Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Ce limbaje de programare recomandati ? Ce se cere pe piata ?

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#1
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014
Am mai lucrat sporadic prin diferite medii de lucru, ba baze de date gen VisualFoxPro, Acces, ceva notiuni SQL, ba pagini web ceva HTML, un pic de CSS ceva wordpress dar nimic serios, profesionist. Ideea e ca ceva notiuni de programare am.
Nu stica uneori sa-ti mai rotunjesti veniturile dintro colaborare ceva cu vreo firma de programare sau chiar sa .....
Ce sa mai.
Trecem direct la subiect: ce se cere pe piata actualmente ? Ce limbaje de programare se recomanda a se studia ?
Ce recomandati si ce documentatie pot gasi ?

#2
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Python, Java, C, C#, Javascript . Desigur, daca cunosti un limbaj de programare foarte bine, ca sintaxa,  nu-ti aduce decat un job la nivel entry. Sunt mult mai multe chestii de stiut decat limbajul. Eu iti recomand sa inveti cat mai multe ca nu strica si e destul de simplu dupa ce inveti un limbaj sa inveti altul. Poti sa inveti un limbaj pe luna lejer :) daca ai experienta.

Edited by andy1992, 28 June 2016 - 18:19.


#3
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
c++ nu se mai foloseste/cauta ?

#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,519
  • Înscris: 06.03.2016
Recomand C++ in combinatie cu Python.
Si putin C# nu strica..
dar java script..

#5
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 13.08.2015
Clojure, ClojureScript, in voga afara, la noi subtire.

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 kolok, on 28 iunie 2016 - 18:13, said:

Ce limbaje de programare recomandati ? Ce se cere pe piata ?
Cel mai smecher e sa nu depinzi de limbaj, sa poti invata orice limbaj in cateva saptamani.

Ca sa faci asta, trebuie sa iti insusesti cateva paradigme de programare, si notiuni de limbaje formale nu ar strica.

Un programator stie cel putin 3 limbaje de programare. Nu e ceva iesit din comun ca un astfel de programator sa invete orice alt limbaj in 2-3 saptamani.

Pentru sanatate mentala recomand https://www.rust-lang.org/ si https://www.haskell.org/

Edited by OriginalCopy, 28 June 2016 - 19:12.


#7
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 Petrecristi, on 28 iunie 2016 - 18:20, said:

c++ nu se mai foloseste/cauta ?
C++ se foloseste pe scara larga, insa nu e genul de limbaj pe care sa-l inveti intr-o doara, cand ai tu chef. Daca esti serios, go for it.

Incepe prin a oferi niste informatii de bun simt, cum ar fi:
- cat timp vrei sa dedici acestui lucru
- in ce domenii vrei sa activezi

#8
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Am dat un raspuns mai pe larg aici.

http://forum.softped...4#entry19405383

#9
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
E plin de genii pe aici. Un limbaj se invata in 2-3 saptamani ? In visele voastre erotice Eu folosesc JAVA de 16 ani dar si acum mai invat Daca vrei sa te angajezi in Romania recomand C#, Java, PHP  La fel si in Europa in buna masura Daca vrei sa fii freelancer, cu clienti predominant de afara, in special USA, Australia, recomand Ruby + ROR sau Python + Django Alternativ, PHP + Laravel + Wordpress , dar banii sunt mult mai putini - in schimb o gramada de clienti Dar trebuie sa fii as, nu asa, 2-3 saptamani

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 sceptic_schizo, on 28 iunie 2016 - 19:23, said:

E plin de genii pe aici. Un limbaj se invata in 2-3 saptamani ? In visele voastre erotice Eu folosesc JAVA de 16 ani dar si acum mai invat Daca vrei sa te angajezi in Romania recomand C#, Java, PHP  La fel si in Europa in buna masura Daca vrei sa fii freelancer, cu clienti predominant de afara, in special USA, Australia, recomand Ruby + ROR sau Python + Django Alternativ, PHP + Laravel + Wordpress , dar banii sunt mult mai putini - in schimb o gramada de clienti Dar trebuie sa fii as, nu asa, 2-3 saptamani
Limbajul e limbaj, bibliotecile sunt niste amarate de biblioteci.

Daca tie iti ia 16 ani sa inveti un limbaj simplist ca Java, si tot nu ai terminat, atunci ai o problema grava, draga schizo sceptic.

#11
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
sceptic_schizo tu nu intelegi diferenta dintre limbaj si framework la fel cum draculescu nu intelege dintre limbaj si sdk.

#12
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Asa-i , am probleme Ce te faci ca , de exemplu, in Java 8 au fost introduse lambda, cu repercusiuni majore asupra intregului SDK ? Iar cand vorbesc de Java , am in vedere intreg ecosistemul, inclusiv Tomcat , Spring, JavaFX etc Doar cu limbajul ca atare ce faci ?

Ca sa fie clar, omul a intrebat ce se cere pe piata, de unde se desprinde concluzia ca e interesat in fapt de tehnologii complete cu care poti sa faci proiecte comerciale, nu pur si simplu de limbaje

#13
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Poti incepe cu lectura cartilor lu' nenea ăla de inventă C-ul. Sunt free si cred ca se gasesc pe net.
Ca sa-ti faci o idee...

#14
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Nici un limbaj nu ,,se cere”. Paradigme oameni buni... paradigme.

,,Se cere” la piață de obicei: roșii, castraveți, morcovi. Limbajele ,,nu se cer”. ,,Se cer” aplicații, ,,se cer” funcționalități. Cum? E la latitudinea programatorului.

#15
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

 andy1992, on 28 iunie 2016 - 18:17, said:

Javascript .

decat javascript mai bine jquery + pluginuri

#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 cristirg, on 28 iunie 2016 - 19:54, said:

decat javascript mai bine jquery + pluginuri
Cu asta chiar ca ai dat cu ... in fasole.

 Rhesus, on 28 iunie 2016 - 19:50, said:

Nici un limbaj nu ,,se cere”. Paradigme oameni buni... paradigme.
Bineinteles.

 sceptic_schizo, on 28 iunie 2016 - 19:40, said:

Doar cu limbajul ca atare ce faci ?
Limbajul il folosesti indiferent de cerinte (in anumite limite, de exemplu nu vei folosi java pentru un shooter 3d  FPS).

Bibliotecile se schimba in functie de nevoi mai concrete ale proiectului sau chiar ale unei probleme in cadrul unui proiect. Limbajul mai putin.

Nu te angajeaza nimeni (in afara de stat) ca sa inveti biblioteci. Seful iti spune sa rezolvi problema X, si daca exista o biblioteca ce te va ajuta, te apuci sa o folosesti inca din secunda 2, nu sta competitia dupa tine sa o lalai cativa ani "pana inveti biblioteca" - fie ea si standard.

Daca vr-un angajator te angajeaza sau nu te angajeaza pentru ca stii sau nu stii o biblioteca, atunci acest lucru se intampla pentru ca angajatorul e dobitoc si nu gandeste in perspectiva, si nu pentru ca ai fi tu bun sau rau programator.

Un angajator sanatos la cap se uita la ce paradigme de programare cunosti, algoritmica, software design, si soft skills.

Limbajele sunt pe undeva pe locul 10, si bibliotecile pe la locurile 20. Si da, biblioteca standard a unui limbaj e tot o biblioteca.

Edited by OriginalCopy, 28 June 2016 - 20:13.


#17
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Țin să menționez pt. OriginalCopy că din păcate, incă în București, sunt companii relativ medii în care, șăful HaiTi te întreabă dacă ai lucrat cu bibilioteca X (nu că ar fi în rău asta, dar bifează pe hârtie - fie un minus, fie un cerculeț, etc.).

Din păcate, puține (foarte puține) interviuri sunt așa cum ne dorim noi, așa cum ar fi normal (unde normalitatea este în proporție de 100% ceea ce a spus colegul meu mai sus). Și nu, nu am nimerit eu firme fantomă.

Dacă știi să aburești incă ești pe plus față de un ,,mutos”.

Din nu știu câte companii, nu știu dacă pot număra pe degete câte m-au întrebat de paradigme de programare utilizate în programele(proiectele) mele/sau ce paradigme cunosc. La fel, nu știu câte companii m-au întrebat: ,,Cum te gândești că ar fi mai bine să .....” sau ,,Ce tool-uri ai folosi pentru ...”. Păcat...

Majoritatea sunt pe sistemul: Bă, știi Java? Bă, da știi bine așa-i? Asta e realitatea.

OnTopic. Dacă vrei să te formezi ok, urmează sfaturile noastre (atât ale mele ca începător, cât și ale colegilor mult mai avansați). Mai mult m-au ajutat ei decât anumite .... entități umane (ca să sune frumos).

Edited by Rhesus, 28 June 2016 - 20:43.


#18
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013
Deja se deviaza spre teoria chibritului. Omul n-a intrebat in cat timp se invata, si altele. CI a intrebat direct, ce se cere. Iar un coleg le-a zis bine, pentru Romania.
  • C#, pentru ca atat si RO, cat si mai pe larg, in Europa, se merge mult pe Microsoft, in special in mediul enterprise. Se plateste bine spre foarte bine
  • PHP, pentru ca majoritatea proiectelor in RO nu sunt cutting-edge, sunt legacy, scrise in PHP adesea. Se plateste decent.
  • Java, pentru ca e Java. Se plateste bine spre foarte bine.
Eu as mai adauga Javascript, care a `inghitit webul`.

 sceptic_schizo, on 28 iunie 2016 - 19:23, said:

Daca vrei sa te angajezi in Romania recomand C#, Java, PHP  

Edited by s-brody, 28 June 2016 - 21:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate