Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Reclamatia-Este rusinos sau act civic ?

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#1
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,262
  • Înscris: 30.01.2008
Am vazut ca foarte multi evita sa faca reclamatii ,de-altfel intemeiate ,din diferite motive
1) Si asa nu se intimpla nimic
2) E rusinos sa reclami chiar daca ai dreptate
3) Nu am timp de reclamatii,rezolv io intr-un fel sau altul
4)-ziceti voi Posted Image

Este reclamatia o rusine sau un act civic ?

Nu se pune la socoteala activitatea de reclamagiu de profesie

Am inteles ca in Germania(sa ma corecteze cineva daca gresesc) reclamatia este un act civic si o metoda de a indrepta greseli poate neintentionate.
E adevarat ca prima data ti se atrage atentia ca gresesti fara sa ai nici o problema dar daca recidivezi poti sa te astepti la o amenda grasa.
Se pot da exemple si din alte tari de la cei care stiu mai bine cum functoneaza Reclamatia.

Edited by Daco_Get, 30 June 2016 - 15:13.


#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005
act civic

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
act civic

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
act civic.

#5
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,993
  • Înscris: 16.09.2014
Nu este nimic rusinos in a face o reclamatie, din contra. Daca mai multi oameni si-ar lua inima in dinti si ar sari cu reclamatia, poate nu ar mai fi atatia ghiolbani.
Bine, reclamatia sa fie intemeiata, pe motive serioase, nu cum m-am trezit eu cu politia la usa pentru ca vecina-mea a considerat ca bag aspiratorul prea des. Politia a venit razand sa ma anunte, au considerat si ei motiv idiot, dar au fost obligati sa vina si sa cerceteze. :D

E adevarata ultima parte, in Europa este act civic si exact asa se procedeaza: cercetare, avertisment, amenda, ore in folosul comunitatii si/sau anumite restrictii, dupa caz.

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,377
  • Înscris: 02.06.2005
Sa faci reclamatii este ok, mai rau daca esti "reclamagiu". In rest este ok sa reclami firmele de telefonie la ANPC (si nu numai), diverse acte de vandalism etc la politie - aici este mai naspa pentru ca nu prea poti face reclamatii anonime. Eu am patit-o abia am "scapat" de dat cu subsemnatul. De atunci am zis "bag pl nu ma mai bag".

Edited by dreaQ, 29 June 2016 - 14:52.


#7
Hypnosfera

Hypnosfera

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 317
  • Înscris: 31.07.2015
Si in ce baza fac reclamatia? Sunt eu, atotcunoscator sau mie mi se pare ca nu e bine?... Trebuie sa cunosc .."legislatia in contructii" pentru a imi reclama vecinul, ca a construit un gard..."atipic" si/sau mi se pare mie ca nu are autorizatiile necesare?.. Deci in ce calitate fac reclamatia? De cetatean al cetatii? Pai cetatean al cetatii e fiecare si pot fi reclamat ca am rucsacul pe partea dreapta, in mijlocul de transport in comun. Despre ce vorbim?

#8
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostDaco_Get, on 29 iunie 2016 - 14:35, said:

Am vazut ca foarte multi evita sa faca reclamati ,de-altfel intemeiate din diferite motive
1) Si asa nu se intimpla nimic
2) E rusinos sa reclami chiar daca ai dreptate
3) Nu am timp de reclamatii,rezolv io intr-un fel sau altul
4)-ziceti voi Posted Image

Este reclamatia o rusine sau un act civic ?

1) Uneori se intampla sa se rezolve situatia reclamata alteori nu se intampla nimic.
2) De ce ar fi rusinos? Mai rusinos este cand "mori" cu "dreptatea in mana".
3) Un fel de mi se rupe aparent foarte raspandit in Romania.
Reclamatia este un act civic, daca prin aceasta se incearca rezolvarea sau indreptarea unor greseli.

#9
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,977
  • Înscris: 04.03.2014
act civic sau a pain in the ass, depinde de context:)

#10
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Este rusinos . Sifonare pe fata . Dar trebuie delimitat si explicat mai  bine ce se doreste .Asa e reclamatie si cand cade netul si tv-ul . Suna ca dracu vorba premierului fara gat in pulover, admirat de fetele de la APACA , dar asa e formularea , reclamatie . Am mai sunat pe la electrica cateodata si fata de dupa robot ma lua cu asta : ce reclamatie am ?
-Bre , nu reclam nimic , numa nu mere priza si becul ,doar atat , da nu reclam , sigur e o avarie !
-E  reclamatie si asa , asa se denumeste  , ma repezea fata .
-Bine , atunci nu mai reclam nimica ,daca se duce cineva sa repare bine ,daca nu ,nu !
-O luati cum vreti , da e reclamatie si aveti numarul de inregistare xyzq !
- Daca va zic acum ca a venit si lumina si priza , e tot reclamatie ?
- Nu puteti , ca a mai sunat  inca vo doi trei ,e clar o reclamatie , nu ne jucam !
Cam asta e , da eu reclamatii nu fac .Imi rezolv singur dupa posibilitati .Puneau acum cateva luni unii muzica tare in bloc ,am mai scris pe aici .
Tineri ,no ,stiti cum e acum  in ziua de azi .Astia de pe scara ,bre ,hai sa reclamam sa vina de la 112 .da matale telefon ca esti mai cu autoritatile .de la munca , te prezinti si aia vin mai usor . Vecini cu idei ,ce mai !  Nu am vrut , m-am dus la ei a doua zi  cand erau treji , se dregeau dupa chef .
Am discutat cu ei ,au inteles .Dupa vreo doua saptamani s-au mutat in alta parte  , erau chiriasi , elevi de liceu de  la tara . Si s- a rezolvat si fara reclamatie la politie , le mai dadeau si aia amenda la prunci , vai de mama lor !

Edited by gingisKHAN2015, 29 June 2016 - 15:24.


#11
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 30.07.2008
Depinde ce si cum reclami ... daca esti distribuitor de produse si primesti reclamatii sau observi ca produsele au o problema cei care fabrica produsul incurajeaza sa comunici aceste reclamatii sau informari referitoare la produs. Considera ca este un pas inainte nu o problema, modifica produsul daca e cazul . Deci depinde de cine si ce reclama si care este rezultatul. Daca fac o prostie mai bine ma trage unul de maneca sa nu insist in prostie ...

#12
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Niciuna. Depinde.

Reclamatie in legatura cu ce?

Esti deranjat sau ai fost pejudiciat in mod direct si obiectiv? Caini bagabonti, galagie noaptea, comercianti care refuza sa-ti schimbe/returneze bani pe produse expirate? Baga reclamatie!

Te roade invidia ca cutare are nu stiu ce casa, nu stiu ce masina si vrei sa-l "reclami" la fisc? Esti neam prost!

#13
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Exact . Asta cred si eu . Depide  ce e de reclamat . Blocurile romanesti sunt pline de mosi si babe reclamagii de profesie . Un  amic  a fost pana cum cativa ani  inspector sef de ISU  undeva intr-un judet din Romania , nu importa unde ca nu asta conteaza .
La alarma masinile de interventie au un barem in care trebuie sa fie  prezente la  locul nenorocirii . Studiat si aprobat  si de asemenea cunoscut .
Primeste un telefon intr-o zi . De sus . Deranjau  la plecare de pe platou sirenele de la descarcerare , Smurd ,sau pompieri ,de la caz la caz . In fata unitatii statea o ruda de -a cuiva mare . Foarte mare , in acceptiunea lui cel putin , acolo in Dealul iubitilor alesi . Prinde o data la o interpelare alesul poporului pe  ministrul secretar de stat si se plange ca masinile fac deranj .Se scuza  ministrul  cum poate , domle senator ,e regulament , asa e directiva , sa aiba prioritate la iesire , ma interesez si va dau un raspuns . Bineinteles ca s- a interesat , a aflat ca e dispunerea cam aiurea la inspectorat , pe o strada ingusta  si aglomerata in general ,  si se iesea dificil la interventii de acolo .
A incercat sa induplece pe comandant   cum a putut , omul  insa era ferm !
-La mine domle secretar  de stat conteaza orice secunda , aia is magari , in stare sa parcheze si in poarta noastra noaptea , ii bag in masa cu pilele lor , cat oi fi comandant si inspector sef mie asa imi vor pleca baietii de pe platou la interventii ,de altfel asa e si regulamentul ,stiti bine !
- Atunci se poate rezolva  la o adica domnule colonel ,din cate stiu aveti o varsta , nu ?
Si omul a depus dosarul de pensionare si a trecut  in rezerva ! Reclamagii au castigat ! Posted Image

Edited by gingisKHAN2015, 29 June 2016 - 15:56.


#14
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,820
  • Înscris: 14.09.2004
Act civic
Cit mai des cu atit mai bine. Zilnic/saptaminal/lunar.
Pina nu mai exista nimic de reclamat. Adica se rezolva toate sesizarile....;)

#15
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,977
  • Înscris: 04.03.2014
Ar fi interesant de vazut cine face cele mai multe reclamatii la moderatori :D

#16
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,505
  • Înscris: 02.10.2009
Cand vad cuvantul "reclamatie" imi aduc aminte de vremurile comunistilor si limba de lemn. Atunci se folosea acest cuvant.

#17
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,262
  • Înscris: 30.01.2008

View PostRosebud09, on 29 iunie 2016 - 17:07, said:

Cand vad cuvantul "reclamatie" imi aduc aminte de vremurile comunistilor si limba de lemn. Atunci se folosea acest cuvant.
Zii sesizare .

Edited by Daco_Get, 29 June 2016 - 17:23.


#18
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Felicitarile mele pentru modul in care ai imbracat subiectul, m-am gandit si eu la un asemanea subiect si am destule de povestit.

Sunt de parere ca romanul este dobitoc de fel, la modul general si o spun cat se poate de sincer si cu riscul sa fiu inteles gresit, romanul este un dobitoc care spera/asteapta/SE ASTEAPTA/crede ca o sa rezolve altcineva problemele lui sau mai corect... "si problemele lui".
Ex. Am locuit deasupra unui copil tampit, genul ala de copil cu tata capsunar, curvar, betivan, mereu plecat, el fiind singur acasa si liber, pai asculta muzica, desigur printr-un sistem cumparat de tatal prost, asa copil si asa tata. Si asculta asta o muzica ca rasuna prin toate apartametele din bloc, din nefericire eu fiind fraierul care statea deasupra lui, ala care trebuia sa cobor sa-i fut natia in gura, sa opreasca muzica.

Si ce mi-a venit mie? Ia sa las eu copilul asta prost educat sa asculte ceva muzica, poate o motiva si pe un alt vecin, nu a durat mult si au chemat politia, au iesit si cei de pe scara, chiar si etajele inferioare.

Ex de la un prieten. A nimerit langa un loc de joaca, ziua locul de joaca era WC pentru animale, nici macar o mamica sau un bunic, tatic, bunica, natia ei de natie romana, nu ziceau nimic celor care isi aduceau animalele sa isi faca nevoile pe locul de joaca, dar comentau, barfeau pe tema asta, dar nu ziceau nimic celor care foloseau haznaua respectiva.
Noaptea locul de joaca devenea loc de fumat, baut, futut si zbierat, ras, amicul asta se ducea peste ei, sa plece in natia lor, sa se duca dracu sa se drogheze in alta parte, facea liniste.
Si asta s-a cam plicitisit sa faca educatia cu progenitura proasta a vreunui capsunar sau ce curva a nascut la betie, intr-o noapte a stat cuminte, s-a culcat si el la 3-4 dimineata, cand au plecat aia acasa, probabil fiind obositi de urlat, injurat si spart sticle in locul de joaca.
Ziua urmatoare? Se intalneste cu vecinul lui, ba ....., aseara nu ai mai iesit peste aia de la locul de joaca, ce urat au facut. Cred ca dorea sa-l omoare pe tampit, clar nu era singurul deranjat, era doar singurul prost care considera ceva ciudat ca nu putea sa se odihneasca din cauza drogatilor fara viitor si fara activitate la 3 noaptea.

Edited by u-k, 29 June 2016 - 18:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate