Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Despre bisnitareala din Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#1
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Dupa Brexit, sunt case de schimb in Romania, care au cumparat lira sterlina si cu 4.5 lei, asta in timp ce cursul valutar se invarte pe la 5.5 lei pentru lira sterlina ?
Asta mi se pare hotie din partea patronilor romanasi care vor sa se imbogateasca peste noapte.

Chiar poti sa iti pui in nesimtire orice marja de profit ?
Nu exista o limita legala sau de bun simt ?

#2
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Apropo de case de schimb si cerere si oferta, imi poate explica si mie care este sensul in a avea >40 case de schimb intre Obor si Carol, pe Mosilor?

#3
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
Bancile nu cred ca au facut asta, daca nu iti convine cursu' lor mergi la banca si gata.

 shefu_de_combinat, on 01 iulie 2016 - 12:23, said:

Apropo de case de schimb si cerere si oferta, imi poate explica si mie care este sensul in a avea >40 case de schimb intre Obor si Carol, pe Mosilor?

Numarul lor m-a impresionat si pe mine de fiecare data in Romania.

#4
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

 shefu_de_combinat, on 01 iulie 2016 - 12:23, said:

Apropo de case de schimb si cerere si oferta, imi poate explica si mie care este sensul in a avea >40 case de schimb intre Obor si Carol, pe Mosilor?
Inseamna ca sunt destui prosti care sa le vanda lira cu 4.5 lei cand rata oficiala e 5.7.

Afaceri de Romania

 ionutzitaly, on 01 iulie 2016 - 12:24, said:

Bancile nu cred ca au facut asta, daca nu iti convine cursu' lor mergi la banca si gata.

Numarul lor m-a impresionat si pe mine de fiecare data in Romania.
Aia de la banca nu iti accepta banii, mi-a spus cineva ca i-au refuzat toate lirele pe motiv ca sunt uzate sau au ceva scris pe ele.

In UK aproape toate lirele sunt uzate si au ceva scris pe ele...

In Romania chiar poti sa iti pui orice adaos comercial doresti ?

#5
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,962
  • Înscris: 14.09.2004

 Egalul, on 01 iulie 2016 - 12:21, said:

Dupa Brexit, sunt case de schimb in Romania, care au cumparat lira sterlina si cu 4.5 lei, asta in timp ce cursul valutar se invarte pe la 5.5 lei pentru lira sterlina ?
Asta mi se pare hotie din partea patronilor romanasi care vor sa se imbogateasca peste noapte.

Chiar poti sa iti pui in nesimtire orice marja de profit ?
Nu exista o limita legala sau de bun simt ?

Pentru ca banii erau murdari. Daca erau curati mergeau cu ei la banca. Deci i-au prins cu pantalonii in vine pe detinatorii de valuta si in dulcele stil capitalist au maximizat profitul.
Esti fericit acum ?
PS
Eu le dadeam maxim 3.5 ron daca insistau....Posted Image

#6
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Eu nu folosesc case de schimb, folosesc transferwise cand trimit bani, dar sa-ti bati joc de oameni dand 4.5 /lira mi se pare nesimtire, doar in Romania se poate asa ceva, uite de asta urasc eu capitalismul

 geo76com, on 01 iulie 2016 - 12:30, said:


Pentru ca banii erau murdari. Daca erau curati mergeau cu ei la banca. Deci i-au prins cu pantalonii in vine pe detinatorii de valuta si in dulcele stil capitalist au maximizat profitul.
Esti fericit acum ?
PS
Eu le dadeam maxim 3.5 ron daca insistau....Posted Image
Banii cui erau murdari?
Ce spui tu acolo ?

Pana unde poate merge bisnita patronachilor romani ?

Cred ca doar in Romania se poate asa ceva

#7
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

 Egalul, on 01 iulie 2016 - 12:32, said:

Eu nu folosesc case de schimb, folosesc transferwise cand trimit bani, dar sa-ti bati joc de oameni dand 4.5 /lira mi se pare nesimtire, doar in Romania se poate asa ceva, uite de asta urasc eu capitalismul

Pai atunci foloseste Posta Romana, nu Transferwise ;) Ah, stai, capitalismul asta naspa da dreptul clientului sa aleaga de unde cumpara un serviciu...

#8
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
Cerere si oferta,  daca exagereaza in spreadul pe care si-l baga nu vor mai avea clienti, adica din 10 vor mai ramane cu 1,umea gaseste alternative.
Nu vad nici un scandal, daca ti-e lene sa cauti alternative si vreo sa ai comositatea de a schimba la 2 pasi la 10 noaptea plateati in plus...nimic nou.

Edited by ionutzitaly, 01 July 2016 - 12:36.


#9
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015
@Egalul
Cum tu alegi sa trimiti bani prin Transferwise cu comisioane mici, asa si altul poate alege sa schimbe valuta prin Gigi SRL la comisioane imense. Care e problema ta?

Edited by bobo666, 01 July 2016 - 12:36.


#10
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Acum intelegem de ce nu mai merg bre afacerile in Romania ca inainte, lumea incepe incet incet sa se destepte, nu mai e dispusa sa plateasca servicii sau produse cu adaos comercial de 1000%.

Faliment cat mai apropiat le urez bisnitarilor care si-au facut banii din prostirea populatiei

#11
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,113
  • Înscris: 03.07.2008

 Egalul, on 01 iulie 2016 - 12:29, said:

...
Afaceri de Romania
...
In Romania chiar poti sa iti pui orice adaos comercial doresti ?

 Egalul, on 01 iulie 2016 - 12:32, said:

... doar in Romania se poate asa ceva, uite de asta urasc eu capitalismul


Banii cui erau murdari?
...

Cred ca doar in Romania se poate asa ceva

Alti dau tunuri mult mai mari... da' tu nu ai loc de Romania...

În 1992, Soros a făcut profit de un miliard de lire de pe urma pariurilor pe lira sterlină.

#12
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Egalul, on 01 iulie 2016 - 12:37, said:

lumea incepe incet incet sa se destepte, nu mai e dispusa sa plateasca servicii sau produse cu adaos comercial de 1000%.

Cand ai iesit ultima data intr-un club?

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,918
  • Înscris: 01.01.2010
Defineste bisnitiareala. Daca te referi la obtinerea de bani fara munca, asta fac comerciantii care percep pe produsul finit, mai mult decat producatorul.
De ce multe case de schimb? Din doua motiv: merg pentru ca aduc profit sau sunt necesare pentru ca...

Casele de schimb lucreaza cu banul direct. Printre strategiile pe care le adopa se gaseste si lipsa valutei in caz de salt deficitar pentru ei. Dar este normal. Nici eu nua s vinde azi ceapa daca stiu ca maine se va scumpi.

#14
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

 bobo666, on 01 iulie 2016 - 12:35, said:

@Egalul
Cum tu alegi sa trimiti bani prin Transferwise cu comisioane mici, asa si altul poate alege sa schimbe valuta prin Gigi SRL la comisioane imense. Care e problema ta?
Ar trebui sa existe legi care sa protejeze consumatorul neinformat de tepele bisnitarilor.

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,918
  • Înscris: 01.01.2010

 Egalul, on 01 iulie 2016 - 12:37, said:

Asta inseamna ca Statul va falimenta? :)

Adevarul este ca nici prostia nu merge la nesfarsit. Unii romani, au inceput sa gandeasca cu proriile minti. Si asta este periculos.

#16
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

 Egalul, on 01 iulie 2016 - 12:39, said:


Ar trebui sa existe legi care sa protejeze consumatorul neinformat de tepele bisnitarilor.

Corect, dar eu cred ca exista,  adica au scris in fata mare cat ofera,nu?

#17
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

 shefu_de_combinat, on 01 iulie 2016 - 12:38, said:


Cand ai iesit ultima data intr-un club?
Nu am mai fost de multa vreme in club

 YOUR_GOD, on 01 iulie 2016 - 12:40, said:

Asta inseamna ca Statul va falimenta? :)

Adevarul este ca nici prostia nu merge la nesfarsit. Unii romani, au inceput sa gandeasca cu proriile minti. Si asta este periculos.
Dar patronii bisnitari se plang ca nu le mai merg afacerile ca inainte, nu mai sunt destui prosti de care sa profite

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,918
  • Înscris: 01.01.2010

 Egalul, on 01 iulie 2016 - 12:39, said:

Ar trebui sa existe legi care sa protejeze consumatorul neinformat de tepele bisnitarilor.
Nu la noi. De la produsele din magazin pana la asistenta sociala, nivelul de protectie al cetatenilor este zero.

 Egalul, on 01 iulie 2016 - 12:42, said:

Dar patronii bisnitari se plang ca nu le mai merg afacerile ca inainte, nu mai sunt destui prosti de care sa profite
A, nu, asta este o strategie. Se plang ca totul este naspa, ca este criza, tocmai ca sa scada salariile angajatilor si sa-si suplimenteze veniturile. Cu cat produc mai multi bani, cu atat se plang mai mult.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate