Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Acordul tatălui pentru călătoria cu copilul în străinătate

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
eugeniachicu

eugeniachicu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.06.2016
Dragi prieteni ! Am așa o întrebare care cam îmi da bătăi de cap. Eu sunt deținătoarea a 2 cetățenii, română și moldavă. Am un bebeluș care poartă numele de familie a logodnicului meu iar noi nu suntem căsătoriți. Logodnicul meu este cetățean francez, ca urmare bebelușul deasemeni de curând a primit pașaport francez. Deci vreau să vin în md și vreau să știu dacă necesit să fac act de permitere să trec vama cu bebelușul, (permis/acord de călătorie din partea logodnicului)? Am sunat la ambasada României, la care ei mi-au spus că trebuie să clarific întrebarea cu Republica Moldova, de oarece domiciliu e în Chisinau. Cine știe? A mai fost cineva în situația mea? Trebuie sa fac acest act? Sau pot veni cu bebelușul fără acordul tatălui?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,251
  • Înscris: 01.12.2001
Pt RO obligatoriu mama si tata. Pt md ...?

#3
eugeniachicu

eugeniachicu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.06.2016
Și pentru md

#4
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View Postdorin_2k, on 23 iulie 2016 - 22:42, said:

Pt RO obligatoriu mama si tata. Pt md ...?
Doar la iesire.

#5
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Un parinte nu poate scoate copilul din tara fara imputernicire de la celalalt parinte.

#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Poate e nevoie când ieși cu copilul din Franța sau din Moldova.
Din România poți ieși liniștită. Copilul nu are cetățenie română, deci nu te va întreba nimeni de vreo hârtie suplimentară.
Am pe cineva apropiat cu o situație asemănătoare cu a ta (mai puțin cetățenia moldoveană). De fiecare dată când pleacă din România  prezintă doar pașapoartele.
E posibil ca la ieșirea din Moldova să poți prezenta doar pașaportul tău românesc și pe cel al copilului, fără să mai fie nevoie de un act suplimentar.
Dar îți recomand să te informezi mai întâi.

Edited by sfantu.dracu, 23 July 2016 - 23:37.


#7
missflora59

missflora59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 13.10.2012
Nu iti trebuie acordul tatalui cand iesi din Republica Moldova sau Romania,deoarece copilul NU este cetatean al acestor tari,el calatorind cu pasaportul francez.
Legea este doar pentru cetatenii romani.
Dar intereseaza-te care e legislatia in Franta,cand iesi cu copilul,el calatorind cu pasaportul francez,deci cetatean francez.

#8
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
Suscriu: mai curand o sa ai problem in Franta (la intrare sau iesire).
In RO si Lodova nu o sa ai, deoarece copilul are pasaport francez.
Acum sunteti in Franta?
Probabil iti va trebui o imputernicire de la tatal copilului ca sa pleci cu copilul din Franta.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMalus_Dacus, on 25 iulie 2016 - 10:16, said:

Suscriu: mai curand o sa ai problem in Franta (la intrare sau iesire).
.....
Probabil iti va trebui o imputernicire de la tatal copilului ca sa pleci cu copilul din Franta.
Nici vorba, porcaria respectiva (acordul celuilalt parinte) nu exista in nicio tara vestica.

View Postmissflora59, on 24 iulie 2016 - 05:30, said:

Nu iti trebuie acordul tatalui cand iesi din Republica Moldova sau Romania,deoarece copilul NU este cetatean al acestor tari,el calatorind cu pasaportul francez.
Legea este doar pentru cetatenii romani.
Asta nu rezulta de nicaieri. Copiii primesc automat cetatenia parintilor, deci s-ar putea ca bebelusul sa aiba 3 cetatenii, chiar daca nu are decat pasaport francez.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostKarhu, on 25 iulie 2016 - 12:31, said:

Copiii primesc automat cetatenia parintilor, deci s-ar putea ca bebelusul sa aiba 3 cetatenii, chiar daca nu are decat pasaport francez.
O primesc dar n-au cu ce s-o dovedească. Dpdv al legislației române, dacă n-are și certificat de naștere românesc nu figurează în registrele de stare civilă, deci încă nu se supune legilor românești.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postalthea, on 25 iulie 2016 - 12:54, said:

O primesc dar n-au cu ce s-o dovedească.
Corect, dar nu se dovedeste indirect, prin faptul ca mama o are?

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ba da, însă e un drept nevalorificat. Iar dacă nu există drepturi, nu există nici obligații.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postalthea, on 25 iulie 2016 - 13:04, said:

Iar dacă nu există drepturi, nu există nici obligații.
Oare? :habarnam:
De ex. noi nu mai avem CI si pasaport valabile, asta inseamna implicit ca nu mai putem vota samd, deci nu mai avem drepturi de cetateni romani (desi suntem).
Inseamna automat si ca (,) copiii mei nu se mai supun respectivei prevederi?

#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Karhu, în Italia există asemenea cerință: acordul unui părinte să iasă copilul din țară cu celălalt părinte.
Dar acest acord se exprimă o singură dată, când este făcut pașaportul și este notat în "gândurile" pașaportului.


Dacă la ieșirea din România un părinte cu pașaport românesc prezintă un pașaport al altei țări pentru copilul însoțitor (fiu/fiică), nu i se va cere un acord al celuilalt părinte pentru scoaterea copilului din țară.
Copilul, în acel moment, este cetățean al altei țări și vameșii nu au treabă cu acest acord.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsfantu.dracu, on 25 iulie 2016 - 15:21, said:

Dacă la ieșirea din România un părinte cu pașaport românesc prezintă un pașaport al altei țări pentru copilul însoțitor (fiu/fiică), nu i se va cere un acord al celuilalt părinte pentru scoaterea copilului din țară.
Copilul, în acel moment, este cetățean al altei țări și vameșii nu au treabă cu acest acord.

Cica nu-i asa:

Quote

Minorii, cetateni romani, se afla sub protectia statului roman, fiindu-le aplicabile prevederile actelor normative cu privire la cetatenii romani - inclusiv prevederile referitoare la iesirea din tara a cetatenilor romani minori, chiar daca au si o alta cetatenie si chiar daca prezinta pentru trecerea frontierei doar documente eliberate de catre autoritatile straine.

Sursa

Am studiat problema in detaliu si, fiind direct interesat, chiar am scris unui parlamentar (insa fara niciun rezultat) despre aceasta anomalie cu rugamintea de a interveni pt abrogarea ei in cazul copiilor cetateni romani cu domiciuliul stabil in alt stat.

#16
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Ok, de acord cu tine, dar numai dacă au și cetățenia română.
Ori în cazul ăsta nu e cazul.

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Copilul e si cetatean roman, datorita faptului ca mama lui este (jus sangvinis). Aici ne intoarcem insa la ce zice @Althea in postul #12.

#18
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Măi, atât timp cât nu are certificat de naștere și pașaport românesc, nu e. :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate