Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Nu am scoala ce pot face?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
deviant92

deviant92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.10.2014
Am 24 ani si am facut doar 9 clase, dar diploma doar de 8 detin. Nu am nici experienta de munca, am invatat doar programare C#/C++ de unul singur dar nimic spectacular.
Ce as putea face?
In afara de sistemul de invatamnt de stat FF, SERAL(unde am facut a 9a) si profesionala, nu am timp 3-4 ani sau cat e la profesionala si nu ma intereseaza sa invat poeme, cate tipuri de plante exista in biologie, BACul si alte retardari.
Exista cursuri/scoala recunoscuta cu diploma(nu fakeuri) unde poti invata gen 6-12 luni de Luni-Vineri/Sambata  si care sa nu ceara 10 clase? Precum scoala o scoala de soferi, nu trebuie sa fie gratis cursurile.

Ceva similar dar prin galati ar fi bun, nu am bani sa stau in chirie in alt oras, si daca au vreo valoare astfel de cursuri la angajare din ce stiti voi http://www.cursurica...re/mecanic-auto ??

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,826
  • Înscris: 28.11.2006
Cursuri de calificare organizeaza AJOFM-urile. Nu strica sa te interesezi pe acolo. Dar te sfatuiesc totusis a incerci sa faci macar 10 clase la seral. O sa ai alte posibilitati de angajare dupa aceea.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai eu si ceilalti crezi ca am fost interesati sa invatam chestiile ce le-ai enumerat ? Oricum, alea te ajuta la cultura ta generala, te ajuta sa te descurci, poti comunica, te poti adapta, etc.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Exact! Liceul la seral, obligatoriu.

#5
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Trolling, m-am mai linistit, credeam ca existi pe bune.

Liceul la FF este la FF ca dai pe acolo doar la examene.
Liceul la ID este la ID ca inveti la distanta.

Sunt foarte putine lucrurile pe care le poti invata/face fara liceu, majoritatea inainte sa iti elibereze atestat... iti cer liceu/scoala profesionala pentru inscriere la curs.

#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014
10 clase la seral ai putea sa le faci usor. Prezenta e cum e, de invatat nu tre sa te rupi. Deci ai putea incerca.

#7
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
spectacular,retardari  =>     necalificat  .

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu exista diploma recunoscuta, exista meserie recunoscuta. Ai poate 10 ani de cand nu mai esti in scoala si nu ai invatat nimic ? Poti sa inveti sa fii zidar, faiantar, sa montezi rigips, ori AC. Tu siii ce iti place si la ce ai putea sa fii bun meserias.
Lucrezi in acel domeniu, fara salariu si "furi" meseria.

#9
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Pacat, nu pari prost, cel putin nu la prima vedere, dar tot prost esti.
La fel ca multi alti zmei care zic ca la scoala nu se face nimic util, e doar pierdere de vreme te-ai lasat de ea.
Problema e ca doar de acum o sa vezi ca nu poti face nimic fara ea, si da, e aiurea ca la 24 de ani sa stai sa pierzi vremea inca 4 ani pentru liceu si sa dai bacul aproape la 30 de ani.
Asta e, capu face capu trage. Succesuri.

Edited by Spk96, 22 July 2016 - 22:06.


#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010

View PostSpk96, on 22 iulie 2016 - 22:06, said:

Wow...cam dur.

La fel ca viata.

#11
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Deviant in ce oras esti?

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Wow...cam dur.

La fel ca viata.
Spike a fost chiar foarte bland...viata va fi durea in fiecare zi...pe zi ce trece.

Acum hai sa fim seriosi, asta e trolleala. Adica daca vrei muncesti. Vara la o spalatorie, la piata de carat una-alta, la un aprozar, pe la tara cu ziua, sunt firme care plateasc bine daca te duci cu ziua la cules de struguri de exemplu. Vrea munca cu diploma...atunci sa isi ia diploma...indiferent ca e greu, dar asta e, nimanui nu i-a fost usor...poate altii au trecut prin greutati mai mari decat ale lui si nu s-au plans. Chiar si iarna ma prinzi ceva de facut la dat zapada la lopata si tot scoti de-un cico.
Dar repet, e troleala.

Edited by tehnics, 22 July 2016 - 22:36.


#13
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 03.04.2005

View PostYOUR_GOD, on 22 iulie 2016 - 22:16, said:

Wow...cam dur.

La fel ca viata.
Dur. Dar adevărat.

Iniţţiator, Măcar ţi-ai pus problema. Deci realizezi că ai greşit. În fine, nu eşti aici ca să te justifici. Ai cerut un răspuns. Răspunsul meu ar fi să faci repede liceul la seral. Între timp mai caută să perfecţionezi ce ştii despre programare.

#14
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
Invata o meserie care nu cere scoala Posted Image. E foarte important sa stii bine sa faci ceva.
Zidar, faiantar, instalator, mecanic, etc.. vezi si tu ce poti face cu 8 clase si, mai apoi, tine-te de aia.
Nu toate joburile bine platite sunt pe baza de facultati, dar toate joburile bine platite necesita munca si calificare, deci mult succes in a descoperi ce vrei sa faci.

Edited by n-amname, 22 July 2016 - 22:51.


#15
deviant92

deviant92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.10.2014
Mersi de raspunsuri, chiar si cele negative Posted Image .
Din ce citesc pana acum nu prea am optiuni in afara de ce stiam deja, am intrebat totusi poate a mai aparut si altceva in RO.
La AJOFM Galati mam interesat acum cativa ani si recent nu se fac decat cursuri ospatari, frizeri, manichiuristi plm, astia traiesc in prezent oare de la ajofm?
FF/Seral exclus nu stau sa invat decat materie specifica unei meserii nu balade, daca aveam timp incercam profesionala.
Doar meserii ma intereseaza, cu 8,9, 10 clase tot in aceeasi balega ma aflu, doar bacul daca mai are valoare in zilele astea in rest meserii/experienta/facultati.

Asa locuri de munca necalificati prin constructii si supermarket la aranjat marfa sunt peste tot, am lucrat in constructie la rude care siau facut casa si nu e de mine datul la lopata si impins roaba nas rezista nici o luna, si cu salariu de <900 iti bagi ceva in ea de munca.

Bineinteles ca as vrea sa lucrez in programare desi mai am mult de invatat, problema e ca acolo trebuie sa te specializezi pe un subdomeniu, webdesign, server, financiar etc si sa inveti librarii/frameworks din subdomeniu, altfel doar cu limbajul de baza din ce am citit nu ai sanse, mai ales si fara liceu/fac. Eu am invatat programare pt creeare jocuri asta nu are cautare.

Edited by deviant92, 22 July 2016 - 22:45.


#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005
La urma urmei, poate sa se faca si tirist, taximetrist, muncitor la salubritate, tractorist, mecanic auto ( doar ca aici trebuie experienta ) , zidar-faiantar, ospatar, etc. Pentru unele dintre ele se cere si cursuri de calificare.
Repet: Cine vrea sa munceasca, munceste. Banuiesc ca toti il stiu pe Tudorel ( cel care a fost si la Romanii au talent ) si chiar daca este el un pic mai ciudatel sa ii spun asa, il cunosc personal si este un om foarte harnic si muncitor desi a fost abandonat in orfelinat. Muncea prin autogara stergand maxi-taxiurile si autocarele, muncea la salubritate si se ducea si pe diferite trasee cu maxi-taxi ca sa faca curat si prin alte parti.
Daca vrei sa muncesti, vei munci.

Deci: troleala.

L.E.

Quote

Asa locuri de munca necalificati prin constructii si supermarket la aranjat marfa sunt peste tot, am lucrat in constructie la rude care siau facut casa si nu e de mine datul la lopata si impins roaba nas rezista nici o luna, si cu salariu de <900 iti bagi ceva in ea de munca.
Atunci tu vrei si "pacatos" si cu sufletu-n Rai. Nu prea merge.

Quote

Bineinteles ca as vrea sa lucrez in programare desi mai am mult de invatat, problema e ca acolo trebuie sa te specializezi pe un subdomeniu, webdesign, server, financiar etc si sa inveti librarii/frameworks din subdomeniu, altfel doar cu limbajul de baza din ce am citit nu ai sanse, mai ales si fara liceu/fac. Eu am invatat programare pt creeare jocuri asta nu are cautare.
Dar tu ai aspiratii chiar mari.

Si ca sa ma exprim pe limbajul tau  desi nu cunosc C++, doar VB.NET :)

#include<iostream>
using namespace std;
int main() {
cout<<"Introduceti ce doriti Dvs. sa deveniti: ";
int size;
cin>>size;

int array[size], key,i;
// Taking Input In Array
for(int j=0;j<size;j++){
cout<<"Introduceti "<<j<<" cunostintele acumulate ";
cin>>array[j];
}
//Your Entered Array Is
for(int a=0;a<size;a++){
cout<<"array[ "<<a<<" ] = ";
cout<<array[a]<<endl;
}
cout<<"Din pacate nu sunteti calificat";
cin>>key;
for(i=0;i<size;i++){
	 if(key==array[i]){
cout<<"Doriti sa aveti salariu mare si cu munca putina ? : "<<i<<endl;
break;
}
}

if(i != size){
cout<<"NU EXISTA ASA CEVA : "<<i;
}
else{
cout<<"NU INTELEGI CA NU EXISTA ASA CEVA ? ";
}
return 0;
}



Edited by tehnics, 22 July 2016 - 22:56.


#17
jhonnybravo

jhonnybravo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.07.2016
fantezie: faci liceul la seral- facultate, termini totul la 30+ si vei avea diploma:)..

Real: te duci la munca in strainatate- un singur lucru bun vine de la a nu avea studii: iti permiti sa faci orice:)..


Eu in locul tau as incerca sa fac un liceu si in paralel sa muncesc. Nu pierzi nimic, poti sa faci si facultate dupa:)..oricum, majoritatea facultatilor din tara sunt pe modul : intra cine vrea, si iese tot cine vrea:)...daca vrei sa faci IT atunci ai nevoie de diploma (motivul pentru care te duci la facultate) oricum de invatat, o sa faci totul singurel acasa. Facultatea doar te indruma si te invata unde sa cauti:)

Stai linistit, nu e capat de tara;)..sunt altii mai "prosti"

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
Eu n-am auzit de licee teoretice la FF. Nu sunt acolo doar specializari tehnologice/agricole/sanitare legate direct de o anume meserie?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate