Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Upgrade placă video

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004
Am de vreo 3 ani pe desktop-ul principal din casă un AMD/ATI Radeon HD 5570 («Silent Edition» de la ASUS), de care am fost relativ mulțumit, dar îmi doresc să fac un upgrade la ceva mai actual. Ce mă sfătuiți să caut? Nu mă joc - decât extrem de rar și pe intervale scurte (deci nu mă deranjează să fie o placă video compatibilă gaming, dar nici nu țin la ea), folosesc constant Photoshop CC și sporadic ArchiCAD și 3DS Max, și în rest chestii gen Google Earth, HandBrake etc., iar monitorul are 1920x1080 - deci, pe undeva, specificații de HTPC, dar cu mențiunile de mai înainte. Dacă are vreo relevanță, CPU-ul este un Athlon II x4 630.

Deci: m-ar interesa în primul rând ceva «silent» (dar nu e o condiție absolută, dacă în categoria asta intră doar plăci entry-level/low-cost), nu țin anume la nici unul din producătorii consacrați (AMD sau nVidia), iar bugetul este unul oarecum flexibil - în principiu, nu aș dori să dau mai mult de 300-400 de lei (însă aș putea urca, dacă e musai). Mă puteți ajuta cu niște recomandări? Care ar fi opțiunile best-buy în clipa de față ca plăci... nu știu cum să le clasific... entry-level, budget, value, mid-tier?

Edited by rv, 29 June 2016 - 04:45.


#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 18.11.2012
Un 750 ti. Pana in 500 lei, macar ai avantajul cuda plus performante decente in fhd.

Un 750 ti. Pana in 500 lei, macar ai avantajul cuda plus performante decente in fhd.

#3
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
In banii astia ti-as recomanda ori un NVidia GT740, ori un Radeon R7 250. Cauta review-uri pe internet ca sunt destule si vezi cam care ti-ar placea mai mult, oricum la specificatii sunt cam egale :) Bafta !

#4
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 18.11.2012
Mai bine ramane la 5770 decat una din alea 2.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,822
  • Înscris: 06.01.2008

View PostKRENG, on 29 iunie 2016 - 05:17, said:

In banii astia ti-as recomanda ori un NVidia GT740, ori un Radeon R7 250. Cauta review-uri pe internet ca sunt destule si vezi cam care ti-ar placea mai mult, oricum la specificatii sunt cam egale Posted Image Bafta !
Un Radeon R7 360 se pisa cu bolta pe orice GT 740 sau R7 250, si costa cu maxim 20-30 Lei mai mult.
Nu stiu cat de esential e CUDA sau ne-CUDA pentru programele enumerate de initiator, dar eu la asta m-as uita la un asemenea buget.

Sau daca CUDA e esential atunci poate cauta un GTX 750/GTX 750Ti la eMAG la resigilate. GTX 750 e pe la 500 Lei, si GTX 750 Ti e pe la 500 si ceva sau chiar 600 de Lei.

#6
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
3DS Max foloseste CUDA daca e folosit in 3D.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
750Ti e cea mai buna alegere.

#8
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostHider141, on 29 iunie 2016 - 09:23, said:

Un Radeon R7 360 se pisa cu bolta pe orice GT 740 sau R7 250, si costa cu maxim 20-30 Lei mai mult.

View Postrv, on 29 iunie 2016 - 04:25, said:

Nu mă joc - decât extrem de rar și pe intervale scurte (deci nu mă deranjează să fie o placă video compatibilă gaming, dar nici nu țin la ea), folosesc constant Photoshop CC și sporadic ArchiCAD și 3DS Max, și în rest chestii gen Google Earth, HandBrake etc., iar monitorul are 1920x1080 - deci, pe undeva, specificații de HTPC, dar cu mențiunile de mai înainte.

hilder - ai omis ceva... omu nu se joaca, deci acel pipi cu bolta e irelevant.

@initiator - daca iti schimbi placa video, macar ia ceva decent, care sa poti sa zici ca e placa video. 750TI, ori R7 360.
ar fi util sa citesti cate ceva inainte sa iei o decizie. din ce mai tin minte si din ce vad pe site-u nvidia, iti cam trebe QUADRO pt Photoshop. de AMD nu stiu daca aduce ceva imbunatatiri, asa ca citeste printre rezultate si mai cauta...

Edited by shmu, 29 June 2016 - 09:46.


#9
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Si ce sa faca cu o Quadro low-cost?

#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
si ce sa faca cu o nvidia sau amd care nu il va ajuta cu NIMIC?

i-am propus sa mai citeasca, sa se mai informeze. nu toate functiile din Photoshop beneficiaza de ajutorul placii video, si mai ales daca placa video nu vrea sa ofere ajutorul, tot degeaba. el stie ce foloseste si cat si cum, asa ca el e cel mai in masura sa inteleaga ce-i trebuie.

decat sa-si ia ceva inutil, nu mai bine se informeaza dinainte?

#11
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ai dreptate, in PS se poate dovedi chiar degeaba o dedicata dar in ArhiCAD si 3DS treaba sta altfel.

Din ce vad pe aici http://helpcenter.gr...221_video_cards gtx-urile beneficiaza de accelerare video, chiar daca sunt recomandate Quadro.

#12
MrPufuletee

MrPufuletee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 29.12.2013
Eu sunt de parere ca 750ti ar fi cea mai buna alegere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate