Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puncte albe calcai negi?

Recomandare AC 24000 BTU

Cum as putea monta aceasta lustra

Probleme cu garda de mediu.
 Sitemul de operare foloseste prea...

Educatori necalificați

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 

- Montare faruri cu xenon -

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
andrei8

andrei8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 08.06.2012
Salut! As vrea sa stiu si eu daca se poate monta xenon la orice masina, si de asemenea tot ce presupune aceasta montare. Evident, e nevoie de becul in sine cu xenon, dar in afara de asta ce mai este necesar? Am auzit ca trebuie schimbat ceva si pe la instalatia masinii. Este ceva care se poate rezolva usor si fara probleme ulterioare? (gen deteriorarea instalatiei electrice a masinii, sau alte lucruri negative). Merita sa fac un efort pt a monta xenon, sau mai bine las becurile cu halogen? Si inca o mentiune: as vrea ceva mai de calitate...adica nu becuri din acela chinezesti si cele mai ieftine de pe piata. Si da, stiu ca cel mai bine e ca masina sa vina din fabrica cu xenon, dar totosi mi-as dori o lumina ceva mai buna decat cea a halogenului. Mersi anticipat !

Edited by andrei8, 28 June 2016 - 21:57.


#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Poti folosi becuri cu halogen de calitate.

#3
andrei8

andrei8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 08.06.2012

 Super Chief, on 28 iunie 2016 - 21:57, said:

Poti folosi becuri cu halogen de calitate.

Nu e un raspuns prea convingator... Posted Image

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009

 andrei8, on 28 iunie 2016 - 21:59, said:

Nu e un raspuns prea convingator... Posted Image

Ba este, doar ca vrei sa ai si tu xenon ca smecherii, dar nu prea stii cum sa o dai sa nu fii strigat cocalar. Daca masina a venit din fabrica (pe vreo versiune) cu xenon, poti omologa, altfel, nu. Ai nevoie de instalatie cu xenon (bec cu descarcare, balast), faruri clare (nu striate), auto-leveling, lupa si spalatoare de faruri.

Edited by Ann0nyym0us, 28 June 2016 - 22:03.


#5
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Daca vrei sa faci tiganeala doar sa zici ca ai xenon, trantesti un kit chinezesc direct pe farurile cu oglinda si aia e. (cu riscul sa-ti iei p..i din toate partie si chiar de a ramane fara certificat de inmatriculere)

Cele din fabrica au obligatoriu; lupa, spalatoare pt faruri si autoleveling.

Minim si de bun simt (banuind ca mergi pe drumuri publice si nu prin padure) ar fi macar sa schimbi farurile cu unele cu lupa.

Edited by alexx1402, 28 June 2016 - 22:07.


#6
andrei8

andrei8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 08.06.2012

 Ann0nyym0us, on 28 iunie 2016 - 22:02, said:

Ba este, doar ca vrei sa ai si tu xenon ca smecherii, dar nu prea stii cum sa o dai sa nu fii strigat cocalar. Daca masina a venit din fabrica (pe vreo versiune) cu xenon, poti omologa, altfel, nu. Ai nevoie de instalatie cu xenon (bec cu descarcare, balast), faruri clare (nu striate), auto-leveling, lupa si spalatoare de faruri.
Mi-as dori sa nu se faca anumite afirmatii fara a cunoaste persoana respectiva. Nu, nu vreau sa am xenon precum smecherii, ci pur si simplu pt o lumina mai buna, mai clara...cred ca toata lumea isi doreste asta...pt ca totusi, halogenul nu e cine stie ce... Iar daca tu consideri ca oamenii care vor o lumina mai buna pe masinile lor sunt cocalari, imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu toti sunt cocalari.

Edited by andrei8, 28 June 2016 - 22:07.


#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,967
  • Înscris: 06.01.2006
1. nu ai voie sa faci astfel de modificari
2. nu e mare smecherie cu xenonul, am doua masini, una cu halogen si una cu xenon si la inceput eram incantat de xenon dar in timp am vazut si multe dezavantaje asa ca scorul e egal intre cele doua tehnologii

#8
andrei8

andrei8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 08.06.2012

 alexx1402, on 28 iunie 2016 - 22:03, said:

Daca vrei sa faci tiganeala doar sa zici ca ai xenon, trantesti un kit chinezesc direct pe farurile cu oglinda si aia e. (cu riscul sa-ti iei p..i din toate partie si chiar de a ramane fara certificat de inmatriculere)

Cele din fabrica au obligatoriu; lupa, spalatoare pt faruri si autoleveling.

Minim si de bun simt (banuind ca mergi pe drumuri publice si nu prin padure) ar fi macar sa schimbi farurile cu unele cu lupa.

Nu, nu vreau sa am xenon doar ca sa fie. Ci vreau ceva pt o lumina mai buna, nu ca sa ma dau smecher.

#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009
Te agiti aici ca te-am atacat, dar despre ce masina e vorba n-ai mentionat. Spune modelul si se afla imediat daca poti sau nu pune xenon legal, cu tot ce trebuie.

Caci altfel, daca mergi cu chinezarii care ma ard pe mine pe retina cand ma intorc la 4 dimineata de la munca, iti urez numai de "bine", si te astept sa te plangi ca ti-a luat nenea politistu' certificatul de inmatriculare.

#10
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 andrei8, on 28 iunie 2016 - 22:05, said:

nu toti sunt cocalari.
Aia care-si pun "csenon" pe facuri fara lupa, SUNT!

#11
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,967
  • Înscris: 06.01.2006

 andrei8, on 28 iunie 2016 - 22:05, said:

pt o lumina mai buna, mai clara...cred ca toata lumea isi doreste asta...pt ca totusi, halogenul nu e cine stie ce...
Pe vreme buna xenonul are lumina mai buna insa pe vreme buna vezi suficient de bine si cu halogen.
Pe vreme rea (ploaie, ninsoare, ceata) halogenul are lumina mai buna si pe vreme rea conteaza mai mult decat pe vreme buna.

#12
andrei8

andrei8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 08.06.2012

 Kroghy, on 28 iunie 2016 - 22:09, said:

1. nu ai voie sa faci astfel de modificari
2. nu e mare smecherie cu xenonul, am doua masini, una cu halogen si una cu xenon si la inceput eram incantat de xenon dar in timp am vazut si multe dezavantaje asa ca scorul e egal intre cele doua tehnologii

Probabil te referi atunci cand ploua, atunci xenonul nu se mai vede aproape deloc. Dar totusi, cred ca e mai bun xenonul.

 alexx1402, on 28 iunie 2016 - 22:10, said:

Aia care-si pun "csenon" pe facuri fara lupa, SUNT!

Tocmai de aia am intrebat tot ce este necesar pt a monta asa ceva pe o masina. Se pare ca am fost perceput gresit...

#13
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Pe aici pe unde ma invart nu am vazut nici macar unul cu xenon in far fara lupa. Si stiti de ce? Ca nenea de la politie te da jos frumos din masina si elegant o suie platforma cu destinatia casare.

#14
andrei8

andrei8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 08.06.2012
OK, deci am inteles, trebuie neaparat lupa (un minim necesar)

#15
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,619
  • Înscris: 22.11.2007
ce masina ai?
daca masina ta a fost prevazuta din fabrica cu faruri xenon se poate face fara probleme modificarea (evident cu multi bani!).

daca nu ai avut xenon pe marca ta de masina la revedere.

#16
andrei8

andrei8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 08.06.2012

 Super Chief, on 28 iunie 2016 - 21:57, said:

Poti folosi becuri cu halogen de calitate.

Am avut intr-un timp niste halogene "de calitate" cica, pe care am dat peste 200 de lei, si care intr-adevar aveau o lumina mai alba si mai clara decat un halogen obisnuit, dar nu era atat de mare diferenta incat sa coste atat de mult. Ca sa nu mai zic ca mi s-au ars in maxim 2 luni... De asta ce mai ziceti... ?

Edited by andrei8, 28 June 2016 - 22:23.


#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce masina ai ?

#18
andrei8

andrei8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 08.06.2012

 TruculMagic, on 28 iunie 2016 - 22:27, said:

Ce masina ai ?

Ford focus 2

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate