Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Iesirea Marii Britanii din UE, declansatorul xenofobiei in Europa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
308 replies to this topic

#1
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Si iata ca lucrurile care mocneau pana de curand, incep sa iasa la suprafata.

In Marea Britanie, Brexitul a declansat izbucnirea unor atacuri xenofobe la adresa strainilor, printre care si romanii.

http://www.digi24.ro...tacuri xenofobe


Quote


„Fiica mea mi-a spus că cineva a scris "Cară-te înapoi în România" pe perete în toaleta fetelor la şcoală”

La o farmacie în Bham, o femeie a strigat la o româncă "Stai sau nu la coadă? Străini nenorociţi!".” Scena a fost povestită de o tânără din Birmingham.

Polonezii s-au trezit cu mesaje de intimidare direct acasă sau pe maşini. „Gata cu paraziţii polonezi”

Am primit informaţii tulburătoare despre oameni opriţi pe stradă şi cărora li s-a spus: Ştiţi ce? Noi am votat să ieşim din UE, e timpul să plecaţi de aici”, spune Sayeeda Warsi, membră a Camerei Lorzilor


http://www.digi24.ro...e ma ajutau sa


Quote

Nu v-aţi dori să fiţi aici. La câteva ore după referendum, totul se pare că s-a întors. Am prieteni, să-i numim aşa, de zece ani, care mai aveau puţin şi mă ajutau să-mi fac valizele să plec.

Mi s-a spus de nenumărate ori să plec în Germania, Franţa, oriunde, chiar şi în România. Nu sunt dorită. Gândiţi-vă, fiind aici de 13 ani. Asta e casa mea acum. Votul de a ieşi din UE a mizat foarte mult pe ura mai mocnită a englezului către migranţi. La fiecare problemă, migranţii sunt de vină, cu toate că englezul de rând n-ar vrea să facă joburile pe care mulţi dintre noi le-am făcut sau le facem. Au vizat foarte mult pe această ură. În momentul în care s-a votat să iasă cu o marjă foarte mică, atunci li s-a dat mână liberă acestor persoane. Din păcate, rupturile sociale care se întâmplă acum sunt absolut şocante”, povesteşte Oana Gorcea.

Aceasta a povestit că a asistat personal doar la agresiuni verbale, dar că sunt şi colegi care au asistat la agresiuni fizice, mai ales către polonezi: „Dacă îi aud pe stradă îi împing, le spun să plece. Am avut vecini cu familii care au primit tot felul de "surprize" în cutia poştală. E o atmosferă pe care nu m-am gândit niciodată că o s-o resimt sau o s-o resimţim în Marea Britanie”.

Situatia era oricum incarcata de valul de migratori africani si asiatici, nativii tarilor vest-europene simt ca e un moment bun sa dea de pamant cu idealul european de libera circulatie si egalitate de sanse.


In Olanda, Italia, Spania formatiunile politice conservatoare pregatesc terenul pentru masuri similare celor din Regatul Unit.

E timpul sa-si faca bocceluta si romanii nostri, sa-i primim inapoi cu paine si sare?

Edited by Damascus77, 28 June 2016 - 19:54.


#2
radumiki

radumiki

    My AI Friend

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,602
  • Înscris: 13.10.2003
Este incredibil ce se intampla!
O intreaga lume s-a luptat cu Hitler si nazismul care a ucis milioane de nevinovati si iata ca (o parte) dintre popoarele care au luptat atunci impotriva nazismului au manifestari degradante, demne de spalatii pe creier nazisti.
Din punctul meu de vedere, oamenii cu un astfel de comportament sunt niste indivizi extrem de redusi, cu mari carente de educatie si de o rautate insuportabila.

Edited by radumiki, 28 June 2016 - 20:05.


#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Adauga si linkurile cu ce s-a intamplat astazi in Manchester.

Edit:

http://www.facebook....53328073762060/ (aici macar mamaie a avut un gram de demnitate sa-si ceara scuze, bause o berica in plus)
http://www.facebook....53852069876939/ (aici pare a fi vorba tot despre unul cu prea multa berica la bord)

Jeremy Corbin, George Osborne, Sadiq Khan si David Cameron sunt cam singurii care au condamnat atacurile din ultimele zile, de la Nigel Farage si Boris Johnson nu tin minte sa fi auzit ceva, regretabil ce se intampla acolo.

Edited by gumball3000, 28 June 2016 - 20:15.


#4
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,616
  • Înscris: 13.12.2006
ar cam fi timpul ca fiecare sa-si vada de penis lui. cel putin eu asa vad lucrurile. si nu, nu sunt rasist sau nationalist sau cu ochelari de cal.
fiecare tara cu cetatenii ei. s-a ajuns intr-o situatie de asa natura incat fiecare tara ar trebui sa-si vada de cetatenii ei si sa-si rearanjeze prioritatile.
cel putin in europa fiecare tara ar trebui lasata sa se descurce cu cetatenii ei, sa-si reconstruiasca brand-ul de tara si se se afirme independent. va trebui sa revenim la regiuni nationale ca sa vedem fiecare cat de prosti suntem si cat de bine ne descurcam singuri.
apoi cand spania va fi impartita in cateva regiuni, cand marea britanie va fi doar o insula cu 5 state diferite, cand romania va avea 4 state diferite pe teritoriul ei, etc...si fiecare astfel de "regiune" va vedea ca e apa de ploaie singura vom avea o tranzitie catre statele unite ale europei. doar atingand fundul vom putea deveni mai buni, mai uniti. pana atunci...las ca merge si-asa

#5
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 radumiki, on 28 iunie 2016 - 20:05, said:

Este incredibil ce se intampla!
O intreaga lume s-a luptat cu Hitler si nazismul care a ucis milioane de nevinovati si iata ca (o parte) dintre popoarele care au luptat atunci impotriva nazismului au manifestari degradante, demne de spalatii pe creier nazisti.
Din punctul meu de vedere, oamenii cu un astfel de comportament sunt niste indivizi extrem de redusi, cu mari carente de educatie si de o rautate insuportabila.
politica asta a fost semanata ,cultivata si intretinuta de catre mainstream media.
de cand conflictul cu Rusia/Ucraina, rusii au fost bataia de joc, in toata media si in presa.[a se vedea si pe la noi prin presa, articole zilnice care apar intretinand aceasta rusofobie venita din afara]
acum, GB culege doar roadele politicii duse.

#6
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Nu xenofobia a provocat Brexitul?

Este o impotenta intelectuala sa te opui globalizarii, cu bune si rele.
Uite cit de educati englezeste sint englezii...

#7
radumiki

radumiki

    My AI Friend

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,602
  • Înscris: 13.10.2003
Din pacate si pe forumul nostru sunt colegi care au o atitudine rasista sau xenofoba. Astazi un coleg scria referindu-se la oamenii de culoare ,,ciori'', tiganii sunt cei mai detestati, multi oameni daca  nu ar fi legile atat de aspre cred ca ar iesi la vanatoare de tigani. Mai apar in discutie refugiatii musulmani, ungurii, evreii si rusii (de care ne e frica Posted Image ).
Cu toate astea suferim in orgoliul nostru national cand romanii sunt tratati urat, in mod nemeritat, pe alte meleaguri.
E o tema de reflexie ptr. multi.Posted Image

Edited by radumiki, 28 June 2016 - 20:12.


#8
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 31.08.2011
Sa stea acasa si sa sape pamantul langa ceaonul cu mamaliga...

Tinerimea  acum vrea sa fumeze iarba si sa imparta pliante prin cartierele lorzilor...

#9
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Mai, eu ma pun putin in pielea localnicilor.

Nici eu n-as vrea sa vina niste unii de peste tot din lumea asta, sa-mi ia jobul, locul copilului meu de la facultate, sa ia ajutoare sociale din impozitele platite de mine, sa-i vad ca ajung si in functii, sa mai aud si muezinul jelind la 5 dimineata

#10
Skeptik

Skeptik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 12.05.2016

 Damascus77, on 28 iunie 2016 - 20:12, said:

Mai, eu ma pun putin in pielea localnicilor.

Nici eu n-as vrea sa vina niste unii de peste tot din lumea asta, sa-mi ia jobul, locul copilului meu de la facultate, sa ia ajutoare sociale din impozitele platite de mine, sa-i vad ca ajung si in functii, sa mai aud si muezinul jelind la 5 dimineata
Ai tu vreun merit ca te-ai nascut intr-o tara si nu in alta?

#11
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
stati ca inca nu a iesit uk din ue.
cand va iesi se va lasa cu impingere de la spate a migrantilor catre tarmul oceanului.

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Damascus77, on 28 iunie 2016 - 20:12, said:

Mai, eu ma pun putin in pielea localnicilor.

Nici eu n-as vrea sa vina niste unii de peste tot din lumea asta, sa-mi ia jobul, locul copilului meu de la facultate, sa ia ajutoare sociale din impozitele platite de mine, sa-i vad ca ajung si in functii, sa mai aud si muezinul jelind la 5 dimineata

Si imigrantilor tare mult le place sa-i stearga la fund, si sa le plateasca toate contributiile sociale din banii lor, sa le tina in carca sistemul de sanatate samd.

Citeste aici ca sa intelegi, ca nu EU si imigrantii au creat starea aceasta, problema era deja acolo, in interior, doar ca la fel ca si la noi, guvernantii au preferat sa inchida ochii:

Quote

As recent research from University College London shows, European migrants are not a drain on Britain’s finances; what is more, they actually pay in more in taxes than they take out in state benefits. That contribution – valued at £2bn a year – is helping to fuel Britain’s economic growth.
Their studies also explode the myth that they are all Polish plumbers undercutting honest British workmen.
More than 60% of new migrants from western and southern Europe, who account for 900,000 of the 2 million who work here, are now university graduates. For eastern Europeans, 25% are graduates – similar to the proportion in the UK-born workforce.
And no, they are not all working as baristas in coffee shops. Britain is managing to attract the highest number of university-educated migrants of any country in the EU year after year to work in the financial, technology and media industries.
It is against this background that the summit debate about EU migrants and benefits needs to be judged.
The latest figures show that while there are 2 million EU citizens working in the UK, there were a further 91,700 – or 4.5% – who were claiming out-of-work benefits last summer. A further 317,000 of the 2 million – around 15% – were claiming tax credits, underlining that the overwhelming majority are not in the lowest paid jobs.
So what impact will the “emergency brake” of restricting access to in-work benefits for the first two to four years actually have? Nobody has any conclusive figures to know how many EU migrants claim benefits in their first four years in the UK. But there now appears to be some agreement that Britain is such a powerful “jobs factory” that it is the prospect of a job rather than claiming benefits that is attracting them.
Mass EU migration into Britain is actually good news for UK economy


Quote

Marea Britanie este de fapt victima propriului succes. După 1990 dezvoltarea puternică a Londrei în ceea ce este astăzi inima financiară a Uniunii Europene a dus la atragerea unor uriaşe fluxuri de capital. În timp, aceste fluxuri de capital împreună cu nevoia de tehnologie a pieţelor financiare, cu piaţa liberă şi cu libertatea circulaţiei forţei de muncă ale Uniunii Europene, nu ale Marii Britanii, au condus la o puternică dezvoltare economică a ţării, o dezvoltare orientată în primul rând pe tehnologie şi servicii. O astfel de creștere se vede în primul rând în nivelul de trai. Rezultatul ei a fost o creştere naturală a nivelului mediu al salariilor, propagată în decurs de 25 de ani spre toată piaţa muncii din Marea Britanie.
Acestea au fost în fapt beneficiile directe ale apartenenţei la Uniunea Europeană, numai că ele au avut un preţ. Căci pe deoparte, creşterea nivelului mediu al salariilor a crescut implicit şi costul vieţii, reflectat direct în preţul locuinţelor şi al chiriilor. Apoi dezvoltarea a creat un mare număr de locuri de muncă tot mai înalt calificate, mult peste ceea ce putea susţine piaţa muncii din Marea Britanie. Consecinţa directă a fost atragerea unui puternic val de imigraţie calificată, venită tocmai pentru a suplimenta oferta insuficientă de pe piaţă. Iar aceasta a amplificat presiunea deja existentă de pe piaţa imobiliară la valori aproape de neînţeles.
Londra, a doua zi după… Și 40 de ani înainte de Brexit

Edited by gumball3000, 28 June 2016 - 20:24.


#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009

Quote

La o farmacie în Bham, o femeie a strigat la o româncă "Stai sau nu la coadă? Străini nenorociţi!".” Scena a fost povestită de o tânără din Birmingham.


Mi se pare normal s-o puna sa stea la coada.

Comportamentul asta nu e ok.

#14
bankrupt

bankrupt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 05.10.2015

 Damascus77, on 28 iunie 2016 - 20:12, said:

Mai, eu ma pun putin in pielea localnicilor.

Nici eu n-as vrea sa vina niste unii de peste tot din lumea asta, sa-mi ia jobul, locul copilului meu de la facultate, sa ia ajutoare sociale din impozitele platite de mine, sa-i vad ca ajung si in functii, sa mai aud si muezinul jelind la 5 dimineata

Te pui degeaba, ca nu prea intelegi.

Romanii sau est-europenii nu au locuri speciale la facultatile britanice si nu le fura de la autohtoni. Din contra, sunt pe bani si pe aptitudini. Joburile se dau pe considerente de competitivitate, nu nationalitate, odata ce piata e deschisa. Daca vor sa iasa, alegerea lor. Sunt o multime de britanici care s-au remarcat si castiga mult mai bine in alte tari decat minunatul uk. Sa le faca si lor chemarea la nava muma...

Ce sa mai zic de asistatii social. Care intamplator sunt preponderent englezi si alti conlocuitori din imperiu.

-

Eu sunt pentru imigratie controlata.

Edited by bankrupt, 28 June 2016 - 20:35.


#15
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Iese si UE din UK? Posted Image

Edited by barbu78, 28 June 2016 - 20:25.


#16
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,616
  • Înscris: 13.12.2006

 Damascus77, on 28 iunie 2016 - 20:12, said:

Mai, eu ma pun putin in pielea localnicilor.

Nici eu n-as vrea sa vina niste unii de peste tot din lumea asta, sa-mi ia jobul, locul copilului meu de la facultate, sa ia ajutoare sociale din impozitele platite de mine, sa-i vad ca ajung si in functii, sa mai aud si muezinul jelind la 5 dimineata
nu esti legat de glie...ai posibilitatea sa te misti liber oriunde in lume. daca esti asa de bun si smecher lupta pentru locul ala de munca. daca copilul tau e destul de inteligent pot sa vina si 1 miliard de chinezi ca tot nu-i vor lua "locul" lui din facultate.

din momentul in care statele au intrat in UE si-au asumat cu responsabilitate tot ce inseamna asta. problema e ca UE e construita pe principiul "eu sunt fondator am mai multe drepturi ca tine" sau "eu sunt mai smecher ca am productie mare si am mai multe drepturi". nu, e gresit...ar trebui sa tindem toti spre egalitate, egalitate de sanse ca dup-aia "selectia naturala" va face restul.

o alta problema e ca UE nu s-a mobilizat in grecia pentru a stopa migratia. pai da-o dracu de treaba, cand vezi ca milioane de oameni sunt pregatiti pentru a te lua cu asalt iei sute de mii de militari din toate tarile componente si ii comasezi in grecia la frontiera. pe apa pui cateva zeci de nave de razboi si nu mai trece nici rechinu pe langa tine. apoi cand pui stavila puhoaielor  ajuti cat poti si cat te pricepi ca acei oameni sa se intoarca in tara lor. sau daca te crezi mare si tare UE ii iei pe toti si ii integrezi...dar din pacate asta inseamna ca in prealabil toate statele membre UE sa fie integrate pe deplin in UE si sa accepte ca in covasna pot fi vecini un ungur un musulman un turc si un spaniol.

#17
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Strainii au nevoie de forta de munca ieftina, cum e cea a imigrantilor, mai ales cei nelegali!

#18
joabaru

joabaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.08.2006

 Damascus77, on 28 iunie 2016 - 20:12, said:

Mai, eu ma pun putin in pielea localnicilor.

Nici eu n-as vrea sa vina niste unii de peste tot din lumea asta, sa-mi ia jobul, locul copilului meu de la facultate, sa ia ajutoare sociale din impozitele platite de mine, sa-i vad ca ajung si in functii, sa mai aud si muezinul jelind la 5 dimineata

Pai pune-te in pielea lor,dar macar sa stii in pielea cui te pui...Care job sa ti-l ia,ca vecinii mei englezi nu au muncit in viata lor,de cand se stiu stau pe ajutor social,iar casa o au de la consiliu...te-ai prins ca fondurile pentru ei vin de la ....emigranti.. Copilul lui  la facultate...frate de pe ce lume vii,copilul lui e cu drogu in vena de mic,ala nu ajunge nici la liceu.
Ajung emigrantii in functii? Pai cineva trebuie sa ajunga,restul nu ajung decat pana la pub sau sa-si ridice socialul.
Eu am aproape doua decenii de UK,stiu ce vorbesc,astia nu mai stiu cum sa o dea cotita...e vai de ei daca ies din UE. Unde stau eu ,in Luton,crede-ma ca nu vine nimeni sa se ia de emigranti,pentru ca in secunda urmatoare ar fi linsat...Eu stau in zona unde se spune ca majoritari sunt musulmanii dar nu am auzit muezinul sa jeleasca la nici o ora...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate