Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Solicitare punct de vedere adresat unui Serviciu de Stare Civila din cadrul unei primarii comunale. Nu stiu daca sunt date cu caracter personal.

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
teodorio

teodorio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 13.08.2015
Buna ziua indrasnesc a face o intrebare privind: Solicitare punct de vedere adresat unui Serviciu de Stare Civila din cadrul unei primarii comunale.
Nu stiu daca sunt date cu caracter personal.
Doresc a afla de la acest serviciu de stare civila daca o anume persoana ruda de gradul al - IV-lea este  infiat (adoptat) cu Efecte Depline ori infiat (adoptat ) cu Efecte Restranse. Infierea (adoptia ) facandu-se in anii 1949. Ma intereseaza decat felul adoptiei si nimic alceva. Persoana despre care doresc informatii este in viata  si a obtinut conform legii nr.18/1991 niste terenuri decalrand verbal ca este mostenitor. Fara insa nici un act doveditor,Certificat calitate de mostenitor ori succesiune.
Daca solicit un punct de vedere Primariei,Serviciul Stare Civila credeti ca-l voi primii , este legal ? Macar sa-mi spuna. Da a fost cu efecte depline ori da, adoptia  a fost cu efecte restranse.

#2
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postteodorio, on 22 iulie 2016 - 10:25, said:

Buna ziua indrasnesc a face o intrebare privind: Solicitare punct de vedere adresat unui Serviciu de Stare Civila din cadrul unei primarii comunale.
Nu stiu daca sunt date cu caracter personal.
Doresc a afla de la acest serviciu de stare civila daca o anume persoana ruda de gradul al - IV-lea este  infiat (adoptat) cu Efecte Depline ori infiat (adoptat ) cu Efecte Restranse...
Daca solicit un punct de vedere Primariei,Serviciul Stare Civila credeti ca-l voi primii , este legal ? Macar sa-mi spuna. Da a fost cu efecte depline ori da, adoptia  a fost cu efecte restranse.

Cred ca sunt date cu caracter personal. In procesul ACTUAL de adoptie parintii adoptivi nu au voie sa vada datele parintilor naturali ai copilului si nici o informatie despre acestia referitoare la datele de contact. Apoi dupa adoptie DOAR parintii adoptivi si cred ca in conditii speciale anumite persoane de la Protectia Copilului pot accesa informatiile.

Posibil sa fie nevoie ori de persoana adoptata direct ori de terta persoana prin avocat,in anumite conditii - proces, sa poata accesa acest tip de informatie.

Edited by superm, 22 July 2016 - 10:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate