Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Sriracha - Unde gasesc acest sos?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
kvlboy

kvlboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.05.2016
Ati gustat dintr-o prajitura si ati zis ca e cea mai buna prajitura pe care ati mancat-o vreodata? Ati mancat o bucata de cozonac si ati zis "da, frate, mai bun decat cel facut de mama"? Dar ce ziceti de micii de la nenea din piata Nustiucare? Mult mai buni decat cei facuti acasa. Cam asa si cu sosul acesta. Am consumat cam 90% din sortimentatia care se gaseste la noi. Dar nimic nu s-a comparat cu ce am luat din Germania. Il caut de ceva vreme, ca mi-a sucit simturile de la prima gustare. Un amestec de arome ce-mi fac limba sa faca sex cu cerul gurii, numai sa prelungesc extazul pe care mi-l ofera de fiecare data cand gust din acest sos. Sosul! Caci l-as intinde pe paine si l-as manca la micul dejun, sa-mi mearga bine toata ziua.

Prima poza e cu o parte din sosurile din frigider. Celelalte doua sunt cu Sosul ce a devenit o amintire placuta si dupa care jinduiesc. Din suflet va voi multumi daca l-ati vazut pe undeva si promit ca revin cu poze dupa ce cumpar cel putin un bax.

Attached Files



#2
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Din ce stiu eu, il gaseai in dragon cu duiumul

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu am vazut asa ceva in Ro, dar poti sa incerci diversele tipuri de Sweet chili sauce care se gasesc cam peste tot.
Cel mai bine este sa incerci sa iti prepari singur sosul.

#4
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Dar cele doua chili sauce in sticle si salsa-ul ala din recipientul  mare unde le-ai gasit ?
Eu am tot cautat, dar n-am gasit niciunul dintre astea trei ...

Edited by Spk96, 22 July 2016 - 21:32.


#5
shinshy

shinshy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 28.01.2014

View Postkvlboy, on 22 iulie 2016 - 20:57, said:

Ati gustat dintr-o prajitura si ati zis ca e cea mai buna prajitura pe care ati mancat-o vreodata? Ati mancat o bucata de cozonac si ati zis "da, frate, mai bun decat cel facut de mama"? Dar ce ziceti de micii de la nenea din piata Nustiucare? Mult mai buni decat cei facuti acasa. Cam asa si cu sosul acesta. Am consumat cam 90% din sortimentatia care se gaseste la noi. Dar nimic nu s-a comparat cu ce am luat din Germania. Il caut de ceva vreme, ca mi-a sucit simturile de la prima gustare. Un amestec de arome ce-mi fac limba sa faca sex cu cerul gurii, numai sa prelungesc extazul pe care mi-l ofera de fiecare data cand gust din acest sos. Sosul! Caci l-as intinde pe paine si l-as manca la micul dejun, sa-mi mearga bine toata ziua.

Prima poza e cu o parte din sosurile din frigider. Celelalte doua sunt cu Sosul ce a devenit o amintire placuta si dupa care jinduiesc. Din suflet va voi multumi daca l-ati vazut pe undeva si promit ca revin cu poze dupa ce cumpar cel putin un bax.
In Dragonul Rosu gasesti cat vrei.

View Postshinshy, on 22 iulie 2016 - 21:38, said:

In Dragonul Rosu gasesti cat vrei.
Sex al limbii cu cerul gurii .. interesant. Am sa gust si eu, ca mi-am luat o sticluta :)) ... sex al limbii cu cerul gurii, fain asta...

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Iti plac astea picante ?
M-ai facut curios, la ce descriere i-ai pus. Cat costa o sticla din aia ? Ca am rude prin Germania si as zice sa imi cumpere. (unde gasesc ? este ceva magazin anume ?)

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
http://www.blog42.ro...tente-in-piata/

gasessti si pe la noi. Vezi sa nu fie copie :))

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,658
  • Înscris: 03.12.2005

View PostSpk96, on 22 iulie 2016 - 21:12, said:

Dar cele doua chili sauce in sticle si salsa-ul ala din recipientul  mare unde le-ai gasit ?
Eu am tot cautat, dar n-am gasit niciunul dintre astea trei ...
Ala de la Hellman's eu l-am luat din Auchan. E bunicel, merge si la marinat carnea pentru grill.

View Postkvlboy, on 22 iulie 2016 - 20:57, said:

Prima poza e cu o parte din sosurile din frigider. Celelalte doua sunt cu Sosul ce a devenit o amintire placuta si dupa care jinduiesc. Din suflet va voi multumi daca l-ati vazut pe undeva si promit ca revin cu poze dupa ce cumpar cel putin un bax.

Cel din poza e o copie. Daca-ti place, ia-l din nou exact pe ala pentru ca reteta e secret de fabricatie ca si la cola etc.

Edited by sebulbus, 23 July 2016 - 18:30.


#9
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Cel de la Hellmans mi se pare genial.
Sriracha am vauzt acum in ultima luna undeca intr-un super/hypermarket, dar nu mai stiu care. Nu era aceeasi marca de Sriracha insa.

#10
kvlboy

kvlboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.05.2016

View PostSpk96, on 22 iulie 2016 - 21:12, said:

Dar cele doua chili sauce in sticle si salsa-ul ala din recipientul  mare unde le-ai gasit ?
Eu am tot cautat, dar n-am gasit niciunul dintre astea trei ...
Primele in Auchan. Celalalt in Carrefour. Asta este mai mult aromat decat iute.

View PostTruculMagic, on 22 iulie 2016 - 22:25, said:

http://www.blog42.ro...tente-in-piata/

gasessti si pe la noi. Vezi sa nu fie copie Posted Image)
De pe blogul acela am ajuns la un site cu chestii asiatice. O sa comand zilele astea.

View Postsebulbus, on 23 iulie 2016 - 18:25, said:

Cel din poza e o copie. Daca-ti place, ia-l din nou exact pe ala pentru ca reteta e secret de fabricatie ca si la cola etc.
Si eu banuiesc ca este copie, dar numai din acela am gasit pe site-ul asiatic despre care ziceam mai sus.

#11
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,263
  • Înscris: 03.08.2004
La asia'n bucate gasesti varianta ta. In dragon gasesti varianta americana. Le-am incercat pe amandoua, intr-un an am dat gata cate o sticla de 740 ml din fiecare. Difera gustul, in timp ce varianta cu cocosul e mai bruta (in afara de senzatia puternica de iute si ardei nu prea mai simti si altceva), varianta cu lebada e mai aromata si se preteaza mai bine la topping.

#12
kvlboy

kvlboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.05.2016
Primul e dulce, cu concentratia de chilly de 22%. Al doilea e cu usturoi, cu concentratia de chilli de 51% si usturoi 22%. Al treilea e extra iute, cu concentratia de chilli de 70%. Desi pe site ultimele doua sosuri apar ca fiind tot de la Flying Goose, sunt produse de Huy Fong, firma care produce sosul original. Nu scrie concentratia de chilli. Ca bonus am luat borcanul cu pasta de chilli, cu concentratia de 86%!

Attached Files



#13
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,263
  • Înscris: 03.08.2004
Din pacate nu ai cumparat Sosul!!!

#14
kvlboy

kvlboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.05.2016
Da, corect. Dau o fuga saptamana viitoare in Germania si cumpar doua sticle.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu am cumparat ieri, de la Selgross , sriracha facut de Foodex Thailanda (deh, curiozitatea !). Nu m-a dat pe spate. Se poate face in casa mult mai bun.

Attached File  foodex.jpg   72.4K   43 downloads

#16
kvlboy

kvlboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.05.2016

View Postdestrug, on 25 iulie 2016 - 11:30, said:

La asia'n bucate gasesti varianta ta. In dragon gasesti varianta americana. Le-am incercat pe amandoua, intr-un an am dat gata cate o sticla de 740 ml din fiecare. Difera gustul, in timp ce varianta cu cocosul e mai bruta (in afara de senzatia puternica de iute si ardei nu prea mai simti si altceva), varianta cu lebada e mai aromata si se preteaza mai bine la topping.
Te sustin intru totul. Sosul cu cocosul este foarte iute, fara aroma. Cel din al treilea poza, extra iute, desi are chilli 70%, este mai putin iute decat cel cu cocosul. In schimb e destul de bun cel cu usturoi.

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De unde va achizitionati sosurile ? De preferat magazine mari si din mediul online. Vreau sa experimentez cat mai multe. Nu am timp si nici chef sa prepar sosuri.
M-ar interesa sosuri de cumparat bazate pe : rosii, chilly, branza, sosul de mustar cu miere, maioneza, etc.
Daca imi puteti recomanda si niste sosuri pe care le-ati cumparat si au fost super mi-ar fi de mare folos.

E nevoie sa deschid topic nou ? MS

#18
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostTruculMagic, on 03 august 2016 - 01:23, said:

De unde va achizitionati sosurile ? De preferat magazine mari si din mediul online. Vreau sa experimentez cat mai multe. Nu am timp si nici chef sa prepar sosuri.
M-ar interesa sosuri de cumparat bazate pe : rosii, chilly, branza, sosul de mustar cu miere, maioneza, etc.
Daca imi puteti recomanda si niste sosuri pe care le-ati cumparat si au fost super mi-ar fi de mare folos.

E nevoie sa deschid topic nou ? MS
Din pacate e o chestiune de gusturi, va trebui sa incerci. Daca citesti topicul o sa vezi ce nu a placut unora.

Cel mai mult imi place Hot Sauce de la Hellmans, mama mea prefera Geeta's Foods Mango Chutney.
Fug de sosul picant de la Fuchs. E picant, dar are o aroma in plus de otet sau ceva, care nu imi place. Daca vrei insa ceva iute Fuchs ofera iutime.

Acum insa eu obtin iutime mai usor cu boiaua facuta in casa, dar pe care am terminat-o de curand. Daca vrei iute poti sa cresti singur un ardei, doi...

Cu multi ani in urma am mancat drept sos miere cu ardei iute (bucatele mici).
Maionez: in casa, dar si acolo o poti face cu ceva iaurt, etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate