Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Tulburare intestinala

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Salut si va rog sa nu-mi inchideti topicul aiurea, nu e la misto, bun, si acum sa incepem, obisnuiesc sa fumez dar nu fumez mult, insa, mai obisnuiesc sa beau bere si chiar multa.
Am avut o perioada de vreo saptamana in care ma stricam la stomac din aproape orice, aveam bolboroseli in colon, in special in zona rectului(ciudat), am crezut ca e de la apa de izvor care de curand nu mai este potabila, am inceput sa cumpar apa si totul a revenit la normal.
Insa, de curand iar a inceput, aceleasi simptome si problema e  cum aprind o tigara ma ia pe jos pe la colon si la a doua trebuie sa fug la baie.
Nu stiu daca si mancarea joaca un rol in problema asta, sa fie vorba de o gastrita sau colon iritabil, ceva mai grav nu cred, m-as duce la doctor dar mi-e sila de spagi si stat la usi.
As vrea un leac babesc, sau cred ca ar trebui sa tin regim...
Ma gandeam, poate fi si pe sistem nervos? in perioada aia eram stresat.

Edited by Kevlar111, 29 June 2016 - 12:59.


#2
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Evident ca alimentatia joaca un rol important. De fumat de cand fumezi? Ai schimbat "aroma" lately? Nu ti se pare ca ar trebui sa le mai lasi deoparte?
Cu gastrita nu e de joaca. Cel mai sigur ar fi sa-ti faci niste analize. In cazurile astea sa ai un diagnostic pus din timp e cel mai important, daca nu, te asteapta regimuri drastice pe perioade mari.

#3
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
probabil e o gastrita iar fumatul provoaca cresterea hiperaciditatii pe care deja o ai de la gastrita...daca zici ca te apuca "nebuneala" doar cand fumezi, atunci lasa naibii tigarile Posted Image

PS: eu de la gastrita am facut hemoragie digestiva (excesul de acid clorhidric din stomac mi-a provocat o iritare gastrica foarte puternica).... m-am lasat de fumat , de baut (mai ales de bere) si de mancat cacaturi si de atunci nu prea mai am probleme

Edited by Danubian, 29 June 2016 - 13:14.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006
Nu-i nevoie de leac babesc.
Incepe si tu cu inceputul,adica elimina pe rand (sau sisteaza consumul) anumite alimente/bauturi.
Iar in ceea ce priveste berea,schimba marca.
Tigara nu prea are tangenta cu colonul,doar daca nu o bagi pe-acoloPosted Image,da' cred ca nu-i cazul.

ps.
Chsetia cu berea da rezultate 100%.

#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Sila, nesila, asta e. Asa e mai bine?
Du-te la doctorul de familie sa-ti dea trimitere si asta e. Sau, daca nu vrei asa, du-te la particular.
Bineinteles ca toate au influenta (stress, fumat, alcool, oboseala, radiatii, stil de viata, alimentatie si alte probleme (tulburari) care pot apare)

Sanatate!

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
incearca imodium si un supliment gen eubiotics sau linex. e posibil sa ai un dezechilibru al florei intestinale, ai cules vreun "crocobaur" din apa aceea asa-zis potabila.

si evita cateva zile lactatele, fructele si legumele, mancanca mai de regim cum s-ar zice. carne fiarta, orez fiert, ceai de menta, paine prajita, mar copt, sticksuri. cu alte cuvinte evita alimentele si bauturile care pot fermenta usor in sistemul digestiv.

#7
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

View Postvlad29marko, on 29 iunie 2016 - 13:11, said:

Evident ca alimentatia joaca un rol important. De fumat de cand fumezi? Ai schimbat "aroma" lately? Nu ti se pare ca ar trebui sa le mai lasi deoparte?
Cu gastrita nu e de joaca. Cel mai sigur ar fi sa-ti faci niste analize. In cazurile astea sa ai un diagnostic pus din timp e cel mai important, daca nu, te asteapta regimuri drastice pe perioade mari.

da, o perioada am cumparat la bucata, si fumam orice imi dadea.

View Postadisz, on 29 iunie 2016 - 13:12, said:

Nu-i nevoie de leac babesc.
Incepe si tu cu inceputul,adica elimina pe rand (sau sisteaza consumul) anumite alimente/bauturi.
Iar in ceea ce priveste berea,schimba marca.
Tigara nu prea are tangenta cu colonul,doar daca nu o bagi pe-acoloPosted Image,da' cred ca nu-i cazul.

ps.
Chsetia cu berea da rezultate 100%.

am luat probiotice vreo saptamana, nu au avut efect, cred ca e o propaganda cu probioticele astea.

View Postcolombo2003, on 29 iunie 2016 - 13:13, said:

Sila, nesila, asta e. Asa e mai bine?
Du-te la doctorul de familie sa-ti dea trimitere si asta e. Sau, daca nu vrei asa, du-te la particular.
Bineinteles ca toate au influenta (stress, fumat, alcool, oboseala, radiatii, stil de viata, alimentatie si alte probleme (tulburari) care pot apare)

Sanatate!

o sa merg pana la urma...
Inca ceva, ieri de dimineata m-am cacat normal, mai tarziu dupa ce am mancat am aprins o tigara, peste vreo 2 ore alta, si am avut scaun aiurea, azi la fel, dimineata scaun normal, acum scaun belea dupa ce am fumat, ar putea fi indiciul unei gastrite? dar daca ar fi, de ce se resimte totul in colon?
Problema e ca eu am antecedente, o sensibilitate crescuta si o predispunere la astfel de ''necazuri'' inca din copilarie, sa aibe vreo legatura?

#8
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005
simptomele sunt de colon iritabil, dar eu nu sunt medic.
redu cantitatea de bere daca nu te poti lasa total, elimina sucurile carbogazoase, fumatul iarasi nu face bine, nici mancarurile picante nu sunt bune.
dar cel mai bine e sa te duci la un medic.
nu cred ca e gastrita, la aia de obicei te doare stomacul de innebunesti.

Edited by jericho, 29 June 2016 - 13:54.


#9
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,993
  • Înscris: 16.09.2014
Tigarile ca tigarile, dar zici ca bei bere multa. Berea contine gluten, intoleranta la gluten are toate simptomele descrise de tine.
Nu as mai sta pe ganduri inainte de a merge la medic, boala celiaca, netinuta in frau, duce automat la cancer.

Sau, alta posibilitate, boala Crohn, care este la fel de draguta ca si cea de mai sus.
Nu inteleg, de ce nu esti la medic?

#10
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

View Postjericho, on 29 iunie 2016 - 13:54, said:

simptomele sunt de colon iritabil, dar eu nu sunt medic.
redu cantitatea de bere daca nu te poti lasa total, elimina sucurile carbogazoase, fumatul iarasi nu face bine, nici mancarurile picante nu sunt bune.
dar cel mai bine e sa te duci la un medic.
nu cred ca e gastrita, la aia de obicei te doare stomacul de innebunesti.

Bunica mea a descoperit de curand ca are o gastrita ''mai urata'' si culmea nu are dureri, i-a fost descoperita in urma unor scaune diareice care o suparau de mult timp. De aici m-am dus cu gandul la gastrita.

View PostAlbastruIndigo, on 29 iunie 2016 - 14:04, said:

Tigarile ca tigarile, dar zici ca bei bere multa. Berea contine gluten, intoleranta la gluten are toate simptomele descrise de tine.
Nu as mai sta pe ganduri inainte de a merge la medic, boala celiaca, netinuta in frau, duce automat la cancer.

Sau, alta posibilitate, boala Crohn, care este la fel de draguta ca si cea de mai sus.
Nu inteleg, de ce nu esti la medic?

Daca as fi avut intoleranta la gluten nu as fi putut manca nimic din grau, eu nu am aceasta problema, pot sa mananc din destul, eu mananc o pizza intreaga din aia de la maestro, care are foarte multa paine, si nu am simptome dupa.

#11
Cattani30

Cattani30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 01.12.2015

View PostKevlar111, on 29 iunie 2016 - 12:57, said:

Salut si va rog sa nu-mi inchideti topicul aiurea, nu e la misto, bun, si acum sa incepem, obisnuiesc sa fumez dar nu fumez mult, insa, mai obisnuiesc sa beau bere si chiar multa.
Am avut o perioada de vreo saptamana in care ma stricam la stomac din aproape orice, aveam bolboroseli in colon, in special in zona rectului(ciudat), am crezut ca e de la apa de izvor care de curand nu mai este potabila, am inceput sa cumpar apa si totul a revenit la normal.
Insa, de curand iar a inceput, aceleasi simptome si problema e  cum aprind o tigara ma ia pe jos pe la colon si la a doua trebuie sa fug la baie.
Nu stiu daca si mancarea joaca un rol in problema asta, sa fie vorba de o gastrita sau colon iritabil, ceva mai grav nu cred, m-as duce la doctor dar mi-e sila de spagi si stat la usi.
As vrea un leac babesc, sau cred ca ar trebui sa tin regim...
Ma gandeam, poate fi si pe sistem nervos? in perioada aia eram stresat.

Simptomele par a fi de colita, boala lui cron sau colon iritabil, sfatul meu este sa te duci la un gastroenterolog, cu cat mai repede cu atat mai bine, nu mai lasa sa treaca timpul si sa se agraveze.

#12
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postcorinadaniela, on 29 iunie 2016 - 13:15, said:

incearca imodium si un supliment gen eubiotics sau linex.
mai usor cu recomandarile de Imodium. Daca ai avut placerea sa-l iei, stii si tu ca dai dintr-o extrema in alta, o singura pastila este suficienta sa dea o constipatie din aia de zile mari, asta in conditiile in care ai si diaree de zile mari. Ori in cazul de fata inteleg ca omul nu e blocat pe tron, deci nu cred ca e asa de grav.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate