Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Casa in munte

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
am vazut pe yutub o lista cu casi ciudate si unele erau construite in munti,,

si mi s-a parut interesant. oare nu ar aduce tipul asta de casa cele mai multe avantaje?

costuri mici daca nu trebuie platit muntele pt ca casa la rosu inseamna doar o gaura in munte care poti sa o faci chiar si cu un rotopercutor. nu trebuie fundatie, stalpi etc.
rezistena fff mare la orice pana si la atac extraterestru:))
izolatie aproape perfecta.

credeti ca ar fi posibil de construit un ansamblu de astfel de casi/gauri intr-un munte? adica dpdv tehnic. exista impedimente? poate ceda muntele?


[ http://thecontaminated.com/wp-content/uploads/2009/09/cave-house-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

asta e facuta intr-o piatra,, principiul e acelasi

[ http://matadornetwork.com/wp-content/uploads/2011/05/20100917-stonehouse.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Io nu stiu unde ai vazut tu izolatia acolo,ai masa termica care e  cu totul altceva,dar pana incalzesti peretii te apuca batranetea,de asemenea e posibil sa ai surprize cu infiltratiile de apa care pot fi greu de controlat.

Daca te aflii intr-o tara calda cum ar fi Grecia e o idee buna,altfel nu prea.

#3
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 19.06.2016
Initiator/are, si tie ti-e lene cand esti pe mobil? Cam dai de banuit....

#4
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
o telecomanda, doua...casi

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
mai treci pe la scoala si mai invata ceva gramatica, ca e de rau

chiar ma intreb, de ce oare se chinuie astia cu atatea masinarii sa faca tot felul de tunele, cand o rotopercutoare la 100 de lei face toata treaba.

rezistenta foarte mare la orice? ia spune cu voce tare, te mai crezi pe urma? ai auzit de ce s-a intamplat pe himalaya? asa este, o rezistenta ca nicaieri.

izolatie perfecta? unde? cu cine? cu spatele muntelui?

#6
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"credeti ca ar fi posibil de construit un ansamblu de astfel de casi/gauri intr-un munte? adica dpdv tehnic."
Daca s-a putut pe la anul 1200 se poate si azi...http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/cele-mai-frumoase-locuri-construite-stanci
Se ia de mana un geolog pentru un studiu geofizic si stai linistit , cauti o echipa de minieri din bazinul Motru Rovinari si in citeva luni ai sala de sport si bazin olimpic , au si artificier autorizat asa ca nu conteaza daca e calcar sau cuarto -feldspatice .
Atentie insa : roca este rece, intr-o galerie de exemplu iarna vara ai 5 grade celsius indiferent ca afara sunt 40 cu plus sau cu minus , inertia de incalzire ziduri este enorma, incalzesti doar local , aerul, reumatismul este in floare .

Edited by xilo, 28 June 2016 - 20:50.


#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
sunt atat de usor de izolat termic acele "casi", de ajungi sa stai ca intr-o sauna. oare de asta e asa de "cald" cand intri intr-o pestera? din cauza izolatiei perfecte?

#8
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Si de unde iti cumperi propriul munte?

 andutza15, on 28 iunie 2016 - 20:37, said:

casa la rosu inseamna doar o gaura in munte care poti sa o faci chiar si cu un rotopercutor.

Vedea-te-as cioplind cateva sute de metri cubi de stanca cu "rotopercutorul".

Edited by alexx1402, 28 June 2016 - 20:54.


#9
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 alexx1402, on 28 iunie 2016 - 20:51, said:

Si de unde iti cumperi propriul munte?

Se dă gratis, dacă-și face omu' „căși”. :D

#10
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
ce s-a intamplat pe himalaya?

 Lup_Victor, on 28 iunie 2016 - 20:46, said:

Io nu stiu unde ai vazut tu izolatia acolo,ai masa termica care e  cu totul altceva,dar pana incalzesti peretii te apuca batranetea,de asemenea e posibil sa ai surprize cu infiltratiile de apa care pot fi greu de controlat.

Daca te aflii intr-o tara calda cum ar fi Grecia e o idee buna,altfel nu prea.

pt infiltratii izolezi gaura cu beton hidroizolant
si peste pui caramida pt o inertie termica mai buna

care va legati de gramatica mea puteti sa stiti ca e corect si case si casi uitati-va in dictionar

#11
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 andutza15, on 28 iunie 2016 - 21:25, said:


care va legati de gramatica mea puteti sa stiti ca e corect si case si casi uitati-va in dictionar
Mai bine uita-te tu.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Nu va mai luati de gramatica ei cu casile, e oama pesterilor :)

#13
smsr

smsr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.12.2013
Am fost cu munca intr-o vila din Monte Carlo, sapata in munte(probabil la propriu cu bormasina, ca altfel nu vad cum), absolut superba. Avea omul o fereastra de 3 m latime, cu ax rotativ pe mijloc iar deasupra casei o uriasa terasa cu vedere spre mare. Era situata la vreo 20 m de plaja, la o inaltime de vreo 10-15 m deasupra nivelului apei. Cred c-am intrat cam mult in detalii..eh..amintiri despre o constructie ce mi-a placut mult.

#14
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
o casa de 100mp are un  volum de 260-270 mc asta inseamna vreo 11-12 camioane de moluz, sa spargi cu un rotopercutor cantitatea asta este munca sisifica, probabil ca daca incepi cand termini armata, pana la pensio ai casa gata, nu mai vb de hidroizolatii, sistem de ventilatie si restul de utilitati.

#15
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/eb/d0/04/ebd00433034c85081247b62a2d4cac08.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poate vrea să-și construiască casa într-un loc deja scobit. Cum ar fi Skull Rock - Australia.

Am o dilemă, dacă pluralul e căși, singularul e cașă?

#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
nu, doar ca aia va fi sala lui de concerte, are sonorizare buna

de pestera

#17
smsr

smsr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 05.12.2013
Cu niste utilaje profesionale de sapat/taiat in piatra cred ca e gata in 6-9 luni. Si casa era pe doua nivele. Din ochi, avea 350-450 mc de piatra de scos de acolo.

#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
imposibil. initiatorul scoate cu rotopercutorul in jumate din timpul estimat de tine. tu nu stii ce rotopercutor are el

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate