Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Acumulator aparat foto Canon

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 11.05.2016
Salut la toata lumea, am un aparat foto Canon si i-am nu stiu cat timp trebuie lasata la incarcat bateria, are incarcator original de baterie si baterie model NB- 2LH, Cat trebuie lasat sa se incarce ? Multumesc mult.

#2
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Incarcatorul nu are cumva si 2 LED-uri ? Unul in drept cu care scrie charge si altul in drept cu care scrie full ?
Se tine la incarcat pina ce LED-ul full se face verde.

#3
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 11.05.2016

 florin71_skoda, on 29 iunie 2016 - 07:49, said:

Incarcatorul nu are cumva si 2 LED-uri ? Unul in drept cu care scrie charge si altul in drept cu care scrie full ?
Se tine la incarcat pina ce LED-ul full se face verde.
Are un singur led, a fost galben si dupa cam jumatate de ora s-a facut verde, dar cand am bagat bateria in aparat, nu s-a aprins.

#4
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Are un singur led care isi schimba culoarea :
"dupa cam jumatate de ora" - prea rapid , acumulatorul vechi , altul compatibil pentru ca originalul este in jur de 280 lei http://www.f64.ro/pr...0mAh/index.html
Aici ai varianta originala http://www.f64.ro/pr...0mAh/index.html, eu lucrez pe Nikon cu acc compatibili si merg exact ca cei originali .

Attached Files


Edited by xilo, 29 June 2016 - 07:58.


#5
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 11.05.2016

 xilo, on 29 iunie 2016 - 07:55, said:

Are un singur led care isi schimba culoarea :
Da, acesta e modelul, si cat trebuie sa las la incarcat ?

#6
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Depinde de multi factori timpul de incarcare . Depinde cit de descarcat este , la Nikon incarca in jur de 1,5-2 ore.
Trebuie testat acc inainte de a da un verdict : descarcat , dupa care o incarcare 100% , vazut cite cadre se pot trage cu el si se verifica pe site-ul producatorului daca bate , daca este la jumatate sau sub se schimba .

Edited by xilo, 29 June 2016 - 08:02.


#7
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 11.05.2016

 xilo, on 29 iunie 2016 - 07:59, said:

Depinde de multi factori timpul de incarcare . Depinde cit de descarcat este , la Nikon incarca in jur de 1,5-2 ore
Pai sa pot sa folosesc aparatul. Chiar nu ma pricep deloc :(

#8
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Parerea mea este sa mai cumperi un acc la aparat , niciodata nu se lucreaza numai cu un acc iar la 50 lei chiar nu este greu de suportat . Daca ai 2 acc este mult mai usor sa-ti faci o impresie care e bun si care nu . Aparatul foto e ca masina , permanent trebuie sa fie ok tehnic , chiar daca nu-l folosesti zilnic . Site-ul recomandat este de incredere, poti lua linistit de la ei , inclusiv garantie reala pe produs.

Edited by xilo, 29 June 2016 - 08:06.


#9
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 11.05.2016

 xilo, on 29 iunie 2016 - 08:04, said:

Parerea mea este sa mai cumperi un acc la aparat , niciodata nu se lucreaza numai cu un acc iar la 50 lei chiar nu este greu de suportat . Daca ai 2 acc este mult mai usor sa-ti faci o impresie care e bun si care nu . Aparatul foto e ca masina , permanent trebuie sa fie ok tehnic , chiar daca nu-l folosesti zilnic .
Acc, te referi la transfomator ? Nu suporta modelul, e un Canon G7. Merge doar cu adaptorul original.

#10
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Acc - abreviere de la acumulator .
G7 este un aparat extraordinar ! sa-l stapanesti sanatos .
Da ...daca te referi la adaptoare toti marii producatori au mufe iesite din standard, proprietare, numai cu original merge !

Sa incepem cu inceputul - sa-mi cunosc aparatul foto http://www.dpreview....reviews/canong7
Dupa cum vezi acumulatorul are o autonomie de 220 fotografii (standard CIPA - deci cu si fara blitz)

Edited by xilo, 29 June 2016 - 08:12.


#11
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 11.05.2016

 xilo, on 29 iunie 2016 - 08:09, said:

Acc - abreviere de la acumulator .
G7 este un aparat extraordinar ! sa-l stapanesti sanatos .
Da ...daca te referi la adaptoare toti marii producatori au mufe iesite din standard, proprietare, numai cu original merge !
Saru mana, asa bun este ? M-ar interesa sa iau un G 7x, am inteles ca sunt super bune. Dar cat sa las bateria ? :( Am si una de rezerva, dar nu stiu daca a fost folosita sau incarcata.

#12
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Dar cat sa las bateria ?"
Nu este dupa tine , este dupa microprocesorul din incarcator care lucreaza in functie de anumiti parametrii rezultati din tensiune, amperaj, caldura .
Doar la redresoarele auto home made este dupa ceas incarcarea ... astea li-pol sau li-ion sunt dastepte Posted Image

Parerea mea este ca deocamdata sa inveti ce poate face un G7 iar cind te vei simti "limitat" sa treci pe un DSLR entry , e un aparat foarte potent pentru home use , atentie, sa nu-l dai ca pe o sapuniera oarecare , a fost aparat de ajutor pentru profesionisti , poate si acum unii il mai folosesc.

Edited by xilo, 29 June 2016 - 08:17.


#13
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 11.05.2016

 xilo, on 29 iunie 2016 - 08:15, said:

"Dar cat sa las bateria ?"
Nu este dupa tine , este dupa microprocesorul din incarcator care lucreaza in functie de anumiti parametrii rezultati din tensiune, amperaj, caldura .
Doar la redresoarele auto home made este dupa ceas incarcarea ... astea li-pol sau li-ion sunt dastepte Posted Image
Oh, pai  sunt nerabdator sa fac poze si poate am sa plec, dureaza multe ore ? Ca acum vad ca nu aprinde aparatul.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Bateria poti sa o lasi cat vrei.Dupa ce se incarca,nu se mai intampla nimic.Incarcatoarele sunt facute in asa fel incat sa se decupleze automat.
Doar nu o sa stai cu ochii pe LED-uri sa vezi cand se inverzesc,ce dracu.

Problema incepe la faptul ca aparatul foto nu s-a aprins.
In acest caz incearca si bateria de rezerva.

#15
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 11.05.2016

 adisz, on 29 iunie 2016 - 08:17, said:

Bateria poti sa o lasi cat vrei.Dupa ce se incarca,nu se mai intampla nimic.Incarcatoarele sunt facute in asa fel incat sa se decupleze automat.
Doar nu o sa stai cu ochii pe LED-uri sa vezi cand se inverzesc,ce dracu.

Problema incepe la faptul ca aparatul foto nu s-a aprins.
In acest caz incearca si bateria de rezerva.
Au cam stat acumulatorii fara sa ii mai incarc ca am fost plecat.

#16
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Maxim 3 ore.

Trebuie sa inveti si sa pastrezi un acumulator li-ion , niciodata nu se lasa gol sa stea mult timp ! se incarca 70-80% si se pot lasa 6 luni - 1 an fara probleme . Cind cumperi un telefon nou ai observat ca acc din dotare are o anumita incarcare de fabrica, nu vine gol - e, tocmai din acest motiv , se distrug .

Edited by xilo, 29 June 2016 - 08:21.


#17
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 11.05.2016

 xilo, on 29 iunie 2016 - 08:19, said:

Maxim 3 ore.
Si daca nu se aprinde dupa 3 ore ? :(

#18
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Simplu - alt acumulator .
Nu uita - un acumulator defect care costa 50 lei poate distruge o scula de 80 mil , si asta cu mare usurinta .
Acumulatorul, in general, este o piesa la care lumea nu-i da atentie pana pica , este ceva de genul sursei de la calculator ...nu dai importanta pina cind ori scoate fum ori tiuie , atunci vezi importanta ei Posted Image

Edited by xilo, 29 June 2016 - 08:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate