Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Probleme City Insurance Dosar Dauna RCA - Sfaturi / Pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 10.04.2007
In data de 08.06.2016 am fost lovit de pe contrasens de un alt autovehicul , am convenit sa facem amiabila , iar a doua zi ne-am prezentat la sediul City Insurance - constatari daune.
Am completat tot ce era de completat , am prezentat si filmarea de pe camera de bord a masinii din momentul impactului , iar inspectorul a fost multumit , a fotografiat ambele masini si mi-a emis nota de constatare a avariilor.
Dupa aceasta procedura eu m-am prezentat la un service partener City Insurance , unde cei de acolo au facut o reconstatare verificand masina amanuntit.Au trimis reconstatarea celor de la City , insa ei au introdus dosarul intr-un proces de verificari suplimentare.

Procesul s-a terminat dupa aproximativ 2 saptamani si azi am primit raspuns in scris :
- culpa comuna

Problema e ca in dreptul meu este invocata o lege inexistenta in primul rand , iar in al doilea rand nu are legatura cu ce s-a intamplat.
Ce inseamna OUG 195/2010 , pentru ca eu am gasit doar OUG 195/2002.

Ce as putea eu sa fac mai departe ? ce sfaturi/pareri aveti ?

Mai jos aveti toata documentatia ca sa va faceti o idee.
Mie mi se pare cam bataie de joc ...

Va multumesc pentru timpul acordat!

Clip video incident : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rdo8VC6HWNA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Poze daune masina : http://postimg.org/gallery/2a23jnrcy/
Document constatare daune de catre inspector : https://s31.postimg....tare_avarii.png
Reconstatare Service : https://s31.postimg....econstatare.png
Scrisoare decizie culpa comuna : https://s32.postimg....h/scrisoare.jpg

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014
Fara nicio legatura cu asigurarea, dar ai si tu niste instincte de sofer de toata jena. Cum sa intri ma in el? Bagai o frana in podea fara sa mai tragi de volan si tot nu va ciocneati. El a gresit ca era pe contrasens. Tu te-ai dus pusca in el.....

#3
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,963
  • Înscris: 09.05.2009
Daca intra pe banda 1 nu trebuia nici macar frana sa puna! Dar nu mai are importanta acum!
@initiator Culpa comuna e probabil din cauza ca breteaua are cedeaza trecerea si se considera ca nu te-ai asigurat corespunzator! Au mai fost discutii pe aici despre genul asta de situatii, pentru ca legea spune ca trebuie sa cedezi trecerea tuturor celor care circula pe drumul prioritar!

Edited by DannyMC, 28 June 2016 - 17:29.


#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,145
  • Înscris: 28.06.2005
Trimite-le o scrisoare (eventual printr-un avocat) în care să-i faci atenți, elegant, că bat câmpii și că nu ești de acord cu informarea lor. Ca atare ceri despăgubiri în valoare de 100%. Nu uita să ceri număr de înregistrare.

OUG 195/2002 a fost actualizată ultima dată prin Legea 93/2016 - pentru modificarea art. 33 alin. (2) din OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, Monitorul Oficial 369/2016.

În plus:

CAPITOLUL V
Reguli de circulaţie
SECŢIUNEA a 2-a
Reguli pentru circulaţia vehiculelor
Art. 57
(1) La intersecţiile cu circulaţie nedirijată, conducătorul de vehicul este obligat să cedeze trecerea vehiculelor care vin din partea dreaptă, în condiţiile stabilite prin regulament.
(2) La intersecţiile cu circulaţie dirijată, conducătorul de vehicul este obligat să respecte semnificaţia indicatoarelor, culoarea semaforului sau indicaţiile ori semnalele poliţistului rutier.
(3) Pătrunderea unui vehicul într-o intersecţie este interzisă dacă prin aceasta se produce blocarea intersecţiei.
(4) În intersecţiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circulă în interiorul acestora au prioritate faţă de cele care urmează să pătrundă în intersecţie.

#5
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
e culpa comuna. trebuie sa te asiguri din toate directiile. e aiurea in situatia ta, dar nu ai de ales. de exemplu un caz asemanator: auto venea de pe cedeaza, de pe prioritate un scuter pe contrasens. auto s-a asigurat in stanga si scuterul s-a infipt in el. culpa comuna.

#6
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005
trebuia sa nu te grabesti cu proba video, fac pariu ca ai aratat-o imediat inspectorului...

#7
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
si fara video, daca in schita a desenat intersectia asa cum era ea, cu bretea de dreapta, era clar ca acolo e cedeaza.

#8
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005
@initiator: mi-a soptit o pasarica, esti cumva patron de service auto prin sectorul 5? si daca da, chiar stai intr-o zgarietura de spoiler?

#9
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postusrnm, on 28 iunie 2016 - 18:01, said:

si fara video, daca in schita a desenat intersectia asa cum era ea, cu bretea de dreapta, era clar ca acolo e cedeaza.
Pai e cedeaza, ca se vede clar indicatorul la intrarea in bretea.

#10
Kriogen

Kriogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 23.04.2014

View Postusrnm, on 28 iunie 2016 - 18:01, said:

si fara video, daca in schita a desenat intersectia asa cum era ea, cu bretea de dreapta, era clar ca acolo e cedeaza.

Voi nu pricepeti, ok, e cedeaza trecerea, si poate omul s-a uitat in stanga sa vada daca cumva vine vreunu si s-a bagat observand ca e liber, dar ce plm cauta berbecu ala pe contrasens? Cum sa fie culpa comuna? Era vina lui daca venea unul din sensul de mers si ii intra in laterala, dar daca ala era pe contrasens de ce e culpa comuna?

Edited by Kriogen, 28 June 2016 - 18:50.


#11
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View PostKriogen, on 28 iunie 2016 - 18:49, said:

Voi nu pricepeti, ok, e cedeaza trecerea, si poate omul s-a uitat in stanga sa vada daca cumva vine vreunu si s-a bagat observand ca e liber, dar ce plm cauta berbecu ala pe contrasens? Cum sa fie culpa comuna? Era vina lui daca venea unul din sensul de mers si ii intra in laterala, dar daca ala era pe contrasens de ce e culpa comuna?

citeste legislatia. poate o pricepi. trebuie sa te asiguri din TOATE directiile.

si cand traversezi strada ca pieton, trebuie sa te asiguri ca poti traversa in siguranta, fara sa pui in pericol nici un participant la trafic. daca te arunci pe trecere si te calca masina, esti vinovat, doar ca e greu de dovedit si soferii ies mereu vinovati. chiar povestise Godina cum a amendat un pieton d-asta

Edited by usrnm, 28 June 2016 - 18:57.


#12
alex-2011

alex-2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 04.03.2015
Asigiratorii in general trag tare pe culpa comuna.in acest fel (in functie de gravitate)pagubitii prefera sa si faca singuri reparatiile pentru a nu creste polita.

#13
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005
asigurarea se face atat din stanga cat si din dreapta... sunt sosele unde imediat in dreapta e trecere de pietoni sau pur si simplu e alt auto in depasire... ala era clar pe contrasens dar nici initiatorul nu are scuza ca i-au trebuit 2 benzi ca sa faca viraj la dreapta... posibil sa ma insel, dar virajul nu se face pe banda 1?

#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,967
  • Înscris: 06.01.2006
E culpa comuna. Aveai indicator de cedeaza trecerea si asta e valabil catre toate directiile si benzile.
Apoi ai facut doua greseli elementare care te scapau de neplaceri
* virajul la dreapta se face pe banda 1, adica cea mai apropiata de bordura, nu pe banda 2 cum ai facut tu
* pedala de frana se apasa cu incredere la nevoie

Edited by Kroghy, 28 June 2016 - 19:20.


#15
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,672
  • Înscris: 26.02.2010
Daca ai fi mers la politie si fara proba video, aveai sanse mai mari de castig, dupa cum se vede in film, nici nu ai incetinit sa te asiguri la cedeaza, pur si simplu te-ai pomenit cu cel din fata ta in tine.

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
OMFG ce idiot ala pe contrasens.
Eu n-as fi facut nicidecum amiabila, sa vina politia sa-i ia permisul.
Pe de alta parte si tu parca ai intrat intentionat in el.

#17
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,963
  • Înscris: 09.05.2009
Pe de alta parte si aia de la asigurari sunt cam idioti! Acum am citit in scrisoarea de decizie a culpei comune, pentru initiator este trecut art. 57 (2) dar ce au scris baietii e din putul gandirii:

Quote

In intersectii conducatorii vehiculelor care vireaza spre stanga sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta
Posted Image Unde dracu au vazut ei viraj la stanga ?!!

Edited by DannyMC, 28 June 2016 - 19:37.


#18
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,672
  • Înscris: 26.02.2010
Oricum City, Euroins si Carpatica sunt recunoscuti ca nu prea platesc si de multe ori refuza reconstatarea service-ului.

Edited by aris86, 28 June 2016 - 19:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate