Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Licee bune cu medii 8-9

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Am in familie un caz destul de aiurea, mai exact un verisor care a dat acum examenul de capacitate. El este un elev bun, de-a lungul timpului a avut note foarte bune. Azi a luat la romana 8.85 iar la matematica 9.30 iar in familie a iesit o tragedie. Maica-sa a venit acasa de la servici si a izbucnit intr-un plans isteric, am vorbit si eu cu ea la telefon si nu o mai recunosteam. Plangea in hohote de parca se sfarsise tot pentru ea, cred ca avea deja depresie. Nu a scapat de gura lor si a facut contestatie. Scopul era sa intre la Moisil dar eu cred ca nu se sfarseste lumea cu acest liceu. Acum media ii iese 9.07 dar dupa contestatie nu stim ce va fi. Punem raul in fata si daca sa zicem ia mai putin probabil va avea undeva la 8.50. As dori sa stiu si eu ce licee cu medii intre 8-9 sunt si care ar fi mai ok? El ar dori la mate info.
Deja isteria se extinde, maica-sa zice ca nu exista nici un liceu cu note sub 9.20 ca s-a uitat ea si s-a terminat totul pentru ei, ca nu se astepta la romana sa nu ia peste 9.

Edited by gerbil, 01 July 2016 - 19:41.


#2
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Liceu din Bucuresti ?

#3
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014
Eu zic sa-i bagi mintile in cap ma-sii. Terorizeaza copilul degeaba. Media e destul de buna.

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Eu zic să se ducă maică-sa la un psiholog pănă nu e prea târziu.

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Da, din Bucuresti, scuze ca nu am precizat. Chiar nu inteleg de ce face asa. Este o persoana foarte buna nu inteleg ce a apucat-o. Cred ca e mai mult frica de barbat-su care cand l-a sunat i-a zis sa se spele cu el pe cap. Ca au bagat bani in meditatii ca etc.

Edited by gerbil, 01 July 2016 - 19:52.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Conteaza materialul , nu pretul.
Pentru unii reprezinta problema vietii daca nu se pot lauda cu copilul la Sava.

#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Pai tac-su e suparat pe el de mult timp ca nu a avut ca scop Sava. Copilul nu a vrut Sava.
Eu spre exemplu am facut Babes si a fost foarte ok. Nu am murit.

Edited by gerbil, 01 July 2016 - 19:57.


#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Oameni nebuni. Oamenii aia nu merita copilul ala.
Mie imi e mila de copiii astia.

Edited by Friskey, 01 July 2016 - 19:57.


#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Nu e un caz social sau mai stiu eu, nu e un copil batut sau mai stiu eu ce. Are tot ce vrea, i-au luat de toate. Maica-sa este o femeie buna dupa cum am zis ii face toate poftele. Tac-su e mai dur, dar doar cu gura nu altceva. Dar nu stiu ce au patit azi. Bine si datul cu gura este un motiv naspa si de stres.
Verisorul zice acum ca maica-sa si-a mai revenit, s-a calmat. Am incercat si eu sa ii zic maica-sii mai multe sa nu dispere din nimic deoarece are exemplu cel mai bun in familie, adica pe mine care sufar de Lobstein si cred ca e mai mare tragedia decat o simpla nota. Scuze ca m-am dat pe mine ca exemplu dar trec si eu printr-o perioada destul de proasta in care am momente cand mi-e frica sa ma duc la baie deoarece tremur ca varga cand merg. Si acum mi-au mai amplificat starea de frica si ei cu problema asta de rahat. Ei fac tragedie dintr-un rahat si eu transpir de frica de o luna de zile nu stiu ce sa ma mai fac ca mi-e frica sa merg. Scuze de offtopic.

Edited by gerbil, 01 July 2016 - 20:08.


#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Astia sunt exact genul de oameni care intr-o buna zi isi vor gasi copilul spanzurat in casa ca a luat un 9 la mate. Apoi toata viata vor plange dupa el, ar prefera sa il stie la puscarie dar numai sa il aiba in viata.
Sunt o gramada de cazuri.
Apropo, vedeti mania asta dupa note. Note, note, sa-mi vii cu note... Nu conteaza cunostintele din spatele notelor, nu nene, note manca-ti-as.
Stiti de ce sunt liceele bune bune? Pentru ca au inteles ce vor parintii: note bune. Si dau note bune la copii, asa pac pac. Ca apoi, dupa liceu copiii se vor uita ca oarba in targ la viata nu mai conteaza.

Edited by Friskey, 01 July 2016 - 20:06.


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postgerbil, on 01 iulie 2016 - 19:56, said:

Pai tac-su e suparat pe el de mult timp ca nu a avut ca scop Sava. Copilul nu a vrut Sava.
Eu spre exemplu am facut Babes si a fost foarte ok. Nu am murit.
Copilul stie ce vrea. Media de intrare nu reprezinta toata ecuatia problemei.
Eu as alege Rosetti.

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
De parca n-ar fi aceeasi programa si materie peste tot.

#13
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
La Rosetti cam cu ce medie se intra?

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Peste 8. Ar fi bine sa si vizitati liceul si sa vedeti cu ochii vostrii (adica cine este interesat) cam cum e pe acolo.

http://www.liceulcarosetti.ro/

Sunt licee de top in B, care au wc turcesc, nu au curte, nu au sala de sport, salile de clasa sunt mici si intunecate cu miros de mucegai, nu au dulapuri, profesori antici, etc.

Edited by pasilla, 01 July 2016 - 20:18.


#15
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016

View PostFriskey, on 01 iulie 2016 - 20:07, said:

De parca n-ar fi aceeasi programa si materie peste tot.
pai nu aprofundează cunoștințele copilul dacă liceul n-are valoare.

#16
So_Hot

So_Hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 03.10.2013
Parintii au studii sau nu, ca dupa cum observ au o mentalitate total gresita. Nici eu nu am fost la cel mai bun liceu din oras, ba mai exact a fost cam al 4-lea dupa renumita popularitate sau " din top" si tot am avut colegi/colege care au plecat prin Anglia sa studieze dupa absolvire, prieteni olimpici etc. CARE E PROBLEMA? Performanta si rezultatele se pot obtine aproape in orice liceu, mai ales ca vrea mate-info (mate-info ramane pentru mine profilul cu cele mai multe oportunitati).
Asa ca parintii, sa revina cu picioarele pe pamant ca nici ei nu au terminat MIT. Posted Image  
Dupa ce se vede intrat, daca vede ca potentialul este peste ce ofera liceul respectiv, se poate transfera la altul mai bun (pentru copiii exceptionali mereu se face loc Posted Image ).
Inteleg ce parintii isi doresc ce e mai bun pentru copilul lor, dar daca asta e situatia, acuma mama nu trebuie sa se urce pe pereti si sa faca urat..

Edited by So_Hot, 01 July 2016 - 20:24.


#17
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Maica-sa facultate, taica-su nu. Sunt constient de tot ce ziceti voi. Nu mi se pare absolut nici o tragedie la nota asta.

Edited by gerbil, 01 July 2016 - 20:24.


#18
So_Hot

So_Hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 03.10.2013

View Postgerbil, on 01 iulie 2016 - 20:24, said:

Maica-sa facultate, taica-su nu. Sunt constient de tot ce ziceti voi. Nu mi se pare absolut nici o tragedie la nota asta.

Te sfatuiesc sa incurajezi tu copilul si sa il feliciti pentru munca depusa si rezultatele obtinute, daca parintii nu stiu sa aprecieze...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate