Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Probleme cu aparatele de aer condiționat ale vecinilor

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
Salut
Locuiesc la etajul 1 în blocul din poza si am doua probleme

1. Unitățile exterioare ale agenților economici de la parter montate în dreptul apartamentului meu pe "streașina" dintre parter si etaj 1 fac foarte mult zgomot.
2. Apa rezultata din condensul aparatelor vecinilor de la etajele superioare cade pe aceeași streașina, care este acoperita cu tabla, si are un efect mai răsunător decat picatura chinezeasca.

Caror autorități trebuie să mă adresez pentru a-mi forță vecinii sa își remedieze problemele/reamplaseze echipamentele?

Attached File  IMG_30062016_081654.jpg   166.61K   362 downloads

#2
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
Mersi. Am termopane. Culmea e că cel mai nou aer montat acum 2 zile face cea mai mare gălăgie.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca tot ai facut reclama agentului economic, sfatul meu este sa discuti cu ei, ca si lege, nu cred ca exista o lege care sa oblige pe cineva sa-si mute aparatura electrica sau electronica pt ca vecinu x nu poate sa-si faca somnul sau altele.

e la mica intelegere. insa greu imi vine sa cred ca se vor muta acele aparate.

Edited by Dany_Darke, 30 June 2016 - 16:49.


#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
pune-ti si tu AC.

#5
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
unde picură apa, lipeşti câte un burete cu superglue.
atenţie, foarte puţin lipici, că topeşte buretele.

Edited by nycolae, 30 June 2016 - 11:57.


#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
dap, termopanele standard nu inzoleaza ideia ca altii stau la racoare.

#7
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
Nu o stau acum sa investesc alți bani în temopane. Iau în calcul machetarea străinii. Pe agenții economici ii doare undeva si de aceea întrebăm dacă există o cale de constrângere legala.

#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Un caz asemanator la soacra-mea. A rezolvat punand o placa de burete... a rezolvat cu picatura chinezeasca.

Edited by althea, 30 June 2016 - 12:25.
mai bine nu :)


#9
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Ia legatura cu ei, pune-i sa-si  prelungeasca furtunasele alea de scurgere incat apa sa nu  mai cada de la inaltime pe tabla. Nu costa cine stie ce bani.

Edited by ipopovici11, 30 June 2016 - 12:15.


#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
reclamatie la asociatia de locatari si politia locala. da' acu ma indoiesc ca o sa dea agentul economic aparatul AC bun doar pt ca face zgomot si o sa puna unul mult mai scump si silentios... de inchis cu totul nu se poate ca i se strica marfa (probabil sunt magazine cu profil alimentar).

#11
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Nasol e ca mai adie cate un vanticel si nu cad picaturile in acelasi loc asa ca ar trebui o suprafata mai mare de burete.

Eu mi-am dus condensul intr-un burlan...

#12
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 e_bulu, on 30 iunie 2016 - 12:14, said:

Eu mi-am dus condensul intr-un burlan...

Pai asa ar trebui sa procedeze orice  om civilizat.

Cat despre partea cu zgomotul, reclamatie la politia locala. Ar putea sa se incadreze la tulburarea linistii publice, asta daca e prezent si noaptea.
Ziua nu prea ai ce sa le faci.
Zgomotul poate s a depinda si de modul in care sunt montate/reglate/intretinute, nu trebuie neaparat schimbate cu  totul.

Edited by ipopovici11, 30 June 2016 - 12:28.


#13
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

 Fane, on 30 iunie 2016 - 12:13, said:

reclamatie la asociatia de locatari si politia locala. da' acu ma indoiesc ca o sa dea agentul economic aparatul AC bun doar pt ca face zgomot si o sa puna unul mult mai scump si silentios... de inchis cu totul nu se poate ca i se strica marfa (probabil sunt magazine cu profil alimentar).
Sunt doar de climatizare
O posta, un loto etc

#14
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Nu toti se gandesc la ceilalti si au cei 7 ani de acasa (din pacate) - asa incat nu toti isi duc condensul in burlan (unora le e greu sa gandeasca...)

Partea cu buretele poate reprezenta o solutie, dar, doar de moment, si nu pentru ca acel burete in timp se mananca repede, ci, pentru ca, dupa parerea mea, treubie sa fie sufficient de gros, dar chiar si asa, se va umpl/imbiba repede cu apa si de auzit tot se va auzi (ti-o spun din experienta); e adevarat nu se va mai auzi ca si cum n-ar fi nimic acolo, dar...

Legat de ce spuneau colegii cu geamul termopan (de calitate), nici asta nu e o solutie, caci, aparatele (motoarele lor) produc vibratii. Se stie ca betonul este unul dintre cei mai buni conducatori de zgomote (de impact). Nu vei mai auzi bazaitul exterior (daca tii geamul deschis sau intredeschis si apa picurand), dar vei auzi zbarnaitul. Problema nu se pune in timpul zilei sau atat timp cat esti treaz si la verticala, ci cand vei vrea sa dormi, cand esti la orizontala, se transmite vibratia. E ca si cum ai avea un transformator in ureche... Iar pentru unii (mai sensibili) poate fi deranjant.


Legat de galagie si legi, baza legala o constituie Legea nr.61/1991 (republicata in 2011).

Art. 3. - Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
...
25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;
...

Poti incerca sa faci o plangere/sesizare la Politie (fara cost, dar cu ceva timp "pierdut" pana acolo).
Mai costisitor, exista firme specializate care fac masuratori ale nivelului de zgomot (pentru a avea intr-adevar si dovada), si, mai departe, pe calea procesului (dar asta deja e de ordinal SF-ului, si daca te tin nervii si buzunarele (caci e posibil sa nu reusesti nimic sau sa nu ai castig de cauza).

Bafta!

#15
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010

 maistoru, on 30 iunie 2016 - 11:36, said:

1. Unitățile exterioare ale agenților economici de la parter montate în dreptul apartamentului meu
Adica aia si-au pus unitatea sub geamul tau ?

WTF, e legal asa ceva ? N-as crede.

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 maistoru, on 30 iunie 2016 - 11:36, said:

Salut
Locuiesc la etajul 1 în blocul din poza si am doua probleme

1. Unitățile exterioare ale agenților economici de la parter montate în dreptul apartamentului meu pe "streașina" dintre parter si etaj 1 fac foarte mult zgomot.
2. Apa rezultata din condensul aparatelor vecinilor de la etajele superioare cade pe aceeași streașina, care este acoperita cu tabla, si are un efect mai răsunător decat picatura chinezeasca.

Caror autorități trebuie să mă adresez pentru a-mi forță vecinii sa își remedieze problemele/reamplaseze echipamentele?

IMG_30062016_081654.jpg

1. afla cine este proprietarul acelor spatii de la parter si transmite-i o reclamatie in scris. la mine in oras unele firme/farmacii amplasate la parterul blocurilor au fost nevoite sa-si monteze unitatea exterioara de ac la nivelul solului, intr-o cusca metalica (pentru a nu fi furata). pentru ca nu au avut acordul proprietarului de la etajul 1, sa-si agate unitatea de peretele exterior al balconului. daca la tine la bloc nu era acea "terasa", unde isi montau cei de la magazin unitatea exterioara ? !?
in mod normal orice unitate exterioara face zgomot. insa daca la asta se adauga vibratii si zbarnaieli, e posibil ca atunci cand a fost prinsa unitatea pe suport sa nu se fi folosit garnitura de cauciuc si de aici zgomotul suplimentar.

apoi, ar trebui sa afli daca acea terasa intra la parti comune si daca spatiile comerciale de la parter beneficiaza de o cota-parte indiviza din acea terasa.

uite ce prevede legea asociatiilor de proprietari :
"Art. 39
Proprietatea comuna poate fi utilizata de catre terti, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majoritatii proprietarilor membri ai asociatiei si al proprietarilor direct afectati de vecinatate, in baza unui contract de inchiriere, de folosinta sau de concesiune.
...
Art. 41
Modificarile constructive si utilizarea in alte scopuri a unor parti sau elemente de constructie ale cladirii, cum ar fi: ancorarea de reclame pe pereti, suspendarea de stalpi, pereti, scari interioare si altele asemenea, se vor putea face numai pe baza deciziei comitetului executiv, cu acordul proprietarilor direct afectati si, dupa caz, pe baza unui proiect tehnic intocmit de institutii de specialitate, verificat de un expert autorizat, precum si cu autorizatia pentru executarea de lucrari, eliberate in conditiile legii."

"CAPITOLUL VIII: Sanctiuni
Art. 56
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte:
...
e) modificarea aspectului proprietatii comune, precum si a elementelor constructive ale cladirii fara aprobarile si autorizatiile legale;"

2. poti incerca sa discuti cu fiecare vecin in parte, pentru gasirea unei solutii privind prelungirea furtunului de scurgere sau colectarea condensului intr-o scurgere comuna.
sper sa nu te lovesti de clasica situatie "fac ce vreau in casa mea, daca nu-ti convine, muta-te". tu stii mai bine ce fel de vecini ai si daca te poti intelege omeneste cu ei.
succes !

#17
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Da, e clar ca aia cu magazinele n-aveau cum sa-si puna legal unitatea sub geamul lui fara permisiune, ma mir cum de le-a permis ...daca intr-adevar unitatea e sub geamul lui.

#18
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,503
  • Înscris: 25.10.2007
Prima data discuta civilizat cu reprezentantii societatiilor respectiva. Daca nu se rezolva nimic, mergi la primarie si faci o sesizare in care explici problema si ceri o solutie. Daca nici asta nu merge, consulta un avocat sa vezi daca este vreo solutie legala (si ieftina) sa ii poti obliga sa isi puna aparate silentioase.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate