Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Comanda China

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
In cat timp ajunge o comanda de pe gear.... ?

Am dat comanda pe 7 iulie, a ajuns in RO pe 20 iulie...

Sunt din Iasi.

O sa mai platesc si vama?

Edited by catalin11catalin, 23 July 2016 - 21:51.


#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
De cand ajunge in RO si pana ajunge la tine poate sa dureze 2-3 saptamani uneori.

View Postcatalin11catalin, on 23 iulie 2016 - 21:42, said:

O sa mai platesc si vama?

B. Bunuri expediate către persoane particulare ca urmare a comenzilor făcute prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat.
În cazul în care primiţi un colet ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, eliberarea bunurilor se poate face cu scutire de la plata taxelor vamale numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 150 EURO.
În situaţia în care valoarea globală a bunurilor depăşeşte valoarea de 150 EURO eliberarea acestora se poate face numai cu achitarea taxelor vamale.
Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat,pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 10 EURO/trimitere.

https://www.customs....rin-colete.aspx

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Vezi unde au depozitul (Warehouse). Daca este situat in China, da, platesti, daca produsele sunt mai scumpe de 10E (aici se poate sa ma insel, stiu ca suma variaza si nu am cumparat produse sub acest prag). Daca vine din UE, nu mai platesti nimic.
In plus, daca nu vine din UE, produsul va trebui ridicat de la vama, daca ai ales Free shipping.

#4
jhonnybravo

jhonnybravo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.07.2016
in 13 zile (20-7)

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
La 12€ scris pe colet (valoare reala) nu am platit nimic. La Gift scris pe colet si valoare 16€, nu am platit nimic.
Acum am un colet de 5€ de o luna, cu numar de traking si inca nu e gasit. Am mers la posta vamala din localitatea unde este asa ceva. Altii au primit direct acasa. Eu nu.

Edited by dorin_2k, 23 July 2016 - 22:14.


#6
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
la 13 $ comanda am platit tva 10 lei. plus 8 lei transport la posta. saptamana asta.

#7
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Comanda e de 500 de lei

#8
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005

View Postdorin_2k, on 23 iulie 2016 - 22:12, said:

La 12€ scris pe colet (valoare reala) nu am platit nimic. La Gift scris pe colet si valoare 16€, nu am platit nimic.
Asta pentru ca ti-a venit cu posta si nu prin curierat. Gift-ul inscris pe colet este egal cu zero, n-are nicio relevanta legala.


Potrivit legii, pana la 10 euro nu se plateste nimic, intre 10 euro si 150 de euro se plateste TVA iar peste 150 de euro se plateste atat TVA cat si taxe vamale. Dar cum legea se respecta mai mult sau mai putin, in functie de localitate si dispozitia vamesului, este greu de spus daca efectiv vei mai plati TVA sau nu pentru cei 500 de lei.

#9
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Eu unu nu as da comanda din china pentru un tel ca apoi sa stau cu morcovu ca daca o sa platesc tva si vama, si apoi ajung la un telefon care puteam sa l iau din Ro cu garanatie in maxim 2 zile nu intr o luna din china fara garantie si cu cine stie ce taxe la pachet...

#10
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postalin62, on 24 iulie 2016 - 12:01, said:

Eu unu nu as da comanda din china pentru un tel ca apoi sa stau cu morcovu ca daca o sa platesc tva si vama, si apoi ajung la un telefon care puteam sa l iau din Ro cu garanatie in maxim 2 zile nu intr o luna din china fara garantie si cu cine stie ce taxe la pachet...
Corect ; de multe ori " afacerea " nu mai e afacere cand ai de platit suplimentar + stres .

#11
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postalin62, on 24 iulie 2016 - 12:01, said:

Eu unu nu as da comanda din china pentru un tel ca apoi sa stau cu morcovu ca daca o sa platesc tva si vama, si apoi ajung la un telefon care puteam sa l iau din Ro cu garanatie in maxim 2 zile nu intr o luna din china fara garantie si cu cine stie ce taxe la pachet...
Faptul e consumat...

Banii sunt luati de pe card deja...

View Postcobi1, on 24 iulie 2016 - 12:06, said:


Corect ; de multe ori " afacerea " nu mai e afacere cand ai de platit suplimentar + stres .
Care stres?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate