Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum se traieste in Scotia?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
yoda1801

yoda1801

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2015
Buna.
Momentan locuiesc in Manchester si dupa ultimele intamplari, daca se inrautateste treaba, ma gandesc sa ma mut in Scotia. Poate cineva de acolo sa imi spuna cum se traieste, cat de usor iti gasesti de lucru intr-un bar sau la un hotel la receptie, joburi din astea mai de emigranti la inceput. Cam cat se ia pe ora si chiriile cum sunt?
Merci!

#2
marrrius

marrrius

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.06.2016
iti spun eu cum se traieste, greu
nu o sa intelegi o boaba din ce zic aia cu toata engleza ta
nici englezii si irlandezii nu ii inteleg pe aia :lol:

la glassgow e cel mai rau

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ca accent mai nasol e in irlanda de nord, liverpool si imprejurimi (scouse accent)  si poate intr-o mica masura si Newcastle (geordie accent - in nord est)

Edited by gumball3000, 28 June 2016 - 23:21.


#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Sunt de mai mult de doi ani aici si tot nu reusesc sa-i inteleg, ei ma inteleg pe mine.
Cu gasitul de lucru nu cred ca este chiar usor, acum depinde si de zona in care vrei sa te muti si ce stii sau accepti sa faci.
Clima e infecta, ploaie , uneori vant, si cand e chiar vara dureaza cam doua -trei zile. Adica temperaturi maxime de 22-23 gr si soare.
Iernile sunt mai blande, depinde de zona ....

Edited by keta, 28 June 2016 - 23:23.


#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Iti iei cimpoiul si kiltul si gata Posted Image

ON:

Cum e atmosfera acuma ? Eu visam sa merg in vreo 4 ani :(. De exemplu daca am terminat o facultate si am ceva experienta in Ro si vreau sa merg in Anglia, am sanse sa nu fiu discriminat cum se intampla acuma ? Pe programare sau economie m-ar interesa :)
MS

#6
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Vremea e mai de cacat ca-n anglia, mancarea mai naspa si femeile mai urate.

#7
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

 TruculMagic, on 28 iunie 2016 - 23:26, said:

am sanse sa nu fiu discriminat cum se intampla acuma ?
Sanse din ce in ce mai mici, unul din motivele iesirii exact acesta a fost - "0" nou veniti .

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Zero noi veniti?

Milioanele de pakistanezi, indieni, chinezi si ce alte natii non europene ca sa paseasca granita au nevoie de viza. Daca englezii sunt sau nu in EU nu are treaba cu acordarea vizelor. Deci care zero nou veniti?

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 marian19811, on 29 iunie 2016 - 07:37, said:

SI la ce mai stai omule acolo? Daca stii sa te descurci in afara IMPOSIBIL sa nu te descurci in Romania. Bagati p000la in regatul lor unit si vino in tara ca-n afara de ifose, basini si prostie in stare pura la englezii aia n-ai ce sa vezi. Stau si venereaza ca prostii o regina cracanata pe care o idolizeaza mai ceva ca pe Maica Domnului

Comentariul tau debordeaza de inteligenta,finete si diplomatie.
Apropo,de Magna Charta ai auzit?La cum te exprimi ma indoiesc,dar totusi exista o mica sansa.

#10
marrrius

marrrius

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.06.2016
Vorbesti de prosti si tu generalizezi pe aici pe forum?

Cu toti prostii lor, nu o sa ajungem la nivelul ala de trai si educatie in 100 ani.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 marian19811, on 29 iunie 2016 - 08:13, said:

Am scris exact ce am vazut acolo. Am stat 2 zile si nu mi-a placut deloc tara lor timp in care ploua in draci si batea vantu aiurea. Este o tara plina de englezoi albinosi ingamfati, englezoaice grase si pistruiate, labagii, curve, drogangii si betivani. Este strict parerea mea. Este o tara a conflictelor si infractionalitatii in floare si nu o sa mai lipseasca mult sa te pomenesti si cu vreo bomba in preajma daca mergi pe strada. Nu stiu cum o persoana ar putea sa traiasca in "vechitura" aia de tara, cu volanu pe dreapta, in care esti privit si jignit de la distanta. Anglia nu mai este de mult ce a fost, a ajuns o tara plina de degringolada, defaimare si joasa speta in care moravurile tin locul legii. Bine ca au iesit din UE ca se ducea dreaq UE cu prostii aia. Norocul lor "prostilor" este ca economia lor si banii din aceasta o fac strainii cu munca lor ieftina si de calitate ca cetateanul englez local este atat de prost incat trebuie 5 englezi sa monteze un bec, iar daca intrebi pe strada 10 englezi locali de prosti ce sunt habar nu au sa-ti arate pe harta unde este Anglia. Pana si regele lor de frumoasa ce este tara aia a venit in Transilvania sa se odihneasca, barem mai gaseste si el ceva soare in Romania daca autostrazi si economie nu avem

Referitor la Magna Charta, atata timp cat nu-mi ajuta cu nimic in viata nici macar nu ma chinui sa aflu ce r@h@t mai este si aia la o banala cautare cu goagal.

PS- referitor la topic, daca vrei sa te alerge vreun homosexual scotian evita sa porti fusta scotiana si nu sufla in cimpoi ca l-ai intaratat la maxim Posted Image

Demonstrezi ca am avut dreptate

 adisz, on 29 iunie 2016 - 08:08, said:


Comentariul tau debordeaza de inteligenta,finete si diplomatie.
Apropo,de Magna Charta ai auzit?La cum te exprimi ma indoiesc,dar totusi exista o mica sansa.

Totusi ai atins o performanta.
Dupa numai doua zile sa fii in stare sa scrii cele de mai sus este ceva iesit din comun.
Ai un spirit foarte ascutit de observatie,garantat.

ps.
Magna aia de care aminteam s-a "dat in 1215.Si este in vigoare si azi.
Ca si comparatie,in Romania,in ultima suta de ani s-au emis Constitutii la greu,cam una la 20 de ani.Si inca se lucreaza la modificari.

#12
manusu

manusu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.01.2007
daca suntem mai destepti,harnici,corecti decat ei(ma refer la occidentali in general,nu numai la englezi)de ce mama dracu muncim noi la ei si nu invers?...eu cred ca frustrarile de coat-goale care le ai au rabufnit in astea doua zile....sunt ferm convins ca ai fost campat in cel mai de rahat cartier(deh,e mai efetn) unde efectiv ai vazut(ca si pe la noi) scursurile societatii si asa cu foarte finul tau simt de observatie rural ai tras concluzii....du-te nene acasa si agata-te de manerul de la lopata poate-ti vin mintile la cap

#13
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 marian19811, on 29 iunie 2016 - 11:31, said:

cu toate ca suntem mult mai destepti
Posted Image

Quote

NU MA INTERSEAZA MAGNA LOR
cum draq' sa te intereseze, daca numai azi ai aflat de ea? Posted Image

numa' bine ca-s prosti altii si au nevoie de forta de munca bruta...

#14
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

 adisz, on 29 iunie 2016 - 08:08, said:

Comentariul tau debordeaza de inteligenta,finete si diplomatie.
Si cam a ce crezi ca debordeaza aroganta ta ?

Quote

Apropo,de Magna Charta ai auzit?La cum te exprimi ma indoiesc,dar totusi exista o mica sansa.
Relevant la topic fiind ?

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 NSR, on 30 iunie 2016 - 07:08, said:

Si cam a ce crezi ca debordeaza aroganta ta ?

Relevant la topic fiind ?

Stimabile,daca habar n-ai despre ce este vorba,de ce te bagi?Mai bine canalizeaza-ti energia spre altceva,util,ca de exemplu statul in banca ta.
Daca nu intelegi ceea ce citesti,nu te arunca cu comentariile.
Mai bine reciteste comentariile la care faci referire de doua,trei,patru ori.Poate te prinzi si tu inainte sa "moara" acest topic.

#16
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 marian19811, on 30 iunie 2016 - 07:02, said:

Atata timp cat englezii din tigani si hoti nu ne scot nici pe mine nu ma intereseaza de aberatia specificata de tine

Amice, aici gresesti foarte mult.
Nu stiu de unde iti iei tu informatiile dar nu este asa. Chiar si englezoii aia doar cu liceu dar si ala facut in dorul lelii cam stiu de unde se trag tiganii. Da, si eu am fost surprins placut.

Multi dintre ei prefera colegi de munga gen romani, polonezi sau alte natii europene un locul concetatenilor lor plini de ifose si lenosi pana la cer.



#17
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015

 marian19811, on 30 iunie 2016 - 07:02, said:

Raspunsurile la dilemele tale:
1. dorinta romanului de imbogatire rapida cu munca putina si usoara si "ifosele" ca lucreaza in afara fara sa spuna si restul ... ce se scobeste in c*r acolo sa aduca un ban in tara sa realizeze ceva. Invers nu se poate, aia sunt puturosi si muncesc pe bani multi, de aceea patronii de la ei angajeaza straini decat localnici si ne jignesc pe urma localnicii facandu-ne tigani, hoti, etc... ca le luam banu din mana, ei fiind obisnuiti sa santazeze angajatorul ca alta forta de munca pana la venirea strainilor nu gasea
2. stau in centru nu inttr-un cartier de rahat si muncesc in constructii. in anglia daca te duci si vezi cladire noua sa stii ca sunt sanse de 60-70% ca aceea cladire sa fie construita de romani. de aceea n-am sa muncesc o zi in afara si nu sunt interesat sa plec din Romania. Am meseria in mana, banu se castiga mai greu da' muncesc in tara mea. Poti sa stai si intr-un carter de rahat, daca esti harnic si muncesti si nu te lasi inselat de "mirajul occidentului cu traiul bun ieftin si bani multi" poti si dintr-o banala garsoniera ceausista sa ti-o faci palat, sa traiesti in conditii mai mult decat decente

Ceea ce ai scris denota frustrarile si mirajul tau cu occidentul... exact ceea ce ai scris tu la adresa mea "eu cred ca frustrarile de coat-goale care le ai au rabufnit in astea doua zile....sunt ferm convins ca ai fost campat in cel mai de rahat cartier(deh,e mai efetn) unde efectiv ai vazut(ca si pe la noi) scursurile societatii si asa cu foarte finul tau simt de observatie rural ai tras concluzii....du-te nene acasa si agata-te de manerul de la lopata poate-ti vin mintile la cap"



Atata timp cat englezii din tigani si hoti nu ne scot nici pe mine nu ma intereseaza de aberatia specificata de tine


[ https://i.imgur.com/cRWdAxy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by LukRo, 30 June 2016 - 09:27.


#18
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

 adisz, on 30 iunie 2016 - 07:44, said:

Stimabile,daca habar...
Daca. Dar, nu e cazul. In alta ordine de "daca", daca era vreun mister il lamureai pana acum. N-ai fi pierdut ocazia sa "sclipesti" din nou.

Edited by NSR, 30 June 2016 - 18:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate