Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

comportament presa canario

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016
Salut,

Solicit cateva sfaturi la o mica problema. poate v-ati intalnit si voi, indiferent de rasa.
Am un presa, de 6 luni iar de vre-o 2 saptamani si-a schimbat comportamentul, a devenit agresiv cu anumiti caini si cu anumite persoane, desi a fost socializat de la 2 luni cu alti caini,pisici, persoane (copii) biciclete,motociclete,masini, carucioare, politisti...etc
La primul incident am zis ca din cauza caldurii era mai irascibil, insa tind sa cred ma insel.
Am 1 saptamana l-am testat in curte cu un infractor...s-a comportat exemplar, dresorul mi-a recomandat sa incetam orice activitate de acest gen sa nu ii dezvoltam prea mult latura agresiva. Ieri a sarit la 3 persoane, daca la prima pot spune ca are circumstante atenuante (persoana s-a apropiat prea mult de mine) la celelalte doua nu au existat (am observat ca nu ii plac oamenii cu sapca/gluga/palarie pe cap).
Stiu ca paza/protectia stapanului si a teritoriului/agresivitatea face parte din comportamentul unui Presa Canario, insa cum pot controla un asemenea comportament?

Voi cum ati procedat? Ce imi recomandati?
Multumesc,

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006
Pai ziceai mai sus ca are dresor.
Pe el l-ai intrebat ce sa faci?Este cel mai in masura sa-ti spuna,doar iti cunoaste cainele foarte bine.

#3
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016

 adisz, on 29 iunie 2016 - 12:17, said:

Pai ziceai mai sus ca are dresor.
Pe el l-ai intrebat ce sa faci?Este cel mai in masura sa-ti spuna,doar iti cunoaste cainele foarte bine.
Da, folosesc serviciile unui dresor mi-a recomandat o zgarda strangulanta si corectat foarte ferm de fiecare data. Ma gandeam ca exista si alte metode, caini diferiti..personalitati diferite..

Edited by MarianAdrian48, 29 June 2016 - 12:20.


#4
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Nu te inteleg sincer. Cumperi un caine mare, cu latura agresiva dominanta da vrei sa il faci sa se comporte ca un pudel.

On topic :

castrare ( a cainelui, nu a ta );
socializare multa cu alte persoane/ catei.

#5
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016

 taosil, on 29 iunie 2016 - 12:29, said:

Nu te inteleg sincer. Cumperi un caine mare, cu latura agresiva dominanta da vrei sa il faci sa se comporte ca un pudel.

On topic :

castrare ( a cainelui, nu a ta );
socializare multa cu alte persoane/ catei.

Partea cu socilizarea se face : in parc ia toti cainii la joaca, copii toti pun mana pe el, se joaca..

Control ...imi doresc.. si mi-ar placea sa se comporte ca un Malinois.

Edited by MarianAdrian48, 29 June 2016 - 12:37.


#6
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,026
  • Înscris: 16.07.2008
In linii mari cam ce ai ai cumparat, cu aia te-ai ales. Presa Canario sunt caini agresivi si foarte rai atat cu oamenii cat si cu alti caini. Vorbeai de calduri, e femela? In general, pentru rasele cu potential agresiv, zgarda strangulanta trebuie folosita de la inceput (atentie, stangulanta, nu cu tepi), dar daca ai probleme sa controlezi cainele, atunci e posibil sa ai nevoie de zgarda cu tepi. Daca este mascul, castrarea cu siguranta ajuta. Orice ai face, ai grija sa nu-ti scape de sub control, iar daca scapa, ai grija sa aiba botnita pusa. E pacat sa vedem iarasi la stiri caini din rase periculoase ranind oameni, nu cainii sunt vinovati, ci stapanii.

P.S. WTF? De unde sa comporte un Presa Canario ca un Malinois? Inteleg aceasta pretentie de la un Ciobanesc German dar Presa Canario este cu totul altceva.

Edited by mkdan2004, 29 June 2016 - 12:37.


#7
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Presa Canario e un caine mare , puternic , agresiv si....el stie asta . E recomandat doar persoanelor cu experienta , care il pot stapani si dresa ! E un caine recomandat pentru paza !
La voi cred ca stapanul nu e potrivit ! Nu e recomandabil sa-l scoti pe strada !
Nu cred ca stii cum se comporta un Malinois nedresat cum trebuie !

Edited by FAP, 29 June 2016 - 12:41.


#8
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016

 mkdan2004, on 29 iunie 2016 - 12:35, said:

In linii mari cam ce ai ai cumparat, cu aia te-ai ales. Presa Canario sunt caini agresivi si foarte rai atat cu oamenii cat si cu alti caini. Vorbeai de calduri, e femela? In general, pentru rasele cu potential agresiv, zgarda strangulanta trebuie folosita de la inceput (atentie, stangulanta, nu cu tepi), dar daca ai probleme sa controlezi cainele, atunci e posibil sa ai nevoie de zgarda cu tepi. Daca este mascul, castrarea cu siguranta ajuta. Orice ai face, ai grija sa nu-ti scape de sub control, iar daca scapa, ai grija sa aiba botnita pusa. E pacat sa vedem iarasi la stiri caini din rase periculoase ranind oameni, nu cainii sunt vinovati, ci stapanii.

P.S. WTF? De unde sa comporte un Presa Canario ca un Malinois? Inteleg aceasta pretentie de la un Ciobanesc German dar Presa Canario este cu totul altceva.
Am zis ca mi-ar placea.. nu ca vreau :)
Cred ca momentan zgarda strangulanta e cea mai buna solutie. Da e mascul.

Multumesc frumos!

 FAP, on 29 iunie 2016 - 12:39, said:

Presa Canario e un caine mare , puternic , agresiv si....el stie asta . E recomandat doar persoanelor cu experienta , care il pot stapani si dresa ! E un caine recomandat pentru paza !
La voi cred ca stapanul nu e potrivit ! Nu e recomandabil sa-l scoti pe strada !
Nu cred ca stii cum se comporta un Malinois nedresat cum trebuie !

pai daca nu il scot cum il socializez? Zilnic il scot la plimbare, se joaca cu alti caini cu alabai, cu rott, cu pitt , pechinez...

Edited by MarianAdrian48, 29 June 2016 - 12:46.


#9
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Este o rasa deosebit de agresiva, face parte din primele 8 rase agresive din LUME !
Deci , ce vrem sa facem cu el ?
Nu inteleg de ce nu ajunge un ciobanesc german ...
Aceasta rasa daca ataca un om nu-l mai lasa pana nu-l omoara ! cind ataca pe strada pe cineva poti incepe sa-i cinti prohodul si sa-i anunti neamurile .

#10
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016

 xilo, on 29 iunie 2016 - 12:47, said:

Este o rasa deosebit de agresiva, face parte din primele 8 rase agresive din LUME !
Deci , ce vrem sa facem cu el ?
Nu inteleg de ce nu ajunge un ciobanesc german ...
Aceasta rasa daca ataca un om nu-l mai lasa pana nu-l omoara ! cind ataca pe strada pe cineva poti incepe sa-i cinti prohodul si sa-i anunti neamurile .


Cand am zis ca il scot afara si ma plimb cu el.. sper ca s-a inteles ca il scot in lesa, nu ii dau drumul pur si simplu.. nu stiu daca s-a inteles acest lucru.. am inceput sa folosesc si botnita.. adica sunt responsabil si constient de natura rasei.

#11
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,026
  • Înscris: 16.07.2008
Pai cam asta e. Trebuie sa fii atent la caini si sa-l controlezi. Este in firea lui sa fie foarte suspicios cu cei din jur. Daca ai sa fii atent, ai sa te bucuri de un caine grozav, daca nu, sigur o sa apari la stiri.
Control, inseamna sa te impui in fata lui prin vorba si gesturi, in nici un caz nu sa-l lovesti sau agresezi cumva, ti-ai face mai mult tie rau in primul rand.

Edited by mkdan2004, 29 June 2016 - 13:04.


#12
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016

 mkdan2004, on 29 iunie 2016 - 13:03, said:

Pai cam asta e. Trebuie sa fii atent la caini si sa-l controlezi. Este in firea lui sa fie foarte suspicios cu cei din jur. Daca ai sa fii atent, ai sa te bucuri de un caine grozav, daca nu, sigur o sa apari la stiri.
Multumesc frumos!

#13
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"sunt responsabil si constient de natura rasei"
Te inteleg dar trebuie tinut cont de caracteristica rasei :
el urmareste permanent sa atace, si pe stapan il vede ca posibil agresor - de aici cerinta ca stapanul sa fie ferm in comenzi, sa nu lase garda jos si oricum nu este ca prim caine , trebuie experienta pentru asa ceva .
Avind in vedere ca ajunge la peste 50 kg daca i se pune pata pe ceva efectiv ara cu tine pana ajunge sa-si atinga scopul . Botnita nu este ceva facultativ , este obligatorie daca iesi pe strada cu el, gindeste-te ca acorzi o sansa la viata celui pe care il vede posibil agresor si nu uita niciodata ca aceasta rasa da drumul prazii cand simte ca a murit ! nu mai scapa viu nimeni.

Edited by xilo, 29 June 2016 - 13:06.


#14
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
La caini este exact la fel ca la condusul auto . Degeaba ai "tone" de experienta....un accident poate fi fatal . Din cate stiu eu , la rasa asta botnita e obligatorie....nu optionala . Si mai stiu din experienta cum....se intampla pe la locurile de joaca speciale pentru caini ! Vin unii cu rase periculoase...jura aia ca e total inofensiv ....si bineinteles ca 'toti" au 8 luni(mint in legatura cu varsta) ! Dar la primul marait de la alt caine incepe ....nasol ! Fug toti pe acolo sa-si apere cainii....iar stapanul cu "periculosul" pleaca de acolo injurat .
Socializarea e buna dar astfel de caini nu ar trebui lasati liberi fara botnita si lesa in spatiile publice !
http://citynews.ro/e...le-locuitorilor
http://stirileprotv....tnita-foto.html
Eu nu pot sa inteleg la ce va trebuie astfel de caini ! Pe principiul merg cu Nissan Patrol prin oras sau ....imi trebuie un tun ....ca sa omor o musca !

Edited by FAP, 29 June 2016 - 13:20.


#15
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016

 FAP, on 29 iunie 2016 - 13:14, said:

La caini este exact la fel ca la condusul auto . Degeaba ai "tone" de experienta....un accident poate fi fatal . Din cate stiu eu , la rasa asta botnita e obligatorie....nu optionala . Si mai stiu din experienta cum....se intampla pe la locurile de joaca speciale pentru caini ! Vin unii cu rase periculoase...jura aia ca e total inofensiv ....si bineinteles ca 'toti" au 8 luni(mint in legatura cu varsta) ! Dar la primul marait de la alt caine incepe ....nasol ! Fug toti pe acolo sa-si apere cainii....iar stapanul cu "periculosul" pleaca de acolo injurat .
Socializarea e buna dar astfel de caini nu ar trebui lasati liberi fara botnita si lesa in spatiile publice !
http://citynews.ro/e...le-locuitorilor
http://stirileprotv....tnita-foto.html
Intrebare: daca al meu caine (presa) este atacat in  spatiul de caini de un alt caine indiferent de rasa ...retriver, setter, ciobanesc si al meu il raneste... este vinovat presa al meu ca s-a aparat?

Edited by MarianAdrian48, 29 June 2016 - 13:23.


#16
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,026
  • Înscris: 16.07.2008
Este foarte important sa eviti asa ceva. Daca reuseste sa bata un caine, chiar daca nu il raneste grav, dresorii spun ca "prinde gustul", de fapt isi da seama de cata forta are si va fi mult mai greu de stapanit. Este efectiv irelevant cine este de vina, socializarea unui astfel de caine nu se face impreuna cu alti masculi (indiferent de rasa) si doar cu botnita. Orice incident cu un astfel de caine poate avea urmari foarte serioase, atat fizice cat si comportamental. Eu am 2 Rottweiler si un CG si desi cainiii mei sunt foarte linistiti (femele toate), stiu cat de atent trebuie sa fiu cand merg cu ei in parc. Din cauza asta, rasele agresive sunt foarte greu de tinut, pentru ca practic trebuie sa iti plimbi singur cainele ca sa fii sigur ca nu se intapla ceva.

#17
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 MarianAdrian48, on 29 iunie 2016 - 13:19, said:

Intrebare: daca al meu caine meu (presa) este atacat in  spatiul de caini de un alt caine indiferent de rasa ...retriver, setter, ciobanesc si al meu il raneste... este vinovat presa al meu ca s-a aparat?
Vad ca nu prea intelegi cum stau treburile ! Daca 2 caini de rasa medie sau mare dar nepericulosi se "capseaza putin" ....nu e o problema dramatica ! In schimb un Presa Canario....nu mai poate fi stapanit....ala omoara ...nu "capseaza" ! Am cautat , era un video pe FB cu un pitbul care ataca un maidanez pe strada , a luat picioare , bate , socuri electrice de la politisti , s-a turnat apa pe el.....nu s-a lasat pana nu l-a omorat ! Si Doamne fereste ca victima sa nu fie un om ! Cainele va fi eutanasiat si tu poti face puscarie !

#18
MarianAdrian48

MarianAdrian48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.02.2016

 mkdan2004, on 29 iunie 2016 - 13:26, said:

Este foarte important sa eviti asa ceva. Daca reuseste sa bata un caine, chiar daca nu il raneste grav, dresorii spun ca "prinde gustul", de fapt isi da seama de cata forta are si va fi mult mai greu de stapanit. Este efectiv irelevant cine este de vina, socializarea unui astfel de caine nu se face impreuna cu alti masculi (indiferent de rasa) si doar cu botnita. Orice incident cu un astfel de caine poate avea urmari foarte serioase, atat fizice cat si comportamental. Eu am 2 Rottweiler si un CG si desi cainiii mei sunt foarte linistiti (femele toate), stiu cat de atent trebuie sa fiu cand merg cu ei in parc. Din cauza asta, rasele agresive sunt foarte greu de tinut, pentru ca practic trebuie sa iti plimbi singur cainele ca sa fii sigur ca nu se intapla ceva.
Asa e, ai dreptate! Stiu cu cine nu se intelege, evit sa il bag in tarc cu masculii dominanti. Ajung sa  fiu singur in tarc pentru ca unora le e frica (ii inteleg) cand il vad mare (aprox 40 kg la 6 luni).

 FAP, on 29 iunie 2016 - 13:27, said:

Vad ca nu prea intelegi cum stau treburile ! Daca 2 caini de rasa medie sau mare dar nepericulosi se "capseaza putin" ....nu e o problema dramatica ! In schimb un Presa Canario....nu mai poate fi stapanit....ala omoara ...nu "capseaza" ! Am cautat , era un video pe FB cu un pitbul care ataca un maidanez pe strada , a luat picioare , bate , socuri electrice de la politisti , s-a turnat apa pe el.....nu s-a lasat pana nu l-a omorat ! Si Doamne fereste ca victima sa nu fie un om ! Cainele va fi eutanasiat si tu poti face puscarie !

Da am vazut si eu acel video, e trist cand se intampla asa ceva. "probabil" conteaza si felul in care e crescut si antrenat un caine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate