Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Accident în parcarea din fața blocului

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
TibiBZG

TibiBZG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 17.09.2014
In data de 26.06, la aproximativ ora 01:00, cineva mi-a lovit masina frontal in parcarea din fata blocului. De dimineata am vazut pagubele. O vecina care era la geam fumand o tigare, a vazut accidentul si mi-a spus " dupa ce a lovit masina, motorul s-a oprit, s-a dat jos din masina si a inpins-o in spate". A doua zi am fost la politie si am declarat ca masina mi-a fost lovita. Astazi respectivul dupa ce a aflat ca am fost la politie si ca il caut a venit la mine acasa si a spus " chiar daca nu am fost eu de vina, am venit sa o dam la pace ". Am fost la service si am aflat valoarea pagubelor, lui nu i-a convenit valorea. Dupa aflarea pagubelor a fost si el la politie, chemat de agentul de politie, a spus " nu sunt sigur ca eu am fost ". Ce pedeapsa va primi el si ce sanse am eu sa fiu despagubit?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca are RCA, ai toate sansele, daca nu are, trebuie sa mergi pe drumul luuung al tribunalelor. El, daca nu a declarat accidentul, ramane fara permis si primeste o "amenduta".

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTibiBZG, on 29 iunie 2016 - 20:50, said:

Dupa aflarea pagubelor a fost si el la politie, chemat de agentul de politie, a spus " nu sunt sigur ca eu am fost ". Ce pedeapsa va primi el si ce sanse am eu sa fiu despagubit?
Egal ce pagube a facut si egal cine era la volan, asiguratorul iti va plati dauna. De ce te intereseaza de pedeapsa pe care o va primii?

Edited by ericmario, 29 June 2016 - 21:16.


#4
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016
in principiu nu va primi nicio pedeapsa. Si nici nu exista motiv sa fie pedepsit. Pentru ce ai vrea tu sa fie pedepsit?

A recunoscut accidentul la politie, a dat RCA, ura si la gara.

#5
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 20.12.2007

View Postpink_flamingo, on 29 iunie 2016 - 21:28, said:

in principiu nu va primi nicio pedeapsa. Si nici nu exista motiv sa fie pedepsit. Pentru ce ai vrea tu sa fie pedepsit?

A recunoscut accidentul la politie, a dat RCA, ura si la gara.
Unde ai găsit articolul care spune ca poti face linistit accidente si folosesti doar polita rca(cu exceptia celor minore care se rezolva amiabil) ?
Orice accident presupune ca vinovatul sa fie penalizat(amenda, puncte penalizare si eventual suspendare permis )

Edited by bog4u, 29 June 2016 - 21:45.


#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
odata ce ajungi la politie, automat se lasa cu amenzi!
un accident survine cel mai adesea, cand cineva (unul dintre cei implicati sau amandoi) nu respecta regulile de circulatie!

Edited by Nero-d, 29 June 2016 - 22:04.


#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Din ce am inteles eu, tu ai fost la politie pe 27 sau pe 28, nu? Si ai declarat tot ce stiai, presupun.
Daca da, s-ar putea ca si tu sa ramai pieton o luna pentru nedeclararea accidentului in termen de 24 de ore.

Edited by sorin147, 29 June 2016 - 22:05.


#8
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006
Daca nu declari accidentul, in, nu mai retin, 24 sau 48 de ore, inseamna 350 de lei amenda, si permisul 3 luni. A patit idiotul de scoru-miu care a lovit o masina in parcare si a plecat crezand ca nu l-a vazut nimeni :D

#9
TibiBZG

TibiBZG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 17.09.2014

View Postericmario, on 29 iunie 2016 - 21:12, said:

Egal ce pagube a facut si egal cine era la volan, asiguratorul iti va plati dauna. De ce te intereseaza de pedeapsa pe care o va primii?

Sunt doar curios, pe mine nu ma incanta cu absolut nimica pedeapsa lui. Ma intereseaza sa-mi repare masina, nimic mai mult.

View Postsorin147, on 29 iunie 2016 - 22:05, said:

Din ce am inteles eu, tu ai fost la politie pe 27 sau pe 28, nu? Si ai declarat tot ce stiai, presupun.
Daca da, s-ar putea ca si tu sa ramai pieton o luna pentru nedeclararea accidentului in termen de 24 de ore.

Am fost la politie in data de 27, de dimineata. Nu am fost destul de explicit.

Am uitat sa mentionez, el nu are RCA la masina. Ca sa intelegeti mai bine despre ce e vorba, respectivul e un bisnitar, vine si cumpara masini, treburi d-astea.
El a cerut confruntare, nu stiu exact ce este asta. Din cate am inteles sa punem masinile fata in fata si sa-mi demonstreze ca el nu a lovit-o pe a mea.
Treaba e destul de incurcata, nici el nu stie ce sa faca, sa minta sau nu adica "nu stiu daca am fost eu", ceva de genul: te-am batut ieri, dar nu stiu daca te-am batut eu.
Ceea ce nu imi convine mie e ca masina mea e destul de sifonata, mi-a spart bara de plastic, sub bara e alta bara de metal, aceea e indoita si radiatorul e deplasat, si masina lui are cateva zgarieturi pe bara si numarul indoit.

#10
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View PostTibiBZG, on 29 iunie 2016 - 20:50, said:

Am fost la service si am aflat valoarea pagubelor, lui nu i-a convenit valorea. Dupa aflarea pagubelor a fost si el la politie, chemat de agentul de politie, a spus " nu sunt sigur ca eu am fost ".

Cum adica "nu i-a convenit valoarea? N-are asigurare?

#11
TibiBZG

TibiBZG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 17.09.2014

View PostMr_Who, on 29 iunie 2016 - 22:33, said:


Cum adica "nu i-a convenit valoarea? N-are asigurare?
Nu, nu are.  A spus ca e exagerat si ca are el un prieten la care pot s-o duc sa mi-o repare.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostTibiBZG, on 29 iunie 2016 - 22:38, said:

Nu, nu are.  A spus ca e exagerat si ca are el un prieten la care pot s-o duc sa mi-o repare.
Daca nu are asigurare, poate, zic poate, ar fi bine sa faci ce zice el, atfel te manaca 'tribunalele".

#13
TibiBZG

TibiBZG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 17.09.2014

View Postpasilla, on 29 iunie 2016 - 22:43, said:

Daca nu are asigurare, poate, zic poate, ar fi bine sa faci ce zice el, atfel te manaca 'tribunalele".

Niciodata! Decat sa fac ce spune el mai bine imi fac singur masina:))

#14
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View PostTibiBZG, on 29 iunie 2016 - 22:48, said:


Niciodata! Decat sa fac ce spune el mai bine imi fac singur masina:))

L-as plimba prin tribunale pana i s-ar face rau.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostTibiBZG, on 29 iunie 2016 - 22:48, said:


Niciodata! Decat sa fac ce spune el mai bine imi fac singur masina:))
Te inteleg total, dar daca nu are asigurare cam greu sa ii faci ceva. Oricum ar trebui sa ramana fara permis si cu o amenda serioasa, dar nu stiu cum te ajuta pe tine.

View PostMr_Who, on 29 iunie 2016 - 22:49, said:


L-as plimba prin tribunale pana i s-ar face rau.
Este foarte complicat cu "tribunalele" prin Ro.

#16
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
vecina aia care l-a vazut de la geam, il recunoaste sau nu? cheam-o si pe ea la confruntare.

#17
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postpasilla, on 29 iunie 2016 - 22:53, said:

Este foarte complicat cu "tribunalele" prin Ro.

N-am inteles niciodata fobia romanilor fata de justitie si de tribunale.
Mai bine lasi un cacanar sa-si bata joc de tine?
Mergi frumos cu dreptatea in mana si iti reclami drepturile, ce-i asa de greu?

Edited by Mr_Who, 29 June 2016 - 22:57.


#18
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Chiar daca pt tine ar insemna ceva timp pierdut, pt el poate insemna mult mai multe ... condusul unei masini fara RCA inseamna infractiune. Spune-i si lui asta, poate nu stie asta, si atunci se va mai gandi la ce are de facut in continuare, cu siguranta. Ii zici clar: "Gogule, ai condus masina, ai lovit-o, sunt martori, ce ai de gand in continuare ??" Iti spun eu ca se va gandi bine de tot ...
Pt astia fara asigurari, exista Fondul de Protectie a Victimelor Strazii ...

Edited by shymano, 29 June 2016 - 22:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate