Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Facultatea de finanțe-bănci

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
miha0205

miha0205

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2012
Bună ziua tuturor membrilor!

Am trecut în clasa a 12-a, la profilul științe sociale, și mă macină foarte mult faptul că încă nu m-am hotărât ce facultate voi urma..
M-am interesat de majoritatea facultăților la care aș putea intra, având în vedere, în primul rând, profilul la care sunt, însă nu am ales nimic..
Îmi place foarte mult economia, nici cu matematica nu mă înțeleg rău.. și m-am gândit că aș putea alege ceva în acest domeniu, mai exact Facultatea de finanțe-bănci. Merită să fac alegerea asta?
Nu sunt foarte sigură, deoarece știu că există o diferență considerabilă între cunoștințele mele de matematică și cele ale unui elev de la mate-info sau de la un profil economic...  
M-ar ajuta mult și meditațiile, însă mă întreb dacă este posibil să recuperez cel puțin o parte din materie, astfel încât să mă descurc la această facultate...

#2
pogen

pogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.06.2016
E o facultate destul de usoara daca te pasioneaza domeniul financiar-bancar si ai idee despre cum functioneaza acesta, macar la un nivel minim.
Matematica nu prea o sa faci, cea mai grea parte pentru majoritatea e cea de Modelare si Inginerie :D

Fac presupunerea ca te referi la ASE FABBV.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 miha0205, on 01 iulie 2016 - 15:07, said:

Merită să fac alegerea asta?
Nu sunt foarte sigură, deoarece știu că există o diferență considerabilă între cunoștințele mele de matematică și cele ale unui elev de la mate-info sau de la un profil economic...  
Nu matematica-i problema. Piata muncii e mica, strict pe finante-banci, si va trebui sa fi al naibii de buna (la inceput in teorie - nu doar cea de la cursuri).

Edited by neagu_laurentiu, 01 July 2016 - 15:56.


#4
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Daca te astepti ca dupa terminarea facultatii sa ai un loc asigurat la o banca, ei bine te inseli. Inca se mai intra pe pile si relatii, concurenta este foarte mare iar posturile limitate. De asemenea ceea ce faci in facultate(teoria si practica de forma in banca) nu are legatura nici 10% cu operatiunile pe care le vei face la ghiseu. Concurenta va fi si mai mare pt. ca in domeniul bancar poti intra fara sa fi terminat finante-banci.

#5
pogen

pogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.06.2016
In domeniul bancar, ca in majoritatea domeniilor, inca se intra folosind PCR (sau folosind "recomandarile" si "networking-ul" cum se spune acum in capitalism).
Daca e un post temporar si/sau nedorit de cei mai bine plasati (de genul inlocuitor pentru cei ce pleaca in concedii din diverse agentii din zona X) atunci se organizeaza o recrutare din randul celor care nu au networking bine facut. Insa astfel de joburi sunt pierdere de timp si nervi, se platesc putin, au pretentia sa te deplasezi pe banii tai chiar si zeci de km... deaceea nici nu sunt atractive pentru cineva cu networking bine facut, acestia vor locurile caldute din back office de obicei Posted Image

Edited by pogen, 01 July 2016 - 19:02.


#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Gasesti locuri de munca la banci. Sistemul este ca cel din asigurari si pensii private . Intri pe vanzari produse , primesti un target , il faci in primele doua luni si dupa aceea te da afara ca nu il mai poti face ...insa intrarea exista , depinde de tine daca ramai sau nu . Activitatea bancara este simpla si relativ intuitiva . Contabilitatea este 100% informatizata si cerintele sunt minime de la angajati , in sensul ca daca se ia curentul , nu se asteapta nimeni sa mai functioneze banca pe " manual " ...stiu toti ca habar nu aveti (astia tineri) sa faceti contabiltate pe " T-uri " . Toate serviciile sunt informatizate , optimizate , iar modificarile de legislatie se fac de catre informaticieni impreuna cu sefii de servicii . Ca si functionar de banca este un simplu operator daca faci " front office " si nici macar atat ...daca esti " back office " . Ganditorii din banci sunt doar la nivel de centrale si cateodata sucursale de judet . Restul sunt simpli executanti , activitatea find una plictisitoare , banala , repetitiva ...ca si cum ai juca Solitaire. Concluzia este ca eventualele abilitati  de contabil sau de matematiciana nu vor fi nici cerute si nici uzitate . Vei primi un birou cu un scaun comod si o statie de lucru in fata si te vei uita disperata la ceas sa se faca ora de plecat acasa. Serviciu de rahat ....( crede-ma , dupa 11 ani si cateva banci schimbate , mi-e o sila de sistem ca nici macar in calitate de client nu mai vreau sa am de a face cu bancile ).
Din cand in cand , bancile fuzioneaza si atunc ....se reorganizeaza activitatea , adica este o alta denumire pentru aruncarea in strada a angajatilor care ...nu-s potrviti . Este un fel de prostitutie complicata inutil . Daca la bordel vezi clientul si ieie banul pe satisfacerea directa a acestuia ...la o banca , trebuie sa satisfaci dorintele clientului , fara a leza politica bancii , cu respectarea normelor in vigoare si cu suportarea povetelor unui sef care in cele mai multe cazuri este mai prost pregatit decat tine . Nu-i mai bine la bordel ?

Edited by JurasikMan, 01 July 2016 - 19:03.


#7
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Am terminat si eu facultatea de finante - banci, pot diploma de licenta sa o folosesc drept supozitor, dar pot sa ma laud ca am facultate Posted Image

In Bucuresti se gasesc locuri prin banci, e nevoie de kamikaze care sa munceasca pana lesina, si sa se bucure cand primesc o diploma la sfarsit de luna pentru sclavul numarul 1, si posibilitatea sa-si aleaga tura in care vine luna viitoare. (premii serioase nu jocuri)

Ce bine ca mi-am gasit in alt domeniu in timpul facultatii, am terminat-o doar ca sa nu zica maicamea ca nu sunt in stare sa fac o facultate, si nu m-am mai inscris la master (cea mai buna decizie din viata mea)Posted Image

#8
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
e foarte complicat in domeniul bancar, plus ca salariile sunt de rahat, ca si  incepataor  mai  mult de 1400 ron nu vezi, e f complicat, iar mediul de lucru..................... Incearca un domeniu de nisa, o inginerie economica, o nginerie de orice fel.

De exemplu am pe cineva acrea terminat drept naval,  si te rog sa ma crezi ca o duce cel putin decent in sensul ca isi face vacantele doar in strainatate, locuinta noua in zona decenta .......
cauta ceva de nisa

#9
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

 pogen, on 01 iulie 2016 - 19:02, said:

Daca e un post temporar si/sau nedorit de cei mai bine plasati (de genul inlocuitor pentru cei ce pleaca in concedii din diverse agentii din zona X) atunci se organizeaza o recrutare din randul celor care nu au networking bine facut. Insa astfel de joburi sunt pierdere de timp si nervi, se platesc putin, au pretentia sa te deplasezi pe banii tai chiar si zeci de km... deaceea nici nu sunt atractive pentru cineva cu networking bine facut, acestia vor locurile caldute din back office de obicei Posted Image

La unele banci se platesc deplasarile. Cam asa e cum spui tu, se apeleaza la angajati part-time prost platiti.

Si ar mai fi ceva de spus: la unele banci stai si freci menta pt. ca nu prea ai clienti(Carpatica, OTP, Bank Post, Alfa etc) iar la altele nu ai nici timp sa te duci la wc(BCR, Transilvania,BRD etc) dar banii sunt aproximativ la fel pt. incepatori.

Edited by sandu222, 02 July 2016 - 12:42.


#10
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Mama ta sau tatal tau , unchiul , matusa ta unde lucreaza si ce functii au?
Vezi raspunsul si actioneaza corespunzator pentru viitor, asta daca intelegi ce vreau sa spun.

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Majoritatea bancilor mari au programe prin care recruteaza zeci de absolventi anual, pentru asta trebuie sa te distingi oarecum de multime printr-o bursa, o lucrare de diploma etc
Mai este varianta cu auditor junior. Astea ca sa ai o rampa buna de lansare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate