Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Garsoniera de inchiriat ANL

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Aly07

Aly07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 28.05.2012
Buna ziua, Am inteles ca tinerii pot inchiria locuinte la preturi mai accesibile prin ANL, dar trebuie facuta o cerere la primaria de care aparii, in cazul meu la primaria sectorului. Imi poate oferi cineva mai multe informatii despre acest subiect? Multumesc

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
De ce nu intrebi direct la ei sau pe site-ul lor? Mi se pare ca trebuie sa indeplinesti niste cerinte/criterii (un anumite punctaj). Lista de asteptare este lunga...
DAR, sunt si unii proprietari care inchiriaza locuinte ANL. Desigur, ca asta inseamna alte conditii (pret), e altceva. Citeste si anunturile.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Esti ruda cu vre-un politician ? Lingi ceva sod de politician ? Ai ceva cursuri de SNSPA  sau la Carol ?

#4
Aly07

Aly07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 28.05.2012

 pasilla, on 30 iunie 2016 - 22:59, said:

Esti ruda cu vre-un politician ? Lingi ceva sod de politician ? Ai ceva cursuri de SNSPA  sau la Carol ?
Niciuna dintre variante

#5
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
cred ca sunt mii de cereri pentru locuintele ANL, unii asteapta de zeci de ani (da, zeci) ca sa primeasca

#6
pogen

pogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.06.2016
Nu functioneaza cum crezi tu. Iti dai seama ca daca s-ar da la toti tinerii, nu ar mai cumpara sau inchiria nimeni ghetourile vechi sau noi la preturi mult umflate.  
Dupa cum spunea cineva mai sus, daca nu esti slefuitor de pantofi pe la un partid sau politician sansele sa iti repartizeze sunt... nule.
Locuri de repartizat nu prea mai sunt (si cele care sunt, sunt "rezervate" si stau goale pana la momentul in care ii pot repartiza cu dedicatie), altele sunt date unora care fac afaceri cu ele (le subinchiriaza) sau le folosesc in alt scop (depozitare).

Edited by pogen, 01 July 2016 - 08:56.


#7
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 jericho, on 01 iulie 2016 - 08:27, said:

cred ca sunt mii de cereri pentru locuintele ANL, unii asteapta de zeci de ani (da, zeci) ca sa primeasca

"Zeci de ani" inseamna de la 20 de ani in sus! Primul lot de blocuri ANL Brancusi din cartierul Dr. Taberei au fost date in folosinta la sf, anului 2005 si inceputul anului 2006 iar inscrierile pentru locuinte ANL au inceput cu 2-3 ani inainte!! Nu prea se aplica teoria ta cu "zeci de ani"!

#8
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
E vorba de locuințe sociale, nu cred că sunt liste separate pentru anl

#9
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006
Sunt 2 lucruri diferite. Locuintele ANL sunt pentru tineri pana in 35 de ani deoarece au chiria subventionata (ulterior chiria se majoreaza dupa ce chiriasul depaseste varsta de 35 de ani), iar locuintele sociale se acorda tuturor celor care se incadreaza pentru acest lucru, indiferent de varsta si nu au chiria subventionata!

#10
pogen

pogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.06.2016

 bogdan10, on 01 iulie 2016 - 09:19, said:

"Zeci de ani" inseamna de la 20 de ani in sus! Primul lot de blocuri ANL Brancusi din cartierul Dr. Taberei au fost date in folosinta la sf, anului 2005 si inceputul anului 2006 iar inscrierile pentru locuinte ANL au inceput cu 2-3 ani inainte!! Nu prea se aplica teoria ta cu "zeci de ani"!
In Romania ANL s-au construit in perioada 2000-2007. Pe langa ANL mai sunt si alte tipuri de locuinte sociale vechi, dar alea sunt ocupate in majoritate de etnia minoritara Posted Image
Au sistat programul ANL pentru ca facea concurenta bulei imobiliare, si isi faceau concurenta la locuintele lor supraevaluate construite in acea perioada.
Apoi primariile au cumparat ansambluri supraevaluate pentru locuinte sociale si de serviciu :D

Edited by pogen, 01 July 2016 - 09:34.


#11
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,493
  • Înscris: 22.08.2012
Singurii oameni pe care ii cunosc si au primit repartitii ANL, au fost asa: angajat politic minister + absolvent SNSPA (1 buc), angajat politic in Primaria Sect 6 (1 buc) + fiu comandant Centru Militar (1 buc).
Oricare dintre ei isi putea cumpara casa cu bani personali, dar au preferat sa o ia moca, de la stat.
2 din cele 3 cazuri au mai multe proprietati iar garsonierele sunt inchiriate la muritori de rand.
Succes!

#12
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016

 jericho, on 01 iulie 2016 - 09:22, said:

E vorba de locuințe sociale, nu cred că sunt liste separate pentru anl
cam greu se da locuinte sociale de la primarie. Parca se astepta inainte cu anii, pe liste fara numar ... :lol:

#13
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 pogen, on 01 iulie 2016 - 09:33, said:

In Romania ANL s-au construit in perioada 2000-2007. Pe langa ANL mai sunt si alte tipuri de locuinte sociale vechi, dar alea sunt ocupate in majoritate de etnia minoritara Posted Image
Au sistat programul ANL pentru ca facea concurenta bulei imobiliare, si isi faceau concurenta la locuintele lor supraevaluate construite in acea perioada.
Apoi primariile au cumparat ansambluri supraevaluate pentru locuinte sociale si de serviciu Posted Image


S-au mai construit locuinte ANL si dupa 2007! Ai ca exemplu faza a 2-a de la ANL Brancusi din Drumul Taberei, care au fost finalizate in 2009 - 2010!

#14
pogen

pogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.06.2016
Foarte putine dupa 2007... exceptii chiar, le numeri pe degete... Si doar in anumite orase.
In schimb in perioada 2000-2007 s-au construit blocuri ANL in toate orasele, in unele cartiere intregi.

#15
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Bogdan, locuiesti prin Brancusi? Tu esti cu BMW-ul sau Audi? Stiu si eu foarte bine cine a primit locuinte acolo, s-a spus si mai sus. Da, s-au dat in folosinta repede, n-a asteptat nimeni sa se mute. Dar cine s-a mutat mai exact? Cu siguranta nu fraierii inscrisi pe liste (adica tinerii aia care realmente aveau nevoie de o locuinta cu o chirie mai mica),

#16
pogen

pogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.06.2016
In ANL nu stiu daca o sa gasesti vreunul care sa nu fie bugetar.
In schimb la cele sociale ai sanse mai mari sa intri daca faci pantofii pe la partid macar prin campanie si esti "sarac" si ai copii, astfel incat sa fie venitul mic per persoana din familie.
Daca esti tanar muncitor singur sau doar cu sotia, ghinion, nu esti suficient de important pentru societate si nu vei primi nimic... daca turnai multi copii si traiai din ajutor social si alocatii atunci erai foarte important, atat de important incat sa meriti o locuinta.

Edited by pogen, 01 July 2016 - 11:25.


#17
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 Michidoo, on 01 iulie 2016 - 11:14, said:

Bogdan, locuiesti prin Brancusi? Tu esti cu BMW-ul sau Audi? Stiu si eu foarte bine cine a primit locuinte acolo, s-a spus si mai sus. Da, s-au dat in folosinta repede, n-a asteptat nimeni sa se mute. Dar cine s-a mutat mai exact? Cu siguranta nu fraierii inscrisi pe liste (adica tinerii aia care realmente aveau nevoie de o locuinta cu o chirie mai mica),

Cunosc mai multe persoane care locuiesc in acel cartier si nu are niciuna BMW sau Audi! Nu contest ca s-au strecurat destui si cu relatii la Primarie, ANL sau diferite partide, dar nu predomina acestia! La faza asta faci confuzie cu cei care stau la vilele ANL din cartierul Brancusi, construite prin credit ipotecar! La acelea s-au facut inscrierile "pe spranceana" si nu are acolo vila "un neica nimeni"! Blocurile ANL din cartierul Brancusi nu au fost date asa de repede in folosinta! La prima parte a cartierului a durat cam 2 ani amenajarea completa a acestuia (socotind de cand s-a inceput trasarea + nivelarea terenului). Cam tot atata timp a fost necesar si la a 2-a parte a cartierului (cea de dupa parc), doar ca aici blocurile sunt de 2 categorii: cele facute pentru tinerii sub 35 de ani care stau cu chirie si cele facute pentru a fi cumparate prin credit ipotecar!

Edited by bogdan10, 01 July 2016 - 12:45.


#18
gica_europeanu

gica_europeanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.06.2016

 Michidoo, on 01 iulie 2016 - 11:14, said:

Bogdan, locuiesti prin Brancusi? Tu esti cu BMW-ul sau Audi? Stiu si eu foarte bine cine a primit locuinte acolo, s-a spus si mai sus. Da, s-au dat in folosinta repede, n-a asteptat nimeni sa se mute. Dar cine s-a mutat mai exact? Cu siguranta nu fraierii inscrisi pe liste (adica tinerii aia care realmente aveau nevoie de o locuinta cu o chirie mai mica),

Eu am un prieten ce sta in cartierul Brancusi... Si este taximetrist...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate