Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Tamponare usoara/ refuza asigurarea

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
oarnge1

oarnge1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.06.2016
Buna ziua,
Aseara am avut un incident cu masina. Am vrut sa intorc, am bagat in marsalier, vizibilitatea era redusa, nu m-am asigurat corespunzator si am atins masina ce venea din spatele meu. Mi-am recunoscut vina, am evaluat daunele:farul putin zgariat si 3 picaturi de vopsea sarite de pe bara. Am scos asigurarea sa i-o dau, mi-a spus ca nu o vrea. Sa-i dau un numar de telefon si vorbim a doua zi.

Astazi m-a sunat sa-mi spuna ca s-a uitat mai bine pe lumina si de fapt farul este spart si trebuie sa-l schimbe + bara de vopsit si sa-i dau 400-500 de lei sa si le faca. I-am propus din nou sa-i dau asigurarea, refuza pe motiv ca dureaza prea mult si ca prefera sa o repare singur.

Intrebarea este ce as putea sa fac in aceasta situatie? Nu vreau sa-i dau aceasta suma, deoarece mi se pare prea mult pentru dauna provocata. Daca refuza asigurarea si eu nu vreau sa ii dau suma ceruta, stie cineva care sunt implicatiile?

Multumesc mult!
Toate cele bune.

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014
Mergi la politie, declari accidentul si sa vezi cum o sa te caute el pe tine sa-i dai asigurarea :lol:.

#3
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 09.01.2015
Te duci la politie si declari accidentul.

#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,145
  • Înscris: 28.06.2005
Nu-i da tu bani.
Poate cere de la asigurator să-i dea bani pentru reparații în regie proprie.
Mai degrabă mergi la poliție și declari accidentul (chiar dacă tu ești vinovat) decât să-i dai bani.
Nu lăsa să treacă 24 de ore de la accident până la declarație.
Dacă el nu are asigurare?
Sau carnet?

Edited by sfantu.dracu, 28 June 2016 - 18:06.


#5
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005
mergi la politie si declara ccidentul, ai 24 de ore de la producere...

#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014
E ceva putred la mijloc de tot insista cu banii. Nu m-ar mira ca individul sa nu aiva nici itp valabil si atunci se schimba datele problemei.

#7
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,350
  • Înscris: 12.09.2005
Pe de alta parte daca dai asigurarea ai 4 puncte malus, adica urmatorul RCA va fi mai mare si abia peste 2 ani fara accidente vei ajunge la zi.
La politie te mai alegi si cu ceva amenda.
Nu stiu daca exista amiabila cu plata cash facuta de cel vinovat.

Edited by dicdobre, 28 June 2016 - 18:19.


#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
decat sa sa traga ca un catar pe urma, mai bine merge legal si termina tot balciul.

cu 400 azi, 200 maine ca a mai gasit si un surub ruginit, inca o suta pe urma ca si becul s-a ars pe parte opusa, o sa mulga banii.

ca este sau nu cu acte in regula, nu te priveste, ba chiar poate asa vede si el ce inseamna cocalarismul de a merge fara acte in regula, pe principiu ca el e mai smecher decat restul si nu plateste nimic.

#9
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 05.06.2006

View Postdicdobre, on 28 iunie 2016 - 18:14, said:

Pe de alta parte daca dai asigurarea ai 4 puncte malus, adica urmatorul RCA va fi mai mare si abia peste 2 ani fara accidente vei ajunge la zi.
Oricum nu va fi mai mare cu 400-500 de lei cat i-a cerut accidentatul.

#10
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,608
  • Înscris: 01.10.2002
Incearca sa mulga bani de pe tine. Mergi si declara accidentul. Cresterea RCA va fi probabil mai mica decat banii pe care ti-i cere. Nu se da asigurarea pur si simplu ci se completeaza formularul de intelegere amiabila la momentul accidentului, in dublu exemplar, semnate de amandoi. La politie, in caz ca ai depasit cele 24 de ore deja, explica situatia (ca initial pagubitul a dorit intelegere amiabila fara implicarea politiei) si faptul ca ai venit pentru ca incearca sa te santajeze. Probabil ca scapi de amenda si vor fi interesati sa-l amendeze pe el pentru ca le-a dat de lucru.Posted Image

Edited by Wotan, 28 June 2016 - 19:01.


#11
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

View PostSerafim606, on 28 iunie 2016 - 18:07, said:

E ceva putred la mijloc de tot insista cu banii. Nu m-ar mira ca individul sa nu aiva nici itp valabil si atunci se schimba datele problemei.

si cu ce se schima datele problemei daca se face amiabila iar cel pagubit nu are ITP valabil?

#12
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Fara ITP valabil, n-ai voie sa iesi pe drumurile publice, situatia problemei se schimba in foarte rau pentru pagubit, nu intru in detalii ca-s prea multe ..!

Edited by arisel, 28 June 2016 - 19:50.


#13
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

View Postarisel, on 28 iunie 2016 - 19:49, said:

Fara ITP valabil, n-ai voie sa iesi pe drumurile publice, situatia se schimba in foarte rau pentru pagubit, nu intru in detalii ca-s prea multe ..!

Eu zic strict de despagubirea pe RCA prin amiabila . Cum se modifica despagubirea daca daca nu ai ITP? ca eu nu stiu. Intra te rog in detalii.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcstrifu, on 28 iunie 2016 - 19:50, said:

Eu zic strict de despagubirea pe RCA prin amiabila . Cum se modifica despagubirea daca daca nu ai ITP? ca eu nu stiu. Intra te rog in detalii.
Nu ai ITP nu primesti bani.

#15
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Exact,

Sunt companii de asigurare care se leaga de "amanuntul" acesta, ITP scazut, pentru a nu plati...
Si mai "plimba" si pagubitul prin Tribunale daca acesta insista...
Initiator, mergi la Politie si declara, accidentul, pana nu trec alea 24 de ore....

Edited by arisel, 28 June 2016 - 20:17.


#16
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,616
  • Înscris: 13.12.2006

View Postoarnge1, on 28 iunie 2016 - 17:59, said:


Intrebarea este ce as putea sa fac in aceasta situatie? Nu vreau sa-i dau aceasta suma, deoarece mi se pare prea mult pentru dauna provocata. Daca refuza asigurarea si eu nu vreau sa ii dau suma ceruta, stie cineva care sunt implicatiile?

cea mai mare prostie e sa nu te duci la politie in 24 ore de la accident. in primul rand ramai fara permis.
in al doilea rand...ce conteaza pentru tine? o suma de bani in plus la RCA sau linistea ta sufleteasca ca nu ai lasat un escroc sa-si faca damblaua?

in caz de accident soldat doar cu pagube materiale completati intelegerea amiabila si aveti grija sa scrieti pe ea data si ora la care s-a produs accidentul si data si ora la care a fost incheiata intelegerea amiabila. chiar daca aceste rubrici nu sunt prevazute pe foaie(nu stiu sigur daca sunt sau nu). apoi va intelegeti la bani sa la asigurare. o data incheiata intelegerea si semnata de ambele parti sunteti exonerati de declararea accidentului in 24 ore(atentie la mentionarea datei si orei incheierii intelegerii) si puteti decide daca va dati bani de reparatii sau va adresati RCA.


eu am incheiat intelegerea, am semnat-o amandoi si am stabilit ca fiecare sa mearga sa-si faca daunele deoarece am cazut de acord ca a fost culpa comuna. nu am anuntat politia nici in ziua de azi, asigurarile habar n-au ca am avut accident. daca celalalt se razgandeste vreodata am la indemana intelegerea amiabila datata si semnata de el. :)

#17
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

View Postpasilla, on 28 iunie 2016 - 20:04, said:


Nu ai ITP nu primesti bani.
Cu cata  fermitate!

As vrea sa imi gasiti in excluderile RCA lipsa ITP, deoarece EU nu stiu sa exists . Restul cu citez : exists companii ce nu platesc bla bla bla sunt doar presupuneri fara temei legal.

Bafta

#18
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Da cineva s-a pus si in pielea pagubitului? Da unu in tine si apoi ajungi sa te milogesti de firmele de asigurari sa ti-o repare! Eu am patit sa ma loveasca una cu asigurare la Astra.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate