Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ransomware virus & NAS

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
Salut,
am nevoie de o  informatie: cum se poate scrie informatia pe un NAS in retea astfel incat sa fie imuna la virusii de tip ransomware? Daca se face prin mapare, treaba e rezolvata! Are NAS-ul un soft prin care sa ii poti specifica un folder caruia sa-i faca el back-up incremental? (nu stiu daca asta ajuta sau nu la raspindirea virusului). Cunostintele mele in domeniul storage nu sint stralucite, asa ca orice informatie este binevenita!

Multumesc

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde de NAS - ai ceva soft de backup e obicei, dar nu ofera nicio imunitate la Ransomware.

Singura imunitate garantata e un HDD Portabil - cu soft de backup care se conecteaza doar ptr durata backupului, si in rest sta in sertar.
A doua solutie ar fi un PC server care sa aiba acces la fisierele tale, dar tu sa nu ai acces la el prin retea. E o idee ceva mai putin sigura.

NAS-urile sunt in general facute sa poti scrie informative pe ele din retea. Deci sunt afectate daca PC-urile sunt infectate.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Backup incremental intr-o locatie unde virusul nu are acces evident ajuta. NAS-urile mai scumpe au asa ceva, exemplu: https://www.synology...complete_backup

#4
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
@f300: poti sa imi dai un exemplu concred de NAS de la Synology care se gaseste la noi si poate face asta? (un link de la un magazin - chiar daca in privat, desi cred ca e o informative foarte pretioasa pt oricine are date valoroase)

Solutia cu HDD extern conectat manual doar in momentul efectuarii back-upului nu ma incanta f tare. Datele mele se modifica consistent, zilnic, asta presupunanad un back-up zilnic, consmator de timp (e vorba de cateva sute de giga). As prefera o solutie automatizata chiar daca e mai scumpa - dar trebuie sa fie 99.5% safe!

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu pot sa iti spun concret pentru ca n-am vazut decit de-astea mici (cele mari sint oricum super-scumpe pentru bugetele romanesti normale), numai cu citeva discuri si nu se gindea nimeni la backup (si cine se gindea credea ca redundanta/RAID e de fapt backup...).

Oricum si pentru nas-urile entry-level vezi daca e vreunul care iti permite shell access (mai toate) si sa poti sa instalezi pe el (sau are deja) rsync (si eventual cron, ca sa poata sa mearga automat). Asta e suficient sa faci incremental backup dintr-o parte in alta (in cazul tau de pe share-ul pe care il vede windows-ul pe o alta partitie pe care n-o vede decit NAS-ul).

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu ti-e mai simplu sa iei iun PC mai vecji, sa pui linux pe el si datele de pe PC-ul pe care lucrezi sa fie intr-un folder sharat cu user si pass la care sa se poata conecta acel PC cu Linux ?
Windows-ul sa nu aiba acces la acel PC. Eu ceva de genul asta folosesc. E probabil cea mai sigura solutie "online". Nu e 100% sigura dar aproape 99%.

#7
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003

View Posteiffel, on 02 iulie 2016 - 15:58, said:

Nu ti-e mai simplu sa iei iun PC mai vecji, sa pui linux pe el si datele de pe PC-ul pe care lucrezi sa fie intr-un folder sharat cu user si pass la care sa se poata conecta acel PC cu Linux ?
Windows-ul sa nu aiba acces la acel PC. Eu ceva de genul asta folosesc. E probabil cea mai sigura solutie "online". Nu e 100% sigura dar aproape 99%.

Experienta mea in Linux este ~ 0 ...adica m-am jucat o data cu stick bootabil me Mint... Se pot crea pe Linux (adica presupun ca se pot!) niste taskuri care sa copieze fisiere de pe retea (dintr-un folder sharat) pe local (in pc cu Linux) automat? Exista si niste programe mai destepte care sa stie sa faca back-up incremental de pe mai multe PC-uri din retea? Daca un NAS ar fi in jur de 500E, as prefera varianta NAS pt ca vreau sa fie rackabil si nu am loc de inca un pc....asta doar daca nu gasesc de cumparat un server rakabil mai slabut, ma gandesc ca pt Linux nu trebuie ceva foarte performan...nu?

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Poti sa folosesti si Windows nu neaparat linux, doar ca mai cresc o idee riscurile, in sensul ca tu vrei practic sa te feresti de virusii de criptare de windows - exista si pe linux - dar nu se afecteaza reciproc.

Pe linux ai ceva mai multe posibilitati decat pe windows de task-uri automate.
Si pe Windows merg - cu un fisier cmd rulat cu task scheduler si poti face backup la cate PC-uri vrei - doar sa ai acces la ele.

Prin diverse adaugiri la liniile de comanda poti forta sa suprascrie un fisier, sa nu-l suprascrie decat daca exista diferente intre fisiere, etc.

#9
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
Stie cineva daca modelul asta
Synology RackStation RS815
are capacitati soft (licente, etc) pentru a putea implementa un sistem relativ sigur de back-up?

#10
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
o posibila solutie rudimentara ar fi folosirea a doua conturi pe nas.
unul cu drepturi read-only cu care mapezi diskul/folderul. ca sa ai access la informatie.
pentru backup folosesti o aplicatie specializata si al doilea user cu drepturi de scriere cu upload  via ftpes si full disk image.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate