Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Imprumut si plecat innapoi in romania

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Irinnna27

Irinnna27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.07.2016
Buna ziua tuturor.
As vrea sa adresez o intrebare celor ce cunosc si pot da un raspuns.
Am intalnit multi romani care fac imprumuturi in Germania si apoi pleaca in Romania.
Nu inteleg de ce nu le face nimeni nimic.
Saptamana trecuta am fost ca traducator la o banca pentru un roman si a luat 20 de mii de euro.
Mi-a spus ca vrea sa faca imprumutul pentru o masina.
La 3 zile aflu ca a plecat in Romania si ca mai facuse un imprumut de 10 mii in Hambrug la o alta banca cu o saptamana inainte.
Vorbind despre asta cu alti prieteni am aflat ca multi fac asta si nu li se intampla nimic daca nu mai platesc ratele.
Nu pot intelege de ce..altfel toata lumea ar face si toti ar pleca de aici innapoi in Romania.
Sau mai nou se fac imprumuturi pentru a deschide firma in De ,o lasa 2-3 luni apoi o baga in faliment si la fel numai plateste nimeni nimic.

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 29.06.2005
E o iluzie asta, ca nu le va face nimeni nimic.
Banca pacalita va incerca sa-si recupereze prejudiciul. Incepand de la executare silita si pana la plangeri penale catre autoritati.

Evident, va dura o perioada. Dar faptasii vor avea o surpriza mare cand li se vor bloca conturile, sau se vor trezi cu executorul ca-i scoate din casa, sau politia ca le pune "bratari".....

#3
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Eu nu vad intrebarea.

#4
Irinnna27

Irinnna27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.07.2016

 florinel, on 23 iulie 2016 - 14:32, said:

E o iluzie asta, ca nu le va face nimeni nimic.
Banca pacalita va incerca sa-si recupereze prejudiciul. Incepand de la executare silita si pana la plangeri penale catre autoritati.

Evident, va dura o perioada. Dar faptasii vor avea o surpriza mare cand li se vor bloca conturile, sau se vor trezi cu executorul ca-i scoate din casa, sau politia ca le pune "bratari".....
Ideea e ca multi nu au nimic pe numele lor.
Si sunt foarte multi care au luat credite cu multi ani inainte si nici acum nu au patit nimic.
Am inteles ca cel mult ce iti pot face atat timp cat nu ai nimic pe numele tau si nu lucrezi este sa iti puna interdictie sa mai vii in De.
Aici se iau credite pe banda rulanta si nu se mai platesc de foarte multi romani.
Tocmai asta ma si intrebam ..cum de nu le face nimeni nimic.

#5
Irinnna27

Irinnna27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.07.2016

 SHIV, on 23 iulie 2016 - 14:40, said:

astea cu bratari doar la sumele mari daca e insa la sume mici gen telefon luat de la orange si neplatit nu o sa-ti puna nimeni bratari.
Bratari la legilie din De in nici un caz.
sumele se iau intr e 20 si 30 de mii ,platesc 2 -3 rate apoi parasesc De si nu mai plateste nimeni nimic.
Insa ceea ce stiu 100% este o familie de romania care locuieste in De de 20 de ani ,au o firma..au datorii peste 100 de mii de euro,nu le platesc de ani de zile..firma la momentula ctual este in faliment..si ghici ce..soferii lor sunt paltiti de stat.
Adica ei numai achit creditele de ani de zile ..dar tot statul ai ajuta cu mentinerea firmei.
Ramai prost nu alta .

#6
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Bancile din de nu sunt  asa de idioate pe cat sunt facute sa para in subiectul asta, un imprumut nu se acorda fara o garantie, nici macar in de si cu atat mai mult pentru 20 de mii de euro.
Ca sunt destui care fac rate prin uk, de si eu si apoi pleaca in romania!? Sunt, dar discutam de credite pentru electrocasnice, it, nimic in genul la vreo suma mare, in general trebuie sa girezi cu ipoteca pentru o suma mare, nu iti da careva 10 mii de euro, lire, dolari, fara sa oferi o garantie.

#7
Irinnna27

Irinnna27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.07.2016

 u-k, on 23 iulie 2016 - 14:47, said:

Bancile din de nu sunt  asa de idioate pe cat sunt facute sa para in subiectul asta, un imprumut nu se acorda fara o garantie, nici macar in de si cu atat mai mult pentru 20 de mii de euro.
Ca sunt destui care fac rate prin uk, de si eu si apoi pleaca in romania!? Sunt, dar discutam de credite pentru electrocasnice, it, nimic in genul la vreo suma mare, in general trebuie sa girezi cu ipoteca pentru o suma mare, nu iti da careva 10 mii de euro, lire, dolari, fara sa oferi o garantie.
Vorbesti aiureli.
Ce si cum nu iti da?
Locuiesc de 8 ani in De.
Inainte se dadeau si mai si creditele.
Acum tot ce iti trebuie este anmeldungul si ultimile 3 fluturase .Atat.
Tipul cu care am fost saptamana trecuta marti a avut anmeldungul si cele 3 fluturase la el ,am intra cu el la ora 10 dimineata si la ora 14 a avut 20 de mii in cont.
Dupa 3 zile am aflat ca a plecat in ro si ca ma mintise ca va lua banii pentru masina.
Ceea ce nu avea de ce sa ma afecteze.
Nu gireaza nimeni cu nimic.
Bati campii.
Colegele mele de munca ,majoritatea au credit peste 100 de mii de euro,care au decis sa ramana definitiv in De si au luat banii sa isi ia casa.
La fel crdit peste 100 de mii ..nu au girat cu nimic.
Dar la suma asa mare trebuie sa lucreze ambii soti,veniturile sa fie peste salariu mediu brut si sa ai contract nedeterminat.
La lucrurile astea nu ma poti contrazice pentru ca eu de 8 ani zi de zi ma duc cu romani ca traducator si le fac credite,aigurari ,abonamente si toate cele..ba chiar ma mai suna sa ma duc si dupa ei la spital ca nu are cine vorbii cu doctorii.
Deci imprumut pana in 20 de mii se poate lua doar cu anmeldung,contract de munca si ultimile 3 fluturase,
La mai multi bani sunt mai multe conditii.
Eu stiu tot cat se poata lua,in cat timp ,de la ce banca etc..
Ceea ce ma interesa e cum de nu le face nimeni nimic.

#8
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Ok, o sa te credem ca mergem in germania si luam credit de 100 de mii de euro.

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
De ce? Pentru ca li se permite. Bancile sunt dornice sa arunce cu banii pe fereastra.
In cele din urma ii vor vana ca pe mistreti, mistretii vor boci pe la TV ca le ia banca tot si ii arunca in strada cu plozi, nevasta si soacra. Cineva trebuie sa faca ceva pentru ei.
Bancile nu vor mai recupera mare lucru si vor cere linistite un bail out de la stat. Si il vor primi.

 Irinnna27, on 23 iulie 2016 - 14:53, said:

Colegele mele de munca ,majoritatea au credit peste 100 de mii de euro,care au decis sa ramana definitiv in De si au luat banii sa isi ia casa.
La fel crdit peste 100 de mii ..nu au girat cu nimic.
Ba au girat casa luata. Daca nu mai pot plati si casa nu mai valoreaza cat a valorat initial, respectivii raman si fara casa si cu diferenta de credit restanta.

Edited by Friskey, 23 July 2016 - 15:02.


#10
Irinnna27

Irinnna27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.07.2016

 u-k, on 23 iulie 2016 - 14:56, said:

Ok, o sa te credem ca mergem in germania si luam credit de 100 de mii de euro.
De 100 de mii iti trebuiesc mai multe conditii.
Dar se dau daca ai contract de munca nedeterminat si salariul iti permite sa poti achita rata lunara.
Majoritatea colegilor mei de munca care au decis sa ramana aici au facut credit pentru casa.
Dar pentru 10 mii 15,20 ...fac majoritatea romanilor sa isi i-a bmw sau mercedes .
Dar in nici un caz nu iti cere sa girezi cu nimic.
Cel putin daca nu au aparut alte legi de saptamana trecuta pana acum.

#11
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 florinel, on 23 iulie 2016 - 14:32, said:

E o iluzie asta, ca nu le va face nimeni nimic.
Banca pacalita va incerca sa-si recupereze prejudiciul. Incepand de la executare silita si pana la plangeri penale catre autoritati.

Evident, va dura o perioada. Dar faptasii vor avea o surpriza mare cand li se vor bloca conturile, sau se vor trezi cu executorul ca-i scoate din casa, sau politia ca le pune "bratari".....
Esti naiv .
Sa vezi cum  " romanii " in uk , pe alte acte, fac niste imprumuturi de zeci de mii de lire sterline si apoi toyota !

#12
Irinnna27

Irinnna27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.07.2016

 Friskey, on 23 iulie 2016 - 14:59, said:

De ce? Pentru ca li se permite. Bancile sunt dornice sa arunce cu banii pe fereastra.
In cele din urma ii vor vana ca pe mistreti, mistretii vor boci pe la TV ca le ia banca tot si ii arunca in strada cu plozi, nevasta si soacra. Cineva trebuie sa faca ceva pentru ei.
Bancile nu vor mai recupera mare lucru si vor cere linistite un bail out de la stat. Si il vor primi.
Ce sa le poata lua daca nu au nimic e numele lor?
In 8 ani am tot intalnit astfel de cazuri.
Si stai si te intrebi ca tu muncesti 10 ore pe zi de te apuca dracii si altii fac imprumut ,numai platesc ratele si nu patesc nimic in afara de plicuri primite la adresa din romania..daca le mai primesc si pe alea.

#13
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
abia acum realizez cum în 30 de ani poţi toca o naţiune şi o ţară... a noastră desigur...
în loc să te bucure faptul că împrumuţi pe 3 fluturaşi 20.000 ioro... oftica mare-i că-i poate împrumuta oricine... şi mai mare că nu-i cer înapoi ca la noi...cu securitatea...
nu-i aşa că la tăntălăii ca noi este imposibil?
brava lor. d'aia-s nemţi, contează omu', nu marile concerne ce au nevoie de sclavi... că tot veni vorba...îs ofticaţi ai noştri... de tot că fraierii nu vor să muncească... pe ce cred ei c'ar fi salar minim...
brava nouă! urlă tembeliziunili că nu vrem să muncim! hahahaha!!!
unu' cică
-da' ce? 's bou? am 60 de lei pe zi şi mîncare... muncesc ce ştiu şi cît pot... cum să-mi rup şalele pe salar minim????

Edited by sarac.lipit, 23 July 2016 - 15:11.


#14
Irinnna27

Irinnna27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.07.2016

 Friskey, on 23 iulie 2016 - 14:59, said:

De ce? Pentru ca li se permite. Bancile sunt dornice sa arunce cu banii pe fereastra.
In cele din urma ii vor vana ca pe mistreti, mistretii vor boci pe la TV ca le ia banca tot si ii arunca in strada cu plozi, nevasta si soacra. Cineva trebuie sa faca ceva pentru ei.
Bancile nu vor mai recupera mare lucru si vor cere linistite un bail out de la stat. Si il vor primi.


Ba au girat casa luata. Daca nu mai pot plati si casa nu mai valoreaza cat a valorat initial, respectivii raman si fara casa si cu diferenta de credit restanta.
In ceea ce priveste casa.
Dar cel cu care am fost sapt trecuta nu are nimic pe numele lui,si a luat banii pentru masina.Dar el dus a fost direct in Ro

#15
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
stai calma ca imprumuturile alea le plateste statul roman cu varf si indesat.
pt ce crezi ca au indatorat tara cu peste 20 de miliarde in 2009 dupa ce s-a terminat perioada cand bancile dadeau credite cu buletinul??

#16
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 26.03.2009
banca poate sa faca plangere penala. din 2014 se transmit in romania inclusiv amenzile de circulatie din alte state. se poate face poprire pe venituri ,conturi,bunuri,sau inchisoare.au fost cazuri de amenzi transformate in inchisoare.

#17
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 29.06.2005
Eu am o vaga senzatie ca initiatoarea asteapta de la noi confirmarea ca teparilor nu li se intampla nimic. Sau a auzit cateva cazuri si o bate gandul sa faca la fel.
Treaba sta asa:
- ca sa iei credit tre` sa te identifici cu ceva (buletin/pasaport) - acesta contine toate datele tale de identificare; cu ele poti fi gasit oriunde in UE(cel putin).
- ai luat credit si nu-l mai platesti. Dureaza ceva timp pana se prinde banca ca nu va mai vedea banii aia. Adica vor emite intai instiintari la adresa din .DE....apoi poprire la locul de munca de acolo (ma rog, fostul loc de munca).
- banca s-a prins ca ai fugit cu banii. Vor apela la executare (nu stiu exact cum e legislatia acolo, ori direct executor, ori judecata, apoi executare). Ala de face executarea, va instiinta si autoritatile din Romania, recte Fiscul. Care ANAF, la cererea executorului neamt, va bloca cu placere orice cont al datornicului.
- mai departe, daca inca nu pot executa datoria, atunci vor fi actionati in judecata in Romania pentru executarea oricarui bun detinut de datornic.
- asta inseamna ca orice ai pe numele tau ti-l ia.
- daca nu ai nimic, vei avea la un moment dat. Fie ca iti vei cumpara locuinta pe numele tau, fie ca vei mosteni ceva, la un moment, tot vei avea bunuri executabile.

Da, treaba poate dura ani de zile. Dar nu scapi. La un moment erau titluri prin presa referitoare la executarea unor datornici din Spania, care au mers pe acelasi principiu.

#18
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,540
  • Înscris: 17.08.2007
Am lucrat cu multe firme germane si avem o vorba: masinaria germana se pune mai greu in miscare dar dupa aia e greu de oprit, asa va fi si cu smecheriile astea, or sa ia masuri intr-un final si noi iar o sa tipam ca ne discrimineaza vestul si se uita la noi ca la tigani sau hoti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate