Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Nu cer bani , nu cer averi nici aurul de pe lume

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
knutbv

knutbv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.07.2016
Am  nevoie  de  un  mic  ajutor  si  va spun  ca  nu mai  stiu  incotro sa merg  . De aceea si  postez  acest mesaj. 

Eu  si maica-mea de 6  ani  locuim numai  cu  chirie si  chiar  daca  a  fost  cu  contract  de  inchiriere sau nu , proprietarii ,  cu  rea  credinta ,  au  refuzat sa ne  ia  in spatiu . La  inceput  nu a  fost  o  problema  avand  inca  buletinul  valabil. Dar  uite ca mie  din  luna Decembrie a  anului trecut mi-a  expirat  buletinul si  va  spun  ca   intampin  dificultati  in  gasirea unui loc de  munca  cu  motivul  ca  buletinul meu  este  expirat. 

Buletinul  lui maica-mea  inca  este  valabil  pana  in 2018  ,  dar  cu  ce  ma  incalzeste  pe  mine asta  atata  timp cat   tot  in  anul 2018   cardurile  noastre  de  sanatate  urmeaza  sa expire ?  Si  cum  sa  luam  alte  carduri  cu  buletine   expirate ?   Pentru mine nu  ar  fi  o problema  lipsa  cardului  ,  dar  maica-mea    care  are   tratament  medicamentos  PE  VIATA ?  Cum  isi  va lua  tratamentul  cand  la  medic  si  farmacie  iti  cere  card  de  sanatate ?   Aceste  lucruri  ma  macina si  stiu   ca suntem       abia  in 2016.  Dar  ma  gandesc  si  la  viitor. Si  inca  cate  lucruri  faci  cu ajutorul  buletinului.

Si  ce ma  supara  cel  mai  tare   este  ca   unii  considera  problema  noastra motiv  de  imbogatire  . De  ex. atunci  cand  i-am  spus  proprietarului  unde  locuim  in prezent  ca  sa  ne ia in spatiu ,  cu  tupeu  a  cerut   cate  1000  lei   numai  pentru o  persoana.  Deci 2000 lei  numai  pentru  doua vize  de florant ?    Suma  pe  care  trebuie sa  o  platim  in  fiecare an ca sa  avem si  noi  buletin.      Nu  numai ca  nu  avem  de unde  sa  scoatem   atatia  bani  ,  dar  cum  pot   unii  oameni  sa  fie   atat  de  rai si  avari  dupa bani ?  Oare  se mai  stie  de omenie ?   Simt   ca  o  iau  razna.       

De  accea    scriu acest mesaj.  Poate   intelegerea   pe  care   nu  o  gasim  la  proprietar  o   gasim  aici.   Avem  nevoie  de  o  persoana  care  sa ne  ajute  cu  vizele   de  flotant  pe  o  perioada mai mare.  Se  face  pe  maxim  un an  si se poate    reinnoi  cu  inca  un  an SAMD. Doar  cu  viza  de  flotant  vrem   sa  fim ajutati.  Nu  si  locuinta.  Nu  cerem  bani  sau  averi. Timbrele   fiscale  ,  extras  din  CF   oricum  le  platim  noi .  Acestea ne  permitem  ,  dar  nu  avem  milioane      sa dam  pentru  doua vize  de  flotant.    Iar   la   familie    nu  putem  apela pentru  ca  si  ei  sunt gen  proprietarul.  Scoti banii  si  te  ajut.  Poate   gasim intelegere  din  partea unui   strain.    Raspund  la mesaje  private. Doar brasov sau  imprejurimi. Multumesc si  rog   fara  comentarii  rautaciose.

#2
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Ca idee, si daca exista un contract de inchiriere, proprietarul nu este obligat sa va ia in spatiu.

De porc este sa va ceara bani pentru flotant.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu aveti ce sa faceti, sistemul romanesc e de asa natura incit ori esti proprietar ori prieten cu un proprietar, altfel nu existi. Marea majoritate a celor care nu sint au buletinul facut la o rubedenie sau prieten, posibil in alt colt al tarii. Trebuie sa incercati asta in continuare, poate totusi gasiti pe cineva.

#4
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

 Steetch, on 01 iulie 2016 - 18:00, said:

Ca idee, si daca exista un contract de inchiriere, proprietarul nu este obligat sa va ia in spatiu.

De porc este sa va ceara bani pentru flotant.
De porc este legea. Daca am inchiriat apartamentul ca sa locuiesc acolo proprietarul ar trebui sa fie obligat sa ma ia in spatiu. De fapt, e si mai stupid, ca ar trebui nici sa nu mai am nevoie de proprietar, el si-a dat acordul sa locuiesc acolo in momentul in care a semnat contractul, nu?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 catalina1, on 01 iulie 2016 - 18:37, said:

De porc este legea. Daca am inchiriat apartamentul ca sa locuiesc acolo proprietarul ar trebui sa fie obligat sa ma ia in spatiu. De fapt, e si mai stupid, ca ar trebui nici sa nu mai am nevoie de proprietar, el si-a dat acordul sa locuiesc acolo in momentul in care a semnat contractul, nu?
Legea este comunista. Dovada domiciliului se poate face si altfel, scrisori, facturi, etc.

Statul prefera ca in CI sa fie trecuta o adresa cu care titularul nu are nici o treaba, dar este acoperita de hartii, in loc sa poti dovedi simplu adresa la care locuiesti efectiv.

Edited by pasilla, 01 July 2016 - 18:50.


#6
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012
Are dreptate @catalina 1 !
Odata ce un om inchiriaza o locuinta, normal ar fi sa i se faca viza de flotant chiriasului.

@Initiator, din pacate nu aveti nici o sansa sa va innoiti buletinele tu si mama ta atata vreme cat propietarii la care stati cu chirie nu vor sa va faca viza de flotant.
Daca nu aveti prieteni/cunostiinte care sa va faca la adresa lor buletinele, nu va ramane decat sa:
1) gasiti un propietar care sa nu va ceara bani sa va faca buletinele la adresa sa;
2) va chinuiti cu buletine temporare pe un an de zile.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 mot_3311, on 01 iulie 2016 - 18:52, said:

Odata ce un om inchiriaza o locuinta, normal ar fi sa i se faca viza de flotant chiriasului.

Ar trebui sa i se faca domiciliul sau cum se cheama acolo, daca aia e locuinta lui, acolo sta permanent.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Copilasi , luati in chirie niste necunoscuti , luati-i in spatiu si v-ati dat foc la valiza. Daca aia nu-si platesc chiria , daca distrug , daca fura ...trebuie dati in judecata , nu ai voie conform legii sa ii scoti afara , sunt sanse mai mari sa iesi tu din propria locuinta cu ajutorul legiuitorului decat sa iti recapeti controlul asupra casei. Da , legea este de cacat , dar nu in sensul ca ii avantajeaza pe proprietari. Eu nu as lua pe nimeni in spatiu nici daca viata lui ar depinde de asta .
Ajunge sa fiti o singura data in situatia de proprietar de chiriasi ticalosi si v-ati aranjat pe viata. Asa ca lasati gargara cu oameni rai si bogati care nu ajuta oameni buni si saraci . Asa va doresc din suflet , la toti moralistii de doi lei ...sa luati in chirie niste nenorociti , niste excroci ...sa vadeti viata lui Berila ce o sa aveti voi cu legile statului Roman in nas.

Edited by radumiki, 01 July 2016 - 20:28.
fara atacuri la persoana


#9
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Buletin provizoriu este solutia .
Este normal sa nu vrea nimeni sa ia pe altul in spatiu , deoarece chiriasul are in final mai multe drepturi , si se risca ca ala sa refuze eliberarea casei .
Asa ca nu numai proprietarii sint chitrosi , problema vine de la chiriasi , astia sint periculosi .

#10
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Va rog sa ma iertati ignoranta, de fapt fiind strain si eu intr-un fel ma confrunt cu aceste legi "ciudate" a tarii voastre, dar va intreb: pentru un cetatean roman din nastere statul nu este obligat sa-i dea un buletin?

In restul tarii UE - cum am mai spus alteori - ori si cine isi poate face un buletin atata timp cat este acolo in regula, dar in nici un caz nu i se cere sa fie proprietar de un imobil, cum in schimb este aici...as vrea sa stiu si eu de ce!

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 maximg, on 01 iulie 2016 - 19:23, said:

Este normal sa nu vrea nimeni sa ia pe altul in spatiu , deoarece chiriasul are in final mai multe drepturi , si se risca ca ala sa refuze eliberarea casei .

Luat in spatiu nu inseamna chirias. Sint unii care fac o afacere din asta, au mii de cetateni pe un apartament (in special moldoveni care au nevoie pentru actele romanesti).
Poti sa ai in spatiu fosti chiriasi, rude, proprietari daca nu ai luat apartamentul de nou (a se nota ca sint tot in spatiu si daca le expira buletinul, oricum dupa 55 ani nu expira decit cind mori). edit: vreau sa spun ca nu-i sub controlul tau decit in mica masura chestia asta si in nici un caz nu au vreun drept.
Singurul dezavantaj (si e unul major) cu luatul in spatiu e ca fac functionarii abuzuri de genul: nu iti primesc impozitul pina nu plateste asta cu adresa asta datoria cutare ("asta" cu care n-ai nici o treaba).

Edited by f300, 01 July 2016 - 19:32.


#12
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

 maximg, on 01 iulie 2016 - 19:23, said:

Buletin provizoriu este solutia .
Este normal sa nu vrea nimeni sa ia pe altul in spatiu , deoarece chiriasul are in final mai multe drepturi , si se risca ca ala sa refuze eliberarea casei .
Asa ca nu numai proprietarii sint chitrosi , problema vine de la chiriasi , astia sint periculosi .

 JurasikMan, on 01 iulie 2016 - 19:18, said:

Copilasi , luati in chirie niste necunoscuti , luati-i in spatiu si v-ati dat foc la valiza. Daca aia nu-si platesc chiria , daca distrug , daca fura ...trebuie dati in judecata , nu ai voie conform legii sa ii scoti afara , sunt sanse mai mari sa iesi tu din propria locuinta cu ajutorul legiuitorului decat sa iti recapeti controlul asupra casei. Da , legea este de cacat , dar nu in sensul ca ii avantajeaza pe proprietari. Eu nu as lua pe nimeni in spatiu nici daca viata lui ar depinde de asta .
Ajunge sa fiti o singura data in situatia de proprietar de chiriasi ticalosi si v-ati aranjat pe viata. Asa ca lasati gargara cu oameni rai si bogati care nu ajuta oameni buni si saraci . Asa va doresc din suflet , la toti moralistii de doi lei ...sa luati in chirie niste nenorociti , niste excroci ...sa vadeti viata lui Berila ce o sa aveti voi cu legile statului Roman in nas.
Nu ceri bani , nu ceri averi ? Iti spun eu ce esti , mo . Esti un manelist . Te simt din cum te exprimi . Esti ca vrajitoarele alea idioate care isi dau " like " la mica publicitate cu anunturi de genul " Multumesc lui adevarata Regina a magiei albe ( o gasiti la numarul ...... ) ...care mi-a intors barbatul acasa si a facut sa castig la loto ) .
Ce v-as mai calca pe cap ...mizerii de oameni , excroci ...auzi exprimare ...."nu vreau aurul din lume "....ce e aici , ma , postul Taraf ? Emisiunea  Clejanilor ?
Vorbim de situatia in care contractul de inchiriere EXISTA DEJA!

 f300, on 01 iulie 2016 - 19:32, said:

a fac functionarii abuzuri de genul: nu iti primesc impozitul pina nu plateste asta cu adresa asta datoria cutare ("asta" cu care n-ai nici o treaba).
Chiar e abuz? Nu cumva asta zice legea care, surpriza, e proasta?
Impozitul pe casa este (logic, nu legat) strict treaba proprietarului, nu a celor care locuiesc acolo.

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 HAL9000, on 01 iulie 2016 - 19:28, said:

Va rog sa ma iertati ignoranta, de fapt fiind strain si eu intr-un fel ma confrunt cu aceste legi "ciudate" a tarii voastre, dar va intreb: pentru un cetatean roman din nastere statul nu este obligat sa-i dea un buletin?

Ai inteles gresit, CETATEANUL are obligatia sa-si faca buletin, i se da chiar amenda daca nu. Ca nu-l poate face decit daca e proprietar sau prieten cu un proprietar e problema lui.

Adevarul e ca si cetatenii se complac si fiecare mai degraba isi rezolva problema (lasa ca vine cutare cu actul casei cu mine) decit sa faca scandal. Cred ca sint sute de mii de cetateni asa numai in Bucuresti, toate cunostintele mele care nu stau cu parintii si nu si-au luat ceva asa sint. Daca in loc de "merge si asa" macar o mie doua trageau de gratii in fiecare zi pe la birourile astea cu "vrem buletine" se rezolva treaba.

#14
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Pe ce dracu platesti tu 1000 de lei? O carte de identitate provizorie este vreo 10 lei.

#15
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 HAL9000, on 01 iulie 2016 - 19:28, said:

Va rog sa ma iertati ignoranta, de fapt fiind strain si eu intr-un fel ma confrunt cu aceste legi "ciudate" a tarii voastre, dar va intreb: pentru un cetatean roman din nastere statul nu este obligat sa-i dea un buletin?

In restul tarii UE - cum am mai spus alteori - ori si cine isi poate face un buletin atata timp cat este acolo in regula, dar in nici un caz nu i se cere sa fie proprietar de un imobil, cum in schimb este aici...as vrea sa stiu si eu de ce!

Legi ciudate zici? Nu-s ciudate,sunt cretine,ca majoritatea votantilor din tara aia,stai linistit,90% din ei nu au iesit din satul lor sa vada normalitatea din tarile cu apa calda si se complac in mocirla aia. Un act de identitate(atentie,obligatoriu) e conditionat de tot felul de aberatii si hartii.Normal ar fi sa se ia in considerare chiar si o scrisoare pe adresa respectiva,iar in act asta sa fie consemnata ca adresa de corespondenta si nimic mai mult,fara alte implicatii.Dar nu,aia e tara lui nu se poate.Culmea pentru orice rahat ti se cere buletinul...

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 catalina1, on 01 iulie 2016 - 19:34, said:

Chiar e abuz? Nu cumva asta zice legea care, surpriza, e proasta?

Nu asta spune legea sau cred ca n-ai inteles ce am spus. ACUM, abia acum au bagat in codul fiscal ceva care spune ca datoriile TALE sint platite intr-o ordine anume (si nici macar asta nu inseamna ca "nu-ti primesc impozitul" ci ca trebuie sa-l primeasca si sa stinga alta datorie cu el).

Ce spun eu e ca vor sa platesti DATORIILE ALTUIA cu care poti sa n-ai nici o treaba.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sa luam urmatorare situatie:
Un cetatean roman are in proprietate 20 mp teren intravilan, este sarac si isi construieste un bordei in care locuieste. Cum obtine CI ?

Bordei pentru cine nu stie ce inseamna:

Attached File  73_big.jpg   109.38K   47 downloads

#18
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

 f300, on 01 iulie 2016 - 19:36, said:

CETATEANUL are obligatia sa-si faca buletin, i se da chiar amenda daca nu. Ca nu-l poate face decit daca e proprietar sau prieten cu un proprietar e problema lui.
Asta e chiar culmea prostiei Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate