Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Recomandare Cablu HDMI lung, de calitate

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cortis

cortis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.05.2006
Salutare tuturor!
As avea nevoie de niste sfaturi din partea voastra.
Doresc sa achizitionez un cablu HDMI, care va interconecta un smart TV (neachizitionat inca) sau laptop cu un videoproiector.
Intrucat acest cablu trebuie sa-l ingrop prin perete si printr-o scafa de gips-carton, doresc sa cumpar ceva calitativ (am vazut ca
versiunea 2.0 ar fi varianta cea mai buna pe piata la ora asta), pentru ca sa pot sa-l folosesc in urmatorii 10-20 ani fara sa sparg peretii.
Marele dezavantaj este lungimea mare (aprox 12-15 metri). Voi putea vizualiza filme full HD sau 4k fara distorsiunea imaginii?
Este mare diferenta intre versiunea 1.4 si cea 2.0? Pe piata romaneasca greu se gasesc cele v2.0 si nu prea am timp sa astept pana
vine de pe ebay sau amazon, dar daca tb mai trag de timp cu lucrarile de amenajare.
Astept sfaturile voastre cu multumiri anticipate.

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Intrucat e smart tv nu ai nevoie de HDMI,mai degraba leaga-l la reteaua locala si faci streaming de pe dispozitivul tau via DLNA.Scapi mult mai ieftin si mai usor.

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pe 1.4 nu iti merge 4k la 60hz ci doar la 30hz. Eu zic ca in 2-3 ani cam se trece la 4k si un cablu 1.4 e degeaba. Oricum prin HDMi 2.0 iti merge 4k doar 10 metri.

Edited by SpeedDemon, 23 July 2016 - 14:28.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
D-asta am zis DLNA via Ethernet/WIfi.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,966
  • Înscris: 01.12.2001
Totusi cum vrei sa legi smart tv de videoproiector?
Sau vrei sa legi laptopul de tv sau de videoproiector?
Insa nu cred ca le ai alaturate (tv si videoproiector) si tot sa schimbi cablul. Si nic laptopul nu e cu pozitie fixa.
Eu am un colac de 10m hdmi infipt in tv si doar o singura data am testat daca merge de pe laptop. Nu suporta tv 4k.

#6
cortis

cortis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.05.2006
Multumesc pentru raspunsuri!
Atunci ar trebui sa reformulez un pic.
Vreau sa fac un home cinema si sa interconectez toate echipamentele intre ele: Smart Tv, videoproiector, sistem audio 5.1,
laptop, dvd player, consola, etc. Nu mai vreau sa atarn cabluri prin casa si vreau sa pregatesc infrastructura de cabluri pt ceea
ce imi trebuie. Prin retea locala sa fac streaming nu afectez calitatea imaginii (mai ales la 4k)?
Cine a mai facut si ma poate ajuta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate