare de citire (citire lentă, cu greşeli, dificultăţi în înţelegerea textului citit)
Disgrafia = tulburare de scriere (scriere urâtă, cu greşeli, greşeli de ortografie)
Discalculia = tulburare de calcul

Unii specialişti consideră că tulburarea de învăţare nu este o boală, ci o modalitate specială de prelucrare a informaţiei, datorată dezvoltării şi funcţionării diferite de normal a sistemului nervos central.

Disfuncţia neurologică poate fi cauzată de factori nocivi din timpul sarcinii, naşterea prematură, complicaţiile în timpul naşterii sau diferite traume şi boli care afectează sistemul nervos central în perioada copilăriei mici.

Aceste afecţiuni minime ale creierului pot provoca tulburări la nivelul limbajului, motricităţii, echilibrului, schemei corporale, orientării în spaţiu şi timp, atenţiei, percepţiei vizuale, auditive şi tactile, memoriei precum şi în prelucrarea secvenţială a informaţiei. Dezvoltarea deficitară a acestor capacităţi poate apărea în diferite stadii de gravitate sau combinaţii şi constituie baza formării tulburărilor de învăţare, perturbând procesul de însuşire a abilităţilor de scris-citit şi a celor matematice. Fiecare dislexic este diferit, cu simptome diferite şi trebuie susţinut să se dezvolte într-un mod personalizat."

#7
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postsiscanumihai1999, on 24 iulie 2016 - 09:36, said:

Am zis ca am un IQ foarte mic si de aia, insa am facut mai multe teste IQ, printre care si cel de la MENSA Romania, si am un IQ de 120, este peste medie, si nu ar trebui sa fie aceasta cauza!

Daca testul despre care vorbesti este cel de aici:

http://mensa-romania...sa/test-online/

iti garantez ca n-ai iq-ul peste 120.

#8
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
cam aceleasi simtome le da si adhd sau atacurile de panica si fobiile + depresie

#9
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postsiscanumihai1999, on 24 iulie 2016 - 09:36, said:


cat timp petreci in fata calculatorului?
cat sport faci intr-o saptamana?
ce mananci de obicei?

#10
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
eu zic sa detaliezi....ai si agresivitate? nervi? depresie? tristete? stima de sine scazuta?

#11
csgo123456

csgo123456

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.07.2016

View PostDraculescuDraculescu, on 24 iulie 2016 - 10:42, said:


Daca testul despre care vorbesti este cel de aici:

http://mensa-romania...sa/test-online/

iti garantez ca n-ai iq-ul peste 120.
Este exact testul de acolo si am obtinut un IQ de 120!

As vrea sa mai adug ceva la intrebarea initiala.
Deseori pot sa ma enervez foarte spotan si foarte puternic. Si inca un detaliu foarte important este  ca zilnic ma stresez foarte tare, in special din cauza certurilor cu parintii!

View Postvyctoras1985, on 24 iulie 2016 - 10:43, said:

eu zic sa detaliezi....ai si agresivitate? nervi? depresie? tristete? stima de sine scazuta?
As vrea sa mai adug ceva la intrebarea initiala.
Deseori pot sa ma enervez foarte spotan si foarte puternic. Si inca un detaliu foarte important este  ca zilnic ma stresez foarte tare, in special din cauza certurilor cu parintii!

#12
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,895
  • Înscris: 27.01.2016

View Postsiscanumihai1999, on 24 iulie 2016 - 09:36, said:


Daca esti confuz si dezorientat eu zic cel putin felicitari. Asta e starea cea mai potrivita din care poti invata si intelege ceea ce se intampla. Atunci cand vezi clar si ai pareri ferme, nu mai inveti nimic. Devii sclerozat in niste puncte de vedere rigide.
Faptul ca mintea iti zboara este iarasi un lucru perfect normal. Este normal ca mintea sa iti zboare la lucrurile care sunt importante pentru mintea ta cu adevarat. De exemplu mie de cate ori trebuie sa ma concentrez, mintea imi zboara ori la femei, ori la vacantele petrecute la mare sau la munte sau la ski etc. Dar este perfect normal asa, pentru ca mintea ta este interesata de ceea ce-si doreste ea si nu de ceea ce-ti doresti tu. Acum cel mai important ar fi sa vezi cam la ce-ti zboara mintea, sa-i dai frau liber sa zboare si sa intelegi ca acele lucruri sunt foarte importante pentru tine. Inceraca sa-ti implinesti acele visuri, dorinte, inspre care zboara mintea ta sau sa le intelegi cel putin si vei vedea ca mintea ti se va linisti de la sine.

#13
csgo123456

csgo123456

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.07.2016

View PostDraculescuDraculescu, on 24 iulie 2016 - 10:43, said:

cat timp petreci in fata calculatorului?
cat sport faci intr-o saptamana?
ce mananci de obicei?
Petrec in fata calculatorului cam 7 - 8 ore pe zi, insa il dedic in proportie de 70 % invatarii si studierii de lucruri noi.
Fac sport cam 30 min - 1h pe zi.
Mananc alimente diverse, insa nu mananc carne.

#14
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,895
  • Înscris: 27.01.2016

View Postsiscanumihai1999, on 24 iulie 2016 - 10:55, said:



As vrea sa mai adug ceva la intrebarea initiala.
Deseori pot sa ma enervez foarte spotan si foarte puternic. Si inca un detaliu foarte important este  ca zilnic ma stresez foarte tare, in special din cauza certurilor cu parintii!
Certurile cu parintii si stressul ulterior sunt iarasi ceva normal. Repet urmareste ce-si doreste mintea ta cu advearat si urmeaza-i dorintele sau incearca sa le intelegi, ceea ce ar fi si mai potivit, pentru ca altfel dorintele s-ar putea sa ajunga un sac fara fund.

View Postsiscanumihai1999, on 24 iulie 2016 - 11:01, said:

Petrec in fata calculatorului cam 7 - 8 ore pe zi, insa il dedic in proportie de 70 % invatarii si studierii de lucruri noi.
Fac sport cam 30 min - 1h pe zi.
Mananc alimente diverse, insa nu mananc carne.
Felicitari si pentru faptul ca nu mananci carne.

#15
csgo123456

csgo123456

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.07.2016

View Postxilo, on 24 iulie 2016 - 09:52, said:

Ti-ai facut o analiza la sange ? un magneziu, un calciu ...mai ales magneziu si B6 chiar complexul de B-uri.
O sa-mi fac in zilele urmatoare!

View PostTestosteron, on 24 iulie 2016 - 10:59, said:

Daca esti confuz si dezorientat eu zic cel putin felicitari. Asta e starea cea mai potrivita din care poti invata si intelege ceea ce se intampla. Atunci cand vezi clar si ai pareri ferme, nu mai inveti nimic. Devii sclerozat in niste puncte de vedere rigide.
Faptul ca mintea iti zboara este iarasi un lucru perfect normal. Este normal ca mintea sa iti zboare la lucrurile care sunt importante pentru mintea ta cu adevarat. De exemplu mie de cate ori trebuie sa ma concentrez, mintea imi zboara ori la femei, ori la vacantele petrecute la mare sau la munte sau la ski etc. Dar este perfect normal asa, pentru ca mintea ta este interesata de ceea ce-si doreste ea si nu de ceea ce-ti doresti tu. Acum cel mai important ar fi sa vezi cam la ce-ti zboara mintea, sa-i dai frau liber sa zboare si sa intelegi ca acele lucruri sunt foarte importante pentru tine. Inceraca sa-ti implinesti acele visuri, dorinte, inspre care zboara mintea ta sau sa le intelegi cel putin si vei vedea ca mintea ti se va linisti de la sine.
Salut, ar fi bine daca si mintea mea ar ''zbura'' la ceva important, insa la mine nu ''zboara'' la nimic, pur si simplu nu ma gandesc la nimic uneori. Iar uneori cand vreau sa rezolv probleme la matemateca sau fizica, pur si simplu ma blochez, desi stiu ce am de facut!

Edited by siscanumihai1999, 24 July 2016 - 11:25.


#16
csgo123456

csgo123456

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.07.2016

View Postbathmancha, on 24 iulie 2016 - 11:29, said:

Am eu o vecina care in urma stresului dinainte de bac (parinti profesoara si inginer) s-a dilit. Acum e maicuta.
Din fericire, eu nu ma stresez foarte tare pentru BAC

#17
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostTestosteron, on 24 iulie 2016 - 10:59, said:

Daca esti confuz si dezorientat eu zic cel putin felicitari. Asta e starea cea mai potrivita din care poti invata si intelege ceea ce se intampla. Atunci cand vezi clar si ai pareri ferme, nu mai inveti nimic. Devii sclerozat in niste puncte de vedere rigide.
Faptul ca mintea iti zboara este iarasi un lucru perfect normal. Este normal ca mintea sa iti zboare la lucrurile care sunt importante pentru mintea ta cu adevarat. De exemplu mie de cate ori trebuie sa ma concentrez, mintea imi zboara ori la femei, ori la vacantele petrecute la mare sau la munte sau la ski etc. Dar este perfect normal asa, pentru ca mintea ta este interesata de ceea ce-si doreste ea si nu de ceea ce-ti doresti tu. Acum cel mai important ar fi sa vezi cam la ce-ti zboara mintea, sa-i dai frau liber sa zboare si sa intelegi ca acele lucruri sunt foarte importante pentru tine. Inceraca sa-ti implinesti acele visuri, dorinte, inspre care zboara mintea ta sau sa le intelegi cel putin si vei vedea ca mintea ti se va linisti de la sine.
mai intai ar trebui sa explici cum functioneaza creierul ca sa faci afirmatia asta. in principiu cand altceva iti distrage atentia inseamna ca acel lucru e pe moment mai important pentru tine sau ca nu te poti concentra. daca e primul caz atunci inseamna ca acele lucruri trebuiesc rezolvate altfel vor aduce permanent o stare naspa. daca nu te pot concentra inseamna ca pur si simplu neuronii tai nu pot avea o performanta deosebita din cauza a unei lipse de ceva.
invatatul face parte din asigurarea supravietuirii si asta se facea cu mult inainte sa apara scrisul (gandeste-te ca trebuia sa inveti chestii de supravietuire gen locurile de vanat si metodele cele mai bune de vanat). ca atare cand inveti sa activeaza acel hormon ce da lupta pentru supravietuire. in plus atunci cand inveti ai sansa pe viitor sa demonstrezi ca esti bun la asa ceva deci face parte si din self esteem. asa ca asta cu lucrurile care iti apar in minte cand inveti nu e neaparat o chestie prioritara.....

View PostTestosteron, on 24 iulie 2016 - 11:03, said:

Certurile cu parintii si stressul ulterior sunt iarasi ceva normal. Repet urmareste ce-si doreste mintea ta cu advearat si urmeaza-i dorintele sau incearca sa le intelegi, ceea ce ar fi si mai potivit, pentru ca altfel dorintele s-ar putea sa ajunga un sac fara fund.


Felicitari si pentru faptul ca nu mananci carne.
stresul nu e ceva normal. evident ca exista persoane care rezista mai mult la stres insa asta pentru simplul fapt ca al lor corp consuma mai mult magneziu.....spre exemplu la soldati. desi la militarie se face instructie de asa natura incat sa streseze persoana respectiva pentru a se concentra asta nu are absolut nici o legatura cu inmagazinarea de magneziu. dimpotriva in situatii limite ar trebui sa incerci sa te relaxezi si ceilalti sa nu puna presiune pentru ca acea cantitate de magneziu e si asa mult prea putina (avand in vedere ca intr-o misiune sa zicem efortul e maxim iar asta se vede in timp). cel mai important e atunci linistea si cautarea celei mai bune solutii....

#18
csgo123456

csgo123456

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.07.2016

View Postvyctoras1985, on 24 iulie 2016 - 11:38, said:

mai intai ar trebui sa explici cum functioneaza creierul ca sa faci afirmatia asta. in principiu cand altceva iti distrage atentia inseamna ca acel lucru e pe moment mai important pentru tine sau ca nu te poti concentra. daca e primul caz atunci inseamna ca acele lucruri trebuiesc rezolvate altfel vor aduce permanent o stare naspa. daca nu te pot concentra inseamna ca pur si simplu neuronii tai nu pot avea o performanta deosebita din cauza a unei lipse de ceva.
invatatul face parte din asigurarea supravietuirii si asta se facea cu mult inainte sa apara scrisul (gandeste-te ca trebuia sa inveti chestii de supravietuire gen locurile de vanat si metodele cele mai bune de vanat). ca atare cand inveti sa activeaza acel hormon ce da lupta pentru supravietuire. in plus atunci cand inveti ai sansa pe viitor sa demonstrezi ca esti bun la asa ceva deci face parte si din self esteem. asa ca asta cu lucrurile care iti apar in minte cand inveti nu e neaparat o chestie prioritara.....
Cred ca te referi la afirmatia ca nu ma gandesc la nimic atunci cand sunt distras. Stiu ca este greu de explicat, insa asa este. Cand se intampla asta, am senzatia ca sunt foarte obosit, si am un haos in minte in acel moment.

View Postvyctoras1985, on 24 iulie 2016 - 11:42, said:

mai intai ar trebui sa explici cum functioneaza creierul ca sa faci afirmatia asta. in principiu cand altceva iti distrage atentia inseamna ca acel lucru e pe moment mai important pentru tine sau ca nu te poti concentra. daca e primul caz atunci inseamna ca acele lucruri trebuiesc rezolvate altfel vor aduce permanent o stare naspa. daca nu te pot concentra inseamna ca pur si simplu neuronii tai nu pot avea o performanta deosebita din cauza a unei lipse de ceva.
invatatul face parte din asigurarea supravietuirii si asta se facea cu mult inainte sa apara scrisul (gandeste-te ca trebuia sa inveti chestii de supravietuire gen locurile de vanat si metodele cele mai bune de vanat). ca atare cand inveti sa activeaza acel hormon ce da lupta pentru supravietuire. in plus atunci cand inveti ai sansa pe viitor sa demonstrezi ca esti bun la asa ceva deci face parte si din self esteem. asa ca asta cu lucrurile care iti apar in minte cand inveti nu e neaparat o chestie prioritara.....


stresul nu e ceva normal. evident ca exista persoane care rezista mai mult la stres insa asta pentru simplul fapt ca al lor corp consuma mai mult magneziu.....spre exemplu la soldati. desi la militarie se face instructie de asa natura incat sa streseze persoana respectiva pentru a se concentra asta nu are absolut nici o legatura cu inmagazinarea de magneziu. dimpotriva in situatii limite ar trebui sa incerci sa te relaxezi si ceilalti sa nu puna presiune pentru ca acea cantitate de magneziu e si asa mult prea putina (avand in vedere ca intr-o misiune sa zicem efortul e maxim iar asta se vede in timp). cel mai important e atunci linistea si cautarea celei mai bune solutii....
Cred ca te referi la afirmatia ca nu ma gandesc la nimic atunci cand sunt distras. Stiu ca este greu de explicat, insa asa este. Cand se intampla asta, am senzatia ca sunt foarte obosit, si am un haos in minte in acel moment.

View Postvyctoras1985, on 24 iulie 2016 - 11:42, said:

mai intai ar trebui sa explici cum functioneaza creierul ca sa faci afirmatia asta. in principiu cand altceva iti distrage atentia inseamna ca acel lucru e pe moment mai important pentru tine sau ca nu te poti concentra. daca e primul caz atunci inseamna ca acele lucruri trebuiesc rezolvate altfel vor aduce permanent o stare naspa. daca nu te pot concentra inseamna ca pur si simplu neuronii tai nu pot avea o performanta deosebita din cauza a unei lipse de ceva.
invatatul face parte din asigurarea supravietuirii si asta se facea cu mult inainte sa apara scrisul (gandeste-te ca trebuia sa inveti chestii de supravietuire gen locurile de vanat si metodele cele mai bune de vanat). ca atare cand inveti sa activeaza acel hormon ce da lupta pentru supravietuire. in plus atunci cand inveti ai sansa pe viitor sa demonstrezi ca esti bun la asa ceva deci face parte si din self esteem. asa ca asta cu lucrurile care iti apar in minte cand inveti nu e neaparat o chestie prioritara.....


stresul nu e ceva normal. evident ca exista persoane care rezista mai mult la stres insa asta pentru simplul fapt ca al lor corp consuma mai mult magneziu.....spre exemplu la soldati. desi la militarie se face instructie de asa natura incat sa streseze persoana respectiva pentru a se concentra asta nu are absolut nici o legatura cu inmagazinarea de magneziu. dimpotriva in situatii limite ar trebui sa incerci sa te relaxezi si ceilalti sa nu puna presiune pentru ca acea cantitate de magneziu e si asa mult prea putina (avand in vedere ca intr-o misiune sa zicem efortul e maxim iar asta se vede in timp). cel mai important e atunci linistea si cautarea celei mai bune solutii....
Cred ca te referi la afirmatia ca nu ma gandesc la nimic atunci cand sunt distras. Stiu ca este greu de explicat, insa asa este. Cand se intampla asta, am senzatia ca sunt foarte obosit, si am un haos in minte in acel moment.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate