Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Sfat trecere pe servicii UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
rikii

rikii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.05.2013
Salutare, de curand a venit UPC-ul la mine in sat, si mi-au prezentat ofertele lor, care sunt prezente si pe site-ul lor, sub forma de pachete(Net, Fix, TV). Sunt disponibile toate 3 pachetele, inclusiv cel cu netul de 500Mbps, care imi face cu ochiul. Fiind retea noua, nu stiu exact cu s-ar comporta(stabilitate, viteza, etc), mai ales ca trebuie sa semnez un contract pe 2 ani, ceea ce ma pune pe ganduri. Momentan am de la Akta, abonamentul de 100Mbps, prin cablu FTP si merge excelent netul, viteza constanta de 9-10Mb/s mereu, nu a picat niciodata, contract pe perioada nedeterminata(un mare plus fata de upc pt mine) si sunt foarte multumit de ei. Dar acum ca a venit Upc-ul cu viteze de pana la 500Mbps, as vrea sa optez pentru acea viteza. Ceea ce as dori sa stiu este cat de eficient este transmisia de date pe acel cablu coaxial pe care il folosesc ei? Care este mai bun dintre cele doua, FTP sau Coaxial? Un alt minus in opinia mea este ca oarecum poti folosi doar modemul lor, Connect Box pe care il ofera, desi are niste specificatii destul de ok si moderne, nu ai optiunea de a folosi ce router doresti de pe piata pt ca nu se prea gasesc la noi routere prin coaxial si trebuie comandate din strainatate. Astept niste pareri, multumesc!

#2
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 21.03.2014
Interesant ca UPC merge prin toate satele dar la mine nu vin...
Se pare ca doar in satele cu Akta...

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006
Pune in balanta AKTA si UPC si vezi unde iesi in avantaj.
Posibil ca acei 500 sa-ti traga cu ochiul,dar esti convins ca ai nevoie de asa ceva?
Daca balanta este la egalitate,vezi care-i mai ieftin.

ps.
Eu sunt conservator de felul meu si nu fac schimbari doar de dragul schimbarii.Daca sunt multumit de ceva,nu schimb pentru nimic in lume.
De asta ti-am dat acest sfat.

#4
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Daca acum la 9/10 MB nu esti multumit, tu ai impresia ca de la UPC cu cei 500 de Mbps ai lor o sa ai viteze de cat? 60 MB ?
Nu te mai amagi si mai lasa-i si pe astia de la UPC sa mai aiba concurenta. Monopolul in afaceri nu face bine..

#5
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Depinde de televiziune, daca vrei televiziune cu mult mai multe HD-uri treci pe UPC, sau daca nu te intereseaza uploadu. Daca te intereseaza uploadul si nu te intereseaza de posturile HD, ramai pe AKTA.

View Postvlad29marko, on 29 iunie 2016 - 13:01, said:

Daca acum la 9/10 MB nu esti multumit, tu ai impresia ca de la UPC cu cei 500 de Mbps ai lor o sa ai viteze de cat? 60 MB ?
Nu te mai amagi si mai lasa-i si pe astia de la UPC sa mai aiba concurenta. Monopolul in afaceri nu face bine..

Chiar ai 65 de mb/s....

#6
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,564
  • Înscris: 21.08.2008
Poti sa incerci UPC si in termen de 14 zile lucratoare declini contractul (renunti) daca nu-ti convine.
La mine merge perfect (si la vreo cativa) dar la altii merge sub termenii contractuali. E adevarat ca nu e garantat nimic dar din 500Mbps pe LAN sa ai doar 200Mbps nu e ok.
Eu as incerca, daca e ok ramai, daca nu te retragi. Simplu.

#7
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
e o solutie ce spune mai sus userul danghetau.
In caz ca merge mai prost netul de la UPC, reziliezi in termen de 14 zile si ramai cu AKTA

#8
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Cam putin 25 mbps upload si nu prea ai nici canale de sport.

#9
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Cand te legi la cap fara sa te doara ... vei ajunge sa te doara.

#10
banzai77

banzai77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 16.01.2016

View Postrikii, on 29 iunie 2016 - 12:25, said:

Salutare, de curand a venit UPC-ul la mine in sat, si mi-au prezentat ofertele lor, care sunt prezente si pe site-ul lor, sub forma de pachete(Net, Fix, TV). Sunt disponibile toate 3 pachetele, inclusiv cel cu netul de 500Mbps, care imi face cu ochiul. Fiind retea noua, nu stiu exact cu s-ar comporta(stabilitate, viteza, etc), mai ales ca trebuie sa semnez un contract pe 2 ani, ceea ce ma pune pe ganduri. Momentan am de la Akta, abonamentul de 100Mbps, prin cablu FTP si merge excelent netul, viteza constanta de 9-10Mb/s mereu, nu a picat niciodata, contract pe perioada nedeterminata(un mare plus fata de upc pt mine) si sunt foarte multumit de ei. Dar acum ca a venit Upc-ul cu viteze de pana la 500Mbps, as vrea sa optez pentru acea viteza. Ceea ce as dori sa stiu este cat de eficient este transmisia de date pe acel cablu coaxial pe care il folosesc ei? Care este mai bun dintre cele doua, FTP sau Coaxial? Un alt minus in opinia mea este ca oarecum poti folosi doar modemul lor, Connect Box pe care il ofera, desi are niste specificatii destul de ok si moderne, nu ai optiunea de a folosi ce router doresti de pe piata pt ca nu se prea gasesc la noi routere prin coaxial si trebuie comandate din strainatate. Astept niste pareri, multumesc!
.                              Daca nu e un pret mare la pachet si daca upc merge la fel de bine ca in capitala,merita trecerea catre upc,oricum akta vor sa vanda,si mai mult ca sigur telekom ii va cumpara,dar ce vroiam sa spun....in timp upc te rasplateste cu pachete gratuite de filme,pachete hd gratuite,ieftinire la abonament...etc

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
1. Nu poti folosi ce modem vrei, chiar de ai gasi sa cumperi
2. UPC... ce era inainte si ce e acum, mai bine lasa. Numai eu stiu cati nervi imi fac zilnic si cati ani din viata mi s-au dus tot pe baza nervilor cu ei
3. Preturi tot mai mari


Decizia iti apartine.

Netul de 500 la mine mai atinge valoarea asta doar in vise.

Abia astept sa vina un furnizor cu fibra optica pana in casa si sa trec la net cu adevarat Fiber Power.

#12
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,799
  • Înscris: 07.07.2009
@rikii: Ți-am trimis PM.
Eu știu mai multe sate cu rețea nouă și nu sunt deloc probleme, deci nu e ceva general. Unii au tot timpul probleme, alții deloc. 5 sau 10 persoane de pe forum nu definesc toată rețeaua.Posted Image

Edited by Kalman2007, 29 June 2016 - 17:51.


#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,564
  • Înscris: 21.08.2008
Fa cum am spus eu, nu ai ce sa pierzi. In acest mod nu vei mai avea dubii...

#14
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 22.10.2014

View Postqueron, on 29 iunie 2016 - 13:35, said:

Depinde de televiziune, daca vrei televiziune cu mult mai multe HD-uri treci pe UPC, sau daca nu te intereseaza uploadu. Daca te intereseaza uploadul si nu te intereseaza de posturile HD, ramai pe AKTA.



Chiar ai 65 de mb/s....

65 pe dracu... doar cu matanii si luat toti zeii la rand. Sa zici mersi daca sta la 61 cateva momente cand se stabilizeaza si nimeresti cu care ai peering altfel cam greu.

#15
rikii

rikii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.05.2013
Inca nu mi s-a raspuns concret la o intrebare..dintre FTP/UTP(cu ftp intra Akta la mine in casa, iar pe stalpi tot Ftp are, cu invelis dublu pt ecranare) si Coaxial-ul pe care il foloseste Upc? Reprezentantul zonal cat si un technician mi-au zis ca ei pe stalpuri au tras doar fibra optica(Upc-ul e nou la noi, si-au tras cablurile acum o luna), iar pentru conexiunea de la stalp la router in casa folosesc Coaxial si nu inteleg de ce..de ce nu intra cu fibra direct in case? Cat de buna e solutia asta?  Merita in comparatie cu Ftp-ul de la Akta? Multumesc!

Edited by megafanro, 25 July 2016 - 18:18.


#16
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Se intra cu coaxial ca sunt batuti in cap si se incapataneaza sa foloseasca tehnologie invechita.

Vitezele sunt mai mici in general fata de fibra, mai ales uploadu, noi ti.am raspuns sus la toate intrebarile...

#17
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,749
  • Înscris: 06.12.2006

View Postrikii, on 30 iunie 2016 - 12:22, said:

de ce nu intra cu fibra direct in case? Cat de buna e solutia asta?  (Se) merita in comparatie cu Ftp-ul de la Akta? Multumesc!

Întrebările astea le poți adresa upc ului. Noi n-avem ce sa răspundem la aceste întrebări...

Teoretic viteza ar trebui sa fie mai buna la UPC cu tot cu coaxial. Upload-ul este de 25... Asta e.

În practica.... Depinde mult de seriozitatea tehnicienilor din zona

#18
rikii

rikii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 04.05.2013

View Posttdan08, on 30 iunie 2016 - 13:14, said:

Întrebările astea le poți adresa upc ului. Noi n-avem ce sa răspundem la aceste întrebări...


Crezi ca nu i-am intrebat cand au venit la mine la usa? Efectiv nu au stiut ce sa zica, singurul lucru care stiu sa-l zica e ca "noi instalam si tragem infrastructura asa cum ni se spune si dupa ce materiale ni se ofera". iar cand le-am zis ca sunt multumit de cei de la akta si ca as dori sa stiu diferentele dintre tipurile de conexiuni dintre Upc si Akta evident ca au ridicat in slavi Upc-ul..acum nu stiu ce sa zic..nu stiu prea multe despre retelistica, si ma gandeam sa intreb aici, poate e cineva care stie ceva technica si ma poate ajuta in legatura cu diferenta dintre ftp si coaxial..pe net nu prea gasesc informatii, iar majoritatea informatiilor pe care le gasesc se refera la instalatii de supraveghere video...

Edited by rikii, 30 June 2016 - 13:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate