Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Medicina la alta varsta

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Alexandru100

Alexandru100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.07.2016
Buna seara, ma scuzati de deranj dar ma gandeam ca ma puteti ajuta cu un sfat.Eu am 20 de ani si fac 21 de ani in februarie 2017 si am luat bacalaureatul in 2015 la un liceu teoretic, profil matematica-informatica cu media 8.06 si cu cea mai mare nota dintre toate la Anatomie de 9.60.Din motive personale nu am vrut sa merg la facultate anul trecut si nici anul acesta nu pot, insa nu pot sa nu imi indeplinesc visul sa dau la medicina.M-am gandit si sfatuit cu parintii mei care ma incurajeaza in ce vreau sa fac mai departe si am ales ca in 2017 sa dau la facultatea de medicina din Timisoara(cand voi avea impliniti 21 de ani), deoarece mereu mi-a placut chimia si biologia in liceu dar din motive personale nu am putut sa merg la facultate.Acum vine problema, am intrebat pe mai multi fosti profesori si prieteni si taberele sunt impartite...Unele persoana ma indeamna sa-mi urmez pasiunea si sa merg la facultate, iar pe de alta parte altele imi spun ca la varsta de 21 de ani sa incep ca student in anul 1 este deja prea tarziu si nu voi fi vazut cu aceasi ochi ca un absolvent de liceu de 19 ani...Stiu ca va fi greu in anii de studiu ci si dupa, dar de foarte mult timp simt ca asta este drumul meu, mi-a parut foarte rau si dupa terminarea liceului ca nu pot sa dau.Imi puteti da un sfat cei care cunoasteti persoane care sunt la fel ca mine ? Sa merg pe acest drum ? Va multumesc din suflet si ma scuzati de deranj.

#2
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015
Daca iti zic ca in facultate am avut colegi de seama cu tata, ma crezi?
La master am avut colegi cu functii mari la stat, nu pot sa-ti zic pe cine, dar era cineva mare pe la transporturi.

Edited by crash899, 02 July 2016 - 00:58.


#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,866
  • Înscris: 28.11.2006
Prostii. Eu eram cel mai mic din grupa, abia implinisem 18 ani, dar aveam colegi de 25 si chiar 30 de ani, care au terminat facultatea fara probleme si cu care ma intelegeam de minune. E drept ca n-am facut medicina, dar nu cred ca asta conteaza. Vezi-ti de treaba si apuca-te de invatat de acum, ca la anul sa fii "pe ele". Si multa bafta!

#4
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015
Asa ca nu conteaza varsta, cunostiintele acumulate in decursul vietii conteaza.

#5
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Eu nu cred ca e tarziu, atata timp cat te asiguri ca nu uiti chimia / biologia pana la anul. E vorba de 2 ani intarziere, nu 20...

#6
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Esti destul de tanar pt orice facultate ; cine ti-a zis ca e " tarziu " e un bou si un invidios ca vrei sa faci ceva ce el nu poate !

#7
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-nu e tarziu deloc , daca-ti place medicina du-te

#8
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Stai ca prien și iti expkiicum e să te apuci la 40. On: urmează-ti visul.

#9
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
Nu e deloc târziu să începi facultatea la 21 de ani, oricare ar fi ea. În cazul tău, o diferenţă de 2-3 ani e chiar nesemnificativă, n-ar trebui să-ţi faci probleme. Eu am avut colegi (la Medicină) trecuţi de 30 de ani şi s-au integrat fără probleme, n-au fost marginalizaţi din pricina vârstei.
Profesorii cu siguranţă nu vor ţine cont de asta, iar dacă se-ntâmplă să dai peste colegi mai răutăcioşi, nu-i lua în seamă. Urmează-ţi visul.

#10
marrrius

marrrius

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.06.2016
daca ai fost mate info si ti-a fost usor, ar fi si pacat sa nu te duci la o facultate de profil si in 4 ani sa iei salariu cat rezidentul
pana termina el specializarea, tu deja o sa ai salariu maxim pe care el o sa-l prinda la batranete

nu te lua dupa nota de la biologie, eu am luat 10 si nu m-a ajutat cu nimic
in medicina nu se studiaza biologie si chimie, doar sumar

#11
MihaiValentin

MihaiValentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.04.2013
Niciodată nu târziu să faci ceea ce vrei și ce îți place, asta se aplică cu siguranță și aici și oriunde. Iți doresc succes și mult noroc !

#12
marrrius

marrrius

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.06.2016
.

Edited by marrrius, 02 July 2016 - 01:09.


#13
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Nu e deloc tarziu,ba din contra,ai sanse sa comunici mai bine cu profesorii dincolo de definitia nu stiu carui organ.

#14
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,531
  • Înscris: 03.04.2013
Nu e tîrziu deloc.
Daca iti place medicina, luptă pentru ea. E o meserie frumoasa, si e mare lucru sa faci ce-ti place. Si poate fi si foarte banoasa, si ai si un statut aparte, greu de obtinut cu facultati tehnice.

Stii bancul cu urechea? :P

#15
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Nu e tarziu, pe vremuri astea erau facultati de "batrani", in sensul ca atat de grea era admiterea / mare concurenta, ca daca nu erai vre-un geniu, te mai pregatea 2-3 ani in particular pana sa dai admiterea.

 marrrius, on 02 iulie 2016 - 01:09, said:

nu te lua dupa nota de la biologie, eu am luat 10 si nu m-a ajutat cu nimic
in medicina nu se studiaza biologie si chimie, doar sumar
Biologia si chimia sunt precum matematica in programare, nu o folosesti, teoretic se poate si fara, dar daca nu ai studiat, nu ai sanse sa ajungi un programator bun.

Iar sa faci ce te pasioneaza e nepretuit, mai ales ca ITul, e doar un val, si ce e val, ca valul trece.
Nu zic ca nu se va face IT in continuare, dar avansarea limbajelor va transforma meseria intr-un de larg acces.

Problema medicinei exact asta e, ca s-au facut medici unii doar atrasi de spaga, fara pic de pasiune, tot aia au inaintat banul de spaga pt loc, si sunt pline morgile.
Problema banilor, nu ca nu ar fi importanti sau ceva, da oricati ai avea, dupa o scurta perioada, cand te obisnuiesti cu tot confortul, nu-ti mai satisfac aspiratiile.

Edited by Hedonist, 02 July 2016 - 02:42.


#16
Alexandru100

Alexandru100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.07.2016
Vă mulțumesc pentru sfaturile si opiniile voastre.Mulți prieteni îmi zic sa merg pe poli la calculatoare sau informatica deoarece mi-a plăcut tare informatica, am învățat OOP singur și am aplicații făcute în C++ și Java, dar nu este de mine căci nu știu fizică mai deloc pt poli și în domeniul acesta îmi place doar aplicațiile pe mobil și gaming ul, in rest nu-mi place altceva...Mereu mi-a plăcut anatomia și chimia organica și mereu am vrut sa fac un bine unui om, cu mijloacele posibile...Gândul care mă sperie este ca eu de 21 de ani sa fiu în anul 1 iar alții de varsta mea sa fie anul 3, și mă simt f. ciudat.

#17
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Așa zici c-ai 21 ani parc-ai avea 210 ani. Sfatul meu: urmează-ți pasiunea și nu va trebui să muncești o zi în viața ta. Dacă tot vrei să faci medicina, apucă-te și de-o limbă străină și după ce-ai terminat facultatea, tai-o. Lasă-l dracu' de rezidențiat și fă-ți specializarea afară. Tot occidentul te va primi cu brațele deschise, că la ce lipsă de doctori e prin Europa...
Salarul de rezident e de toată jena, cu excepția medicinei legale unde se-ncepe de pe la 2400 lei lunar.

#18
Hypnosfera

Hypnosfera

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 317
  • Înscris: 31.07.2015

Quote

insa nu pot sa nu imi indeplinesc visul sa dau la medicina
Mai multe detalii despre "visul" asta? Ca mie imi da cu virgula. Daca e VISUL tau, nu ai nevoie de sfaturile noastre. Daca e doar"visul" ..tau... Si sa fiu ON, cea mai buna prietena a mea a inceput medicina, la 35 de ani. Si a terminat bine mersi. Ai grija ca visele devin usor cosmaruri. Daca nu esti suficient de puternic, o sa cam regreti efortul depus. Vezi situatia admisilor la examenele de rezidenta, a neadmisilor la examenele de rezidenta, a celor ce au fost admisi si carora nu li se asigura loc de munca, vezi situatia materiala a rezidentilor! Iarasi ON! Niciodata nu esti batran pentru a face ce iti place si ce iti doresti cu adevarat. Bafta!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate