Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Miopie forte vs permis 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
pentester

pentester

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.08.2015
Salut,

Am miopie forte cu dioptri de -15 la ambii ochi (port de la 5 ani si dioptriile au crescut o data cu varsta, dar de 2-3 ani a stagnat).
Normal urmeaza sa fac o operatie peste ceva timp, cateva luni, dupa ce implinesc 18 ani.
Si intrebarea mea este: Se poate sa dau de permis sau nu se poate? Adica am tot vazut diferite topicuri, dar destul de vechi si vreau sa stiu de actual... :)
Sau se poate "aranja" intr-un fel?

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Sigur ca se poate aranja.
Daca treci testele de la oftalmologie si primesti verde pentru permis, poti avea permis.

#3
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Frumos; unu' care nu vede la 2m in fata vrea sa "aranjeze" intr-un fel examenu'. F. frumos;

#4
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,983
  • Înscris: 09.12.2015

View Postpentester, on 23 iulie 2016 - 14:16, said:

Salut,
Am miopie forte cu dioptri de -15 la ambii ochi (port de la 5 ani si dioptriile au crescut o data cu varsta, dar de 2-3 ani a stagnat).
Normal urmeaza sa fac o operatie peste ceva timp, cateva luni, dupa ce implinesc 18 ani.
Si intrebarea mea este: Se poate sa dau de permis sau nu se poate? Adica am tot vazut diferite topicuri, dar destul de vechi si vreau sa stiu de actual... Posted Image
Sau se poate "aranja" intr-un fel?
Esti troll sau ai probleme de intelegere a realitatii? Vrei sa provoci dezastre ireparabile?

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Cu corectie (ochelari) trebuie sa vezi pe panou 1/2. (cred linia 5).
Acesta e baremul.

#6
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009

View Postpentester, on 23 iulie 2016 - 14:16, said:

Sau se poate "aranja" intr-un fel?
Sigur, ca se poate aranja! Sper doar ca dupa ce-l iei (permisul) sa nu intri sub un TIR...

Edited by DannyMC, 23 July 2016 - 14:54.


#7
pentester

pentester

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.08.2015

View Postdorin_2k, on 23 iulie 2016 - 14:48, said:

Cu corectie (ochelari) trebuie sa vezi pe panou 1/2. (cred linia 5).
Acesta e baremul.

Nu e o problema, vad orice litera de pe panou, pana si ultimele, acelea extreme de mici, de la o distanta de 6-7m.

View PostAlecsandru010, on 23 iulie 2016 - 14:29, said:

Frumos; unu' care nu vede la 2m in fata vrea sa "aranjeze" intr-un fel examenu'. F. frumos;

Linistes-te omule :)
Vad perfect, chiar daca am -15.
Ma refeream in caz ca nu este permis celor cu diopri mari, daca ai dioptri mari, asta nu inseamna ca esti si chior, unu' ca tine nu cred ca poate intelege, asta e.
Stiu persoane care au dioptri mai mari ca mine si au permis si n-au nicio problema, am ezitat sa-i intreb, sperand ca o sa am niste raspunsuri mai rapide, bun si s-a si intamplat.

In rest, mersi tutoror de raspunsuri.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

View Postpentester, on 23 iulie 2016 - 15:12, said:

Nu e o problema, vad orice litera de pe panou, pana si ultimele, acelea extreme de mici, de la o distanta de 6-7m.
E OK in acest caz.

#9
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Ideea de baza e sa vezi foarte bine, ca sa nu ajungi sa distrugi vieti, pe-a ta si pe-a altora. Nu cred ca-l va interesa pe oftalmolog ce dioptrii ai tu, atata timp cat vezi bine. Problema e cand treci examenul si iei permisul, fara a avea o vedere buna.

Edited by shymano, 23 July 2016 - 16:02.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Am avut un vecin care avea -23 si in anii '90 avea ochelari cu lentile tip fund de sifon....
Acum are lentile asferice (AS) si cu indice de refractie f mic 1,74, si cu antireflex de top, si sunt rezonabil de subtiri incat sa nu atraga atentia deloc.
Are carnet si merge des cu masina.

Din cand in cand mai calca pe cineva, dar ia cu suspendare asa ca merge mai departe...Posted Image

Edited by loock, 23 July 2016 - 16:19.


#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postpentester, on 23 iulie 2016 - 14:16, said:

Sau se poate "aranja" intr-un fel?
si pe sarmanul pe care o sa-l calci cine il aranjeaza ?

View Postpentester, on 23 iulie 2016 - 15:12, said:

Nu e o problema, vad orice litera de pe panou, pana si ultimele, acelea extreme de mici, de la o distanta de 6-7m.



Linistes-te omule Posted Image
Vad perfect, chiar daca am -15.
Ma refeream in caz ca nu este permis celor cu diopri mari, daca ai dioptri mari, asta nu inseamna ca esti si chior, unu' ca tine nu cred ca poate intelege, asta e.
Stiu persoane care au dioptri mai mari ca mine si au permis si n-au nicio problema, am ezitat sa-i intreb, sperand ca o sa am niste raspunsuri mai rapide, bun si s-a si intamplat.

In rest, mersi tutoror de raspunsuri.

Din moment ce tu nu intelegi (de la sine) ca examenele medicale (cat si cele de competenta) sunt pentru siguranta ta, dar si pentru siguranta noastra
orice alta "rezolvare" nu este recomanta, ba chiar trebuie descurajata.

La o operatie te-ai gandit ?

Edited by MarianG, 23 July 2016 - 16:29.


#12
pentester

pentester

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.08.2015

View PostMarianG, on 23 iulie 2016 - 16:27, said:

si pe sarmanul pe care o sa-l calci cine il aranjeaza ?



Din moment ce tu nu intelegi (de la sine) ca examenele medicale (cat si cele de competenta) sunt pentru siguranta ta, dar si pentru siguranta noastra
orice alta "rezolvare" nu este recomanta, ba chiar trebuie descurajata.

La o operatie te-ai gandit ?

Da, voi face operatia, posibil sa scap de ei sau posibil sa-mi mai reduca din dioptri.
Am inteles ce vreti sa ziceti, daca doctoru zice ca e ok, atunci voi da, daca nu, nu.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

View Postloock, on 23 iulie 2016 - 16:18, said:

Acum are lentile asferice (AS) si cu indice de refractie f mic 1,74,
Indice de refractie F MARE.
1,50 normal
Peste 1,74 e foarte mare.

Edited by dorin_2k, 23 July 2016 - 17:29.


#14
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postpentester, on 23 iulie 2016 - 14:16, said:

Salut,
...
Sau se poate "aranja" intr-un fel?
Fara " aranjamente " ca iesi pe strada si omori oameni nevinovati !

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
am ramas cu gura cascata cati comenteaza sa se afle in treaba.
daca oftalmologul da o.k., iei permisul indiferent de ochelari, atat ca va trebui obligatoriu sa-i porti cand conduci.
daca zici ca vezi o.k. panoul, nu vad ce aranjamente vrei, ca esti apt de permis.

#16
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Eu sunt miop și port ochelari ca să VĂD. Am aproape milionul de kilometri, conduși în tot felul de condiții.

Pentru cei ce comentează, ochelarii ajută și nicidecum încurcă.

Inițiator, pentru permis se face consult oftalmologic și este una din examinările pe bune. Dacă primești acceptul, e ok.

#17
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostBogdansv1, on 23 iulie 2016 - 17:43, said:

Eu sunt miop și port ochelari ca să VĂD. Am aproape milionul de kilometri, conduși ...
Înseamnă că ai vezica tip damingeană, dacă ai putut să alimentezi atâta! Posted Image

#18
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Nu stiu daca s-a mai actualizat legislatia dar in 2010 ea zicea asta pentru soferii amatori:

1.4.1. Persoanele care solicita un permis de conducere sau reinnoirea acestui permis trebuie sa aiba o acuitate vizuala binoculara, daca este necesar, cu lentile de corectie, de cel putin 0,5, cand se utilizeaza ambii ochi.

Penetru cei profesionisti:

1.5.1. Persoanele care solicita eliberarea permisului de conducere sau reinnoirea acestui permis trebuie sa aiba acuitatea vizuala, cu lentile de corectie, daca este necesar, de cel putin 0,8 la ochiul cel mai bun si de cel putin 0,1 la celalalt ochi. Daca se utilizeaza lentile de corectie pentru a obtine valori de 0,8 si 0,1, acuitatea respectiva (0,8 si 0,1) trebuie sa se obtina fie prin corectie cu ajutorul ochelarilor de maximum plus 8 dioptrii, fie cu ajutorul lentilelor de contact. Corectia trebuie sa fie bine tolerata.

Deci pentru soferii amatori nu se specifica nicio limita a diptriei acceptate pentru a se da apt pentru permis. Nici pentru soferii profesionisti nu exista o astfel de limita insa daca este necesara o valoare mai mare de plus 8 dioptrii nu pot fi folositi ochelarii ci lentilele de contact. Si atentie cu lentilele cu plus se corecteaza hipermetropia si nu miopia.

In concluzie in mod normal daca ai miopie forte dar cu ochelari indeplinesti conditiile impuse de lege nu ar trebui sa ai probleme. Si zic nu ar trebui pentru ca poti da peste niste oftalmologi care nu respecta legea si considera ca daca ai miopie forte nu ar trebui sa conduci chiar daca lentilele o corecteaza. O problema asemantoare o au cei care vad cu in singur ochi pentru ca desi legea le permite sa obtina permis de conducere multi oftalmologi refuza sa le dea apt.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate