Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Gamepad PC wireless - Windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.12.2006
Doresc sa-mi cumpar un gamepad pt PC, wireless, ma voi juca la o distanta de 3-4 metri de PC (pe canapea, la smart TV). Cu cablu cred ca ar fi mai complicat, mi-ar trebui si un prelungitor de usb si ar veni si prin tot livingul.

Vreau sa ma pot juca jocuri precum FIFA, Pro Evolution Soccer, GTA V, Dying Light etc.

Nu am un buget anume, vreau doar un gamepad care sa nu aiba lag si sa fie si confortabil cand e utillizat, la un pret ok.

Initial m-am orientat spre Logitech F710 la vreo 160 lei, dar am vazut ca pe Windows 10 nu merge.

Apoi, am vazut gamepadul de xbox 360 http://www.emag.ro/w...1/pd/DYY0GBBBM/ la 148 lei. Cred ca ar merge fara probleme pe windowsul meu. Este compatibil si cu majoritatea jocurilor pe PC (si din ce am enumerat)?

Sau controller-ul de Xbox One second hand in conditie buna la 150 lei?

Alte recomandari? Poate chiar mai ieftine, nu ma voi juca chiar ff mult incat sa-mi trebuiasca un gamepad neaparat printre cele mai bune.

Edited by allah2, 28 June 2016 - 21:14.


#2
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,512
  • Înscris: 15.02.2011
Vezi ca ala de Xbox 360 e de ... Xbox, nu de PC.
N-ai receiver-ul wireless la el si o sa te uiti ce frumos arata, ca de folosit n-o sa poti sa-l folosesti.

Dar da, ori cel de Xbon 360, ori cel de Xbox One, variantele de PC, cu controller inclus.
Merita fiecare leu platit, compatibile cu orice joc / versiune de Windows fara batai de cap.

#3
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.12.2006
Am inteles, mersi.

Dar cel de Xbox 360 / One, variantele pentru PC, sunt wireless nu? Am mai citit pe internet ca ar merge pe PC doar conectate cu un cablu micro USB, deci n-ar mai fi wireless. Sau merge cu un adaptor wireless? De exemplu pt cel de aici: http://olx.ro/oferta...html#17e7cb5170

Edited by allah2, 28 June 2016 - 21:47.


#4
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,026
  • Înscris: 16.07.2008
Eu folosesc Logitech F710 pe Win10. Singura problema pe care am intalnit-o pana acum a fost ca a necesitat reconectarea receiverului daca jocul era intrerupt "brutal", gen pana de curent. Am jucat Dark Souls 3, Mortal Kombat X si acum Witcher 3, am incercat si Pro Evolution Soccer, toate au mers impecabil. Acum mi-am luat Doom si merge foarte bine cu controllerul dar prefer sa folosesc tastatura la el.

#5
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,690
  • Înscris: 06.07.2005

View Postallah2, on 28 iunie 2016 - 21:41, said:

Am inteles, mersi.

Dar cel de Xbox 360 / One, variantele pentru PC, sunt wireless nu? Am mai citit pe internet ca ar merge pe PC doar conectate cu un cablu micro USB, deci n-ar mai fi wireless. Sau merge cu un adaptor wireless? De exemplu pt cel de aici: http://olx.ro/oferta...html#17e7cb5170

Merg numai cu receptorul wireless original de la mama lui, nu se poate altfel. Ia unul wireless care are si accesoriul asta in pachet si vei fi multumit.

[ http://cdn2.pcadvisor.co.uk/cmsdata/features/3405790/microsoft_xbox_360_wireless_controller_for_windows_receiver_main_thumb800.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,512
  • Înscris: 15.02.2011

View Postallah2, on 28 iunie 2016 - 21:41, said:

Dar cel de Xbox 360 / One, variantele pentru PC, sunt wireless nu? Am mai citit pe internet ca ar merge pe PC doar conectate cu un cablu micro USB, deci n-ar mai fi wireless. Sau merge cu un adaptor wireless? De exemplu pt cel de aici: http://olx.ro/oferta...html#17e7cb5170
Daca nu ai adaptor wireless la el, singura sansa sa-l faci sa mearga e pe cablu.
Wireless-ul ala nu-i receptat asa de sistem, ca nebunul. Trebuie sa fie si o componenta ce-l preia, nu? Si nu, nu merge daca ai retea wireless la el, ca-i pe alta frecventa. Posted Image

Ca idee, la cel de Xbox One, asa arata:
http://www.xbox.com/...reless-adapter/

Pentru cel de Xbox 360, ti-a pus colegul mai sus.
La 360, nu gasesti aparte adaptorul decat pe OLX, din an in paste. La cel de One, se poate comanda direct de la Microsoft, dar pretul nu-i mic.

Varianta mai ieftina ar fi SH sau merge si 710-le Logitech, vad ca are driver de W10:
http://support.logit...d-f710#download

Totusi, n-as da feeling-ul oferit de alea de Xbox pentru cel de pe Logitech.
E strict parere personala, dar mi se par geniale cele de Xbox, in special cel de One.

Edited by georgik12, 28 June 2016 - 22:07.


#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am Logitech F710. Il folosesc pe W8.1. Nu inteleg de ce nu ar merge pe 10, din moment ce eu si acum, folosesc divere-le default ale Windows-ului. Daca te avantajeaza, poti instala, manual, driverul nativ din Win, dupa cum spuneam. Ca si calitate, rezistenta, tot ce vrei, acest gamepad este grozav. Il folosesc de cativa ani deja.

#8
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
ma intereseaza si pe mine sa iau unul:

as lua asa ceva ...... dar nu ma prind...are si cablu USB? sau cum se incarca bateriile?
am gasit si asa ceva.... nu are adaptorul...dar are acel play&charge care nu prea ma prind ce face....

cautarile mele pe google sunt limitate si sunt 0 la console, controllere etc

#9
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,512
  • Înscris: 15.02.2011
Primul e cu baterii AA, al doilea cu acumulator ce se incarca pe USB, in timp ce te joci cu el conectat pe fir.

#10
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postgeorgik12, on 29 iunie 2016 - 13:11, said:

Primul e cu baterii AA, al doilea cu acumulator ce se incarca pe USB, in timp ce te joci cu el conectat pe fir.

si as putea sa il iau pe primul si separat acumulatorul cu cablul sa inlocuiesc bateriile?
sau al doilea si separat adaptorul wireless?

pfff....ajunge la 400 lei un controller Posted Image

Edited by spe_ripper, 29 June 2016 - 13:28.


#11
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,512
  • Înscris: 15.02.2011
Cred ca da.
Sincer, daca distanta nu-i foarte mare, mai avantajos e ala cu fir. Lungimea cablului e de vreo 2.75m.

#12
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
teoretic da. inteleg ca la ala cu fir nu mai trebuie niciun un adaptor.
ma gandesc daca as sta pe canapea si m-as juca la tv, calculatorul e langa mine.....

#13
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,512
  • Înscris: 15.02.2011
Pai vezi? N-are sens atatia bani in plus.
Si eu am oscilat intre wireless si fir, dar ala cu fir a fost cu 100 lei mai ieftin aproape, ca am prins oferta la un Xbox 360 controller anul trecut.

#14
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.12.2006
Daca cumpar de pe olx acest controller de xbox din imagine (sigilat), contine tot ce trebuie si va merge wireless pe windows 10?

Attached File  xbox.jpg   91.36K   12 downloads

Edited by allah2, 29 June 2016 - 16:58.


#15
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,512
  • Înscris: 15.02.2011
Pare sa aiba si receiver-ul.

#16
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
inca o intrebare..... asta merge pe PC? la compatibilitate scrie doar Xbox, spre deosebire de cel de la PcG care e si mai scump....nu imi dau nici seama daca e acelasi produs....daca ii intreb direct pe ei os a imi zica ca e ce scrie acolo.

#17
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ca sa mearga la PC wireless iti trebuie un adaptor special pe usb. iar in poze nu apare nimic, de scris nu scrie nimic. ai doar cablu de incarcare + baterie(asta e chestia aia neagra dreptunghiulara din poze) + controllerul

asadar nu il poti conecta la pc.

#18
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
pai ideea era daca merge la pc prin cablul usb cu care vine....cum e la cel de pe PcG


dar in articolul asta inteleg ca orice e posibil :)

Edited by spe_ripper, 30 June 2016 - 10:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate