Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Help! Disertație!

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
student28

student28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.07.2016
Bună dragilor,
Am nevoie de o părere, un sfat, o idee :). Tema disertației mele este despre ”Consumul și consumatorul în teorie economică. Ref. la consumul UE”. Vă solicit ajutorul pentru studiul de caz, consumul în țările din UE( în mare parte se referă la consumul general de bunuri, gospodăriile etc.), deoarece am rămas în pană de idei:(... șiiii...mai puțin și trebuie să o predau...Posted Image Vă mulțumesc :). O seară fainăPosted Image

#2
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
de ce idei ai nevoie? Ca doar nu e poezie, sa-ti vina inspiratia...Disertatia este o lucrare stiintifica, drept urmare trebuie s-o faci cu instrumente stiintifice, nu pe baza de..inspiratie.

Deci ce ai nevoie? Din cate stiu eu, in astfel de cazuri se face fie un sondaj (din care sa rezulte niste statistici pe baza carora sa tragi niste concluzii), fie iei ca studiu de caz o ramura industriala, un anumit produs, o anumita tara, si pe acestea aplici aspectele discutate in disertatie.

Profesor indrumator ai?

#3
student28

student28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.07.2016
Ideea este următoarea : logic că nu este poezie! Cum am zis și mai sus am nevoie de o părere, în sensul ca poate cineva, din câte persoane citesc acest topic, au mai făcut o lucrare asemănătoare și vor știi exact despre ce vorbesc, poate vin cu o idee pe care eu nu am abordat-o sau nu m-am gândit la ea! Sondajul nu este exact ce aș avea nevoie  pentru studiul meu de caz ,din ce am facut până acum implică mai mult tabele și comentarii pe baza acestora!  Da am profesor dar nu ne ajută!

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
E la Spiru Haret, n-are indrumator.

#5
student28

student28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.07.2016
:)) Nu sunt la Spiru Haret! Doar ca nu se implică cum nu s-a implicat nici la licență!

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
De ce nu ti-ai ales alt indrumator?

#7
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Eu am ales tema consumului de apa pentru uz casnic si industrial in tarile desertice.
Nu trebuie sa ramai in pana de idei, lucrarea poate fi structurata in cate capitole vrei, subiectul e vast si destul de general din ce spui.
Tocmai ti·am sugerat un capitol.

#8
student28

student28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.07.2016
Pentru ca am avut-o și la licență și nu am avut-o în comisie! Pune foarte multe întrebări și te pune în dificultate.
Da este interesantă tema. Mulțumesc:)

#9
pogen

pogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.06.2016

View Postdorin_2k, on 01 iulie 2016 - 22:03, said:

De ce nu ti-ai ales alt indrumator?
Nu toata lumea isi alege tema dupa indrumator cu speranta ca slefuieste niste pantofi si obtine un scor mai bun... ci alege o tema care se intampla sa fie la acel indrumator care nu e foarte implicat.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Referabil de ales indrumator decanul sau alt profesor foarte "tare".

#11
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
...influente culturale asupra comportamentului consumatorului ... UE este o adunatura de tari care se diferentiaza clar intre ele chiar daca vor sa fie "globalizate". Nu stiu daca intra la teorie economica dar clar se foloseste cand se studiaza decizia de cumparare si influentarea ei :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate