Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Asigurare de sanatate din Romania pentru obtinere drept rezidenta permanenta in Anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
insomnii

insomnii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2016
Buna tuturor.

As vrea sa aplic pentru rezidenta permanenta in Anglia ca independent financiar (self-sufficient).

Din pacate, nu pot pentru ca nu am stiut ca trebuia sa am Asigurare Privata facuta aici (Comprehensive Sickness Insurance) timp de 5 ani de zile (sistemul de sanatate este gratuit aici, dar nu am fost decat de 2 ori la medic sa imi verific colesterolul).

Singura posibilitate ar fi sa aduc o dovada a unei asigurari de sanatate din Romania (mai ales ca pot plati retroactiv acum pentru ultimii 5 ani).

Este asigurarea de sanatate din Romania (contributiile platite la CNAS) recunoscuta si international? Intentionez sa imi fac si Cardul European De Sanatate, dar nu cred ca el este o proba solida, considerand ca am nevoie de 'acoperire' pe 5 ani.

Nu am intentionat sa ma sustrag cheltuielilor. As fi facut o asigurare privata daca as fi stiut ca imi va trebui pentru obtinerea dreptului de rezidenta permanenta.

Orice sfat este binevenit, in special de la persoane care sunt in aceeasi situatie.

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Domiciliul fiscal unde il ai?

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu mi-e clar in ce reglementare vrei sa te incadrezi, mai ales ca presupun ca ai cetatenie romaneasca. Poti sa dai un link la actele/conditiile cerute?
Oricum sansele sa conteze asigurarea din Romania (fie din trecut fie pe viitor) sint ca si nule.

#4
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Cardul European De Sanatate nu are nicio valoare, e egal cu zero.El nu inlocuieste o asigurare de sanatate privata.Dar cred ca poti face o asigurare privata acolo.

#5
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Tu ai cotizat la sistemul de sanatate gratuit din UK, care, pentru un cetatean UE, este egal cu sistemul de sanatate gratuit din RO, la care vrei tu sa cotizezi acum. Daca ei nu-ti accepta cotizatia la propriul sistem de sanatate, de ce ti-ar accepta-o pe cea de la noi?

Nu cunosc conditiile, dar tu ai spus ca-ti cer asigurare privata. CNAS nu este un sistem privat, ci de stat.

Edited by Michidoo, 01 July 2016 - 11:06.


#6
insomnii

insomnii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2016

View Postdexterash, on 01 iulie 2016 - 04:56, said:

Domiciliul fiscal unde il ai?

Am Carte de Identitate cu domiciliul in Romania.
Aici nu am realizat nicio activitate financiara.
Am fost student in 2011 si apoi 'self-sufficient'.
Am sunat la Casa de Sanatate si m-au trimis la Directia Financiara - pot plati din urma cat imi doresc.
Ce sa ma astept de la Directia Financiara?
Nu am declarat niciodata unde am domiciul fiscal si nu am stiut ca trebuie sa o fac.
Mai ales ca nu am inregistrat venituri.

Scopul meu este sa dovedesc calitatea de asigurat la CNAS in perioada 2011-2016.
Este esential pentru aplicatia mea.
Intr-adevar, calitatea de asigurat in Romania poate fi nerecunoscuta, dar, in egala masura, poate fi, ca membru UE. Au fost cazuri (ale cetatenilor bulgari) care au reusit asa.
Apoi, as vrea sa aplic si pentru un Card European de Sanatate.

View PostMichidoo, on 01 iulie 2016 - 11:06, said:

Tu ai cotizat la sistemul de sanatate gratuit din UK, care, pentru un cetatean UE, este egal cu sistemul de sanatate gratuit din RO, la care vrei tu sa cotizezi acum. Daca ei nu-ti accepta cotizatia la propriul sistem de sanatate, de ce ti-ar accepta-o pe cea de la noi?

Nu cunosc conditiile, dar tu ai spus ca-ti cer asigurare privata. CNAS nu este un sistem privat, ci de stat.

Nu am cotizat la sistemul din UK. Nu am inregistrat venituri.
Imi cer asigurare privata in Anglia deoarece vreau sa aplic ca 'self-sufficient' (ah, deci ai bani sa te intretii singur, atunci plateste o asigurare privata - din pacate, NU AM STIUT de acest lucru, si in Anglia nu pot plati retroactiv!)
Stiu ca CNAS nu este privat, dar daca am o adeverinta in care scrie ca 'X a fost asigurat la sistemul de sanatate in perioada 2011-2015', emisa de CNAS din Romania, conteaza. Reglementari europene permit asta.
Cel putin asa sper si este singurul lucru pe care il pot incerca. Altii au reusit.  
Oricum, si moral as vrea sa imi platesc acele contributii - pentru ca s-ar putea sa ma intorc in Romania la un moment dat.
Lucru la care nu m-am gandit inainte de Brexit.

Edited by insomnii, 01 July 2016 - 11:14.


#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Colegu' tot nu ne-ai spus exact ce vrei sa faci. Daca tot e vorba de Brexit esti sigur ca tu nu vrei de fapt cetatenie, ca pentru aia iti trebuie 5 ani? Ti se pare ca e cel mai usor sa dovedesti ca ai stat in UK legal 5 ani cu o asigurare retroactiva din Romania?

#8
insomnii

insomnii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2016
Nu vreau sa aplic pentru cetatenie.
Ci pentru Rezidenta Permanenta.
Nu poti aplica pentru cetatenie decat daca ai Rezidenta Permanenta. Si asta dupa un an dupa ce ai Rezidenta Permanenta. Sunt si alti factori pentru acea aplicatie. Nu ma gandesc la asta acum.
In UK am stat legal, nu asta este problema. Am avut Drept de Rezidenta. Residence document.

View Postf300, on 01 iulie 2016 - 11:22, said:

Colegu' tot nu ne-ai spus exact ce vrei sa faci.

Am spus din primul rand al postarii ce vreau sa fac.

#9
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
In RO, studentii la buget sunt aisgurati la sanatate by default. Nu platesc decat dupa ce termina facutlatea, eventual master. Acum, nu stiu ce forma de invatamant ai facut tu in UK. Privat, de stat? Verifica acolo daca n-ai fost totusi asigurat (zici ca n-ai platit nimic, dar ai beneficiat totusi de consultatii la doctor).

Nu e greu sa platesti 5 ani din urma in RO, desi o sa se-adune o suma fumusica, pentru ca n-o sa rateze ocazia sa-ti aplice si penalizari (ca idee, pentru o intarziere la plata de cateva luni, m-au ars cu 600 lei, scurt). Intrebarea e daca pentru ei are vreo valoare dovada ta ca ai cotizat la un sistem de stat, cand ei au cerut privat.

#10
insomnii

insomnii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2016

View PostMichidoo, on 01 iulie 2016 - 20:57, said:

In RO, studentii la buget sunt aisgurati la sanatate by default. Nu platesc decat dupa ce termina facutlatea, eventual master. Acum, nu stiu ce forma de invatamant ai facut tu in UK. Privat, de stat? Verifica acolo daca n-ai fost totusi asigurat (zici ca n-ai platit nimic, dar ai beneficiat totusi de consultatii la doctor).

Nu e greu sa platesti 5 ani din urma in RO, desi o sa se-adune o suma fumusica, pentru ca n-o sa rateze ocazia sa-ti aplice si penalizari (ca idee, pentru o intarziere la plata de cateva luni, m-au ars cu 600 lei, scurt). Intrebarea e daca pentru ei are vreo valoare dovada ta ca ai cotizat la un sistem de stat, cand ei au cerut privat.


Am studiat la stat, da, sanatatea este gratuita oricum pentru toata lumea in UK. Absolut pentru toata lumea!
Stiu ca suna cuidar, dar in Iunie 2011 s-a introduz o lege drin care se cere si studentilor sa alba aceasta asigurare (CSI - Comprehensive Sickness Allowance).
Studentii si 'self-sufficient' (independenti) trebuie sa o plateasca daca vor sa fie considerati a avea drept de rezidenta permanenta. Am aflat prea tarziu.
Am aplicat dupa absolvire pentru Blue Card Certificate (Romania inca nu avea acces liber si trebuia sa imi obtin permisul de munca).
Deoarece era o perioada de tranzit al legii, cei de la Home Office nu mi-au cerut sa am asigurarea deoarece am absolvit imediat dupa intrarea ei in vigoare - in Octombrie 2011 si am aplicat pentru dreptul de munca imediat, primindu-l in 2012. Astfel, nu am stiut niciodata de aceasta obligatie legata de asigurare - desi, desigur, puteam sa ma informez, dar nu mi-a trecut prin cap, stiind ca sanatatea este gratuita.
Nu am vrut sa va obosesc cu detalii. Este, oricum, groaznic si inca si mai complicat de atat.
Am vorbit la CNAS si la Directia Financiara azi. Se poate returna pana in 2012.
Si, da, punctul cel mai important: se va aduna o suma destul de mare si, in cele din urma, nu stiu daca merita si daca va fi recunoscuta - scopul meu nu este cetatenia (la ora actuala, in Anglia, a avea cetatenie a unei tari membre UE este, oricum, invidiat de unii!).
Ci Rezidenta Permanenta - in cazul in care apar alte si alte legi in contextul politic actual!
Se pare ca va trebui sa renunt la idee - pentru ca nu am stiut de aceasta asigurare, drept urmare rezidenta mea aici de mai bine de 5 ani, desi legala, nu poate fi luata in considerare catre obtinerea dreptului de rezidenta permanenta.
Sunt multi oameni care au profitat de sistemul de sanatate sau cel social - dupa cum se stie. De aceea si masurile astea.


Multumesc, @Michidoo.

#11
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
stai linistit, ca nu te da nimeni afara din UK. Mai ales daca muncesti legal.

#12
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006
Eu tot nu am inteles...ce inseamna aia REZIDENTA PERMANENTA
Poate va rog frumos cineva, sa explice?

Eu , de exemplu, sunt de 2 ani in UK, platesc taxe si impozite aici, merg pe oriunde in uk, figurez la medicul de familie, am card de credit , consum in UK destul de mult (ma refer la mancare, benzina, haine etc), imi primesc salariul aici, adica ceea ce faceam in Romania, fac si aci fara niciun fel de problema si constrangere.....nu ma intreaba nimeni de sanatate...ce inseamna asta? Sunt rezident permanent?

#13
insomnii

insomnii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2016
Pentru a primi dreptul de rezidenta permanenta trebuie sa fi locuit si muncit in Anglia ca membru EEA pe o perioada de minimum 5 ani.

Mai multi detalii in aplicatie: https://www.gov.uk/g...A_PR__03-16.pdf

#14
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006

View Postinsomnii, on 04 iulie 2016 - 09:32, said:

Pentru a primi dreptul de rezidenta permanenta trebuie sa fi locuit si muncit in Anglia ca membru EEA pe o perioada de minimum 5 ani.

Mai multi detalii in aplicatie: https://www.gov.uk/g...A_PR__03-16.pdf
Fii dragut si fa-ne un rezumat....nu ma prea descurc cu engleza Posted Image iar primele randuri ce am citit se refera la VISA and IMMIGRATION (un cetatean al unei tari membre UE nu este considerat emigrant intr-un alt stat al UE)

Pana la urma si in final de toate, la ce c@@@@ ne ajuta aceasta rezidenta? Ca tot nu imi dau seama, ce avantaj ai ca iti obtii acest EEA ? ce avantaje am ca cetatean Roman?, care, repet i nca odata, platesc taxe si impozite in UK, conduc o masina unde doresc pe teriotriul UK cu un permis de conducere de Romania, beneficiez de asistenta medicala gratuita, am card de credit cu suficienti bani alocati d ela o banca din UK si lista poate continua cu multe altele...adica mai pe scurt , o viata normala cu toate avantajele de a trai intr-un stat civilizat. Si toate astea, sa mor daca am crezut vreo secunda ca exista statutul asta de rezident permanent in UK, nici prin cap nu mi-a dat macar sa ma interesez, d-apoi sa il mai si am

Inca odata , poate imi raspunde si mie cineva si ma face sa inteleg, fara nicio urma de ironie, jur....ce inseamna aia REZIDENTA PERMANENTA in UK? pentru un Roman, deci cetatean al UE

Edited by cuculea, 04 July 2016 - 22:45.


#15
insomnii

insomnii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2016
Aplicatia pentru Rezidenta Permanenta (Permanent Residence) ce ti-am trimis-o este pentru membrii UE ce au locuit si muncit cel putin 5 ani in Anglia, deci pentru tine nu inseamna nimic acum. (La un an dupa obtinerea dreptului de rezidenta permanenta se poate aplica pentru cetatenia britanica).

Dupa cum stii, Anglia nu va mai fi membru al Uniunii Europene, asadar legile UE legate de imigratie nu vor mai conta la un moment dat. Dar atat timp cat ai NIN si iti platesti taxele nu ar trebui (teoretic) sa fie nicio problema pe viitor.

Pentru siguranta, eu voi aplica pentru Residence Card (drept de rezidenta). Sunt self-employed. Deocamdata aplicatia este optionala pentru membrii EU. Personal, nu mai am incredere in englezi cand vine vorba de emigranti si nu vreau sa ma vad pe viitor in situatia de a-mi demonstra statutul aici pentru ca au aparut noi legi legate de rezidentii din Uniunea Europeana.

Si astfel de legi vor aparea, mai devreme sau mai tarziu.

___________

**EEA - European Economic Area / UE https://www.gov.uk/eu-eea

Edited by insomnii, 04 July 2016 - 23:25.


#16
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006

View Postinsomnii, on 04 iulie 2016 - 23:24, said:


Dupa cum stii, Anglia nu va mai fi membru al Uniunii Europene,
Pentru siguranta, eu voi aplica pentru Residence Card (drept de rezidenta). Sunt self-employed. Deocamdata aplicatia este optionala pentru membrii
___________



Esti ferm convins de asta? Eu nu, ba din contra, sunt ferm convins ca uk va ramane in ue. Uita te la posturile lor tv si poate vei avea si tu sentimentul asta vazandu i pe politicienii lor cum se comporta
Dar asta e alta discutie, nu intram in detalii

Eu iti doresc mult succes cu privire la obtinerea acestui statut, esti primul cetatean al ue in uk pe care il aud ca se zbate pentru asa ceva, nu pot decat sa te admir si sa te felicit dorind sa ai un plus de legitimitate

Edited by cuculea, 04 July 2016 - 23:36.


#17
insomnii

insomnii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2016
Bine ar fi sa fie cum spui tu si sa gresesc eu.
Eu nu sunt 'ferm convins' de nimic. O incertitudine totala.
De aceea vreau sa imi iau masurile de siguranta.
Este, desigur, o optiune personala.
Sa auzim de bine!

#18
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Daca tu ai muncit legal aici , trebuie sa fi platit national insurance contributions, poti obtine un statement de la HMRC cu contributiile tale catre serviciul de sanatate. NU E GRATUIT, cineva plateste, si se pot plati voluntary( voluntary national insurance contributions , top up) vorbeste cu cineva de la hmrc.
Daca esti self sufficient , pe linga faptul ca trebuie sa dovedesti ca ai locuit legal 5 ani fara intrerupere si teai intretinut fie ca self employed sau employed. Daca esti self employed e simplu , aduni cei 5 ani de tax return sau daca I luctrat employed P45 sau P60 dovedeste contributia ta.
Daca tu nu ai platit national insurance contributions  ptr. 5 ani tu nu esti self sufficient . Pe linga asta iti mai trebuie si testul Life in UK pentru leave to remain.
Chiar si ca family dependant tot trebuie sa dovedesti venit si contributii.
Iti doresc success la aplicatie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate