Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

IBM sau Oracle

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 04.07.2007
Salut !

As avea o mica nelamurire in legatura cu cele doua companii.
Am fost la interviurile de angajare la ambele companii. Am obtinut feedback pozitiv de la ambele pentru posturi entry level. Am stat si am analizat si m-am gandit la care e mai bine sa merg, avand in vedere si posibilitatile de promovare / perspectivele de viitor pe care le pot oferi cele doua posturi. Puse in balanta, imi e foarte greu sa aleg.
la IBM programul este ceva mai obositor (night shift), dar cred ca ar fi mai multe lucruri de invatat. La Oracle e programul mai usor dar postul nu mi-ar permite sa evoluez prea mult...Financiar, ar fi ok la ambele....


Toate firmele la care am lucrat pana acum au fost firme mici. Nu am mai lucrat niciodata intr-o companie multinationala cu mii de angajati si nu stiu la ce sa ma astept cu privire la relatia angajator-angajat.
Am auzit lucruri negative si pozitive despre ambele firme.

Imi mai ramane sa aleg dupa cateva criterii: cum e mediul de lucru ? sunt presiuni din partea sefilor ? amenintari cu datul afara ? Conditii de lucru ?

Multumesc

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007
L.E: adica pentru ce post ai fost la interviu

Edited by AlexEn, 28 June 2016 - 15:26.


#3
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
depinde ce posturi vizezi . avand in vedere ca e vb de ture de noapte presupun ca nu e ceva legat de programare  asa ca eu m as duce unde se da mai mult,

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
N-am inteles: ai primit ofera de angajare de la ambele?

#5
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

View Postmlegs, on 28 iunie 2016 - 15:22, said:

Salut !

As avea o mica nelamurire in legatura cu cele doua companii.
Am fost la interviurile de angajare la ambele companii. Am obtinut feedback pozitiv de la ambele pentru posturi entry level. Am stat si am analizat si m-am gandit la care e mai bine sa merg, avand in vedere si posibilitatile de promovare / perspectivele de viitor pe care le pot oferi cele doua posturi. Puse in balanta, imi e foarte greu sa aleg.
la IBM programul este ceva mai obositor (night shift), dar cred ca ar fi mai multe lucruri de invatat. La Oracle e programul mai usor dar postul nu mi-ar permite sa evoluez prea mult...Financiar, ar fi ok la ambele....


Toate firmele la care am lucrat pana acum au fost firme mici. Nu am mai lucrat niciodata intr-o companie multinationala cu mii de angajati si nu stiu la ce sa ma astept cu privire la relatia angajator-angajat.
Am auzit lucruri negative si pozitive despre ambele firme.

Imi mai ramane sa aleg dupa cateva criterii: cum e mediul de lucru ? sunt presiuni din partea sefilor ? amenintari cu datul afara ? Conditii de lucru ?

Multumesc
nu stiu daca sunt aici foarte multi oameni care au lucrat in ambele. Eu iti pot explica despre IBM. Mediul de lucru este ok, extrem de multi oameni tineri. Nu exista amenintari de niciun fel. Exista inclusiv tooluri de raportare a presiunilor.
Cred ca ar fi ok sa spui si pe ce pozitie esti ofertat si eventual la ce sediu ai lucra dupa angajare pentru mai multe detalii.

Edited by pink_flamingo, 28 June 2016 - 15:36.


#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postmlegs, on 28 iunie 2016 - 15:22, said:

Am obtinut feedback pozitiv de la ambele pentru posturi entry level.
Adica "te mai contactam noi"? :lol:

#7
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 04.07.2007
Multumesc.
La Oracle am fost recrutat pt network analyst level 1(pipera). Aici am program mai convenabil, fiind numai program de zi. La IBM, pentru SAP level 1 support (politehnica), programul e cam nasol la prima vedere, cu ture in 3 schimburi(dimineata, dupa amiaza si noapte)
Cu cei de la Oracle sunt mai inaintat cu procesul. Am dus si actele chiar ... ce nu-mi place e ca se face strict networking si nu mai am tangente cu nimic altceva pe postul respectiv.

#8
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

View Postmlegs, on 28 iunie 2016 - 16:04, said:

Multumesc.
La Oracle am fost recrutat pt network analyst level 1(pipera). Aici am program mai convenabil, fiind numai program de zi. La IBM, pentru SAP level 1 support (politehnica), programul e cam nasol la prima vedere, cu ture in 3 schimburi(dimineata, dupa amiaza si noapte)
Cu cei de la Oracle sunt mai inaintat cu procesul. Am dus si actele chiar ... ce nu-mi place e ca se face strict networking si nu mai am tangente cu nimic altceva pe postul respectiv.
Nu stiu daca e sau nu tarziu, dar pe SAP la IBM ai lucra la etajul 4. Colectivul asa cum am zis este extrem de tanar, Procedurile de lucru (mai ales pentru deplasari este destul de dificil la inceput), dar overall e un mediu foarte bun pentru dezvoltarea ta.

(eu am avut 7 interni in IBM si toti au ramas acolo ca si angajati).
Daca ai intrebari punctuale te astept pe privat.

#9
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 04.07.2007

View PostFriskey, on 28 iunie 2016 - 16:01, said:

Adica "te mai contactam noi"? Posted Image
haha ...  nu chiar. Cel putin la oracle am dus si actele, am trimis si referintele profesionale... si testul medical l-am facut. Dar am auzit si de situatii in care a fost desfiintat postul, pana la semnarea contractului, chiar daca am dus actele .. deci... Posted Image))))
la IBM nu stiu exact cum se procedeaza.

Edited by mlegs, 28 June 2016 - 16:08.


#10
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
Eu zic sa mergi pe SAP din 2 motive: nu te limiteaza atat de mult dpdv al alegerilor ulterioare (stiu ca SAP este pe o oarecare nisa dar parca esti chiar mai limitat daca accepti pozitia ce implica networking) si vei castiga mai bine intr-un timp mai scurt . Dezavantajul major il reprezinta in opinia mea programul de lucru.

#11
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 04.07.2007
Da... asa ma gandeam si eu ca daca as face networking...I'm stuck with that :) Pe SAP voi avea legatura si cu baze de date si cu diverse tehnologii.

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Du-te acolo unde e mai convenabil in primul rand cu programul. Nu iti imagina ca vei face cariera, vei avansa cine stie cat, etc. In multinationale se avanseaza foarte greu, e birocratie multa si in general o sa te simti cam ca un palmas pe plantatie.
Plus ca zici ca cu networkingul de la IBM nu prea le ai.

Edited by Friskey, 28 June 2016 - 17:11.


#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,767
  • Înscris: 06.09.2004
oracle.

#14
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Scuze ca intreb, dar cati ani ai?
Esti pregatit sa-ti strici viata de pe acu' pentru o mana de gologani cu program de noapte and shit? Cand prietenii tai o sa iasa la suc, tu o sa fii la munca, cand o sa poti tu dimineata, ei o sa doarma.
Ce vreau sa spun e ca nu doar ritmul tau biologic iti va fi influentat, ci intreaga viata. Esti pregatit pentru asta?

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postvlad29marko, on 28 iunie 2016 - 19:48, said:

Esti pregatit sa-ti strici viata de pe acu' pentru o mana de gologani cu program de noapte and shit? Cand prietenii tai o sa iasa la suc, tu o sa fii la munca, cand o sa poti tu dimineata, ei o sa doarma.

Aiurea. Night shift-urile au treaba daca ai familie si trag mereu de tine copiii, sotia, etc. Dimpotriva de obicei e mai bine mai ales ca tinar sa ai liber o parte din zi, o parte in care chiar poti sa faci ceva. Daca muncesti 9-18 (care de fapt poate nici nu e 18 niciodata ci mai mult) in fiecare zi o sa ai probleme si sa-ti schimbi buletinul, darmite sa ajungi eventual pe la alte interviuri sau sa mai faci ceva pentru tine.

Dupa mine personal SAP level 1 suna mai mult a drona ce citeste dupa script. Dar la nivelul asta oricum nu cred ca are importanta, e mult mai important colectivul si managerul direct. Si mai ales cine te accepta ca pina nu vezi oferta/contractul degeaba iti faci planuri.

#16
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postpink_flamingo, on 28 iunie 2016 - 15:35, said:

Nu exista amenintari de niciun fel.
Au anuntat de doua luni ca dau afara 12.000 de angajati, la nivel global.

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Posibil de aia angajeaza in Romania.

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmlegs, on 28 iunie 2016 - 16:04, said:

pentru SAP level 1 support

Adica call-center pentru intrebari de baza? Altceva nu-mi pot imagina ca ar fi din cum ai descris postul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate