Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Plata pe 15 zile lucrate

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salut!
Am lucrat ca "ospatar" pentru un restaurant timp de 15 zile. (28 iunie-13 Iulie) si in contract scrie ca salariul brut este de 1250 de lei. Salariu net ar fi 925 si dupa calculele mele ar trebui sa primesc jumatate.
Acum imi da cineva de acolo SMS si imi zice ca am primit 149 de lei. Pai nu e nici pe aproape.
De ce este asa putin? Am gresit eu undeva sau atat trebuie sa primesc? Nu il pot contacta pe sef.
Am lucrat doar 15 zile deoarece am demisionat din cauza conditiilor si pentru ca incepeam sa fac alta treaba in loc de servit clienti. In contract sunt trecut ca ucenic in loc de ospatar.

P.S. Atasez doua poze cu "contractul" primit de la ei.

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 22 July 2016 - 09:50.


#2
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Acum ai primit banii pe iunie, in august ii vei primi pe cei pt iulie.

Edited by Barboso, 22 July 2016 - 09:51.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBarboso, on 22 iulie 2016 - 09:51, said:

Acum ai primit banii pe iunie, in august ii vei primi pe cei pt iulie.
Pai in iunie am lucrat doar 2 zile. Doar nu m-a platit cu 149 de lei pe doua zile.

#4
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005
Cam atata vine. In iunie ai lucrat(teoretic) 3 zile lucratoare(28-29-30) si ai luat cei 149 de ron. Pentru zilele din iulie, o sa iti iei banii in august, asa cum a zis si colegul mai sus.

Edited by mynameismada, 22 July 2016 - 09:57.


#5
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
poate ca atata meriti, te-ai gandit la asta? Posted Image


In alta ordine de idei, cel mai bine e sa iti intrebi seful direct. Daca salariul e pe norma orara si tu ai lucrat 3 ore dimineata, 2 ore vineri si una la angajare....... S-ar putea sa iti fi retinut banii pe ce ai consumat, spart, stricat.....
Daca erai trecut ca ucenic ce te asteptai sa faci? Angajari? Da' spaga, spaga cat era? Posted Image

Edited by pierre_de_timp, 22 July 2016 - 10:16.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpierre_de_timp, on 22 iulie 2016 - 09:58, said:

poate ca atata meriti, te-ai gandit la asta? Posted Image


In alta ordine de idei, cel mai bine e sa iti intrebi seful direct. Daca salariul e pe norma orara si tu ai lucrat 3 ore dimineata, 2 ore vineri si una la angajare....... S-ar putea sa iti fi retinut banii pe ce ai consumat, spart, stricat.....
Daca erai trecut ca ucenic ce te asteptai sa faci? Angajari? Da' spaga, spaga cat a era? Posted Image
Nu stiu de unde ai dedus ca atat merit.
In zilele in care am lucrat de acolo am dormit in niste conditii mizere si treburile s-au schimbat radical de la angajare pana la munca efectiva.
Nu era pe norma orara. Lucram in ture de cate 4 zile si 4 libere(si ne mai chema si din zilele astea). Tot ce am consumat am platit din banii mei (mancare si apa pe care o cumparam pentru ca nu era potabila cea de la robinet). N-am spart nici macar un pahar in 15 zile si n-am stricat absolut nimic.

Edited by MembruAnonim, 22 July 2016 - 10:03.


#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu prea conteaza cate zile ai mers la munca, important e cate zile te-a pontat el ca ai fost. Daca ai fost si nu te-a pontat nici sa te plateasca nu il poti obliga decat in insanta si atunci doar daca poti sa dovedesti ca ai fost la munca dar nu te-a pontat. E normal pe 3 zile sa iei mai mult decat de 3ori media zilnica calculata pe o luna intreaga deoarece mai ai si niste deduceri personale.
Pe de alta parte 925lei/21zile lucratoare*3zile lucrate=132 de lei, daca iei in calcul si deducerile cred ca pe la 149 iese.

Edited by PoeOvidiu, 22 July 2016 - 10:42.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPoeOvidiu, on 22 iulie 2016 - 10:40, said:

Nu prea conteaza cate zile ai mers la munca, important e cate zile te-a pontat el ca ai fost. Daca ai fost si nu te-a pontat nici sa te plateasca nu il poti obliga decat in insanta si atunci doar daca poti sa dovedesti ca ai fost la munca dar nu te-a pontat. E normal pe 3 zile sa iei mai mult decat de 3ori media zilnica calculata pe o luna intreaga deoarece mai ai si niste deduceri personale.
Pe de alta parte 925lei/21zile lucratoare*3zile lucrate=132 de lei, daca iei in calcul si deducerile cred ca pe la 149 iese.
E ok atunci. Am sa astept si luna August sa vad ce se intampla atunci.
Sper sa iau macar 400 de lei pe toate cele 15 zile.

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai 15 zile lucrate e cam 3/4 de luna. O luna iulie are 21 de zile lucratoare din care ai lucrat 12 ca 3 le-ai lucrat in iunie. 925/21*12= 528

#10
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostMembruAnonim, on 22 iulie 2016 - 10:50, said:

Sper sa iau macar 400 de lei pe toate cele 15 zile.
Dragă domnule Moroi Posted Image !
Ce părere aveţi de "ospătarul" din avatar?
A cotizat destul la dvs. astfel încât să ia salariul întreg?
Dacă nu, va fi reprezentat de dvs. în demersul său ţinând cont de faptul că nu a spart niciun pahar, singura stricăciune fiind o gaură minusculă în mănuşă, în dreptul degetului ilustrat?

#11
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ai fost angajat pe perioada de proba , pe post de ucenic ( probabil salarul unui ucenic e minimul pe economie )  apoi ti-ai dat demisia dupa 15 zile . Fi fericit ca ti-a dat si banii aia ca putea sa nu-ti dea nimic si nu aveai ce sa-i faci .

Edited by cobi1, 22 July 2016 - 23:54.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPeter Blood, on 22 iulie 2016 - 23:37, said:

Dragă domnule Moroi Posted Image !
Ce părere aveţi de "ospătarul" din avatar?
A cotizat destul la dvs. astfel încât să ia salariul întreg?
Dacă nu, va fi reprezentat de dvs. în demersul său ţinând cont de faptul că nu a spart niciun pahar, singura stricăciune fiind o gaură minusculă în mănuşă, în dreptul degetului ilustrat?
Foarte amuzant.

View Postcobi1, on 22 iulie 2016 - 23:52, said:

Ai fost angajat pe perioada de proba , pe post de ucenic ( probabil salarul unui ucenic e minimul pe economie )  apoi ti-ai dat demisia dupa 15 zile . Fi fericit ca ti-a dat si banii aia ca putea sa nu-ti dea nimic si nu aveai ce sa-i faci .
E ok si asa. M-am angajat in alta parte.
Multumesc pentru raspuns.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate