Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Placă de bază nouă dar îmi face probleme cred

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
iomenio

iomenio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.07.2016
Mi-am cumpărat o placă nouă de bază MB FOXCONN SKT 775 și îmi pun Windows-ul 7 și după ce se termină de instalat nu îmi intra pe hard mi se blochează fix înainte de ultimul restart ca sa intru pe desktop...
Care ar fi problema?

#2
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012
Posibil ca Hdd-ul sa fie defect.
Sfatul meu:
schimba Hdd-ul cu altu bun si vezi daca problema persista.

#3
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Incearca alt Windows, incearca un Linux intai Live apoi instalat, verifica memoria RAM si HDD-ul cu http://www.softpedia...e-Boot-CD.shtml

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Par simptome de hdd cu probleme. Nu cred ca placa de baza e de vina.

#5
iomenio

iomenio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.07.2016
Pai la fel mi-o făcut și cu alt hard...  Și nu mai zic ca pe Windows XP nu mi-l găsea deloc...

#6
iomenio

iomenio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.07.2016
Poate sa fie la amândouă aceeași problemă?  
Dar cum naiba sa se pună Windows-ul pe amândouă hardurile dar pe nici unu sa nu intre pe desktop?

#7
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,874
  • Înscris: 10.02.2011
Ai bagat bine cablurile de la hard discuri in placa de baza ? De obicei nu prea pica doua hard discuri deodata, mai ales daca inainte iti mergeau amandoua fara probleme cu o alta placa de baza. De aia ar fi bine sa ne spui exact ce configuratie ai si daca doar se blocheaza si ramane blocat, sau se si restarteaza dupa un timp.

#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Setarile de boot din bios sunt ok?

#9
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012

View Postiomenio, on 22 iulie 2016 - 12:03, said:

Pai la fel mi-o făcut și cu alt hard...  Și nu mai zic ca pe Windows XP nu mi-l găsea deloc...
Poate sa fie la amândouă aceeași problemă?  
Dar cum naiba sa se pună Windows-ul pe amândouă hardurile dar pe nici unu sa nu intre pe desktop?
Sa inteleg ca ai avut exact aceeasi problema si cu alt Hdd ?
In acest caz sunt doua raspunsuri plauzibie:
1) ambele Hdd-uri au fost cumparate defecte Second Hand;
2) nu ai facut setarile in Biosul placii de baza pentru Hdd (SCSI si AHCI);
3) placa de baza nu e compatibila cu windows 7;
4) placa de baza e defecta.

Nu ai specificat modelul placii de baza Foxconn si restul componentelor PC !

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View Postiomenio, on 22 iulie 2016 - 10:56, said:

Mi-am cumpărat o placă nouă de bază MB FOXCONN SKT 775

Noua poate ptr tine, dar presupun ca ai luat-o SH. Ca e un socket de-acum 8-10 ani.

#11
iomenio

iomenio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.07.2016
Deci după multe restartari și reformatari mi-o ieșit o chestie deci am făcut în felul următor, după ce am văzut ca se blochează (adică nu îmi apare safe mod și celelalte doua moduri nu-mi apare nimic e ecranul negru și e _ liniuța asta în stânga sus a ecranului și clipește)  după multe încercări am încercat sa pun XP sp3 și ala după ce s-o copiat fișierele din prima faza a instalatului s-o restartat și trebuia sa intru în a doua faza și de acolo nu mai lua dvd ul cd cu Windows și am pus din nou 7 am scos și placa integrată GeForce 210 și am instalat Windows 7 din nou și de data asta acolo unde îmi rămânea acea liniuța pe ecran îmi apărea ca sa aleg intre Windows-ul anterior și Windows-ul 7 și am ales 7-le și aia o fost singura data când am reușit sa vad desktop ul calculatorului meu și nus de ce nu-mi apărea a doua parte a hardului ca nu stergesem D-ul și am dat restart am intrat iar de cd cu Windows și am șters și refăcut și partiția D și după gata iar nu mi-o mai mers,  nu știu ce am făcut....  Dar chiar îmi doresc să-mi fac calculatoru asta odată

View Posteiffel, on 22 iulie 2016 - 14:47, said:



Noua poate ptr tine, dar presupun ca ai luat-o SH. Ca e un socket de-acum 8-10 ani.

Ma nu e sh am dat comandă pnm e de la un magazin nus cum sa va zic dar nu e veche

#12
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012
@iomenio, te rog sa identifici fiecare componenta PC in parte si se le scrii aici pe Forum.
Iar o filmare 480-720p cu ce se intampla ar fi binevenita !

Urca filmarea pe youtube si pune aici link-ul !

#13
iomenio

iomenio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.07.2016
Procesor Intel core 2 quad Q6600
2 plăcute de rami DDR II formând un total de 4GB și placa video o folosesc pe cea integrată,  momentan am doua placi video un GeForce 210 și un Radeon HD5450 nu qm pus nici una în slot sa le verific momentan vreau să-mi fac Windows-ul și după ma ocup și de celelalte componente

#14
iomenio

iomenio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.07.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hfDnJOONoHY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] uite și filmarea fix cea ce se întâmplă,  va rog din tot sufletul să-mi spuneți ce are

#15
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,874
  • Înscris: 10.02.2011
Spune mai exact ce model de placa de baza ai, ca-s un milion de modele foxconn pe socket 775 :
http://www.foxconnch...Name=Socket 775
ramii de care DDR2 ? de ce frecventa ? Ca daca ai cumparat placa de la un magazin, nu ar trebui sa fie defecta, inca ar trebui sa-ti dea si garantie pe ea( oricum vezi daca nu are vreun pin indoit, ca-i placa cu pini ). Mai verifica si cablurile.

#16
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012
@iomenio, te rog sa specifici clar componentele PC !
Adica numele brandului si specificatiile fiecareei componente PC.
Exemplu:

View Postiomenio, on 22 iulie 2016 - 15:33, said:

2 plăcute de rami DDR II...
...2x 2Gb Kingston, 533 MHz PC2-4200....

Eu am totusi o teorie.
Teoria mea este ca fisa Hdd-ului e defecta, schimba fisa de la Hdd !

#17
iomenio

iomenio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.07.2016
Deci până la urmă am reușit sa mi-l fac dar numai într-un anumit mod cand atunci când ajunge la punctul ala îmi apare acum sa aleg "Windows early" ( sau ceva de genu și Windows-ul 7 aleg 7 le și intru și gata nu-mi mai face probleme dar tot o să-mi cumpăr un nou hard ca sa nu am probleme,  va mulțumesc mult băieți

#18
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
noua cu sk 775 ? se mai fabrica? ca au trecut de atunci ....6-7 generatii de procesoare
1156, 1155, 1366, 2011, 1150, 2011-3, si acum 1151. mi-a scapat vreo generatie ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate