Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

ssd ADATA Premier SP550 240GB, SATA III

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Buna ziua

Am si eu doua nelamuriri, se da placade baza ASUS M2N-E SLI ACPI BIOS Revision 1301, din instructiunile de folosire a producatorului trebuie activat AHCI din bios, din ce am verificat in bios nu am aceasta obtiune, cum as putea activa AHCI daca nu se regaseste in bios si daca influenteaza cumva buna functionare in timp a acestui ssd daca AHCI nu este activat?
Care ar fi valorile corecte de partitionare si aliniere pentru un ssd de 240 GB, sistem de operare windows 10, as dori sa fie doua partitii una cu sistemul de operare iar alta pentru stocare ?!

Culmea ssd-ul este recunoscut dar are performante slabe la scriere si citire, totul se datoreaza acestei setari din ce am verificat pe net.

Edited by oliver44, 22 July 2016 - 13:03.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,304
  • Înscris: 15.06.2004
1. Daca nu exista AHCI in BIOS nu ai ce face - va fi fara AHCI. Pierzi ceva viteza si durata de viata.
Din fericire nu prea mult.
2. Nu exista aliniere la SSD ca nu ai ce alinia. E o memorie.
3. Legat de partitii - eu as fi facut una singura de 180 Gb si atat. Ptr stocare se mai folosesc si hardurile. Restul spatiului va ramane nepartitionat - ptr OP.
Nu recomand mai multe partitii ptr ca ar fi deja prea mici. Un sistem modern are nevoie macare de 100Gb spatiu pe C.
4. Performante slabe.... pai motivele sunt mai multe nu e din cauza AHCI. In primul rand ai SATA 2 - din start vei avea sub 300Mb/s care e maximul teoretic ptr SATA 2.
Mai departe - ai un AMD vechi - ptr maxim de performanta un Intel i7 de ultima generatie cu chipsetul aferent e recomandat.

Informatii suplimentare gasesti in acest topic - http://forum.softped...40-alegere-ssd/
Citeste macar primul post si linkurile din el.

#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
E varianta Deluxe? Aia mi se pare ca are doua controlere SATA, nVidia (din chipset) si JMicron (separat, SATA2). JMicronul se pare ca suporta AHCI, identifica mufele SATA corespunzatoare.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,304
  • Înscris: 15.06.2004
Daca e varianta aia cu controller Jmicron separat mai are o problema - nu poate boota e pe porturile cu controllerul - nu sunt vazute decat in windows dupa ce instalezi driverele :D

#5
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Intentionez in viitorul apropiat in max doua luni sa achizitionez noi componente pentru un nou sitem desktop, da m am  grabit cu achizitia acestui ssd, cred ca o sa il iau afara si il pun deoparte pentru noul sistemPosted Image ...

Multumesc pentru raspunsul prompt eiffel, o zi buna!

Nu nu este varianta deluxePosted Image
Motherboard ID 09/16/2010-NFORCE500-SLI-M2N-ESLI-00

Edited by oliver44, 22 July 2016 - 13:34.


#6
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
ssd-ul in sine e ok.
interesant ca nu are ahci

#7
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Gresala a fost a mea pentru ca nu m am documentat in privinta compatibilitatati hardware cu sitemul actual...

Multumesc pentru sfaturi o zi frumoasa domnilor!

Attached Files



#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,304
  • Înscris: 15.06.2004

 D3an, on 22 iulie 2016 - 13:35, said:

ssd-ul in sine e ok.
interesant ca nu are ahci
Nu SSD-ul ci placa de baza  pe care l-a montat nu are AHCI.

#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
oliver - cum ti se misca sistemul cu ssd comparativ cu hdd? mult mai bine? daca da, lasa-l asa.

vitezele alea sunt praf de marketing in ochii fraierilor. adevarata valoare a unui ssd e timpul de acces, care e muuult mai mic ca la un hdd si ala il face "sa se miste repede", si nu viteza in Mb/s.

PS: ssd-ul ala il poti pune pe viitor si intr-un sistem nou. nu-s bani dati degeaba asa ca stai linistit si bucura-te de el.

Edited by shmu, 22 July 2016 - 16:18.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

 shmu, on 22 iulie 2016 - 16:16, said:

vitezele alea sunt praf de marketing in ochii fraierilor. adevarata valoare a unui ssd e timpul de acces, care e muuult mai mic ca la un hdd si ala il face "sa se miste repede", si nu viteza in Mb/s.
Timpul in cauza e dat de testul 4K, care poate fi exprimat si in MB/s (cum tot de aici se poate calcula si milisecundele ori nr. de operatii IOPS).

#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ai ceva dreptate - ca testu 4K e cel mai important dintre toate.

problema e ca lumea se uita la vitezele alea maxime.

#12
alecspc

alecspc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 19.04.2010
Am vrut si eu un ssd dar tot asa,,pe un sistem intel pentium dual core e5200 cu o placa de baza fara ahci si pe sata 2 lucru care ma face sa nu mai iau ssd ci un hdd normal.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,304
  • Înscris: 15.06.2004
Si ti s-a raspuns acolo - in topicul deschis special ptr asta.
Eu folosesc SSD pe SATA 2 si nu ma plang. Accesul instantaneu la date face toti banii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate