Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Sfaturi achizitie prima masina, sofer incepator, buget 3000-3500(pusa la punct)

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
Mandrake1942

Mandrake1942

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.03.2012
Salut,

Am luat recent permisul ... in my late 20's si acum vreau sa-mi cumpar o masina SH pt a capata ceva experienta.... la una noua inca nu ma gandesc.
Am 2 colegi la munca care eu BMW-uri iar unul din ei este si un mecanic foarte bun de BMW(a fost cu diferiti colegi sa-si aleaga masini ... in special bmw-uri ).
Acesti colegi imi recomanda si mie un BMW de prin 2002-2004 ca e usor de intretinut si ma vor ajuta si ei cu ce se poate....mi-au aratat forumurile de bmw si paginile de facebook unde se vand piese ... am condus si bmw-ul unuia si mi s-a parut interesant ... putin cam jos pt gustul meu dar o experienta mai mult decat ok.
Eu initial ma gandeam la una din urmatoarele variante ... golf 4, skoda Fabia /octavia 1,ford focus/mondeo, Opel astra H
Dar acum mi s-a pus pata pe Mazda 3.
Nu ma pricep deloc la masini ... imi place foarte mult sa conduc (cred ca asa e orice incepator ) am condus la munca cateva masini printre care un matiz :) un chevy Aveo, un Logan si un Hyundai automata si cam atat.
Ai mei imi tot zic sa-mi iau motor de 1.2 -1.4 dar colegii de la munca care se pricep mai bine decat ai mei la masini imi spun ca o sa-mi para rau.... si ca sa-mi iau macar un 1.6
Va cer un sfat pentru ca sunt foarte nehotarat si as vrea sa pun in balanta mai multe pareri.
Multumesc

#2
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Da, minim 1.6 in cazul preferintelor tale.
1.0, 1.2, 1.4 sunt pentru i10, Fabia, masini mai micute...
Mazda 3 e foarte ok, gasesti masina buna in banii aia.
Sau BMW 318, 320, sa te ajute colegu` . Si BMWul e o masina foarte buna dar cu o reputatie foarte proasta...

#3
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,690
  • Înscris: 06.07.2005

 Mandrake1942, on 28 iunie 2016 - 14:59, said:

Acesti colegi imi recomanda si mie un BMW de prin 2002-2004 ca e usor de intretinut

Usor de intretinut in sensul de manopera relativ simpla, costurile nu sunt chiar atat de "usoare"
..

#4
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
In banii astia ar trebui sa gasesti destul de usor un Golf 4 sau Octavia 1 cu motor de 1.6 benzina in stare buna si nu foarte muncite. Ambele sunt fiabile, piesele sunt ieftine si gasesti fara probleme mecanici care sa se ocupe de ele.

http://olx.ro/oferta...html#86f1d9c663

http://olx.ro/oferta...d9c663;promoted

http://olx.ro/oferta...html#7dd863d059

O sa ai de umblat fiindca e destul de putin probabil sa gasesti masina "perfecta" din prima. Si e bine sa ai cu tine pe cineva care se pricepe nitel la masini.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Decat Golf4 mai bine Leon 1M. Practic e aceeasi masina, dar Leon-ul arata de 1000x mai bine.

http://olx.ro/oferta...html#1cbe520585

Edited by ericmario, 28 June 2016 - 15:50.


#6
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 tybanu, on 28 iunie 2016 - 15:07, said:

Da, minim 1.6 in cazul preferintelor tale.
1.0, 1.2, 1.4 sunt pentru i10, Fabia, masini mai micute...
Mazda 3 e foarte ok, gasesti masina buna in banii aia.
Sau BMW 318, 320, sa te ajute colegu` . Si BMWul e o masina foarte buna dar cu o reputatie foarte proasta...


Huh? 1.2, 1.4 doar pt i10? :)

@initiator motorul mic o sa-l regreti doar cand iesi din oras, iar daca e motor mic pe steroizi nu o sa il regreti nici cand iesi din oras.
1.4 sub 100 cai iti garantez eu ca il regreti cand iesi din oras.
in rest de Bmw de 14 ani nu stiu ce sa iti zic.....  oricum +1 la Mazda :P

#7
catalinbuh

catalinbuh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.06.2014
BMW usor de intretinut?!?!?! Posted Image Poate cu piese din dezmembrari si reparat in parcarea dintre blocuri. Incearca ceva din gama VAG (VW, Seat, Skoda), pe la banii aia gasesti o masina decenta, cel putin 1.6 benzina, geamuri electrice, clima...bla bla

#8
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
depinde unde mergi preponderent, daca o arzi prin oras mai mult, poti sa-ti iei si Ferrari ca tot la semafor o sa stai ca si cel cu ka.
daca faci drumuri mai lungi poate e mai ok un 1.6.
dar, ca incepator, o sa ti se para fantastica orice masina ai lua. important e sa se invarta roata si sa nu-ti faca prea mare paguba in buget.

din pmdv, BMW de peste 12 ani, bleahhhh !

#9
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 catalinbuh, on 28 iunie 2016 - 15:55, said:

BMW usor de intretinut?!?!?! Posted Image Poate cu piese din dezmembrari si reparat in parcarea dintre blocuri. Incearca ceva din gama VAG (VW, Seat, Skoda), pe la banii aia gasesti o masina decenta, cel putin 1.6 benzina, geamuri electrice, clima...bla bla

daca nu ai observat, aici, usor de intretinut=piese de la remat.....

#10
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,967
  • Înscris: 06.01.2006
Recomand Astra sau Focus din 2006-2007. Gasesti zeci daca nu chiar sute la sub 3000 euro si cu eventuale mici reparatii te incadrezi in bugetul tau.

#11
Mandrake1942

Mandrake1942

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.03.2012
Multumesc tuturor pentru raspunsuri,

Tin sa mentionez ca drumuri lungi nu voi face decat in concediu de 3-4 ori pe an, in rest prin oras. Ar mai fi de zis ca voi avea masina plina mai mereu cu persoane cu gabarit depasit (inclusiv eu ) si de aceea colegii mi-au recomandat motor mai mare.
Am un coleg cu un i20 luat nou cu vreo 9000 euro si ii pare rau ca si el are ceva gabarit si imi zice ca atunci cand merge la munte sau in depasiri tre sa opreasca aerul conditionat sa-i traga masina :)) ceea ce mi se pare patetic.

#12
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

 ericmario, on 28 iunie 2016 - 15:45, said:

Decat Golf4 mai bine Leon 1M. Practic e aceeasi masina, dar Leon-ul arata de 1000x mai bine.

http://olx.ro/oferta...html#1cbe520585

In banii astia si mai ales pentru un incepator e mai ok sa-si ia ceva foarte popular. E frustrant sa-ti iei prima masina si apoi sa stai cu ea numai prin service fiindca nu gasesti diverse piese sau elemente de caroserie. Iar Golf 4 sau Octavia 1 gasesti la orice parc de dezmembrari.

Eu as evita japoneze sau masini mai noi mult prea ieftine.

#13
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 Mandrake1942, on 28 iunie 2016 - 16:28, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri,

Tin sa mentionez ca drumuri lungi nu voi face decat in concediu de 3-4 ori pe an, in rest prin oras. Ar mai fi de zis ca voi avea masina plina mai mereu cu persoane cu gabarit depasit (inclusiv eu ) si de aceea colegii mi-au recomandat motor mai mare.
Am un coleg cu un i20 luat nou cu vreo 9000 euro si ii pare rau ca si el are ceva gabarit si imi zice ca atunci cand merge la munte sau in depasiri tre sa opreasca aerul conditionat sa-i traga masina Posted Image) ceea ce mi se pare patetic.

ce motor? si eu opresc aerul conditionat in depasiri sau la urcus :)

#14
Mandrake1942

Mandrake1942

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.03.2012

 spe_ripper, on 28 iunie 2016 - 16:52, said:


ce motor? si eu opresc aerul conditionat in depasiri sau la urcus Posted Image
Are motor de 1.2 pe i20

#15
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016
Megane II. 1.6 16v

#16
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 18.11.2012
E euro 3.

#17
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016
Parca e si Euro 4. Ala de 110 CP.

#18
marrrius

marrrius

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.06.2016
merita asta http://autovit.ro/an...html#02bc08a5c4

rupe tot si gpl cu consum decent
km buni, max triplu fata de cat e afiasat are
te tine cativa ani

o lasa in 3000 la tel
s-ar putea sa mai lase 1-200 cu bani cash

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate