Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

ssd toshiba

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
In urma unui upgrade, un amic a renuntat la vechiul SSD, un Toshiba de 64 gb. E prima mea experienta cu asa ceva. Iata ce arata ssdlife pro ...
E normal sa arate aceste valori?

Attached Files



#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Pai nu stiu cum estimeaza durata de viata daca nu poate citi cate scrieri a avut dispozitivul !

#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Pune Toshiba SSD Utilities, poate stie sa-l traga de limba mai bine.

http://cdgenp01.csd....es_US_v2.00.exe

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
avand in vedere ca acele valori sunt exprimate in sistem hexazecimal, nu stiu cu ce te incurca.

ca idee, eu nu am considerat niciodata acest program ca fiind unul de referinta, iar asta am tot scris pe forum. daca ai sa cauti pe net, ai sa vezi cate erori de intepretare are acest program, de cate ori scrie ca sunt x gb scrisi/cititi pe ssd, dar desi are si valori grupate pe zile, de fapt sunt doar campurile, pt ca este facut doar de impresie, nu cu o valoare reala in timp.

pt a sti exact care este starea unui ssd, apelezi la programul proprietar producatorului, nici un alt program nu va putea interpreta mai bine datele oferite de controller.

#5
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

View PostRazvan_N, on 23 iulie 2016 - 13:11, said:

Pune Toshiba SSD Utilities, poate stie sa-l traga de limba mai bine.

http://cdgenp01.csd....es_US_v2.00.exe

Model nesuportat........
http://cdgenp01.csd....Utility_FAQ.pdf

View PostDany_Darke, on 23 iulie 2016 - 13:12, said:

avand in vedere ca acele valori sunt exprimate in sistem hexazecimal, nu stiu cu ce te incurca.

ca idee, eu nu am considerat niciodata acest program ca fiind unul de referinta, iar asta am tot scris pe forum. daca ai sa cauti pe net, ai sa vezi cate erori de intepretare are acest program, de cate ori scrie ca sunt x gb scrisi/cititi pe ssd, dar desi are si valori grupate pe zile, de fapt sunt doar campurile, pt ca este facut doar de impresie, nu cu o valoare reala in timp.

pt a sti exact care este starea unui ssd, apelezi la programul proprietar producatorului, nici un alt program nu va putea interpreta mai bine datele oferite de controller.le date

Ma uitam la acele date fara a intelege mare lucru. 64 grade? Ar fi trebuit sa friga nu gluma..... Si e la limita suportabilitatii,,,,,
Fiind utilizat, avand insa o durata limitata de viata, doream firesc sa stiu cat si cam cum il pot utiliza.....

Attached Files

  • Attached File  ssda.PNG   44.21K   12 downloads


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Dupa standard, in parametrii S.M.A.R.T valoarea cu totalul scris s-ar afla la 241 (0xF1) insa cum nu ofera aceasta informatie (din ce ai postat initial) inseamna ca au ceva specific de interogare. Da' nu stiu care e.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
am aruncat un ochi la ei pe site si se pare ca si cei de pe forum se plang de utilitarul lor, dar ca idee, ai incercat sa-l instalezi si sa vezi daca functioneaza/ sau ti-a ajuns acel pdf ca sa dai verdictul?

#8
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

View PostDany_Darke, on 23 iulie 2016 - 15:46, said:

am aruncat un ochi la ei pe site si se pare ca si cei de pe forum se plang de utilitarul lor, dar ca idee, ai incercat sa-l instalezi si sa vezi daca functioneaza/ sau ti-a ajuns acel pdf ca sa dai verdictul?
,

N-am incercat, mai ales ca nu-s chiar disperat de viata. Era o curiozitate! Mergi la un laborator, faci niste analize si vrei sa afli cam ce inseamna rezultatele. Tu ma trimiti la un alt laborator! Inainte de a lua o pastila, citesti recomandarile, nu? Daca ei nu specifica compatibilitatea softului cu sdd-ul, n-as face experiente, mai ales ca nu e chiar mic kitul arhivat, (460 mb) Deocamdata il testez. Dar eram curios, dupa ce am citit postarile anterioare din acest topic si altele, sa stiu de unde plec. Sunt bad-uri? Care e durata sa de viata? Dupa prima fereastra, pare optimist. Dupa rezultate, e cam criptic......

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
atunci ramai in necunostinta de cauza, de frica sa nu afli cumva care este realitatea cu acei parametri

am instalat si programe de 10gb, doar pt a le testa, iar tie iti e frica la unul de 400mb. e simplu, programul functioneaza sau nu. plus de asta, acel program se va instala, iti va da niste parametri, insa vor fi inactive optiunile si setarile. dar, daca esti reticent, noi nu vom insista.

#10
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

View PostDany_Darke, on 23 iulie 2016 - 19:45, said:

atunci ramai in necunostinta de cauza, de frica sa nu afli cumva care este realitatea cu acei parametri

am instalat si programe de 10gb, doar pt a le testa, iar tie iti e frica la unul de 400mb. e simplu, programul functioneaza sau nu. plus de asta, acel program se va instala, iti va da niste parametri, insa vor fi inactive optiunile si setarile. dar, daca esti reticent, noi nu vom insista.

Prietene, in acest moment am alte lucruri mai stringente de realizat. O sa ai vina si timpul pentru "analize". Spaime nu am si nici reticente. Poate uneori obiectii... Asa ca nu dimensiunea programului m-a oprit sa il descarc, ci viteza "minunata" de descarcare de pe acel site, in acel moment. Il am in vedere si, cu siguranta, voi posta rezultatele aici, in acel moment.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate