Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alegere cauciuc spate 27,5" + camera

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 12.12.2011
Din septembrie 2015 sunt posesorul unui Devron H6.7. Aseara, dupa aproximativ 1300 kilometri parcursi (1100 asfalt si 200 km off-road - paduri, rampele din Tineretului), camera spate a cedat (culmea, eram pe asfalt). Cauciucul este tocit destul de mult si oricum nu mi-a placut aderenta pe care o oferea pe urcare si mai ales pe zone cu noroi. Asadar, daca tot schimb camera, vreau sa schimb si cauciucul. Pe cauciuc scrie 27*2.00, desi pe cadrul bicicletei scrie 27,5, la fel ca in prezentarea acesteia. Deci, tind sa cred ca trebuie sa cumpar o anvelopa de 27,5, latimea sa fie tot in jur de 2.00 sau mai mare. Circul preponderent pe asfalt, iar unde e liber, in regim de viteza (30-36 km/h), dar imi place si sa urc sau cobor pe teren accidentat. Am analizat cat de cat ce ofera mediul online, am citit si 2 topicrui legate de cauciucuri MTB si am ajuns la urmatoarele anvelope:
1. X-King - 27.5*2.2
2. Race King - 27.5*2.2
3. Rapid Rob - 27.5*2.25
4. Double Fighter III Sport - 27.5*2.00
Vreau sa ma incadrez in maxim 120 lei, anvelopa+camera. Dintre cele enumerate, pe care ati alege-o? Aveti alte idei?

De asemenea, vreau sa imi iau si camera si nu stiu ce sa aleg de aici. Cele cu care a venit bicla au valve presta, insa nu stiu ce marca sunt (nu am desfacut roata spate).

Mersi!

#2
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Luati de care vreti ,dar eu as alege la camera sa fie cu valva auto .Pompe auto gasesti peste tot ,dar pentru valva Presta nu prea...
Majorati gaura din janta daca nu va intra noua camera auto. Sper ca de aia alegeti!

Edited by alionte, 23 July 2016 - 21:09.


#3
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 12.12.2011
Asa m-am gandit si eu, sa iau cu valva auto (am pompa auto) pentru ca se umfla mai repede. Insa, si pentru valva presta am adaptor auto, dar nu se umfla repede.

#4
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Cu puțin mai repede, însă etanșeizarea este cea mai bună la Presta:

[ http://i.stack.imgur.com/vhbzI.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
kinguins

kinguins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 20.03.2016

 alionte, on 23 iulie 2016 - 21:00, said:

Luati de care vreti ,dar eu as alege la camera sa fie cu valva auto .Pompe auto gasesti peste tot ,dar pentru valva Presta nu prea...
Majorati gaura din janta daca nu va intra noua camera auto. Sper ca de aia alegeti!

Am atat pompa de cadru cat si pompa de picior la fel, cu ambele prinderi pe valva (presta si auto).
Cum adica majorati gaura din janta? Adica sa bage un burghiu in janta si sa mareasca gaura pentru valva camerei? Adica sa alezeze el acasa orificiul jantei. Eu n-as recomanda asa ceva.

Camera o cumperi in functie de tipul gaurii din janta (daca nu-ti da voie sa montezi cu valva auto ... stai cu camere cu valva presta) si in functie de ce fel de pompa ai.

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
da, ia cu valva identica ca cea de acum.

Cauciuc - fiindca mergi 85% pe asfalt m-as uita la Maxxis Crossmark, sau acel RaceKing.
Daca vrei aderenta pe noroi mai degraba raceking.. dar va fi mai incet pe asfalt.

Edited by sirgoofy, 24 July 2016 - 09:22.


#7
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 12.12.2011
Tot cu valva presta o sa iau. Din ce observ, nu prea conteaza marca.

Pe noroi nu merg des, o data sau de 2 ori am mers...deci criteriul acesta este exclus, insa daca se iveste vreo ocazie, nu vreau sa urc rampele pe langa bicicleta :)
Interesant Maxxis Crossmark, mai ales versiunea cu Kevlar. Mai caut, poate il gasesc mai ieftin ca sa ma incadrez in acel buget.

#8
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Dintre cele 4, pentru asfalt si pamant uscat cel mai rapid va fi ultimul de la Continental. Dar pe noroi va patina deci trebuie mers cu grija.

#9
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 12.12.2011
De cand l-am vazut, am zis ca ar fi alegerea mea. Dar totusi am zis sa mai intreb si pe altii.  Am ajuns la 3 variante: Maxxis Crossmark, Continental Race King si Continental DoubleFighter, cu mici plusuri pentru ultimele 2, dintre care as alege Race King (am citit destul de multe pareri pozitive despre aceasta anvelopa), multi useri folosind-o cam in aceleasi conditii ca ale mele.

#10
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Eu recomand SMART SAM ca și cauciuc sau schwalbe land cruiser.

#11
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 12.12.2011
Am schimbat camera veche cu una Continental cu valva Presta(19 lei). Cea veche era sparta pe interior, deci cauciucul nu a fost gaurit. Cauciucul, mi-a zis cel de la service, ca este la jumatate tocit, deci ar mai merge. Mi-a recomandat Continental Race King, cauciuc ce va fi cumparat cand se va toci actualul.
Multumesc tuturor pentru sfaturi!

#12
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007
Ajutati-ma si pe mine intr-o problema la care nu am gasit raspuns.

Am o pompa de bicicleta pt ventile Presta. Cu ea vreau sa umflu rotile de la un carucior pt copii care au ventile auto.
Se gaseste adaptor pt asa ceva? Sau trebuie sa iau pompa pt auto?

#13
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Sunt adaptoare pentru orice, dar cele mai comune sunt invers presta->auto. Se gasesc si auto->presta dar am gasit doar la 7-8 euro ceea ce mi se pare cam scump pentru o prostie de metal. Primele tipuri de adaptoare le gasesti si la 1-2 euro. Daca ai nevoie ocazional, pentru valve auto te poti duce la orice vulcanizare mai ales la un carucior de copii da 2-3 pufuri si le-ai umflat pentru un an cred. Altfel mai bine iei o pompa comptabila cu ambele tipuri de valve, sigur gasesti ceva la Decathlon.

#14
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007
momentan am lasat pompa mea de masina baiatului, el are o bicicleta cu pompa de care ziceam, credeam ca e ceva la 5-10 lei un adaptor.

cand o sa ajung la targul de la castani (langa Sun Plaza) sa intreb si pe acolo.

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
daca e vorba de pompa de bicicleta posibil se poate inversa garnitura din capat..
Sau - pompa de mana la 9lei, merge si la presta si  auto (tot prin inversarea capatului)

Dar daca acele roti le umfli 1 data pe an intreaba pe la vecini, sigur are cineva o pompa auto de podea sau de picior.

Edited by sirgoofy, 09 March 2017 - 17:57.


#16
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 sirgoofy, on 09 martie 2017 - 17:53, said:

daca e vorba de pompa de bicicleta posibil se poate inversa garnitura din capat..
Sau - pompa de mana la 9lei, merge si la presta si  auto (tot prin inversarea capatului)

Dar daca acele roti le umfli 1 data pe an intreaba pe la vecini, sigur are cineva o pompa auto de podea sau de picior.
Da, momentan am lasat eu pompa mea de picior de la masina (e de pe vremuri, dar e sigura ....si cam voluminoasa, acum se poarta alea electrice).
La pompa lui de bicicleta, am desfacut si am vazut ca nu ai ce inversa la ea, e numai pt Presta.

O sa iau o pompa ieftina de mana sa fie acolo in casa.
Uitasem sa precizez ca nu e un carucior simplu.... e dublu si peste 1 an greutatea suportata de roti va fi de asemenea dubla Posted Image

Multumesc tuturor pt informatii.

Edited by TheWarrior, 10 March 2017 - 06:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate