Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Avantaje,dezavantaje case tip terasa

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
As vrea sa stiu ce parere aveti de aceste tipuri de case.Avantaje,dezavantaje mai ales pentru clima din Romania.

Attached Files


Edited by ZIGZAG20, 28 June 2016 - 20:20.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005
in poza a doua, ala este parchet?

Edited by MarianG, 28 June 2016 - 20:27.


#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
Daca terasa este cu incalzire, te doare la basca cand este zapada sau gheata!Posted Image

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005
Pai bine frate, dar apa aia unde se scurge ?

#5
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Din ce am citit pe aici,o terasa costa mai mult si e mai dificil de adus la acelasi nivel de etanseitate ca un acoperis in V de exemplu,de asemenea esti fortat sa mergi pe structuri ale acoperisului mai rezistente(de obicei beton) neputand folosii lemnul,per total costa mai mult tipul asta de acoperis.

Era sa uit,nu mai ai pod unde sa pui slanina afumata :D

#6
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Avind in vedere materialele de termo si hidroizolatie moderne totul tine de design, de cum iti place , altceva nu exista.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,823
  • Înscris: 06.01.2008

 MarianG, on 28 iunie 2016 - 20:26, said:

in poza a doua, ala este parchet?
Nu, e deck.

 MarianG, on 28 iunie 2016 - 20:40, said:

Pai bine frate, dar apa aia unde se scurge ?
In scurgere. Care poate fi aparenta sau ingropata (daca e pe fatada) sau amplasata intr-o ghena ce trece prin interiorul cladirii.

 ZIGZAG20, on 28 iunie 2016 - 20:17, said:

As vrea sa stiu ce parere aveti de aceste tipuri de case.Avantaje,dezavantaje mai ales pentru clima din Romania.
Avantaje:
- castigi un spatiu care il poti folosi cu adevarat (asta desigur, daca nu esti un "hoarder", caz in care un acoperis tip sarpanta e mai bun)
- ai casa mai protejata pe timp de furtuna (nu mai ai ce acoperis sa-ti zboare de pe casa in caz de mini-uragan si nici ce invelitoare sa-ti fie ciuruita de grindina de 8-10cm diametru)
- poti face usor plaja vara

Dezavantaje:
- nu mai poti afuma bucata de slana in pod Posted Image
- implica niste costuri putin mai mari decat un acoperis tip sarpanta
- daca nu e executat de oameni priceputi (in special la etapele de termoizolatie si hidroizolatie) vei avea vesnic probleme cu el.

Edited by Hider141, 28 June 2016 - 21:22.


#8
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,306
  • Înscris: 29.05.2004
cum e aia "case tip terasa" ?   din ce vad sunt niste case care au si ele niste terase....ceva normal...

ce facem acum, nu ne mai place ca ne numin Nichifor si ne prezentam : Niky4  ??

#9
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 Lup_Victor, on 28 iunie 2016 - 20:42, said:

Din ce am citit pe aici,o terasa costa mai mult si e mai dificil de adus la acelasi nivel de etanseitate ca un acoperis in V de exemplu,de asemenea esti fortat sa mergi pe structuri ale acoperisului mai rezistente(de obicei beton) neputand folosii lemnul,per total costa mai mult tipul asta de acoperis.

Era sa uit,nu mai ai pod unde sa pui slanina afumata :D
Lasati slanina :lol: dpdv al costului voi cum ati face?

#10
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 01.10.2004
Acoperisurilor de genul asta le zice mediteraneene, si se fac in zone unde greu se ajunge la temperaturi negative. Iar unde este mai deal-munte (Grecia, Italia etc.), acoperisurile se fac cu tigla, in 2 ape. La casa/vila in Romania nu as (mai) face un asa acoperis, este costisitor de intretinut (sunt patit). La cladiri de birouri se practica, dar vad saptamanal blocuri zise comuniste cu acoperisuri tip sarpanta, facute ulterior. Plus ca zilele astea am fost in Pipera la cladirea FEPER, iar la ultimul etaj tavanul (din rigips) avea zone cu infiltratii.

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,823
  • Înscris: 06.01.2008

 ZIGZAG20, on 28 iunie 2016 - 21:38, said:

Lasati slanina Posted Image dpdv al costului voi cum ati face?
Pai dpdv al costului eu as alege (evident) acoperis tip sarpanta.

 claudiu1, on 28 iunie 2016 - 21:44, said:

Acoperisurilor de genul asta le zice mediteraneene, si se fac in zone unde greu se ajunge la temperaturi negative...
Daca era vorba doar de asa ceva atunci nu mai existau solutii de acoperisuri terasa cu termoizolatie, destinate zonelor unde temperaturile coboara iarna sub 0 grade.
Problema nu e ca asemenea acoperisuri nu se preteaza la zone reci sau cu precipitatii. Problema e ca in Romania orice țărănoi ajuns mare constructor dupa 2 ani de carat roabe pe santiere din Spania se pune sa construiasca in Romania, si evident habar n-are cum se rezolva corect izolarea la un astfel de acoperis.
Iar pe urma te baga pe tine de vina, fiindca ai facut x sau y.

Edited by Hider141, 28 June 2016 - 21:50.


#12
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Ideea e ca pe aici iarna coboara chiar si pana la -20 .Ca si design imi place,dar cum ziceti voi ca nu  merita  ...

Edited by ZIGZAG20, 28 June 2016 - 23:26.


#13
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,031
  • Înscris: 16.10.2007

 claudiu1, on 28 iunie 2016 - 21:44, said:

La casa/vila in Romania nu as (mai) face un asa acoperis, este costisitor de intretinut (sunt patit).
Ce experienta ai avut? probleme, costuri.

Presupun ca nu e greu de gasit o echipa care face numai asta, terase la blocuri.

Apoi, daca ai un proiect bun, ce e greu sa stai langa meseriasi si sa urmaresti sa respecte punct cu punct proiectul?

Eu as vede numai avantaje cu acest tip de casa (se pare ca nu e gluma cu schimbarile climatice, vijelii, piatra, etc.).

Acum, cam care ar fi raportul de cost fata de o sarpanta normala.

#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 ZIGZAG20, on 28 iunie 2016 - 20:17, said:

As vrea sa stiu ce parere aveti de aceste tipuri de case.Avantaje,dezavantaje mai ales pentru clima din Romania.
Acest tip de case se construiesc in Romania de aproape 100 de ani, imediat dupa ce a aparut prima in Utreht (intr-o amestecatura de stiluri Bauhaus, De Stjil, Cubism).
Ce are a face cu clima?!

#15
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,031
  • Înscris: 16.10.2007

 Quantum, on 29 iunie 2016 - 07:16, said:

Ce are a face cu clima?!
Probabil se face referire la cantitatea de precipitatii (zapada). 1mc zapada poate ajunge pana la cateva sute kg.
Dar se calculeaza planseul sa suporte, nu asta cred ca e problema.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006

 xmanyacs77, on 28 iunie 2016 - 20:30, said:

Daca terasa este cu incalzire, te doare la basca cand este zapada sau gheata!Posted Image

Casele de acest gen nu se construiesc in zonele cu zapada + gheata.
Ai vazut cumva in Canada sau Suedia,sau Finlanda sau...Siberia asa ceva?
Astea-s case unde sandalele sunt la ordinea zilei,nu bocancii.

#17
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,031
  • Înscris: 16.10.2007

 adisz, on 29 iunie 2016 - 08:37, said:

Astea-s case unde sandalele sunt la ordinea zilei,nu bocancii.
In Bucuresti toate blocurile sunt de tip terasa.
La un interval de timp se reface izotatia terasei (asta dupa ce se plang cei de la ultimul etaj ca le ploua in casa).
Iar cei de la ultimul etaj, iarna au frig in casa iar vara dorm pe jos (daca au aer conditionat, ii rupe la factura).
Cam asta e experienta mea de stat de 50 de ani la bloc.

Prin Oltenia, prin Ardeal am vazut ca locatarii au preferat sa puna sarpanta decat sa repare la cativa ani terasa.

Are cineva o astfel de casa? Cat l-a costat suplimentar? ce probleme are acum (daca are)?

#18
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,064
  • Înscris: 07.07.2006
Am eu, are 8 ani, n-am avut încă probleme cu infiltrații sau de vreun alt fel. Izolația arată ca în prima zi (nu e circulabilă, nu am pus gresie).
În schimb prevăd de la toamnă nevoia de a strînge frunzele, ca să nu se înfunde scurgerile (care sînt prin interior). Asta pentru că anul ăsta au ajuns primii copaci mai înalți decît casa. Probabil că, în timp, treaba asta o să devină o corvoadă.
Am făcut casa așa din motive estetice. Habar n-am dacă ar fi costat mai mult sau mai puțin cu șarpantă.
Urc de cîteva ori pe an să verific gurile de scurgere și sitele (parafrunzar le zice) care le protejează. După cîțiva ani le-am înlocuit, se rupseseră niște piciorușe, probabil afectate de soare, și le muta ușor vîntul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate