Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Xiaomi Redmi Note3 vs Asus Zenfone 2 ZE 551 ML

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,127
  • Înscris: 05.04.2009
Ceau.Maine merg sa-mi cumpar alt smartphone si m-am gandit sa va intreb inainte.Va rog frumos sa ma lamuriti cum sta treaba cu Xiaomi Redmi Note 3 in comparatie cu Asus Zenfone 2 ZE 551 ML.Este chiar  asa de fortos la toate capitolele?Din cate am citit la specificatii nu are card micro SD.Se poate face ceva in privinta asta?Posted Image

#2
Reghecampf

Reghecampf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.06.2016
Multi iti vor zice ca Xiaomi e o chinezarie ordinara, ceea ce nu e. Eu iti recomand Xiaomi Redmi Note 3 versiunea cu procesor Snapdragon.

Nu are slot de card dar poti sa iei in considerare versiunea de 32gb!

#3
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,127
  • Înscris: 05.04.2009

 Reghecampf, on 28 iunie 2016 - 23:03, said:

Multi iti vor zice ca Xiaomi e o chinezarie ordinara, ceea ce nu e. Eu iti recomand Xiaomi Redmi Note 3 versiunea cu procesor Snapdragon.

Nu are slot de card dar poti sa iei in considerare versiunea de 32gb!
32 Gb nu inseamna mare lucru.Nu se poate face nimic in privinta memoriei externe?Posted Image

#4
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
Asus Zenfone 2 DELUXE Edition(ce am eu) are spatiu destocare 256 GB  (2 module de 128 GB), procesor la 2.6 Ghz si 4ddram

e ff greu sa invingi asemenea specificatii.

si contrar a ce altii vor spune, androidul de pe asus zenfone 2 ruleaza extrem de eficient, iar acel RAM in plus este super-bine venit in aplicatii intense (i.e. jocuri f pretentioase)

la 2200 RON (cat am dat eu pe el!  acum s-a redus la pret)  bate rau de tot si samsung edge 7, si chiar si iphone-ul 6 si iphone 6 plus!

spatiu de stocare, putere de calcul, constructie extraordinara (f buna calitativa) - un trio de calitati extrem de greu de invins


da, carcasa e plastic, dar plastic ff bun, ce nu flexeaza, e rigid, dar NU casabil.

un sfat - daca iei asus zenfone 2 deluxe, sa le ceri la cei din magazin sa iti introduca ei cartela SIM in telefon, fiindca carcasa se scoate EXTREM de greu (cred ca unicul punct negativ real al telefonului)

ai 2 carcase la deluxe, alege una si cere-le celor de la vanzari sa iti monteze cardul.

enjoy it

Edited by pinguinul666, 28 June 2016 - 23:12.


#5
Reghecampf

Reghecampf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.06.2016

 pinguinul666, on 28 iunie 2016 - 23:11, said:


la 2200 RON (cat am dat eu pe el!  acum s-a redus la pret)  bate rau de tot si samsung edge 7, si chiar si iphone-ul 6 si iphone 6 plus!
Mai usor cu exagerarile tinere!

#6
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,127
  • Înscris: 05.04.2009

 pinguinul666, on 28 iunie 2016 - 23:11, said:

Asus Zenfone 2 DELUXE Edition(ce am eu) are spatiu destocare 256 GB  (2 module de 128 GB), procesor la 2.6 Ghz si 4ddram

e ff greu sa invingi asemenea specificatii.

si contrar a ce altii vor spune, androidul de pe asus zenfone 2 ruleaza extrem de eficient, iar acel RAM in plus este super-bine venit in aplicatii intense (i.e. jocuri f pretentioase)

la 2200 RON (cat am dat eu pe el!  acum s-a redus la pret)  bate rau de tot si samsung edge 7, si chiar si iphone-ul 6 si iphone 6 plus!

spatiu de stocare, putere de calcul, constructie extraordinara (f buna calitativa) - un trio de calitati extrem de greu de invins


da, carcasa e plastic, dar plastic ff bun, ce nu flexeaza, e rigid, dar NU casabil.

un sfat - daca iei asus zenfone 2 deluxe, sa le ceri la cei din magazin sa iti introduca ei cartela SIM in telefon, fiindca carcasa se scoate EXTREM de greu (cred ca unicul punct negativ real al telefonului)

ai 2 carcase la deluxe, alege una si cere-le celor de la vanzari sa iti monteze cardul.

enjoy it
E foarte frumos dar bugetul meu este 1000 leiPosted Image

#7
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Posted Image)))))))) 2200 pe un asus, si cu lollipop. Bun si ala pana la urma.

Edited by xkos, 28 June 2016 - 23:23.


#8
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015

 Reghecampf, on 28 iunie 2016 - 23:13, said:

Mai usor cu exagerarile tinere!

am vazut sansung edge 7.  din start, am dat peste o problema uriasa de ergonomie - cand tii telefonul la obraz, in timpul conversatiei, obrazul vorbitorului atinge fix zona rosie de inchidere de apel.

si ecranul Nu se dezactiveaza cand duci telefonul la fata, sa vorbesti - mie mi se pare o hiba enorma asta!
pt un telefon ce costa cat un iphone, e cam stupid sa iti inchizi propriile apeluri cand duci telefonul la fata.

am o colega ce are edge 7 nou nout, si mereu o aud injurand ca i s-a inchis apelul.
apoi, am dat si eu un apel pe telefonul meu si am testat, sa vad daca ea nu stie sa foloseasca mobilul sau are dreptate.....din pacate, fata are dreptate.

cat priveste restul telefonului - , e dragut, e frumos, dar sincer nu face banii multi care ii cere!

pt ca ce face edge 7, face si zenfone 2, dar la practic, jumate de pret!

si daca e sa fim cusurgii (nu ca tin in mod special la camera) - edge 7 are 12 mp, asus zenfone 2 are 13 mp  (stiu, stiu un mp amarat)


concluzie e ca cele doua terminale sunt similare tehnic, dar la pret e o discrepanta uriasa, justificata de ....nimic!

samsungul e practic, apple-ul lumii android.\

edge 7 a fost de fapt, varianta mea initiala de telefon android, pana am testat live ambele....si am decis pe zenfone 2, datorita raportului extraordinar pret-calitate


NOTA BENE:  Asus Zenfone 2 este de fapt, din generatia Samsung S6, Nu s7 !!!  deci e cu o generatie in urma!   dar totusi il concureaza cu brio!
  apare acum, curand, asus zenfone 3 care se anunta super demential!

Edited by pinguinul666, 28 June 2016 - 23:29.


#9
Reghecampf

Reghecampf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.06.2016
Ce zici tu acolo se numeste caz izolat, nu trebuie sa generalizezi.

Iti garantez ca S7 Edge matura pe jos cu Asus-ul la orice capitol, tinere!

#10
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,434
  • Înscris: 26.02.2012

 Reghecampf, on 28 iunie 2016 - 23:13, said:

Mai usor cu exagerarile tinere!
Unii sunt asa entuziasmati de au impresia ca au cel mai cel device din lume Posted Image

Prima data am crezut ca vorbeste de zenfone 3 deluxe de tot baga el in discutie S7, dar cand am vazut de fapt ca era vorba de o caramida de 10.9mm grosime cu doar 3000 baterie si cu proc intel atom...

Edited by alin62, 28 June 2016 - 23:27.


#11
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
in interesul corectitudinii ... ZENFONE 3

acum ai termen de comparatie cu edge 7.

#12
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,434
  • Înscris: 26.02.2012

 pinguinul666, on 28 iunie 2016 - 23:21, said:

si daca e sa fim cusurgii (nu ca tin in mod special la camera) - edge 7 are 12 mp, asus zenfone 2 are 13 mp  (stiu, stiu un mp amarat)

concluzie e ca cele doua terminale sunt similare tehnic, dar la pret e o discrepanta uriasa, justificata de ....nimic!
Stop, opreste! Esti total pe langa cu tehnologia, tu compari "tehnologia" ca cine are cele mai multe numere castiga...
Inceteaza sa mai dai sfaturi, induci lumea in eroare grav!

Tehnologia nu se masoara in cine are pe hartie cele mai mari cifre, vezi ex mai sus cu camera cum crezi tu ca asus are camera mai buna pentru ca are 13mp in loc de 12 Posted Image

Intelegem ca esti entuziasmat de telefonul tau, dar totusi nici chiar asa...

Edited by alin62, 28 June 2016 - 23:34.


#13
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
mi-a placut asta: Invisible Antenna design. Parca as da 50 ron pe un telefon cu antena din asta invisibila. Asus au hardware dopat dar soft de rahat. Din partea mea poate sa puna si procesoare xeon pe ele, nu voi mai lua vreodata asus. Plus ca se misca f greu cu actualizarile. Era vb din ianuarie sa bage un marshallow, ce asteapta? sa uite lumea de telefon si sa cumpre alta conserva?

Edited by xkos, 28 June 2016 - 23:38.


#14
Reghecampf

Reghecampf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.06.2016

 nandy007, on 28 iunie 2016 - 23:10, said:

32 Gb nu inseamna mare lucru.Nu se poate face nimic in privinta memoriei externe?Posted Image
Vezi modelul OnePlus X care are slot de card si care ofera un hardware reusit! Altceva care sa merite nu mai gasesc..

#15
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,434
  • Înscris: 26.02.2012

 pinguinul666, on 28 iunie 2016 - 23:21, said:


apare acum, curand, asus zenfone 3 care se anunta super demential!
Super demential cu chipset care exista deja pe flagship urile actuale deja lansate de cateva luni...oricum pe ala macar poti sa l compari cu S7 sau htc 10...dar asus 2...

#16
Dariusdd

Dariusdd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 08.12.2008
Redmi note 3 pro (varianta cu procesor snapdragon) este mai performant decat ASUS si are si slot de card de memorie. Xiaomi are autonomie excelenta, nu se incalzeste prea tare si are si suport activ din partea modderilor + primeste android 6 (despre ASUS nu stiu). Recomand sa cumperi varianta de 32GB de memorie deoarece aceasta face si upgrade la RAM, de la 2 la 3GB.

#17
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,434
  • Înscris: 26.02.2012
Acum sa ne intoarcem la topicul de 1000 de lei.

Poti sa te uiti si la un huawei P9 lite, ai avantajul cu o garantie mai serioasa sa zic asa decat ai avea la xiaomi. In rest eu as merge pe redmi note 3.

#18
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,154
  • Înscris: 15.12.2013
Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB RAM/32 GB stocare. Posted Image

https://www.quickmob...argintiu-129563
https://www.evomag.r...source=price-ro
http://www.adevaruls...b-lte-4g-auriu/

Eu acum am Zenfone 2 si chiar nu-ti recomand, dupa ce scap de el imi voi lua Xiaomi. ;)

Edited by alex_bv2001, 29 June 2016 - 00:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate